TVN24 | Kultura i styl

Autoportret Fridy Kahlo sprzedany za rekordową sumę

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mbl//az
Źródło:
CNN, Sothebys.com

Autoportret meksykańskiej malarki Fridy Kahlo "Diego y yo", czyli "Diego i ja", został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za prawie 34,9 miliona dolarów. Obraz powstał kilka lat przed śmiercią artystki. Przedstawiła na nim siebie i swojego męża Diego Riverę. Parę łączyła burzliwa relacja.

Aukcja odbyła się 16 listopada w Nowym Jorku w domu aukcyjnym Sotheby's. Autoportret Fridy Kahlo sprzedano za 34,9 miliona dolarów, czyli w przybliżeniu 144 miliony złotych. Tym samym "Diego i ja" zostało najdroższym dziełem artysty z Ameryki Łacińskiej, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcji.

Obraz ukończony został w 1949 roku i był jednym z ostatnich autoportretów Fridy, która zmarła w 1954 roku. Wymiary dzieła to 30 na 22,5 centymetra. Kahlo ma na sobie huipil, czyli tradycyjny strój noszony przez rdzenne mieszkanki południowego Meksyku. Artystka portretowała siebie w tym stroju wielokrotnie. Na obrazie "Diego i ja" Frida ma rozpuszczone włosy, co jest rzadkością, bo zazwyczaj nosiła je mocno upięte. Można odnieść wrażenie, że włosy niemal ją duszą.

Pośrodku swojego czoła, tuż nad brwiami, artystka umieściła szyję, ramiona i twarz swojego męża Diego Rivery. W taki symboliczny sposób pokazuje, że ukochany zajmował dużo miejsca w jej myślach. Z kolei Rivera tuż nad brwiami ma namalowane trzecie oko. Z oczu Fridy ciekną łzy.

Autoportret Fridy Kahlo "Diego i ja"Sothebys.com

"Wyraz cierpienia i smutku"

- Autoportet namalowany w tym samym roku, w którym Diego nawiązał romans z przyjaciółką Fridy, aktorką Marią Felix, jest wyrazem jej cierpienia i smutku - podreśliła Anna Di Stasi, ekspertka sztuki Ameryki Łacińskiej domu aukcyjnego Sotheby's.

- "Diego i ja" jest czymś znacznie więcej niż pięknie namalowany autoportret. Jest sumą pasji i bólu Kahlo, zabiera nas w podróż po uczuciach artystki, która znajdowała się u szczytu swoich możliwości - dodała Di Stasi.

Frida Kahlo i Diego Rivera - rozwód, romanse, ponowne małżeństwo

Diego Rivera był meksykańskim malarzem, grafikiem, architektem. Frida współpracowała z nim na polu artystycznym. Para wzięła ślub w 1929 roku. Diego miewał liczne romanse. Także Frida, która była biseksualna, miała kochanki i kochanków. Para rozwiodła się w listopadzie 1939 roku, kiedy wyszło na jaw, że Diego ma romans z siostrą Fridy, co bardzo zraniło artystkę.

Ponownie wzięli ślub w grudniu 1940 roku, ale ich relacje się nie poprawiły. W tym czasie stan zdrowia Kahlo, która jako 18-latka uległa poważnemu wypadkowi, zaczął się pogarszać. W 1953 roku amputowano jej prawą nogę. Zmarła rok później, najprawdopodobniej z powodu przedawkowania leków przeciwbólowych.

W trakcie związku z Diego malarka dwukrotnie poroniła.

Sztuka feministyczna

Frida Kahlo jest autorką ponad 200 obrazów, szkiców i rysunków - głównie autoportretów. W jej pracach widać wpływ mitologii azteckiej i wschodniej, a także jej zainteresowanie medycyną oraz botaniką. Kluczem do zrozumienia prac meksykańskiej malarki jest cierpienie, jakiego doświadczała z powodu złego stanu zdrowia oraz burzliwa relacja, jaka łączyła ją z Riverą. W ostatnich latach życia artystka nie wstawała już z łóżka.

Ból, który odczuwała, często przetwarzała w swojej sztuce na autoportrety pełne kolorów i siły. W sztuce Kahlo widać też wiele nawiązań do kultury meksykańskiej i indiańskiej. Nazywana jest sztuką naiwną, prymitywną, folkową.

Artystka podejmowała odważne tematy, które dotychczas były tabu w meksykańskim społeczeństwie, takie jak śmierć, choroba, aborcja, poronienia, zdrady, erotyzm. Jej sztuka uważana jest za feministyczną. Frida otworzyła przed kobietami drogę do własnej, artystycznej ekspresji, tak by stały się podmiotem, a nie przedmiotem kreowanym przez patriarchalną kulturę.

Autor:mbl//az

Źródło: CNN, Sothebys.com

Źródło zdjęcia głównego: Sothebys.com

Pozostałe wiadomości