Festiwal filmowy w Gdyni 2023 dobiega końca. W sobotni wieczór wręczone zostały nagrody, w tym ta najważniejsza - Złote Lwy, która trafiła do filmu "Kos". W Konkursie Głównym znalazło się w tym roku 16 filmów, które oceniło jury pod przewodnictwem reżysera Filipa Bajona.
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ma się ku końcowi. W sobotę wieczorem podczas uroczystej gali zamknięcia jury Konkursu Głównego ogłosiło swój werdykt, jednocześnie przyznając Złote i Srebrne Lwy. Do tegorocznego Konkursu Głównego zakwalifikowało się 16 tytułów.
W tym roku jury przewodniczy wielokrotnie nagradzany w Gdyni - i wcześniej, gdy FPFF odbywał się w Gdańsku - reżyser i scenarzysta Filip Bajon. Razem z nim, konkursowe filmy ocenili: aktorka Dorota Pomykała, montażystka Magdalena Chowańska, muzyk Marcin Masecki, operator Janusz Gauer, scenarzystka i producentka Katarzyna Sarnowska oraz kostiumografka Katarzyna Walicka-Maimone.
i
Relacja odświeża się automatycznie
21:05
Złote Lwy 48. FPFF w Gdyni przyznano filmowi "Kos" w reżyserii Pawła Maślony.
20:55
Drugie co do ważności trofeum gdyńskiego festiwalu - Srebrne Lwy - trafiło do filmu "Imago" w reżyserii Olgi Chajdas.
20:50
Za reżyserię statuetkę odbiera Jan Holoubek za film "Doppelgänger. Sobowtór".
20:46
Za główną rolę męską nagrodę otrzymuje Artur Paczesny za film "Tyle co nic".
20:41
W kategorii główna rola kobieca nagroda trafia do Leny Góry za film "Imago" Olgi Chajdas.
20:37
W kategorii scenariusz nagrodę otrzymuje Grzegorz Dębowski za "Tyle co nic".
20:33
A wyróżnienie to trafia do DK Welchman i Hugh Welchmana za film "Chłopi".
20:31
Tegoroczne jury postanowiło przyznać Nagrodę Specjalną.
20:26
Tym razem Tymoteusz Bies zagra w towarzystwie brata Jacka.
20:24
W kategorii zdjęcia nagrodę otrzymuje Bartłomiej Kaczmarek za film "Doppelgänger. Sobowtór".
20:20
Jury Konkursu Głównego w kategorii muzyka doceniło w tym roku Andrzeja Smolika za film "Imago" Olgi Chajdas.
20:12
Allan Starski, zdobywca Oscara za scenografię do "Listy Schindlera", odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.
20:08
Również w kategorii drugoplanowej roli męskiej przyznano dwie nagrody. A laureatami zostali: Tomasz Schuchardt za "Doppelgänger. Sobowtór" Jana Holoubka oraz Robert Więckiewicz za rolę w filmie "Kos" Pawła Maślony.
20:03
Jury przyznało w tym roku dwie nagrody w kategorii drugoplanowa rola kobieca. Nagrodzone zostały Kinga Preis za rolę w "Święto ognia" Kingi Dębskiej oraz Agnieszka Kwietniewska za rolę w "Tyle co nic" Grzegorza Dębowskiego.
19:57
Złoty Pazur otrzymuje film "Tyle co nic" w reżyserii Grzegorza Dębowskiego.
19:53
Tymoteusz Bies po raz kolejny zabiera publiczność w muzyczną podróż.
19:51
Piotr Kmiecik otrzymuje nagrodę za najlepszy montaż. Kmiecik jest autorem montażu filmu "Kos" Pawła Maślony.
19:47
Za dźwięk jury doceniło film "Sny pełne dymu" Doroty Kędzierzawskiej. A nagrodę otrzymuje Marcin Lenarczyk.
19:44
Marek Warszewski nagrodzony za scenografię do "Doppelgänger. Sobowtór" w reżyserii Jana Holoubka.
19:40
Natomiast nagroda za najlepsze kostiumy trafia do Weroniki Orlińskiej za film "Doppelgänger. Sobowtór" w reż. Jana Holoubka.
19:36
W kategorii Charakteryzacja nagrodę otrzymuje Aneta Brzozowska za film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony.
19:32
Nagroda za Profesjonalny Debiut Aktorski trafia w ręce Paulina Pytlak za rolę w filmie "Święto ognia" w reż. Kingi Dębskiej.
19:28
W kategorii Debiut Reżyserski lub Drugi Film nagrodę otrzymuje Grzegorz Dębowski za film "Tyle co nic".
19:23
A scenę przejął pianista, kompozytor i aktor Tymoteusz Bies, który gra fragmenty z repertuaru Fryderyka Chopina.
19:19
A najlepszym filmem został "Ultima Thule" w reżyserii Klaudiusza Rostowskiego.
19:17
Wyróżnienie otrzymuje Piotr Biedroń za film "W nich cała nadzieja".
19:16
Przed nami wyniki Konkursu Filmów Mikrobudżetowych, które ogłoszą przewodniczący jury tego konkursu Jan P. Matuszyński oraz Kaja Krawczyk-Wnuk.
19:08
Festiwalowa publiczność doceniła film "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.
19:06
Na początek Nagroda Publiczności.
19:05
Gala ruszyła.
19:00
Niektórzy z gości i gościń w geście solidarności z Agnieszką Holland, na galę założyli koszulki z widocznym napisem: Agnieszka Polland.
18:51
Tegorocznym faworytem w Konkursie Głównym jest film Pawła Maślony "Kos", western inspirowany życiem Tadeusza Kościuszki. Film otrzymał już między innymi Nagrodę Dziennikarzy, którą przyznają akredytowani przy festiwalu przedstawiciele i przedstawicielki mediów.
18:39
Oto kilka kadrów z czerwonego dywanu. Galerię cały czas aktualizujemy.
18:35
Do Teatru Muzycznego zmierzają między innymi twórcy i twórczynie 16 filmów fabularnych, które w tym roku zakwalifikowano do Konkursu Głównego.
18:34
Dobry wieczór! Już niebawem przed nami gala zakończenia 48. Festiwalu Polskich Fabularnych w Gdyni.
48. FPFF w Gdyni. Konkurs Główny
Konkursową "szesnastkę" tworzyły w tym roku: "Chłopi" (reż. DK Welchman i Hugh Welchman), "Doppelgänger. Sobowtór" (reż. Jan Holoubek), "Figurant" (reż. Robert Gliński), "Fin del mundo?" (reż. Piotr Dumała), "Freestyle" (reż. Maciej Bochniak), "Horror Story" (reż. Adrian Apanel), "Imago" (reż. Olga Chajdas), "Jedna dusza" (reż. Łukasz Karwowski), "Kos" (reż. Paweł Maślona), "Lęk" (reż. Sławomir Fabicki), "Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukaszewicz), "Różyczka 2" (reż. Jan Kidawa-Błoński), "Sny pełne dymu" (reż. Dorota Kędzierzawska), "Święto ognia" (reż. Kinga Dębska), "Święty" (reż. Sebastian Buttny) oraz "Tyle co nic" (reż. Grzegorz Dębowski).
Tegoroczną edycję festiwalu otworzył drugi pełnometrażowy film fabularny Jana Holoubka "Doppelgänger. Sobowtór" z Jakubem Gierszałem i Tomaszem Schuchardtem w rolach głównych. Akcja najnowszej produkcji TVN Warner Bros. Discovery dzieje się w czasach PRL-u. Gierszał wcielił się w peerelowskiego agenta wysłanego na Zachód, który przybiera nową tożsamość na potrzeby swoich działań. Natomiast Schuchardt gra mieszkającego z rodziną w Gdańsku stoczniowca. Pozornie nic ich nie łączy, ale gdy w pewnym momencie powróci tajemnica z przeszłości, życie postawiło ich przed koniecznością stawienia czoła niecodziennym wyzwaniom.
48. FPFF w Gdyni. Pierwsi nagrodzeni
Tradycyjnie już przed galą zamknięcia i wręczenia nagród regulaminowych, w piątek odbyła się Młoda Gala, podczas której ogłoszono werdykt jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych oraz ogłoszono laureatów i laureatki nagród pozaregulaminowych.
Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych w składzie Agnieszka Dziedzic (przewodnicząca), Olga Bołądź oraz Michał Szcześniak, przyznało Nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film krótkometrażowy Ming-Weiowi Chaingowi autorowi filmu "Warszawa, Holandia".
TVN Warner Bros. Discovery oraz dystrybutor Kino Świat otrzymali nagrodę Bursztynowe Lwy za film "Listy do M. 5" w reżyserii Łukasza Jaworskiego.
Galę zdominował "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. Do filmu trafiło kilka nagród, w tym: Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Jury Młodych, Nagroda Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą czy Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Autorka/Autor:Tomasz-Marcin Wrona
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: fot. Anna Bobrowska/FPFF w Gdyni