Jak budować dobrą szkołę i społeczeństwo? Wywiad z Justyną Suchecką

Źródło:
tvn24.pl
Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego
Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja WoyciechowskiegoZdjęcia organizatora
wideo 2/4
Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja WoyciechowskiegoZdjęcia organizatora

- Szkoła jest miejscem, gdzie jak w soczewce widać, jak jesteśmy nieufnym narodem. A zaufanie jest nam koniecznie potrzebne, żeby budować dobrą przyszłość naszego państwa - mówi Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. Właśnie ukazała się jej najnowsza książka "Cała nadzieja w szkole".

Najlepsze wspomnienie ze szkoły?

Pierwsza klasa, zakończenie roku szkolnego. Stoimy ustawieni klasami wokół placu przed szkołą. W pewnym momencie wychowawczyni wyczytuje moje nazwisko, mam wyjść na środek. Nie bardzo jeszcze rozumiem dlaczego, dopiero później dowiem się, że to wyróżnienie za wyniki w nauce.

Najważniejsze jest jednak wtedy to, że w nagrodę dostaję książkę. To "Pięciopsiaczki" Wandy Chotomskiej, pierwsza książka, którą dostałam nie od rodziców. Byłam podekscytowana. Czytałam ją w czasie tamtych wakacji jakieś milion razy, choć wiadomo, nie ma tam aż tak wiele tekstu. To wspomnienie nawet po latach jest tak silne, że niemal czuję ten moment, gdy przejeżdżam dłonią po błyszczącej pierwszej stronie.

Szkoła sprawiła, że pokochałam czytanie i co nie aż tak częste - tej miłości nie zabiła.

A najgorsze wspomnienie?

Najgorszy moment był w gimnazjum. To musiała być druga klasa. Moja najlepsza przyjaciółka obraziła się na mnie, a za nią poszła większość klasy. Zupełnie nie pamiętam o co poszło, trwało to kilka dni, ale wtedy wydawało się wiecznością. Traktowali mnie jak powietrze, jakbym na pstryknięcie palcami stała się przezroczysta. I nie wiem, czy spotkało mnie w szkole coś bardziej bolesnego. Dorośli zdawali się tego nie dostrzegać, a może naprawdę nie widzieli, co się dzieje. Dopiero teraz dociera do mnie, że każde z nich widziało codziennie kilkaset takich osób jak ja.

Justyna Suchecka z książką "Cała nadzieja w szkole"fot. Wojtek Biały

Emocje związane z tamtą sytuacją wróciły do ciebie, kiedy pisałaś o przemocy i bullyingu w polskich szkołach? Rozdział na ten temat znajdziemy w twojej najnowszej książce.

Trafiłaś. Przypomniałam sobie to, jak się wtedy czułam, jakie to było dla mnie trudne. A przecież było to "tylko" ignorowanie, a nie na przykład bicie czy wielomiesięczne prześladowanie. Ale, jak się okazuje, według badań najbardziej dotkliwa i problematyczna jest dla dzieci i młodzieży tak zwana przemoc relacyjna, nazywana przemocą psychiczną.

Z tym rozdziałem wiąże się też coś, co mnie zaskoczyło. Jestem duszą towarzystwa, łatwo nawiązuję kontakty, dobrze się odnajduję wśród obcych. Tak było wtedy i to mi zostało. Dopiero rozmowa o przemocy i bullyingu uświadomiła mi, że dzieci trzeba uczyć zaprzyjaźniania się. Że tylko dla pewnej wąskiej grupy to naturalna umiejętność, a dla wielu prawdziwe wyzwanie. I skoro relacje są tak ważnym czynnikiem zapobiegającym bullyingowi, to zadaniem szkoły powinno być uczenie tego, jak się zaprzyjaźniać. Dopiero rozmowa z dr hab. Małgorzatą Wójcik z Uniwersytetu SWPS, która w pracy zajmuje się badaniem dynamiki grup rówieśniczych ze szczególnym uwzględnieniem powodów i przejawów bullyingu oraz przemocy szkolnej, uświadomiła mi, że są szkoły, które to robią. Tak jest na przykład w Szwecji.

Nie wiedziałam o tym wcześniej i też nie widziałam takiej potrzeby. A po pracy nad książką uważam, że to jedna z najcenniejszych umiejętności, w które może wyposażać szkoła.

"Szkoła nie ma przygotowywać do życia, szkoła jest życiem". Co masz na myśli?

Czasem młodzi ludzie słyszą od nas: jak pójdziesz na studia, to zobaczysz, a jak będziesz pracować to dowiesz się, co to jest stres. O przyjaciołach też zresztą tak mówią: a jak już zmienisz szkołę, to na pewno sobie kogoś znajdziesz; teraz ucz się chemii, na przyjaciół czy szukanie miłości będzie jeszcze czas. I tak dalej.

A życia nie da się odłożyć na później. To, czego uczymy się w latach dziecięcych i nastoletnich, owszem, przyda nam się w dorosłości, ale to nie powinno być głównym celem edukacji. Jej celem musi być dobre życie już tu i już teraz. Zarówno w zakresie zdobywania wiedzy jak i budowania relacji, kształtowania się nawyków czy charakteru.

Ale to też opowieść o tym, żeby problemów czy wyzwań tych młodych ludzi nie lekceważyć, prawda? Bo "dopiero zobaczysz jakie jest życie" jest właśnie takim umniejszaniem tego, co już przeżywają.

Tak, zdecydowanie. Świata nie powinniśmy dzielić na szkolny i pozaszkolny. Dużo o tym myślałam, gdy jedna z bohaterek Judyta, anglistka z Warszawy, opowiedziała mi, że klasa poprosiła ją o wycieczkę do sklepu. Poszli do marketu i kupili ogórki małosolne, a potem grali w planszówki.

A dlaczego akurat ogórki?

Judyta trochę się śmiała, że to był pewnie pierwszy raz, kiedy te dzieciaki mogły coś wybrać same. No i wybrały właśnie tak. Nie wtrącała się.

Tego nie ma w podstawie programowej. Ale jak się okazuje, nie ma też w wielu domach. Nie ogórków oczywiście. Tylko budowania pewnej samodzielności, szans na dokonywanie wyborów.

Justyna Suchecka i Piotr Szostak o pracy nad nagrodzonym reportażem: świetnie się uzupełnialiśmy
Justyna Suchecka i Piotr Szostak o pracy nad nagrodzonym reportażem: świetnie się uzupełnialiśmy TVN24

Nauczycielek i nauczycieli jest w twojej książce sporo. To oni są nadzieją na zmianę?

Bez nich nie da się zbudować dobrej przyszłości. Więc tak, to w nich pokładam nadzieję. Równocześnie wiedząc, że jeśli zostawimy to tylko im, nic dobrego z tego nie będzie. Pisarka Anna Cieplak fajnie to ujęła w czasie naszej rozmowy, mówiąc, że budowanie lepszej przyszłości to zadanie szkół, ale też bibliotek, kuratorów, sąsiadów, świetlic... Jednym słowem - to zadanie dla nas wszystkich. Nie da się tego zrzucić na jedną grupę, chociaż czasem mamy taką pokusę.

W sytuacji nauczycieli chodzi jeszcze o pieniądze. Czy to nie one są największym problemem?

Nowy rząd zaczął od naprawdę wysokich podwyżek dla nauczycieli. Tylko… co z tego. Pensje początkujących nadal są niewiele wyższe niż minimalne wynagrodzenie w gospodarce, a średnie wynagrodzenia nawet tych doświadczonych stażem są dalekie od średnich pensji osób z wyższym wykształceniem. Problemem są nie tylko pieniądze, ale nasze - jako społeczeństwa, a politycy są jego odbiciem - podejście do nauczycieli.

Aleksandra Pospieszalowska-Skuza, anglistka z Tarnowskich Gór jest gwiazdą TikToka, ma tam prawie pół miliona obserwujących i przeszło 36 milionów polubień filmów, które w większości odczarowują zawód nauczycielki. Internauci ją naprawdę lubią, często piszą, że marzą o takich nauczycielach. Ale jeden komentarz od fana zapadł mi w pamięć. Ktoś młody napisał jej - i naprawdę miał dobre intencje - "jak mi w życiu nie wyjdzie, to chciałbym być takim nauczycielem jak pani". To był bardzo bolesny "komplement".

Dla młodych nauczycielstwo to plan b, albo i c. Niewiele jest osób, dla których to praca marzeń. Mamy więc poważny problem i na to żadna podwyżka nie wystarczy. Tu trzeba czegoś więcej.

Po raz kolejny wraca do ciebie temat katastrofy klimatycznej. Czy to młodzież, która opowiadała ci o tym w poprzednich książkach, przekonała cię, że to ważny temat?

Z tą ekologią i klimatem to mój największy wyrzut sumienia. Rzeczywiście to temat, który pojawia się w każdej mojej książce i to młodzi uświadomili mi, że to temat dla nich ważny. Nie jakaś "moda", jak twierdzą niektórzy.

Ale prawda jest taka, że do mnie jego waga dotarła dopiero po katastrofie ekologicznej na Odrze. To rzeka, która płynie przez moje rodzinne strony. Oglądanie tysięcy śniętych ryb, tragedie ludzi mieszkających nad rzeką. Dopiero to otworzyło mi oczy na fakt, że katastrofa klimatyczna to naprawdę też mój problem. Późno, ale od tego momentu staram się zarówno w swoich indywidualnych wyborach jak i w tekstach brać to pod uwagę najmocniej jak się da. Tym razem o rozmowę poprosiłam dr Magdalenę Ochwat z Instytutu Polonistyki UŚ.

Która przekonuje, że "Pan Tadeusz" to idealna lektura do nauki o bioróżnorodności.

A czytając "W pustyni i w puszczy" możemy porozmawiać o podejściu bohaterów do przyrody. Dr Ochwat udowadnia, że ekokształcenie to też sprawa humanistów. I mam nadzieję, że uda się jej poruszyć kolejne osoby.

No i nie ukrywam. Odkąd zostałam matką, też bardziej boję się o przyszłość świata. Bo to już jest przyszłość mojej córki. Bardzo konkretnej osoby, dla której chcę dobrego życia.

Najnowsza książka Justyny Sucheckiej

Powiedziałaś, że chciałabyś kiedyś swoją córkę posłać do publicznej szkoły jak najbliżej domu.

Skoro szkoła ma być jej drugim domem - w końcu będzie tu codziennie spędzała po kilka godzin, a i chciałabym, żeby była miejscem bezpiecznym, przyjaznym. A "blisko domu" to część mojego wyobrażenia o tym bezpieczeństwie. Bo ja bym chciała, żeby ona mogła do niej iść sama, a po lekcjach spędzać czas z sąsiadami. Żeby nie traciła na dojazdy czasu, którego potrzeba na pasje i przyjaźnie.

A dlaczego szkoła publiczna? Wierzę, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie dobrej, sprawiedliwej edukacji. Mamy prawo się jej domagać dla wszystkich dzieci, nie tylko tych, których rodziców na to stać. W stawianej za edukacyjny wzór Finlandii tylko 1 procent szkół to te niepubliczne, zresztą zwykle anglojęzyczne - dla osób z doświadczeniem migracji. Finowie oczekują, że każda szkoła będzie równie dobra i to coś, co jest mi bliskie. W tej sprawie zdania nie zmieniłam od lat, a więc walczę o to nie tylko dla własnej córki. Edukacja musi wyrównywać szanse dzieci. Polacy powinni tego oczekiwać. Nawet jeśli sami nie będą z tych szkół korzystać. Chodzi o większe dobro, o coś dla nas wszystkich.

Czy ta książka jest podsumowaniem twojej pracy na rzecz edukacji? Może planujesz teraz zająć się czymś innym?

To trudne pytanie. Z jednej strony nie wyobrażam sobie, że miałabym pisać o czymś innym, ale kilka lat temu nie myślałam też zupełnie o zdrowiu psychicznym jako o temacie dla siebie, a jednak napisałam "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze". I nadal żyję tymi kwestiami.

Na pewno ta książka jest podsumowaniem kilkunastu lat mojej pracy, doświadczeń, obserwacji, rozmów. Tematów szkolnych do opisania nigdy nie brakuje, więc to na pewno nie moje ostatnie słowo. Ale nie wiem, czy nie zacznę też mówić o czymś jeszcze, czymś innym. Kto wie, co odkryje przede mną macierzyństwo, ale i powrót do etatowej pracy, który już za chwilę? Sama jestem ciekawa.

Tak czy siak: szkołom nie odpuszczę. Tego jestem pewna.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kamil L., youtuber posługujący się pseudonimem Budda, został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Wraz z nim funkcjonariusze zatrzymali dziewięć innych osób. Dzień wcześniej celebryta poinformował o zakończeniu swojej internetowej kariery.

Youtuber Budda zatrzymany przez CBŚP

Youtuber Budda zatrzymany przez CBŚP

Źródło:
Radio Kraków, tvn24.pl, PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek dyrektywę mającą poprawić warunki zatrudnienia osób pracujących dla platform cyfrowych, w tym określić ich status pracowniczy.

Zmiany mają objąć 28 milionów osób. Jest decyzja

Zmiany mają objąć 28 milionów osób. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek w okolicy Grójca. Zderzyły się auto osobowe i ciężarowe. Są zabici, jedna osoba trafiła do szpitala.

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci wspólnie z nadzorem budowlanym wyjaśniają okoliczności niebezpiecznego zdarzenia w Ozorkowie (woj. łódzkie). Przy jednym z bloków przy ulicy Tadeusza Kościuszki, na jezdnie i chodnik runęło rusztowanie. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

Rusztowanie ustawione przy bloku runęło na chodnik i jezdnię

Rusztowanie ustawione przy bloku runęło na chodnik i jezdnię

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Tatrach wymaga zachowania dużo czujności. Minionej nocy na Kasprowym Wierchu utrzymywał się mróz. Jak przekazał IMGW, prognozowane są też opady śniegu. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają o zachowaniu ostrożności podczas górskich wędrówek.

"Prognozujemy opady śniegu". Zachowajcie czujność

"Prognozujemy opady śniegu". Zachowajcie czujność

Źródło:
tvnmeteo.pl IMGW, TPN

Do końca tej dekady siły rosyjskie będą w stanie zaatakować NATO - oznajmił szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej Bruno Kahl na posiedzeniu komisji parlamentarnej w Berlinie.

Kiedy Rosjanie będą gotowi, by zaatakować NATO? Przewidywania niemieckiego wywiadu 

Kiedy Rosjanie będą gotowi, by zaatakować NATO? Przewidywania niemieckiego wywiadu 

Źródło:
PAP

Do 10 lat więzienia grozi prezesowi firmy, która w nierzetelny sposób realizowała umowę na obsługę autostrady A2 na terenie województwa łódzkiego. Jak informuje policja, przedsiębiorstwo miało za mało pługopiaskarek, nie utylizowało we właściwy sposób zabitych na trasie zwierząt i montowało zużyte elementy infrastruktury drogowej.

Mieli za mało pługosolarek, nie kosili trawy, a potrącone zwierzęta wyrzucali do lasu. Prezes firmy z zarzutami

Mieli za mało pługosolarek, nie kosili trawy, a potrącone zwierzęta wyrzucali do lasu. Prezes firmy z zarzutami

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy znaleźli na schodach przed drewnianym domem w Brzostkowie (woj. świętokrzyskie) ciało 85-latki, w domu w niedzielę wieczorem wybuchł pożar. Kobieta miała widoczne oparzenia ciała. Policja bada przyczynę jej śmierci oraz pojawienia się ognia.

Zdążyła wybiec z płonącego domu. Gdy przyjechali strażacy, już nie żyła

Zdążyła wybiec z płonącego domu. Gdy przyjechali strażacy, już nie żyła

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wraca do prawomocnie umorzonych spraw związanych ze Strajkiem Kobiet. Chodzi o postepowania dotyczące kierowcy ABW i policjanta. Pierwszy wjechał w grupę protestujących, drugi złamał rękę kobiecie.

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson to laureaci Nagrody Nobla z ekonomii w 2024 roku - ogłosiła Królewska Szwedzka Akademia Nauk. W uzasadnieniu wskazano, że naukowcy otrzymali nagrodę za "badania nad tym, jak powstają instytucje i jak wpływają na dobrobyt".

Nobel z ekonomii przyznany

Nobel z ekonomii przyznany

Źródło:
PAP

Pogoda na zimę 2024. Z wyliczeń NOAA, opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej, wynika, że w Polsce zimą ma panować dodatnia anomalia temperatury, a więc będzie cieplej niż zwykle. Jak skomentował te przewidywania Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl, może nas czekać kolejna zima bez zimy.

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Źródło:
IMGW, TVN24, NOAA, tvnmeteo.pl

Tomasz U., który na rondzie Tybetu, na przejściu dla pieszych, potrącił mężczyznę usłyszał zarzuty, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. To kierowca autobusu, który w 2020 roku spowodował wypadek autobusy na moście Grota. Został skazany nieprawomocnym wyrokiem na siedem lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia aut. Nie wpłynęło to na jego zachowanie. Tak, jak przed wypadkiem, tak i po łamał przepisy drogowe. Nie przestrzegał też sądowych zakazów.

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała, że przekazano jej projekt budowy nowego lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego transportu publicznego. Otwarcie pierwszego etapu lotniska zaplanowane jest na koniec 2032 roku, budowa ma ruszyć w 2026 roku.

Wielka inwestycja w Polsce. "Projekt jest gotowy"

Wielka inwestycja w Polsce. "Projekt jest gotowy"

Źródło:
PAP

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce od stycznia 2025 jest zagrożone - donosi w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według dziennika obecnie rozważane są trzy warianty wyjścia z sytuacji.

Potężne zamieszanie z rewolucją w sklepach. Trzy warianty

Potężne zamieszanie z rewolucją w sklepach. Trzy warianty

Źródło:
PAP

Zbigniew Ziobro miał stawić się w poniedziałek przed sejmową komisją śledczą do spraw inwigilacji systemem Pegasus, ale nie pojawił się. - Świadek nie stawił się na wezwanie komisji - oświadczyła jej szefowa Magdalena Sroka. Zdecydowano o złożeniu do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosku o nałożenie kary grzywny na byłego ministra sprawiedliwości. Kolejny termin przesłuchania wyznaczono na 4 listopada. Posiedzenie komisji trwało zaledwie 17 minut.

Ziobro się nie stawił. Będzie wniosek do sądu w jego sprawie

Ziobro się nie stawił. Będzie wniosek do sądu w jego sprawie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Pan premier przemawiał jako lider KO na konwencji KO. Kwestie, które poruszał, nie stanowią uzgodnień koalicyjnych. Nie są stanowiskiem i programem koalicji 15 października, a jednego z koalicjantów - Koalicji Obywatelskiej - napisał w mediach społecznościowych marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia, odnosząc się do przedstawionej przez Donalda Tuska strategii migracyjnej.

Hołownia o słowach Tuska: nie stanowią uzgodnień koalicyjnych

Hołownia o słowach Tuska: nie stanowią uzgodnień koalicyjnych

Źródło:
tvn24.pl

Niedziela w wielu regionach kraju minęła pod znakiem wichur. Silne porywy wiatru łamały konary i zrywały linie energetyczne. W Zielonej Górze uszkodzony został dach przedszkola. Na jednym z osiedli w Wielkopolsce przewrócone drzewa poważnie uszkodziły kilka samochodów. Niebezpieczną pogodę do naszego kraju sprowadził niż Helma.

Wiatr łamał drzewa i uszkadzał dachy. Skutki niżu Helma w Polsce

Wiatr łamał drzewa i uszkadzał dachy. Skutki niżu Helma w Polsce

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na lotnisku wojskowym Orenburg 2 w Rosji spłonął samolot Tu-134 - poinformował wywiad wojskowy w Kijowie. Takimi samolotami - dodano w komunikacie - lata kierownictwo resortu obrony w Moskwie.

Rosyjski samolot wojskowy w ogniu. Wywiad publikuje nagranie

Rosyjski samolot wojskowy w ogniu. Wywiad publikuje nagranie

Źródło:
NV, Rubryka, tvn24.pl

Dwa weekendowe sondaże dla stacji ABC i CBS wskazują na niewielką przewagę procentową Kamali Harris nad Donaldem Trumpem, trzeci - dla NBC - prognozuje remis. Poniżej przedstawiamy zestawienie wybranych najnowszych sondaży i aktualną średnią ich wyników przed wyborami prezydenckimi. Te już 5 listopada.

Weekendowe sondaże w USA: remis ze wskazaniem

Weekendowe sondaże w USA: remis ze wskazaniem

Aktualizacja:
Źródło:
538, tvn24.pl, BBC
Na widok "baby od angola" nie odwracają głowy. "Chciałabym więcej życzliwości w szkołach"

Na widok "baby od angola" nie odwracają głowy. "Chciałabym więcej życzliwości w szkołach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mamy świadomość w ministerstwie, że wiele trzeba zmienić, żeby szkoła nadal była miejscem, do którego młodzież chce przychodzić, w którym czuje się bezpieczna, by była tym miejscem, w którym nauczyciele czują się wolni - mówiła w poniedziałek w Dniu Nauczyciela ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że przed jej resortem stoi "wielkie wyzwanie". - Wyłączyliśmy systemowo szczucie. Ale to jeszcze nie poprawia sytuacji. Żeby ta sytuacja poprawiła się, nie wystarczą przepisy ministerialne, nie wystarczą rozmowy i spotkania. Potrzebne są konkretne wspólne działanie, które podejmiemy razem - zapowiedziała.

"Wyłączyliśmy systemowo szczucie, ale to jeszcze nie poprawia sytuacji"

"Wyłączyliśmy systemowo szczucie, ale to jeszcze nie poprawia sytuacji"

Źródło:
TVN24

Policjanci z Wawra razem ze strażakami weszli do domu, gdzie ukrywał się mężczyzna poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. 51-latek chwilę wcześniej chodził po salonie i rozmawiał przez telefon, ale kiedy usłyszał dzwonek do drzwi, pogasił wszystkie światła i udawał, że go nie ma. Policjanci znaleźli go w łóżku. Twierdził, że jest zaspany i nie wie, co się dzieje.

Twierdził, że nie wie, co się dzieje i nic nie rozumie

Twierdził, że nie wie, co się dzieje i nic nie rozumie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urząd wojewódzki we Wrocławiu wycenił szacunkowe straty w wyniku wrześniowej powodzi w woj. dolnośląskim na minimum 5 mld zł. Ponad 5,2 tys. budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych lub zniszczonych. - Miesiąc po powodzi, ponad 890 osób nadal nie może wrócić do swoich domów - informuje wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.

Straty po powodzi to minimum 5 mld zł, 890 osób nie może wrócić do domów

Straty po powodzi to minimum 5 mld zł, 890 osób nie może wrócić do domów

Źródło:
PAP

Zjednoczona Prawica przez osiem lat wspólnego rządzenia bardzo blisko ze sobą współpracowała i te granice się zatarły - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" europoseł PiS Tobiasz Bocheński o połączeniu Prawa i Sprawiedliwości z Suwerenną Polską. Dodał, że "było to techniczne zaakceptowanie stanu, który faktycznie istniał, a teraz istnieje również formalnie".

"Granice się zatarły. To było techniczne zaakceptowanie stanu, który istniał"

"Granice się zatarły. To było techniczne zaakceptowanie stanu, który istniał"

Źródło:
TVN24

Dostałem zaproszenie do Prokuratury Krajowej, więc oczywiście się zjawię - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 polityk Suwerennej Polski Marcin Romanowski. Ma usłyszeć zarzuty w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Romanowski: Dostałem zaproszenie do prokuratury. Oczywiście się zjawię

Romanowski: Dostałem zaproszenie do prokuratury. Oczywiście się zjawię

Źródło:
TVN24, PAP

Nowe regulacje dotyczące emisji CO2, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku, mogą przynieść wzrost cen nowych samochodów o kilka, kilkanaście tysięcy złotych - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Z kolei, jak dodaje gazeta, ceny samochodów elektrycznych najprawdopodobniej będą spadały.

Wyścig z czasem. Podwyżki sięgną kilkunastu tysięcy złotych

Wyścig z czasem. Podwyżki sięgną kilkunastu tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Stosując testy DNA, śledczy ustalili, do kogo należą szczątki odnalezione na początku roku w zamrażarce w domu w Kolorado. To nastolatka, której nie widziano od 2005 roku, córka ówczesnych właścicieli domu. Nie jest jasne, w jaki sposób zmarła.

Szczątki 16-latki w zamrażarce. Nikt nie zgłosił jej zaginięcia

Szczątki 16-latki w zamrażarce. Nikt nie zgłosił jej zaginięcia

Źródło:
CNN, KJCT 8, tvn24.pl

Wykryto oznaki rozpoczęcia przez reżim w Pjongjangu przygotowań do wysadzenia dróg łączących oba państwa koreańskie - ostrzega południowokoreańskie wojsko. Wcześniej armia Kim Dzongu Una oświadczyła, że "całkowicie odetnie" szlaki komunikacyjne z Południem i rozpocznie budowę "silnych struktur obronnych".

"Możliwe, że eksplozje nastąpią już dziś". Reżim chce "całkowitego odcięcia"

"Możliwe, że eksplozje nastąpią już dziś". Reżim chce "całkowitego odcięcia"

Źródło:
PAP

Leszek K. oraz Michał S. sprawują od niedawna dyrektorskie funkcje w kontrolowanej przez państwo Polskiej Grupie Energetycznej. Na obu ciążą zarzuty prokuratorskie za działalność w Orlenie sprzed lat. Wobec dyrektorów prokuratura stosuje środki zapobiegawcze - poinformowała w poniedziałek Wirtualna Polska.

Nowi dyrektorzy z zarzutami i policyjnym dozorem

Nowi dyrektorzy z zarzutami i policyjnym dozorem

Źródło:
PAP

Patrycja Kotecka-Ziobro, żona byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, miała zarobić ponad 4,5 miliona złotych netto w LINK4 - podało w poniedziałek Radio Zet. Kotecka-Ziobro oświadczyła, że informacje stacji są "błędne", a jej zarobki w LINK4 były zgodne z rynkowymi standardami.

Tyle miała zarobić Patrycja Kotecka-Ziobro. Żona byłego ministra komentuje

Tyle miała zarobić Patrycja Kotecka-Ziobro. Żona byłego ministra komentuje

Źródło:
PAP

Dziś znów około 300 policjantów weźmie udział w poszukiwaniach Bartłomieja Blachy, 34-latka podejrzanego o podwójne zabójstwo, który tydzień temu uciekł ze szpitala psychiatrycznego w Radecznicy (woj. lubelskie). Mundurowi przeczesują lasy nie tylko w powiecie zamojskim i biłgorajskim, ale też na terenie województwa podkarpackiego. Reagują też na wszystkie zgłoszenia od mieszkańców i dementują nieprawdziwe informacje, które pojawiają się w internecie.

Kolejna doba poszukiwań Bartłomieja Blachy. Policja dementuje, że w akcji bierze udział wojsko

Kolejna doba poszukiwań Bartłomieja Blachy. Policja dementuje, że w akcji bierze udział wojsko

Źródło:
tvn24.pl

Projekt zjednoczonej Europy zbliża się do punktu krytycznego - ocenia Bloomberg. Na drodze do stworzenia z Unii Europejskiej globalnego mocarstwa mogą stanąć niepokoje polityczne, zagrożenia zewnętrze czy trudności gospodarcze. Tworzące Wspólnotę państwa zaciekle bronią własnych interesów, ignorując alarmujące prognozy o podupadającej pozycji Starego Kontynentu.

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Źródło:
tvn24.pl/Bloomberg

Janusz Sosnowski zmarł w wieku 77 lat. Był autorem scenografii między innymi do wszystkich sezonów "Rancza", a także "Seksmisji" czy musicalu "Metro". "Będzie nam brakowało celnych uwag, ironicznego poczucia humoru, głębokich i trafnych analiz" - napisano na stronie Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Janusz Sosnowski nie żyje. Współtworzył kultowe polskie komedie

Janusz Sosnowski nie żyje. Współtworzył kultowe polskie komedie

Źródło:
tvn24.pl, filmpolski.pl

Na drodze wojewódzkiej nr 222 między Wolentalem a Pączewem (woj. pomorskie) w niedzielę przed północą doszło do śmiertelnego wypadku. 19-latek zjechał z drogi i uderzył w drzewo.

Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Nie żyje 19-latek

Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Nie żyje 19-latek

Źródło:
PAP

Sceny niczym z amerykańskiego filmu akcji rozegrały się w Konstantynowie Łódzkim. 25-letni mężczyzna wsiadł za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu. Kiedy próbowali zatrzymać go policjanci, potrącił jednego z nich i uciekł w kierunku Aleksandrowa Łódzkiego. Padły strzały.

Potrącił policjanta obok posterunku i uciekł. Padły strzały

Potrącił policjanta obok posterunku i uciekł. Padły strzały

Źródło:
tvn24.pl

Chorwacka sieć handlowa Studenac chce ruszyć z publiczną ofertą akcji na giełdach w Warszawie i Zagrzebiu zaraz po zakończeniu IPO Żabki - poinformował regionalny portal gospodarczy Seebiz.

Duża chorwacka sieć chce iść w ślady Żabki

Duża chorwacka sieć chce iść w ślady Żabki

Źródło:
PAP

W Gdyni zaczęła w sobotę obowiązywać uchwała krajobrazowa. Ale na razie niewiele się zmieniło, bo nie ma jednostki, która mogłaby kontrolować nielegalne nośniki i nakładać kary. Takim organem ma zostać Zarząd Dróg i Zieleni, ale zanim to się stanie, minie co najmniej kilka tygodni. Sekretarz Miasta Gdyni przekonuje, że do czasu powołania specjalnej jednostki nakładanie kar jest również w kompetencji prezydenta miasta. Jak widać na ulicach Gdyni, to nie odstrasza reklamodawców. Gdynia nie skorzystała z praktyki działania miast, w których uchwały krajobrazowe zostały wprowadzone skutecznie.

Billboardy powinny znikać z ulic Gdyni. Ale do uchwały potrzebna jest... druga uchwała

Billboardy powinny znikać z ulic Gdyni. Ale do uchwały potrzebna jest... druga uchwała

Źródło:
TVN24

964 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Szef ukraińskiej dyplomacji alarmuje, że aż 95 procent jeńców wziętych przez Rosjan poddawanych jest torturom. - Wielu z pojmanych Ukraińców poddawanych jest egzekucjom - podkreślił szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha. Ekspert rynku lotniczego Bogdan Dolince szacuje, że każdego dnia Rosjanie produkują 57 dronów typu Shahed. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Rosja coraz częściej przeprowadza egzekucje ukraińskich jeńców"

"Rosja coraz częściej przeprowadza egzekucje ukraińskich jeńców"

Źródło:
tvn24.pl

Według najnowszej prognozy Narodowego Banku Polskiego wskaźnik nasycenia mieszkań w Polsce dogoni obecny poziom w Unii Europejskiej w 2040 roku. Zdaniem analityków banku centralnego osiągnie on wtedy poziom 522 lokali na tysiąc osób i będzie nieznacznie wyższy od średniej notowanej w krajach Wspólnoty w 2023 roku.

Dużo brakuje do unijnej średniej. Raport NBP

Dużo brakuje do unijnej średniej. Raport NBP

Źródło:
PAP