Sia, Massive Attack, The Chemical Brothers i Roisin - każdy z tych artystów wniósł swoją część w historię muzyki rozrywkowej. Wszyscy wystąpią w ten weekend w Krakowie na Kraków Live Festival. Impreza potrwa do niedzieli, a zakończy ją specjalny koncert Muse.
Krakowski festiwal należy do czołowych polskich imprez muzycznych. Impreza odbędzie się na terenie lotniska Muzeum Lotnictwa w dniach 19 - 21 sierpnia. Co roku (z przerwą w 2014 roku) prezentował najbardziej znane postaci współczesnej muzyki rozrywkowej. To właśnie tutaj po raz pierwszy w Polsce występowali m.in.: Jay-Z, Rihanna, Missy Elliot, Timbaland, 30 Seconds To Mars, Panic At The Disco, Kaiser Chiefs, Lily Allen, You Me At Six i Kid Cudi. W poprzednich latach entuzjastycznie przyjęci zostali: Florence and The Machine, Franz Ferdinand, Kendrick Lamar, Placebo, Kanye West. The Kooks, Muse, Faithless, Missy Elliott, Hurt czy Editors.
Tegoroczny program jest stylistycznie bardzo różny. Ci, którzy znają krakowską imprezę, wiedzą, że festiwal wyrósł przede wszystkim na brzmieniach hip hopowych i r'n'b. Z biegiem czasu organizatorzy coraz częściej sięgali po rockowych artystów. W tym roku, największymi gwiazdami są jednak przedstawiciele nurtów z pogranicza elektroniki, popu, hip hopu i muzyki klubowej.
W piątek na głównej scenie pojawią się m.in.: Terrific Sunday, Damian "Jr.Gong" Marley, Sia oraz Massive Attack w towarzystwie Young Fathers.
Niesamowita autorka hitów
Fani czekają przede wszystkim na występ Sii oraz Massive Attack.
Będzie to pierwszy polski koncert jednej z najciekawszych postaci współczesnego popu. Sia Fuler, bo tak nazywa się australijska piosenkarka, autorka piosenek, kompozytorka i producentka z Australii, swoją karierę rozpoczęła jeszcze w latach 90. jednak za sprawą swoich dwóch ostatnich albumów dołączyła do grona najpopularniejszych wokalistek popowych świata.
Przełomowym singlem w karierze Sii był "Breath Me" z 2004 roku, który promował jej album "Colour The Small One". Piosenka pojawiła się w finałowej scenie serialowego hitu "Sześć stóp pod ziemią". Kolejne płyty nie zdobyły takiej popularności.
Problemy prywatne, uzależnienie od narkotyków i alkoholu, sprawiły, że zaraz po premierze krążka "We Are Born" (2010 r.), artystka wycofała się zarazem z promocji albumu jak i działalności scenicznej. Przez cztery lata Sia skupiła się na pisaniu hitów dla innych wokalistek. Przez kolejne cztery lata pisała dla: Beyonce, Rihanny, Jennnifer Lopez, Alicii Keys, czy Jessie J.
Słynną stała się już anegdota, że "Diamonds" - jeden z największych hitów Rihanny, Sia napisała w czternaście minut. David Guetta z jej utworu demo zrobił gigantyczny przebój - "Titanium".
Wróciła w wielkim stylu w 2014 roku płytą "1000 Forms of Fear", którą nagrała - jak sama podkreśla - tylko dlatego, że musiała wypełnić zobowiązania wobec wytwórni, podkreślając, że nie spodziewała się, że album stanie się takim hitem. Krążek zawierał takie hity jak "Chandelier", "Elastic Heart" czy "Big Girl Cry".
Powróciła jednak w dość nietypowej odsłonie. Zdecydowała, że nie będzie publicznie pokazywać twarzy, dlatego w występach telewizyjnych śpiewała, bądź udzielała wywiadów najpierw stojąc plecami do kamery, potem zasłaniała twarz wielkimi perukami. W jednym z wywiadów wyjaśniła, że presja, ciągłe bycie ocenianym, wpędziły ją w uzależnienia. Dla własnego zdrowia psychicznego postanowiła, że skoro musi występować, to chce to robić na własnych warunkach.
Z końcem 2015 roku ukazał się jej ostatni album "This Is Acting". Jak sama mówi, jest to płyta zawierająca "odrzuty" - piosenki, które napisała dla innych wokalistów.
Pionierzy trip hopu
Po Sii na scenę wejdzie zespół Massive Attack. Legendarny zespół zaprezentuje m.in. najnowszy materiał "Ritual Spirit” w towarzystwie szkockiej grupy hip hopowej, Young Fathers.
Zespół założony w Bristolu przez 3D, Daddy G i Mushrooma stał się nie tylko najważniejszym przedstawicielem trip hopu, właściwie budując pozycję tego gatunku, ale także jednym z najistotniejszych zespołów sceny elektronicznej w ogóle.
Pierwszym wielkim hitem, piosenką wręcz kultową, która zmieniła bieg historii muzyki rozrywkowej była "Unfinished Sympathy". Nagranie ukazało się w lutym 1991, towarzyszył mu teledysk nakręcony na jednym ujęciu.
Drugim albumem "Protection" z 1994 przesunęli trip hop z jazzowych klimatów w stronę chilloutu. Był to drugi i zarazem ostatni album, na którym Massive Attack współpracowali z Tricky’m, który na kilka lat stał się właściwie pełnoprawnym członkiem zespołu.
Nowe tysiąclecie to w historii Massive Attack dwa albumy studyjne – "100th Window" (2003) i "Heligoland" (2010), muzyka do filmu "Danny The Dog", rewelacyjne koncerty, mocne zaangażowanie się w sprawy aktualne i ważne – demonstracje antywojenne czy protesty antykapitalistyczne, oraz jeden, wyjątkowo ważny utwór. W 2011 Massive Attack nagrali wspólnie z Burialem singiel "Four Walls". Współpraca z tajemniczym londyńskim producentem stała się pewnego rodzaju klamrą.
Po blisko pięciu latach milczenia, na początku tego roku Massive Attack wydali "Ritual Spirit". Na wydawnictwie, pierwszy raz od 1994 roku można usłyszeć Tricky’ego. Pozostali goście, którzy wzbogacili nowy materiał, to: Azakel, Roots Manuva oraz Szkoci z Young Fathers. W dotychczasowych trzech teledyskach do nagrań z "Ritual Spirits" udział wzięły: Kate Moss, Rosamunde Pike oraz Cate Blanchett.
Legenda klubowa z Wysp
W sobotni wieczór wystąpi Róisin Murphy, o której świat usłyszał w 1995 roku, kiedy ukazał się jej debiutancki album Moloko (nagrany wspólnie z Markiem Brydonem), "Do You Like My Tight Sweater?”. Zespół Moloko zaczął od trip-hopu, by na kolejnych albumach ewoluować w kierunku elektroniki i tanecznego popu. Dwa najważniejsze dzieła duetu to "Things To Make and Do" (2000) oraz "Statues" (2003). Po wydaniu tego ostatniego, mimo sukcesów, zespół zawiesił działalność.
W 2005 roku Róisin wydała pierwszy solowy album, współprodukowany przez Matthew Herberta, "Ruby Blue". Fani byli zaskoczeni stylistyczną woltą wykonaną przez wokalistkę, która tym razem lepiej czuła się jazzowo-eksperymentalnym materiale, ale jej autentyczność i potrzeba zmiany muzycznego środowiska okazały się kluczem do sukcesu.
Dwa lata później Róisin powróciła do stylistyki bliższej Moloko, czego efektem był przebojowy album "Overpowered". Nagranie tytułowe oraz dwa kolejne single "You Know Me Better" i "Let Me Know" rozbrzmiewały w stacjach radiowych na całym świecie. To właśnie "Overpowered" zapewniło artystce ogromną rzeszę fanów. Na nowe, długogrające wydawnictwo musieli czekać aż osiem lat. Wiosną ubiegłego roku ukazała się płyta "Hairless Toys", którą sama Róisin opisywała jaką trudną do muzycznego zdefiniowana, ale bardzo szczerą.
W maju 2014 roku, artystka wydała materiał, który zaskoczył nawet jej najwierniejszych fanów. Na "Mi Senti" pojawiło pięć nowych aranżacji słynnych włoskich piosenek. Szóstym utworem na krążku jest "In sintesi", który napisała we współpracy z Eddiem Stevensem.
Jak okazało się kilka tygodni temu, podczas sesji z Eddiem Stevensem powstało o wiele więcej materiału. 8 lipca Róisin Murpy wydała swój czwarty solowy album – "Take Her Up To Monto". Materiał z tego krążka, uzupełniony największymi hitami Róisin, zaprezentuje w Krakowie.
Pionierzy big beatu
Ostatnim sobotnim koncertem na scenie głównej będzie widowisko muzyczno-wizualne The Chemical Brothers, brytyjskiego duetu, zaliczanego do pionierów big beatu. Tom Rawlands i Ed Simons grają ze sobą od 1989 roku. The Chemical Brothers tworzyli ścieżki dźwiękowe do wielu głośnych amerykańskich filmów, między innymi: "Święty", "Niebiańska plaża", "Efekt motyla", "Hakerzy", "Vanilla Sky", "Slumdog. Milioner z ulicy", także angielskich produkcji takich jak "The Acid House".
W ciągu ostatnich dwudziestu latach The Chemical Brothers przedefiniowali koncepcję muzyki elektronicznej w wydaniu na żywo. Ich koncertowe oblicze ewoluowało od skromnych początków w klubach Londynu do jednego z najbardziej oczekiwanych festiwalowych show na świecie.
Trwająca od dawna współpraca The Chemical Brothers z reżyserem i artystą wizualnym Adamem Smithem w dalszym ciągu wywołuje wśród światowej publiczności niemal halucynogenne efekty. 20 sierpnia szanse na takie przeżycia będzie miała krakowska publiczność.
Najnowszy album zespołu - "Born In The Echoes" - zadebiutował na pierwszym miejscu listy najchętniej kupowanych płyt w Wielkiej Brytanii w lipcu 2015 r. To już szósta studyjna płyta The Chemical Brothers, która zaraz po premierze wylądowała na szczycie UK Top 40. Tym samym kolejne pokolenie wychowuje się na elektronice brytyjskiego duetu, mającego swoje stałe miejsce w historii współczesnej muzyki.
Silna polska reprezentacja
Poza zagranicznymi gwiazdami, które łączą niemal wszystkie gusta festiwalowej publiczności, wystąpi silna polska reprezentacja. W piątkowy wieczór na Kraków Stage (mniejsza scena) wystąpią Julia Marcell oraz Natalia Nykiel.
Julia Marcell w 2012 roku została nagrodzona Paszportem Polityki w kategorii Muzyka Popularna. Julia jako jedna z niewielu polskich artystek udanie dzieli swoją karierę między Polskę a Niemcy, czego dowodem była popularność jej poprzednich albumów "I Might Like You", "June" i "Sentiments" oraz liczne występy festiwalowe. Na Kraków Live Festival zaprezentuje przede wszystkim materiał z najnowszej płyty "Proxy".
W sobotę wystąpi jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych, od lat wpływający na historię polskiej muzyki - Hey. Od 1992 r. ich twórczość – znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej – szybko zjednały sobie publiczność.
Pierwsza płyta Hey - "Fire" wydana w 1993 r. jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych. Przez ponad 20 lat działalności zespół oscyluje między grungem, rockiem alternatywnym aż po elektronikę. W kwietniu ukazał się "BŁYSK", który promują single "Prędko, prędzej" oraz "Historie". Poza Hey wystąpią także Jóga oraz The Dumplings.
Autor: tmw/kk / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: GodBlood, CC BY-NC-SA, BARCROFT/BULLS, INFphoto.com / Bulls, Phillennium Wikipedia