Cannes 2022. Światowa premiera "Elvisa" Baza Luhrmanna

Źródło:
tvn24.pl

Festiwal Filmowy w Cannes to nie tylko filmy walczące o Złotą Palmę. To również okazja do uroczystych, światowych premier głośnych tytułów, na które fani kina czekają z niecierpliwością. Wśród nich jest najnowsza produkcja Warner Bros. "Elvis" w reżyserii Baza Luhrmanna z Austinem Butlerem w roli tytułowej.

Festiwal Filmowy w Cannes jest jedną z najważniejszych imprez filmowych świata, a zarazem tą cieszącą się największym zainteresowaniem mediów. Jak informuje biuro prasowe festiwalu, akredytowanych jest ponad cztery tysiące dziennikarzy, reprezentujących ponad dwa tysiące redakcji z 90 krajów świata. Główna uwaga - co dość oczywiste - skupia się na 21 tytułach, które walczą o Złotą Palmę - najbardziej prestiżową nagrodę filmową, określaną jako filmowy odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Ale canneński festiwal to nie tylko Konkurs Główny. Tradycyjnie obok sekcji konkursowych (poza Konkursem Głównym, jest również sekcja Un Certain Regard) w programie znalazło się miejsce na światowe premiery filmów, o których było już głośno od miesięcy. Jednym z nich jest najnowszy film Baza Luhrmanna "Elvis", który powstał w wytwórni Warner Bros. Światowa premiera filmu zaplanowana jest na środowy wieczór. Do polskich kin "Elvis" trafi 24 czerwca.

Austin Butler jako Elvis PresleyFestival de Cannes

"Elvis" - 20 lat współpracy Presleya z Tomem Parkerem

Baz Luhrmann - twórca głośnych widowisk filmowych, począwszy od "Romea i Julii" przez "Moulin Rouge!" po "Wielkiego Gatsby'ego", powraca z nowym projektem. "Elvis" jest jego pierwszą pełnometrażową fabułą od 2013 roku, czyli od filmu "Wielki Gatsby". Już pierwsze informacje o tym, że właśnie ten reżyser, scenarzysta i producent zabiera się za historię króla rock'n'rolla, były sensacją.

A pracował nad nią kilka lat. W czasie bardzo drobiazgowego procesu poszukiwania informacji o Presleyu, Luhrmann ze zdziwieniem odkrywał kolejne szczegóły dotyczące współpracy legendarnego muzyka ze swoim menedżerem - Tomem Parkerem, który określał się mianem "pułkownika". Luhrmann stwierdził, że to Parkera uczyni narratorem i przewodnikiem po dwudziestoletniej współpracy z Presleyem. - Lubię to powtarzać: pułkownik Tom Parker nigdy nie był ani pułkownikiem, ani Tomem, ani Parkerem, ale był fascynującą mnie postacią - wyznał filmowiec. Warto przypomnieć, że Parker naprawdę nazywał się Andreas Cornelis van Kuijk, a w obawie przed ekstradycją z USA podawał się za pułkownika Toma Barkera, który był szefem bazy wojskowej na Hawajach, w której stacjonował przed spotkaniem Presleya.

Luhrmann jako wytrawny filmowiec wiedział, że nie da się zamknąć w filmie fabularnym wyczerpującej biografii takiej legendy, jaką był Presley - nawet jeśli film trwa 159 minut - postanowił więc skupić się na konkretnym wątku. Dlatego narracja zbudowana została wokół współpracy Presleya i Parkera. Oficjalnie ich współpraca rozpoczęła się 18 sierpnia 1955 roku, a zakończyła wraz ze śmiercią muzyka 16 sierpnia 1977 roku. Filmowego Elvisa zagrał Austin Butler, natomiast Tom Hanks wcielił się w postać Parkera. Ważną rolę w tej historii odegrała żona Priscilla (w tej roli Olivia DeJonge), z którą Elvis spotykał się przez kilka lat w tajemnicy, zanim wzięli ślub.

Kadr z filmu "Elvis"Festival de Cannes

"Elvis" - zaskakujący zestaw muzyczny

Luhrmann zadbał także o warstwę muzyczną. Wystarczy przypomnieć sobie poprzednie jego filmy, żeby wyobrazić rozmach, z jakim wykorzysta muzykę w "Elvisie". W środę na oficjalnym instagramowym koncie filmu opublikowano grafikę, na której wymieniono muzyczne gwiazdy, jakie brały udział w przygotowaniu piosenek i nagrań do filmu. Na początku maja Doja Cat wydała singiel zatytułowany "Vegas", który znajdzie się w filmie. Numer zawiera wstawki ze słynnej piosenki Presleya "Hound Dog". Również na początku miesiąca, gwiazda country Kacey Musgraves zdradziła, że na potrzeby filmu nagrała swoją wersję hitu "Can’t Help Falling In Love".

Czytaj też: Austin Butler w roli Elvisa Presleya wygląda tak, jakby Elvis ożył. Jest już zwiastun filmu Baza Luhrmanna

Wspomniana grafika zdradza jednak znacznie więcej. W nagraniach piosenek do "Elvisa" wzięli udział również: Eminem we współpracy z CeeLo Greenem, Jazmine Sullivan, PNAU, Jack White, Stevie Nicks, Tame Impala, Yola oraz grupa Maneskin, która w ubiegłym roku zwyciężyła podczas Konkursu Eurowizji w Rotterdamie. Swoje wersje piosenek nagrali również Austin Butler i Kodi Smit-McPhee. Wykorzystane zostały także nagrania archiwalne samego Presleya oraz słynnego Rufusa Thomasa. 

"Elvis" - reakcja bliskich

Była żona króla rock'n'rolla Priscilla Presley, która pozostawała z nim w serdecznej relacji do końca jego dni, kilkukrotnie zdążyła pochwalić najnowszy film Luhrmanna. Zrobiła to między innymi końcem kwietnia, podsycając zainteresowanie "Elvisem".

"To prawdziwa historia genialnie i twórczo opowiedziana, w taki sposób, w jaki tylko Baz ze swoim unikalnym artyzmem mógł zrobić. Austin, który gra Elvisa, jest oszałamiający" - napisała na Facebooku Presley. Zwróciła uwagę na postać Parkera, granego przez Hanksa, przypominając, że menedżer Presleya miał dwa oblicza, które obserwowała przed laty, a które Hanks świetnie oddał w filmie. Pochlebnie wypowiedziała się także na czerwonym dywanie przed Met Galą.

- Kocham ten film. Myślę, że młode pokolenie będzie mieć możliwość zobaczyć, o co chodzi z Elvisem. Czegoś więcej się o nim dowiedzieć. To film dla każdego, nawet dla tych, którzy nasłuchali się różnych historii o Elvisie - powiedziała. 

Jedyna córka Presleyów - Lisa Marie także kilkukrotnie publicznie wyraziła swój zachwyt nad filmem Luhrmanna. 15 maja opublikowała serię tweetów, w których podkreśliła m.in. to, jak bardzo żałuje, że jej zmarły - w lipcu 2020 roku - syn Benjamin Storm Keough nie zobaczy filmu o swoim dziadku. Dodała też: "Widziałam film Baza Luhrmanna "Elvis" dwukrotnie. Powiem wam, że to jest po prostu spektakularne. Absolutnie wykwintne. Austin Butler pięknie uosobił serce i duszę mojego ojca" - napisała. 

Oglądając film - zdaniem córki Presleyów - można doświadczyć "czystą miłość, troskę i szacunek Baza do mojego ojca, jakie zawarł w tym pięknym filmie. W końcu jest to coś, z czego ja, moje dzieci i ich dzieci będą mogły być na zawsze dumne".

Autorka/Autor:tmw/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Festival de Cannes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mam apel do koleżanek i kolegów z rządu, żeby byli bardziej Eugeniuszami Kwiatkowskimi, niż Elonami Maskami. Więcej pracy, realizacji projektów, a mniej aktywności na portalu X - tak senator Krzysztof Kwiatkowski odniósł się w "Faktach po Faktach" do dyskusji pomiędzy minister Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz i ministrem Krzysztofem Paszykiem na portalu X na temat finansowania budownictwa społecznego w Polsce. 

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi. Co najmniej cztery osoby nie żyją. Ministerstwo obrony Rosji oskarżyło z kolei Ukrainę o atak na internat.

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Australijski stan Queensland mierzy się z powodziami. Gwałtowna pogoda pozbawiła życia co najmniej jedną osobę. - Słuchajcie ostrzeżeń, reagujcie, pomagajcie przyjaciołom i rodzinie - apelował do mieszkańców premier stanu David Crisafulli.

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

Źródło:
Reuters
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Po emisji filmu Wojciecha Szumowskiego "Rozproszona zagłada" rozmawiali o nim zaproszeni do studia "Superwizjera" goście. Blogerka i nauczycielka historii dr Agnieszka Jankowiak-Maik mówiła między innymi o tym, jak o Holokauście uczy się w polskich szkołach. - Jest pytanie, jak to dobrze robić, by dzieci i młodzieży nie straumatyzować - powiedziała. Autor reportażu stwierdził, że "jesteśmy na początku drogi z pracą, którą należy wykonać". - My żyjemy w tej przestrzeni, która jest naznaczona zagładą i jako społeczeństwo musimy sobie jakoś z tym poradzić - podkreśliła profesor Magdalena Saryusz-Wolska.

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl