Hollywood do niego dorosło. Jak filmy Eastwooda pokonywały drogę do Oscarów

Zwiastun filmu "Snajper"
Zwiastun filmu "Snajper"
Warner Bros Pictures
Do tej pory cztery filmy Eastwooda zdobyły Oscary. Jak będzie ze "Snajperem"?Warner Bros Pictures

Ponad 150 nagród i 250 nominacji. Napisać o Clincie Eastwoodzie i jego wkładzie w historię amerykańskiego kina to jak zabrać się za tworzenie encyklopedii. I, chociaż widzowie wielbili go od początku kariery, Hollywood pokochało dopiero 20 lat temu. Gdy patrzy się na jego dorobek filmowy, nie sposób nie zauważyć, że to wcale nie Clint Eastwood w latach 90. stał się dobrym reżyserem. To Hollywood do odbioru jego filmów dopiero wtedy dorosło.

Newsy, ciekawostki o aktorach i samych Oscarach możecie śledzić w naszym specjalnym magazynie Oscary 2015. Zapraszamy też na relację na żywo z oscarowej gali w tvn24.pl nocą z 22 na 23 lutego.

W tym roku Clint Eastwood jest nominowany do Oscara nie jako reżyser, ale producent filmu "Snajper". Obraz opowiada o żołnierzu, zabijającym w służbie US Army w czasie prawie 10 lat amerykańskiej wojny w Iraku. Za oceanem film na niewiarygodną skalę rozbudził debatę o tym, czym jest współczesny patriotyzm.

W dość konserwatywnym Hollywood tematy "problematyczne" rzadko znajdują poklask w środowisku Akademii. W tym przypadku było jednak inaczej. Aktorzy, twórcy i krytycy filmowi zasiadający w wielkiej loży Akademii przyznali "Snajperowi" również nominacje za najlepszą rolę męską, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy montaż, montaż dźwięku i najlepszy dźwięk.

Długa droga

Aktor i reżyser zadebiutował w Hollywood pół wieku temu. Ta 50-letnia historia pokazuje wyraźnie, w jaki sposób reżyserem - tak perfekcyjnie obserwującym współczesne Stany Zjednoczone i współczesne społeczeństwo amerykańskie - stał się prawie 85-letni już dziś Eastwood.

Za jakie filmy Eastwooda Hollywood specjalnie nie doceniło? Oto lista.

Niedocenione dzieła

Przede wszystkim to legendarny "Bird" - opowieść o Charliem Parkerze i - jak mówił kiedyś w wywiadzie Eastwood - najbardziej osobiste z jego dzieł. On sam, będąc 20-latkiem, słuchał Parkera na żywo w barach San Francisco i Oakland. Za film Oscara dostali tylko specjaliści dbający o dźwięk na planie filmowym.

Dwa kolejne tytuły to: "Biały myśliwy, czarne serce" (znów nominacja dla Eastwooda do Złotej Palmy w Cannes w 1990 r.) i "Co się wydarzyło w Madison County" (nominację do Oscara dostała tylko Streep).

Eastwood z oscarami za film "Za wszelkę cenę" (gala 2005 r.)A.M.P.A.S.

I w końcu i "Gran Torino" z 2008 roku, który - choć zdobył francuskiego Cezara i nagrody krytyków w Ameryce Południowej, Hiszpanii i Japonii - nie dostał nawet jednej nominacji do Oscara.

Inne ważne filmy w karierze Eastwooda to "Oszukana" (trzy nominacje) i "Invictus - Niepokonany" (dwie nominacje). Te obrazy też jednak skończyły bez statuetek, choć ich reżyser (i jednocześnie producent) w ważnych rolach obsadził - zwiększających oscarowe szanse - Morgana Freemana, Matta Damona i Angelinę Jolie.

Wynika więc z tego, że Eastwood przez większość kariery - jako reżyser, twórca filmów - nie był szczególnie przez filmowców USA rozumiany.

"Bez przebaczenia"

Kilka razy jednak, nawet dość oporna na nagradzanie wybitnych dzieł, Amerykańska Akademia Filmowa zorientowała się, że na ekranie dzieje się coś niesamowitego.

Eastwood z pierwszą nominacją do Oscara pojawił się na gali rozdania tych nagród w 1993 r., po ponad 30 latach spędzonych w telewizji i kinie. Na szczycie stanął dzięki stworzonemu w 1992 r. "Bez przebaczenia", będącemu swoistym pożegnaniem z westernem, a także etosem Amerykanina podbijającego Dziki Zachód w drugiej połowie XIX wieku.

W tej opowieści wszystko zostało odbrązowione. Cudowni, nieskalani wręcz w swej potrzebie zbawiania świata i zaprowadzania sprawiedliwości rewolwerowcy nie są już ludźmi w rodzaju Gary'ego Coopera i Johna Wayne'a. William Munney grany przez Eastwooda - zarazem reżysera i producenta tego filmu - to człowiek, "który mordował kobiety i dzieci" i którego od przemocy i brutalnego świata zdołała odwieść kobieta. Gdy jednak zmarła, Munney przypomniał sobie o swej naturze.

Eastwood pokazał w tym filmie świat pełen półcieni - zupełne zaprzeczający klasycznym westernom, czy to w wydaniu kinowym, czy telewizyjnym. Clint Eastwood - w filmie zmęczony życiem, wiecznie kaszlący, potykający się o własne nogi, nie potrafiący wsiąść na konia, a równocześnie uparty i pogodzony z losem - sprawił, że krytyka wręcz upadła przed nim na kolana.

Morgan Freeman i Gene Hackman, "Bez przebaczenia"Warner Bros./IMDB

Na gali rozdania Oscarów w 1993 r. Eastwood odebrał nagrodę za najlepszy film roku - dla najlepszego reżysera. Oscara za "Bez przebaczenia" dostał też Gene Hackman, grający w obrazie szeryfa-sadystę, oraz ekipa montażystów.

Poza nominacją za rolę pierwszoplanową dla Eastwooda, otrzymali je też scenarzyści oraz twórcy zdjęć, dźwięku i dekoracji.

Sean Penn w "Rzece tajemnic"Warner Bros./IMDB

"Rzeka tajemnic"

W 2003 r. do kin trafił chyba najbardziej mroczny i najcięższy z filmów Eastwooda - "Rzeka tajemnic". Tematem - jak w większości filmów reżysera od lat 80. - była przemoc. Eastwood zaczął tu jednak szybko przenosić w nich akcenty z kata na ofiary, pokazując jednocześnie tworzącą się między nimi zależność.

Dla Eastwooda ofiarami przemocy stają się w końcu wszyscy - oczywiście, jedni zasłużenie, inni nie. W "Rzece tajemnic" ciężar zbrodni i cierpienie ciągną się za bohaterami przez całe ich życie.

Eastwood za ten obraz został nominowany jako najlepszy reżyser i jako producent. Żadnej z nagród nie dostał, podobnie jak nominowany scenarzysta Brian Helgeland i nominowana w kategorii najlepsza aktorka w roli drugoplanowej, Marcia Gay Harden. Świętowali jednak w czasie Oscarów Sean Penn i Tim Robbins, którzy w swym aktorstwie wznieśli się w tej produkcji na wyżyny.

"Za wszelką cenę"

Clint Eastwood zawsze wielką wagę przywiązywał w swoich filmach do postaci kobiecych i kobietom powierzał ważne role. W końcu w 2004 r. w "Za wszelką cenę" stworzył świat, w którym główna rola przypadła Hilary Swank. Eastwood strzelił w dziesiątkę i w czasie gali rozdania Oscarów w 2005 r. po równo dekadzie powtórzył sukces "Bez przebaczenia". Zdobył Oscara za najlepszy film roku i za reżyserię. Statuetki dostali też Hilary Swank dla najlepszej aktorki i Morgan Freeman za rolę drugoplanową.

Eastwood znów mógł zaliczyć hat-trick, walkę o aktorskiego Oscara przegrał jednak z Jamie'em Foxxem. Ten zdobył ją za rolę jazzowej legendy, Raya Charlesa.

Z Hilary Swank w "Za wszelką cenę"Warner Bros./IMDB

"Listy z Iwo Jimy"

Eastwood nie czekał długo, by znów zwrócić na siebie uwagę Akademii. W 2007 r. jego film, po raz pierwszy tak jednoznacznie pokazujący wojnę amerykańsko-japońską z perspektywy agresora, zrobił wielkie wrażenie na krytykach, choć nie zdołał aż tak poruszyć widzów. Eastwood stworzył film wojenny, który momentami był wręcz liryczny. Członkowie Akademii, którzy już się do jego narracji przyzwyczaili, zrozumieli jej celowość i nominowali go nie tylko jako producenta, ale również jako reżysera obrazu. Skończyło się na nominacjach, choć zapewne sam Eastwood nawet tego w 2007 r. nie oczekiwał.

Kadr z filmu "Listy z Iwo Jimy"imdb.com

Uznanie zasług Clinta Eastwooda dla rozwoju amerykańskiego kina zajęło członkom gremium przyznającego Oscary kilkanaście lat. Paradoks tej sytuacji wręcz poraża. Z jego dorobku filmowego wynika bowiem, że Eastwood dopiero po sześćdziesiątce stał się reżyserem tak bardzo współczesnym i - jak mało kto - tak wnikliwie analizującym stan ducha amerykańskiego społeczeństwa. Może dzięki temu Hollywood wskazało młodemu pokoleniu coś, co zdaje mu się od lat umykać: przekonanie o tym, że naprawdę warto słuchać tych najstarszych i najbardziej doświadczonych ludzi. Clint Eastwood 31 maja skończy 85 lat.

Autor: Adam Sobolewski /kka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: A.M.P.A.S./Warner Bros/imdb.com

Pozostałe wiadomości

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Broń jest coraz częściej w użyciu policji. Wynika to z sytuacji, które funkcjonariusza spotykają na swojej drodze i muszą tej broni dobywać i strzelać - powiedział były komendant poznańskiej policji i prywatny detektyw Maciej Szuba. Ocenił też, że obecnie funkcjonariusze odbywają zbyt mało treningów z posługiwania się bronią.

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące komarów tygrysich, które przenoszą groźne zakaźne choroby tropikalne. W popularnych wśród turystów regionach wzrosła obecność tych owadów - poinformowały miejscowe media.

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Źródło:
PAP, SIC Notícias, tvnmeteo.pl

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl