Kultura i styl

"Birma jawiła się jako kraj za kurtyną, trochę mroczny"

Kultura i styl

"Birma jawiła się jako kraj za kurtyną, trochę mroczny"
tvn24Andrzej Muszyński w "Xięgarni"

Zobaczyłem pomarańczowy tłum na placu, napierający na mnie z ekranu telewizora. Kilka miesięcy później tam zajrzałem i mnie porwało - powiedział w "Xięgarni" Andrzej Muszyński, autor reportażu "Cyklon".

"Cyklon" to wynik ośmiu podróży do Birmy, w którym żyje około stu trzydziestu mniejszości etnicznych i pół miliona buddyjskich mnichów. Andrzej Muszyński przybył do pogrążonego w ciemności kraju tuż po szafranowej rewolucji i cyklonie Nargis. Jak przypomniał w „Xięgarni” Muszyński, Birma od kilku lat przechodzi reformę polityczną. Dodał, że to sytuacja podobna do naszego 89. r. - Tak samo fatalne położenie geograficzne, polityczne jak nasze (…) Powinniśmy o tym opowiadać i czytać, bo to są jakieś analogie - zauważył.

"Dobrze spotkać ludzi, u których wizerunek spotyka się z sumieniem"

Przyznał, że pojechał tam z ciekawości w czasie odbywania studenckich podróży. - W opowieściach ludzi w literaturze Birma jawiła się jako taki kraj za kurtyną, na marginesie, na pograniczu, trochę mroczny. Wojskowa junta, która przejęła władzę w 62 r. stworzyła taki kraj, w którym można sobie poeksperymentować z religią i gospodarką. Po 50 latach kraj był w ruinie, miał fatalną prasę. Uderzył jeszcze w Birmę cyklon. Rok wcześniej wybuchła szafranowa rewolucja - opowiadał. Jak mówił, pierwszy obraz związany z Birmą, który zapamiętał to były wiadomości w Polsce, kiedy mówiono o rewolucji szafranowej. - Zobaczyłem pomarańczowy tłum na placu, napierający na mnie z ekranu telewizora. Kilka miesięcy później tam zajrzałem i mnie porwało - mówił autor reportażu. Zaznaczył jednak, że z drugiej strony na tle tego mroku były fantastyczne postacie, birmańscy bohaterowie jego książki. - Dobrze jest spotkać ludzi, u których wizerunek się gdzieś spotyka z sumieniem. Robią mniej więcej to, co mówią. Birmańczycy naprawdę tacy są - stwierdził.

W programie nie zabrakło również literatury według Michała Komara.

Program „Xięgarnia” powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa". "Xięgarnia" w każdą sobotę o 18:00 w TVN24.

Cały program "Xięgarnia"
Cały program "Xięgarnia"tvn24

Autor: js/ja,rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości