"Twój Vincent" - pierwszy pełnometrażowy film animowany w pełni namalowany - otrzymał nagrodę publiczności Konkursu Głównego prestiżowego Festiwalu Filmu Animowanych w Annecy.
Film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana "Twój Vincent" po swojej światowej premierze w Annency otrzymał 10-minutowe owacje na stojąco. Jak podaje magazyn "Variety" film będzie dystrybuowany w 90 krajach, a kolejne licencje są wykupywane.
Nic więc dziwnego, że do twórców pierwszego na świecie ręcznie malowanego filmu pełnometrażowego trafiła nagroda publiczności jednego z najważniejszych festiwali filmów animowanych świata.
"Twój Vincent" w 56 tysiącach namalowanych ręcznie klatkach opowiada historię życia i śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy - Vincenta van Gogha. Fabuła filmu poprowadzona została na wzór śledztwa w sprawie śmierci artysty. W filmie ożywionych zostało ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha.
- Pomysł wziął się z potrzeby połączenia dwóch mediów: malarstwa i filmu i opowiedzenia historii o artyście za pomocą jego sztuki, malarstwa, które zostaje ożywione poprzez animacje. Postać van Gogha fascynowała mnie już od początku mojej drogi artystycznej, dlatego zapragnęłam użyć jego twórczości do opowiedzenia historii samego malarza i przenieść się w wyjątkową podróż poprzez jego dzieła, nadając im zupełnie nowy wymiar i odkrywając ich wewnętrzną dynamikę - mówiła w rozmowie z PISF reżyserka filmu Dorota Kobiela.
Setki malarzy
Aby stworzyć tę produkcję zaangażowano ponad 100 malarzy z całego świata. Domalowywali oni kolejne sceny, imitując techniki wielkiego malarza. Na jedną sekundę animacji przypadało 12 malowanych obrazów. Całość powstała w Gdańsku, Wrocławiu i Wielkiej Brytanii. Prace trwały od 2014 roku.
Scenariusz do 80-minutowej animacji został stworzony przez reżyserkę Dorotę Kobielę we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Produkcji filmu podjęły się studia filmowe o oskarowym dorobku: Breakthru Films oraz Trademark Films.
Vincent Van Gogh jest uznawany za jednego z najwybitniejszych malarzy na świecie. Przedstawiciel postimpresjonizmu pozostawił po sobie ponad 2 tysiące dzieł. Zmarł 29 lipca 1890 roku w wyniku rany postrzałowej. Okoliczności jego śmierci nie są znane.
Autor: tmw//now / Źródło: tvn24.pl, TVN24 BiS, PiS, Variety
Źródło zdjęcia głównego: "Loving Vincent"