"Arcydzieło". Wielka owacja w Cannes dla Martina Scorsesego za film "Killers of the Flower Moon"

Źródło:
"Variety", "Rolling Stone", Deadline, tvn24.pl
Zwiastun filmu "Killers of the Flower Moon"
Zwiastun filmu "Killers of the Flower Moon"
PARAMOUNT PICTURE/APPLE STUDIO
Zwiastun filmu "Killers of the Flower Moon" APPLE STUDIO

Dziewięciominutowa owacja na stojąco, przerywana entuzjastycznymi okrzykami zakończyła w sobotni wieczór projekcję filmu "Killers of the Flower Moon" Martina Scorsesego. "Reżyser wziął na warsztat bestseller Davida Granna o serii morderstw wśród Osedżów i zamienił go w arcydzieło" - ocenia "Rolling Stone". A krytyk Deadline dodaje: "W wieku 80 lat Scorsese nakręcił western, który powala".

Ironią losu jest to, że najgoręcej przyjęty (jak dotąd) w Cannes obraz wielkiego mistrza nie walczy o Złotą Palmę. Martin Scorsese zdecydował, że pokaże film poza konkursem, mimo że dyrektor festiwalu Thierry Fremaux publicznie namawiał reżysera i producentów, by umieścili go w konkursie głównym.

Nie wiadomo, czy twórca "Taksówkarza" nagrodzonego przed 47 laty na Lazurowym Wybrzeżu Złotą Palmą uznał, że jedna główna nagroda canneńskiej imprezy mu wystarczy, ale w zgodnej opinii krytyków i widzów, jego nowy film miałby na nią spore szanse.

"Killers of the Flower Moon" to najbardziej oczekiwany obok innego amerykańskiego tytułu - "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" - film tegorocznej, 76. edycji festiwalu. Po tym, jak ten drugi film okazał się wielkim rozczarowaniem, organizatorzy festiwalu zapewne odetchnęli z ulga, widząc, że nowy obraz Scorsesego zachwycił publiczność.

Dziewięciominutowa owacja - pełna prócz braw także okrzyków zachwytu - trwałaby jeszcze dłużej, gdyby reżysera nie wezwano pilnie do Theatre Claude Debussy.

Lily Gladstone i Martin Scorsese podczas pracy na planie filmuCannes Film Festival

Zbrodnia i miłość

"Killers of the Flower Moon" to pierwszy western w bogatym dorobku Martina Scorsesego. Reżyser nie byłby jednak sobą, gdyby nie pomieszał kilku gatunków. Jego nowy film to także kino kryminalne, ale również historia toksycznej miłości. I jakby tego było mało - również znakomity thriller.

Obraz jest adaptacją bestsellerowej powieści "Czas krwawego księżyca" pióra Davida Granna. Opowiada o serii morderstw na rdzennych Amerykanach, które miały miejsce w hrabstwie Osage w Oklahomie na początku lat 20. XX wieku - po odkryciu bogatych złóż ropy pod ich ziemią. Mózgiem zbrodni miał być niejaki William Hale, miejscowy hodowca bydła, opowieść zaś przedstawia mocne dowody na jego winę.

Po premierze filmu wiadomo już, (co zresztą zapowiadał współautor pisanego wraz ze Scorsesem scenariusza, Eric Roth), że nie jest on wierną adaptacją powieści, mimo że trzyma się opisanych w niej faktów. Książka Granna prowadziła równoległe narracje, podążając zarówno za serią zabójstw, ale równocześnie za opowieścią detektywistyczną, czyli śledztwem prowadzonym przez agenta FBI.

Scorsese i Roth przyjęli inną taktykę - wysłany do zbadania zbrodni agent Tom White pojawia się dopiero w ostatniej "ćwiartce" filmu, za to więcej czasu twórcy poświęcają historii miłosnej. Wypada dodać, że obraz trwa trzy godziny i 26 minut, ale jak zapewniają krytycy, o poczuciu, że jest zbyt długi, nie ma mowy.

Martin Scorsese, Robert De Niro i Leonardo DiCaprio na premierze w CannesEPA

Kto jest kim w "Killers of the Flower Moon"?

Oprócz samej fabuły nie lada atrakcję stanowi gwiazdorska obsada filmu. Scorsese wreszcie spełnił swoje wielkie marzenie i obsadził w głównych rolach na jednym planie swoich dwóch ulubionych aktorów - Roberta De Niro i Leonardo DiCaprio.

Tradycyjnie ten pierwszy wciela się w czarny charakter, czyli w Williama Hale'a, miejscowego handlarza bydła i jednocześnie winowajcę potwornych zbrodni. Leonardo DiCaprio gra z kolei jego siostrzeńca, niezbyt bystrego, ale przystojnego Ernesta Burkharta, który właśnie wraca z I wojny światowej i zaczyna myśleć o ożenku. Nie przypadkiem poznaje młodą kobietę imieniem Mollie - rdzenną Amerykankę z plemienia Osedżów (ang. Osage), która jak wszyscy jej krewni wraz ze znalezieniem złóż ropy, nagle stała się bardzo bogata. Ernest naprawdę zakochuje się w dziewczynie, ale szybko jej się oświadcza, bo liczy przede wszystkim na życie w dostatku.

W rolę Mollie Burkhart wcieliła się będąca prawdziwym objawieniem w opinii krytyków Lily Gladstone. Mollie zakochana bez pamięci w będącym marionetką w rękach wuja małżonku, początkowo wierzy w szczerość jego uczuć i dobre intencje. Gdy jednak niespodziewanie zaczynają umierać kolejni jej krewni, a ona sama zapada na cukrzycę, zaczyna coś podejrzewać. Wynajmuje detektywa, ale i on ginie.

Gdy liczba zgonów wyraźnie już sugeruje udział osób trzecich, raczkujące wtedy Biuro Śledcze (później FBI) wysyła w końcu agenta Toma White'a granego przez Jessego Plemonsa, by przyjrzał się sprawie.

Krytycy podkreślają, że Leonardo DiCaprio rzadko bywa obsadzany w rolach "uległych i głupich", a do tego jeszcze chciwych bohaterów. Zwykle ma okazję eksponować swoją męskość. Tym razem Scorsese obsadził go à rebours, zaś Leo poradził sobie znakomicie. Wszystko, co w nim dobre, skutecznie unicestwia wuj, a on sam z czasem zamienia się, jak zauważa Peter Bradshaw z "The Guardian", "w psa przypominającego swojego pana, w młodszą wersję złoczyńcy z tym samym strachem i wrogością do świata".

Bradshaw słynący z surowych ocen dał filmowi pięć gwiazdek na pięć możliwych. Podobnie jak krytycy z "The Rolling Stone", serwisu Deadline czy "Screen Daily". Wszyscy też podkreślają, że film powstawał bardzo długo, (pandemia przerwała prace nad nim na 2 lata), jednak "na arcydzieło warto było tyle czekać".

Recenzenci wróżą oscarowe nominacje nie tylko samemu filmowi i reżyserowi. Ich zdaniem aktorskie nominacje trafią tym razem do obsady na pierwszym i drugim planie - poczynając od De Niro i DiCaprio, po Gladstone i Plemonsa.

O wspólnych scenach tego pierwszego duetu krytyk "The Rolling Stone" napisał: "Masz wrażenie, jakbyś oglądał dwóch zawodowych bokserów wymieniających ciosy, a ty ubolewasz nad faktem, że tyle czasu zajęło im wejście na ring".

Robert De Niro i Leonardo DiCaprio w filmie "Killers of the Flowers Moon"Cannes Film Festival

"Arcydzieło, na które warto było czekać"

Niezwykle ciekawą interpretacje filmu podsuwa zachwycony obrazem krytyk "IndieWire" David Ehrlich. Jego zdaniem Scorsese potraktował (po części) związek Ernesta z Mollie jako "metaforę relacji białej Ameryki z rdzennymi Amerykanami - Indianami". Przyznaje jednak, że to nieco "zawężony ogląd tego, co widzimy w filmie, (...) bo to, co Scorsese wyciąga z powieści ma taką moc, że wymaga rozważenia w kontekście historycznym".

Pełna entuzjazmu i komplementów jest też recenzja "The Rolling Stone". Zdaniem Davida Feara, "obraz Martina Scorsesego, pełen szacunku dla kultury, która przetrwała okropną traumę, eksploruje granicę między sacrum a profanum. I tak: to arcydzieło". I dalej uzasadnia swoją opinię, stwierdzając:

Tak, wiem. To słowo jest nadużywane. Ale jak inaczej nazwać dzieło, w którym 80-letni reżyser – przez wielu uważany za największego żyjącego amerykańskiego filmowca – obraca rozległy, trwający trzy i pół godziny dramat, włączając władzę, korupcję i toksyczną przeszłość naszego narodu w intymną historię, nie tracąc przy tym nic z jej głębi?

Lily Gladstone i Leonardo DiCaprio w filmie "Killers of the Flowers Moon"Cannes Film Festival

Pete Hammond z Deadline ocenia krótko: "W wieku 80 lat Martin Scorsese nakręcił western, który jest powalający". Warto też dodać, że na portalu Rotten Tomatoes, sumującym wszystkie oceny krytyków, ale także "zwykłych" widzów, a liczba pozytywnych recenzji wynosi 96 procent. Niezwykle rzadko film osiąga taki wynik.

"Killers of the Flower Moon" do kin trafi w październiku.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: "Variety", "Rolling Stone", Deadline, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

Andrzej Duda nie wykluczył, że spotka się z Donaldem Trumpem w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych. Pytany o taką możliwość, rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller wskazał, że kontakty między zagranicznymi rządami a kandydatami największych partii na prezydenta USA to zwyczaj praktykowany od wielu lat.

Możliwe spotkanie Duda-Trump. Rzecznik Departamentu Stanu USA komentuje

Możliwe spotkanie Duda-Trump. Rzecznik Departamentu Stanu USA komentuje

Źródło:
PAP

Waga sprawy jest tak duża, że przedstawię ją na forum Sejmu - powiedział o inwigilacji Pegasusem minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Gość "Kropki nad i" mówił, że 578 osób, które według zebranych przez służby danych były szpiegowane tym oprogramowaniem, to "lista zamknięta" i się nie poszerzy. Jak przekazał, istnieje podejrzenie, iż godzący się przez lata na stosowanie inwigilacji wobec obywateli sędziowie "nie mieli świadomości, że będzie stosowany system, który nie miał certyfikacji polskich władz".

Bodnar o Pegasusie: ze względu na wagę przedstawię sprawę na forum Sejmu

Bodnar o Pegasusie: ze względu na wagę przedstawię sprawę na forum Sejmu

Źródło:
TVN24

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W drugiej połowie 2024 roku będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 złotych za megawatogodzinę (MWh) – tak wynika z tworzonej ustawy o bonie energetycznym, która ma zawierać odpowiednie przepisy w tej sprawie.

88 złotych. O tyle maksymalnie może wzrosnąć cena za megawatogodzinę prądu dla domów

88 złotych. O tyle maksymalnie może wzrosnąć cena za megawatogodzinę prądu dla domów

Źródło:
PAP

Co upamiętnia ciastko z ciemnego biszkoptu przełożone bitą śmietaną i ozdobione śmietanowym kleksem na czekoladowej pomadzie? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych odpowiadał w "Milionerach" pan Sławomir Świątecki z Katowic.

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Źródło:
Milionerzy TVN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane piątego stopnia w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kumulacja w loterii wzrosła do 500 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 16 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 16 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
Lotto.pl

Nawet do tygodnia może potrwać naprawa tunelu w Sulejówku. We wtorek nad ranem ciężarówka uderzyła w jego betonową rozporę, bardzo mocno go uszkadzając. Władze miasta zapowiadają, że naprawa może potrwać tydzień. Mieszkańców czekają spore utrudnienia. Jedyna droga, by przejechać przez tory, prowadzi przez Wesołą.

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rogoźnie (woj. wielkopolskie) doszło do czołowego zderzenia auta osobowego z samochodem ciężarowym. Wśród pięciu rannych osób jest dziecko.

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką. Wśród rannych dziecko

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką. Wśród rannych dziecko

Źródło:
PAP

Zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze w ogromnej części spłonęła. Ikona stolicy Danii przetrwała 399 lat. - To narodowa tragedia - powiedział Mads Damsbo, dyrektor znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Christiansborg. Nie ma doniesień o tym, by w pożarze ktoś ucierpiał.

Spłonęła zabytkowa giełda w Kopenhadze. "To narodowa tragedia"

Spłonęła zabytkowa giełda w Kopenhadze. "To narodowa tragedia"

Źródło:
Reuters, DR, tvn24.pl, PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał we wtorek ustawę o mobilizacji. Wiek poboru został w niej obniżony z 27 do 25 lat. Akt zakłada rozszerzenie uprawień władz w zakresie poboru do wojska.

Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Charków jest na krawędzi upadku. Cała sieć energetyczna może zostać zniszczona. To jest bardzo rozpaczliwa sytuacja - stwierdził we wtorek republikański szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA Michael McCaul, mówiąc o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. Jak dodał, "świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi przez pryzmat naszych czynów".

Republikańskie kierownictwo o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. "Świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi"

Republikańskie kierownictwo o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. "Świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi"

Źródło:
PAP

Nie dostrzegam wyraźnego konfliktu stanowisk między prezydentem a premierem w kwestii zabezpieczenia polskiej przestrzeni powietrznej - stwierdził szef BBN Jacek Siewiera, odnosząc się do możliwości przystąpienia Polski do europejskiej "żelaznej kopuły". Stwierdził, że pod pewnymi warunkami prezydent Andrzej Duda "będzie zdecydowanie za taką formą wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa".

Szef BBN o "kopule". Wskazuje warunki prezydenta

Szef BBN o "kopule". Wskazuje warunki prezydenta

Źródło:
TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

W czasie lotu rosyjskiej linii Aerofłot z Królewca do Moskwy piloci ustawili kod alarmowy transpondera 7700, informujący o zagrożeniu dla samolotu lub niebezpieczeństwie - wynika z danych z serwisu FlightRadar24. Powód zgłoszenia jest nieznany, samolot wylądował w Petersburgu.

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Źródło:
tvn24.pl

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej, niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar wejdą decyzją rady nadzorczej do zarządu Orlenu – podał koncern w komunikacie. Ze stanowiskiem członka zarządu Orlenu roku pożegna się Józef Węgrecki.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Piotr M. był nietrzeźwy i pod wpływem narkotyków, na drodze zderzył się z samochodem, którym sześcioosobowa rodzina wracała z wesela. Przeżył tylko 16-latek. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko kierowcy.

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Do poważnego wypadku doszło w Tyczynie koło Rzeszowa. Samochód osobowy zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z tirem. W ciężarówce odpadło koło. Tir uderzył następnie w inny samochód, a potem w przystanek, na którym stali ludzie. Pięć osób trafiło do szpitala.

Samochód uderzył w tira, tir w inny samochód i przystanek. Wielu rannych

Samochód uderzył w tira, tir w inny samochód i przystanek. Wielu rannych

Źródło:
PAP

Funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze natrafili przy granicy polsko-białoruskiej na obywatelkę Etiopii, która kilkanaście godzin wcześniej urodziła dziewczynkę. Obie zostały przewiezione do szpitala w Hajnówce.

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Źródło:
tvn24.pl

Na konferencję NatCon, organizowaną przez europejskie środowiska narodowo-konserwatywne w Brukseli, przyszła we wtorek policja z nakazem jej przerwania. Stało się to w momencie, w którym przemawiał główny propagator brexitu Nigel Farage. Taką decyzję wydał burmistrz jednej z dzielnic miasta z uwagi na "bezpieczeństwo publiczne". Skrytykował ją premier Belgii. Jak wynika z informacji organizatora, jednym z prelegentów w środę ma być Mateusz Morawiecki, którego o to, czy wystąpi na konferencji, zapytał korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

Policja weszła na konferencję europejskiej prawicy. Jutro w planie przemówienie Mateusza Morawieckiego

Policja weszła na konferencję europejskiej prawicy. Jutro w planie przemówienie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP, Sky News

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że został wezwany do prokuratury na tę samą godzinę, o której ma się stawić przed komisją śledczą. Szef komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba powiedział, że nie planuje przełożenia czwartkowego posiedzenia, na którym ma zeznawać Kamiński. W mediach społecznościowych opublikował wezwanie dla polityka PiS do stawienia się przed komisją.

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Źródło:
TVN24, PAP

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jeśli będzie taka możliwość, spotkam się towarzysko z Donaldem Trumpem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Stanów Zjednoczonych. Premier Donald Tusk, komentując wcześniej doniesienia o możliwości takiego spotkania, przyznał, że "wolałby, żeby żaden polski polityk nie włączał się aktywnie" w kampanię wyborczą w USA. - Jeśli rzeczywiście pan prezydent się spotka z panem Trumpem, to oczekiwalibyśmy, żeby bardzo twardo poruszył kwestię jednoznacznego opowiedzenia się po stronie świata zachodniego, demokracji, Europy w konflikcie ukraińsko-rosyjskim - powiedział.

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Źródło:
TVN24

W tamtym czasie dla mnie, jako ministra zdrowia, sprawa wyborów nie była najważniejsza - powiedział Łukasz Szumowski przed komisją śledczą do spraw wyborów korespondencyjnych. Były minister zdrowia mówił, że "rekomendował przesunięcie wyborów prezydenckich o dwa lata".

Szumowski przed komisją śledcza do spraw wyborów kopertowych: rekomendowałem przesunięcie wyborów prezydenckich

Szumowski przed komisją śledcza do spraw wyborów kopertowych: rekomendowałem przesunięcie wyborów prezydenckich

Źródło:
PAP

Nie byliśmy pewni co do końcowej daty wyborów prezydenckich. Nie wiedzieliśmy, kiedy mamy wystartować, bo to było zależne od uchwalenia ustawy - zeznał we wtorek przed komisją śledczą do sprawy wyborów kopertowych Paweł Skóra, były dyrektor Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej.

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Potrącenie rowerzysty przez samochód osobowy na przejściu dla pieszych w Toruniu. Na nagraniu widać, jak rozpędzony cyklista bez zachowania odpowiedniej ostrożności wjeżdża pod nadjeżdżający pojazd.

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) wpłynęła opinia uzupełniająca dotycząca wypadku na autostradzie A1, w którym zginęło małżeństwo z pięcioletnim dzieckiem - dowiedział się portal tvn24.pl. Teraz zapozna się z nią prokurator i niewykluczone, że zdecyduje o zmianie zarzutów dla Sebastiana M. Jest on obecnie podejrzany o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a zarzut może zmienić się na spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, co jest zagrożone wyższą karą. Prokuratura informuje, że cały czas trwa proces ekstradycyjny 32-latka, który został w lutym zwolniony z aresztu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed przymrozkami. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury przy gruncie do -5 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy zlecenie. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy zlecenie. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

Niemal 1,5 tysiąca przypadków zachorowań na krztusiec odnotowano w zeszłym tygodniu w Czechach. To rekordowy wzrost przypadków tej groźnej choroby, nienotowany u naszego południowego sąsiada od 1959 roku. "Tylko ci, którzy są regularnie szczepieni, są chronieni, ponieważ ani choroba, ani szczepionka nie zapewniają długoterminowej ochrony", podkreślają lokalne władze.

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Źródło:
PAP, irozhlas.cz, tvn24.pl