TVN24 | Kultura i styl

Eddie Redmayne żałuje odegrania roli osoby transpłciowej w filmie "Dziewczyna z portretu"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
asty/adso
Źródło:
BBC
Eddie Redmayne żałuje odegrania roli osoby transpłciowej w filmie "Dziewczyna z portretu"
Reuters ArchiveEddie Redmayne żałuje odegrania roli osoby transpłciowej w filmie "Dziewczyna z portretu"

Aktor Eddie Redmayne żałuje zagrania w filmie "Dziewczyna z portretu". W opublikowanym w niedzielę wywiadzie powiedział, że rolę przyjął z najlepszymi intencjami, ale teraz myśli, że był to jednak błąd. Redmayne, zdobywca Oscara, w filmie zagrał rolę transpłciowej osoby. Zdaniem organizacji charytatywnej Gendered Intelligence "aktorzy trans w rolach osób trans powinni być obsadzani obowiązkowo".

Aktor Eddie Redmayne powiedział w rozmowie z "The Sunday Times", że roli transpłciowej osoby w filmie "teraz by się nie podjął" . Brytyjski gwiazdor za rolę Lile Elbe z 2015 roku - jednej z pierwszych osób, która przeszła operację korekty płci - został nominowany do Oscara.

- Zagrałem w filmie z najlepszymi intencjami, ale myślę, że to był jednak błąd – stwierdził aktor. Dodał, że dyskusja dotycząca castingu, a więc doboru aktorów do produkcji, "spowodowana jest tym, że wiele osób nie ma możliwości zasiąść przy stole". Zdaniem aktora w selekcji aktorów powinna panować większa równość, "inaczej będziemy wracać do takich rozmów".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Film "Dziewczyna z portretu" ukazał się w kinach kilka miesięcy po tym, jak Redmayne zdobył Oscara dla najlepszego aktora za rolę profesora Stephena Hawkinga w filmie "Teoria wszystkiego". W tym czasie aktor wyraził nadzieję, że w przyszłości więcej transseksualnych aktorów będzie mogło grać role osób trans. Dodał, że jednak każdy aktor "powinien być w stanie zagrać jakąkolwiek rolę, jeśli odgrywa ją uczciwie i odpowiedzialnie".

Eddie Redmayne krytykowany za odgrywanie ról osób LGBT

Redmayne spotkał się z krytyką za sugestie, że film "Dziewczyna z portretu" pomógł zwrócić uwagę na kwestie związane z transseksualizmem - przypomina BBC.

Eddie Redmayne żałuje odegrania roli osoby transpłciowej w filmie "Dziewczyna z portretu" DPA/PAP

Rzecznik organizacji charytatywnej Gendered Intelligence powiedział, że "aktorzy trans w rolach osób trans powinni być obsadzani obowiązkowo".

- Zmniejsza to ryzyko opowiadania naszych historii w niepotrzebnie oczerniający sposób, a odgrywanie ról przez osoby trans daje szanse opowiadania tych historii w bardziej znaczący sposób – argumentował.

Aktor spotkał się również z krytyką za występy u boku Jessie Buckley w londyńskim Playhouse Theatre jako The Emcee – w roli, którą od pierwszych premier na Broadwayu w 1966 roku często grali aktorzy LGBT.

- Ze wszystkich postaci, które kiedykolwiek odgrywałem, ta nie daje się zaszufladkować. Prosiłbym ludzi, aby przyszli i zobaczyli ją przed wydaniem oceny – powiedział Redmayne.

Autor:asty/adso

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: DPA/PAP

Pozostałe wiadomości