"Autentyczni". Debata ekspercka na temat spektrum autyzmu. "Spektrum nie jest czymś, co widać"

Źródło:
tvn24.pl
Natalia Wiśniewska: to piękny eksperyment społeczny
Natalia Wiśniewska: to piękny eksperyment społecznyTVN24
wideo 2/3
Natalia Wiśniewska: to piękny eksperyment społecznyTVN24

Niektórzy bazują na stereotypach o spektrum autyzmu, które odgradzają nas od społeczeństwa - oceniła Natalia Wiśniewska, samorzeczniczka i pracowniczka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni, podczas poniedziałkowej debaty eksperckiej ma temat spektrum autyzmu. Debatę zorganizowała stacja TVN w ramach kampanii promocyjnej program "Autentyczni".

Pierwsze dwa odcinki nowego programu "Autentyczni" pojawią się na antenie TVN 1 i 2 listopada. W ramach kampanii promocyjnej "Autentycznych", TVN wspólnie z partnerami, realizują szereg działań, których celem jest zwiększenie świadomości o spektrum autyzmu. Jednym z tych działań była debata ekspercka na temat spektrum autyzmu. Udział w niej wzięli: Natalia Wiśniewska - samorzeczniczka, pracowniczka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni, Aleksandra Wachowska - terapeutka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni, Joanna Grochowska z warszawskiej Fundacji Synapsis, Tomasz Wardzała - prezes tarnowskiej Fundacji Rozwoju, Edukacji, Pracy i Integracji oraz Joanna Bukowska - prowadząca spotkanie, reporterka "Uwagi!" TVN oraz matka 14-latka w spektrum autyzmu. Zaprezentowano na niej materiał wideo "Siła spektrum", przygotowany przez TVN.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Siła w spektrum". Historie "wrażliwych, autentycznych osób, które nie godzą się na stereotypy krążące wokół autyzmu"

Spektrum autyzmu (ASD) to szereg trudności i zaburzeń, związanych miedzy innymi z komunikacją społeczną, inicjowaniem i utrzymywaniem relacji, sztywnymi i nieelastycznymi wzorcami zachowań, nietypowymi reakcjami na bodźce sensoryczne. W związku z tym osoby w spektrum autyzmu myślą i przetwarzają informacje inaczej niż osoby neurotypowe. Operują konkretem, nie wychwytują w rozmowie sarkazmu, żartu czy metafory. Wszystko rozumieją dosłownie, są bezpośrednie i spontaniczne.

Na początku debaty Natalia Wiśniewska wytłumaczyła, czym jest samorzecznictwo w przypadku osób w spektrum autyzmu. - Wypowiadamy się w swoim imieniu, czasami - jeżeli osoby nie potrafią komunikować się werbalnie - robi to rodzina, rodzice, najbliżsi. Jednak bardzo ważne jest to, żeby osoby w spektrum autyzmu mogły same przemawiać. Potrzebny jest ten głos, ponieważ nikt nie wejdzie w nasz umysł. Sami musimy komunikować, czego pragniemy, czego potrzebujemy - mówiła. Dodała, że w ten sposób propagowana jest wiedza na temat osób w spektrum autyzmu. 

Czy jej zdaniem osoby w spektrum autyzmu w Polsce czują się wysłuchane? - Niestety, nie jest to wystarczające. Dopóki sama czymś nie powiem, nie każdy się domyśli. Niektórzy bazują na stereotypach, które odgradzają nas od społeczeństwa - odpowiedziała. 

"Siła w spektrum"
"Siła w spektrum""Siła w spektrum"TVN

Tomasz Wardzała: my, społeczeństwo, nie lubimy słuchać osób z niepełnosprawnościami

- My, społeczeństwo, nie lubimy słuchać osób z niepełnosprawnościami. Lepiej wiemy, co jest im potrzebne. Łatwiej nam pominąć taką osobę, jakby była jakimś problemem. A przecież to ta konkretna osoba ma najlepszą wiedzę o swoim ciele, odczuciach czy emocjach, o tym, czego pragnie, a czego nie chce. To ona powinna o sobie decydować, a reszta społeczeństwa powinna jej pomagać - stwierdził Tomasz Wardzała, prezes tarnowskiej Fundacji Rozwoju, Edukacji, Pracy i Integracji. 

Zdaniem Wardzały to "niesamowite", że obok Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, stworzona została odrębna Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, przyjęta w 2006 roku. Przypomniał również, że w konstytucji USA "napisane jest, że osoba ma być szczęśliwa, a całe społeczeństwo ma jej w tym pomagać, żeby doszła do swojego szczęścia". - W Polsce jest to odwrotne, że osoba ma się dostosować do społeczeństwa. Nie interesuje nas jednostka ludzka, tylko taka masa, żeby wszystko było średnie, ładne, równe - zauważył. Wardzała ocenił, że osoby neurotypowe "prawdopodobnie nie wiedzą", jak rozmawiać z osobami w spektrum autyzmu. 

- Spektrum nie jest czymś, co widać. U jednych można dostrzec w zachowaniu, w sposobie mówienia, w tym, co robią, co mówią. U innych - zupełnie nie. Dlatego ogromną rolą samych osób w spektrum jest to, żebyśmy od nich wiedzieli, co jest dla nich ważne, na co zwracać uwagę, co w różnych sytuacjach możemy zrobić i powiedzieć - przypomniała Joanna Grochowska z warszawskiej Fundacji Synapsis. Zwróciła uwagę, że im więcej przestrzeni otrzymają osoby w spektrum autyzmu, im więcej otrzymają możliwości do mówienia o sobie, tym osobom neurotypowym będzie łatwiej się dostosować i uwzględnić ich potrzeby. 

Według terapeutki Fundacji Synapsis, osoby neurotypowe w kontakcie z osobami w spektrum autyzmu obawiają się zarówno reakcji osób w spektrum, jak i własnych reakcji na ich inność. - Nie wiemy, jak ta osoba zareaguje. Nie wiemy, czy możemy zapytać, czy lepiej nie pytać, czy zaproponować pomoc, czy nie. Prawdopodobnie każdy z nas się spotkał z różnymi reakcjami. Na dodatek jest mnóstwo mitów na temat spektrum autyzmu, które dodatkowo utrudniają nam zwykły kontakt, czasami otwartość - powiedziała. 

Czym jest spektrum autyzmu? Wyjaśnia Aleksandra Wachowska
Czym jest spektrum autyzmu? Wyjaśnia Aleksandra WachowskaTVN24

Aleksandra Wachowska: osoby w spektrum autyzmu mają problemy z pragmatyką mowy

- Duże znaczenie ma to, żeby sobie uświadomić, że osoby w spektrum autyzmu mają również problemy z tak zwaną pragmatyką mowy. To są funkcje mowy, które są związane z prawą półkulą mózgu i to są takie funkcje mowy, jak na przykład rozumienie metafor, rozumienie konwenansów, rozumienie zasad prowadzenia konwersacji, ale także na przykład właściwa intonacja. Jeżeli mamy wrażenie na przykład, że osoba w spektrum autyzmu mówi w sposób nieprzyjemny, ale wiemy, że być może niekoniecznie odzwierciedla to jej stan wewnętrzny w danym momencie, tylko jest to po prostu ekspresja, to też pomaga nam to lepiej zrozumieć tę osobę. Wiemy, że ona być może nie ma wcale do nas złego nastawienia, tylko w ten sposób mówi, bo tak się po prostu komunikuje - zaznaczyła Aleksandra Wachowska, terapeutka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni.

- Ważna jest również świadomość specyfiki deficytów - bardzo nie lubię tego słowa, ale nie ma lepszego odpowiednika - osób w spektrum autyzmu. To ułatwiłoby społeczeństwu zrozumienie i dostrojenie się do potrzeb osób w spektrum, na przykład na poziomie samej konwersacji - tłumaczyła.

CZYTAJ RÓWNIEŻ ROZMOWĘ TOMASZA-MARCINA WRONY Z EMILIE PINE: "WYPIERANIE CZEGOŚ Z PAMIĘCI MOŻE BYĆ STRATEGIĄ PRZETRWANIA"

Natalia Wiśniewska: musiałam być idealna i przez to czułam na sobie wielką presję

Natalia Wiśniewska zdiagnozowana została siedem lat temu, w wieku 23 lat. Jak wyjaśniała, przez lata "nikt nie był w stanie powiedzieć", co jej było, a w poradniach, do których jako dziecko była kierowana, słyszała, że "coś jest na rzeczy, ale nie wiedzą, co to jest". Wyznała, że brak diagnozy budził w niej frustracje. - Frustrowało ani to, że ludzie, społeczeństwo przyjęło swój schemat, którego nie chciało odpuszczać i wychodzić poza. Lubiło, żeby wszystko było stałe, idealne. Musiałam być idealna i przez to czułam na sobie wielką presję - wspominała.

Jako swój atut wymieniła między innymi szczerość. - Cenne jest też to, że osoby w spektrum potrafią skoncentrować się na jednym celu, przede wszystkim w czymś, w czym są dobre - dodała. - Nie trzeba tu mówić o geniuszu, ale o zainteresowaniach. Nie mówmy też o fiksacjach, ale o zainteresowaniach. Chcę podkreślić to słowo, żeby ludzie zrozumieli, że mamy swoje zainteresowania - podkreśliła. 

Natalia Wiśniewska: chcę żeby ludzie zrozumieli, że mamy swoje zainteresowania a nie fiksacje
Natalia Wiśniewska: chcę żeby ludzie zrozumieli, że mamy swoje zainteresowania a nie fiksacjeTVN24

Samorzeczniczka zwróciła uwagę na fakt, że osobom w spektrum autyzmu - pomimo ich wielu atutów - nie jest wcale łatwo znaleźć pracę. - Pracodawcy nie potrafią sobie poradzić z trudnymi zachowaniami osób w spektrum autyzmu - oceniła. 

Jako jedno z rozwiązań, które byłoby pomocne w stworzeniu właściwego środowiska pracy dla osób w spektrum autyzmu, wymieniła stworzenie miejsca do relaksu. - Chodzi o takie miejsce, w którym osoba w spektrum mogłaby się wyciszyć, gdzie w trudnych momentach można byłoby z nią szczerze porozmawiać - zwróciła uwagę. 

- Są takie rzeczy, które pracodawca może zrobić ot tak i które nie wymagają dużych nakładów finansowych. Osoba w spektrum nie będzie się najlepiej czuła w otwartej przestrzeni, ale w wielu firmach są pomieszczenia, w których mogłaby pracować. Jeżeli to już jest open space, to może być należy się zastanowić nad innym oświetleniem, żeby to światło nie było zbyt ostre. Być może ta osoba mogłaby pracować w słuchawkach, które by jej pasowały, żeby wyciszyć to otoczenie. Może mogłaby mieć swojego mentora - osobę, do której w sytuacji problemu zgłasza się w pierwszej kolejności. Na pewno powinna mieć, szczególnie na pierwszym etapie zatrudnienia - a to właściwie dotyczy większości pracowników, również neurotypowych - osobę, która by wprowadzała nowo zatrudnioną osobę w spektrum autyzmu w obowiązki, podpowiadałaby na początku - wyjaśniała Grochowska.

Przedstawicielka Fundacji Synapsis oceniła, że "gdybyśmy poważnie traktowali osoby w spektrum autyzmu, to zapewnione byłyby takie zupełnie podstawowe rzeczy", które wymieniła. Tłumaczyła, że osoby w spektrum autyzmu potrzebują otrzymywać konkretne zadania i ustalenia. Potrzebują - zwracała uwagę terapeutka - usłyszeć, że na wykonanie takiego czy innego zadania mają godzinę bądź dwie, a następnie spotyka się z przełożonym, aby omówić efekty.

- Parę naprawdę prostych rzeczy może zmienić jakość życia, możliwość pracy i satysfakcji z tej pracy, którą się wykonuje. To nie jest tak, że osoby w spektrum autyzmu nie są w stanie pracować, jak najbardziej mogą. Oczywiście też nie wszystkie. Jednak żeby to było możliwe, to musimy uwzględnić ich potrzeby - zaznaczyła.

"Autentyczni" - o czym jest program?

"Autentyczni" to program oparty na francuskim formacie "Les Rencontres du Papotin" ("Spotkania Papotina"), który od września 2022 roku raz w miesiącu jest emitowany na antenie telewizji France 2. We Francji ogląda go blisko 3 miliony widzów. Jego bohaterami są dziennikarze gazety "Le Papotin" - młodzi ludzie w spektrum autyzmu.

Magazyn założył w 1990 roku Driss El Kesri, pedagog w szpitalu dziennym w podparyskim Antony. Zainspirował go artykuł w "Le Monde" o bezdomnych, którzy robili gazetę w Nowym Jorku. Postanowił stworzyć redakcję z nieprofesjonalnych dziennikarzy z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. "W Papotin akceptujemy ich takimi, jakimi są. Każdy ma swój potencjał, mocne i słabe strony, w pewnych sprawach odnosi sukcesy, a w innych ponosi porażkę. Chcemy to promować" - mówił w "Liberation". 

Dziś "Le Papotin" tworzy 53 dziennikarzy. Spotykają się raz w tygodniu, by dyskutować nad najnowszym numerem. Wielu z nich nie potrafi pisać - ich wypowiedzi spisuje opiekun lub redaktor naczelny. Pismo ukazuje się nieregularnie, mniej więcej raz w roku. Zawiera wywiady, autorskie teksty, opowiadania, felietony i wiersze.

Pomysł na program telewizyjny narodził się w 2013 roku, po spotkaniu redakcji "Le Papotin" z Ericem Toledano i Olivierem Nakache, twórcami słynnej komedii "Nietykalni". - To był szok emocjonalny - przyznał Toledano na antenie radia France Inter. - Przychodzisz na spotkanie ukryty za swoim pancerzem i pewnością siebie, a po trzech pytaniach jesteś bez żadnej maski, zmuszony do ujawnienia się takim, jakim jesteś naprawdę. Dotykasz szczerości i prawdy w najczystszej postaci - wyznał.

- Urzekła nas oryginalność zadawanych pytań i świeżość spojrzenia. Byliśmy przekonani, że to świetny materiał na program telewizyjny - powiedział Nakache.  

CZYTAJ TAKŻE: Maciej Stuhr: "Autentyczni" to jeden z najbardziej niezwykłych formatów w historii telewizji 

"Autentyczni". Goście programu

W programie "Les Rencontres du Papotin" obowiązuje jedna prosta zasada: "Le Papotinowi możesz powiedzieć wszystko, ale przede wszystkim wszystko może się zdarzyć". Pierwszym gościem był Gilles Lellouche, aktor i reżyser. Usłyszał: "Dlaczego jesteś stary?" i "Jak się masz, Gilles, skoro żyjesz"? Piosenkarz Julien Doré został zapytany: "Jaki jest twój grzech pierworodny?"

Największą publiczność - 4,5 mln widzów - zgromadził odcinek z Emmanuelem Macronem. Padały pytania: "Czy jesteś bogaty?" oraz szczere refleksje: "On jest prezydentem. Musi dawać przykład i nie poślubiać swojej nauczycielki". Prezydentowi Francji tak dobrze rozmawiało się z zespołem "Le Papotin", że zmienił swój plan dnia, by po nagraniu zostać na obiedzie. 

"Autentyczni", odcinek 1, zwiastun
"Autentyczni", odcinek 1, zwiastun"Autentyczni", odcinek 1, zwiastunx-news

Autorka/Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Jestem za tym, żeby budować jak najsilniejsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Polska ma swoje dobre papiery i wydatki na zbrojenie, ale też zakupy w Stanach Zjednoczonych - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Przyznał, że "z optymizmem" patrzy na współpracę z administracją Donalda Trumpa.

Kosiniak-Kamysz o "dwóch rzeczach, które nas legitymują przed Stanami Zjednoczonymi w bardzo silny sposób"

Kosiniak-Kamysz o "dwóch rzeczach, które nas legitymują przed Stanami Zjednoczonymi w bardzo silny sposób"

Źródło:
TVN24

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Europa nie może pozwolić sobie na to, by być na drugim miejscu za swoimi sojusznikami - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Dodał, że Europa musi walczyć o swoje miejsce jako silny, globalny lider, bo Rosja gotowa jest iść dalej. Odniósł się również do nowego rosyjskiego sojuszu z Iranem. - Przeciwko komu zawierają takie porozumienia? Przeciwko wam, przeciwko nam wszystkim - ocenił.

Wołodymyr Zełenski w Davos mówi o nowym sojuszu Władimira Putina

Wołodymyr Zełenski w Davos mówi o nowym sojuszu Władimira Putina

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zwrócił uwagę na obecny w przemówieniu Donalda Trumpa wątek deportacji i na związaną z tym sytuację Polaków w USA. Powiedział, że chce, by polskie konsulaty i placówki w USA zostały przygotowane "do ewentualnych konsekwencji tych decyzji". Szef MSZ Radosław Sikorski przekazał później, że "w USA ustanawiamy dodatkowe dyżury konsularne". "Rodaków mieszkających za granicą, którym skończyła się ważność paszportu, zapraszamy do uzyskiwania nowych dokumentów" - dodał.

Polska reaguje po decyzji Trumpa. Sikorski "zaprasza po nowe dokumenty"

Polska reaguje po decyzji Trumpa. Sikorski "zaprasza po nowe dokumenty"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Premierzy Węgier i Słowacji ocenili, że wraz z początkiem prezydentury Donalda Trumpa, to oni reprezentują główny nurt polityczny. - To my jesteśmy mainstreamem - powiedział Viktor Orban. Robert Fico zapowiedział z kolei, że podobnie jak Donald Trump, chce wpisać do konstytucji deklarację, że istnieją tylko dwie płcie.

Orban i Fico triumfują. "To my jesteśmy mainstreamem"

Orban i Fico triumfują. "To my jesteśmy mainstreamem"

Źródło:
PAP

Sprawą ewentualnego przekazania posła PiS Marcina Romanowskiego do Polski zajął się Sąd Metropolitalny dla Budapesztu. Uznał on, że procedura przekazania Romanowskiego "może zostać wszczęta dopiero po odnalezieniu, zatrzymaniu i postawieniu poszukiwanej osoby przed sądem przez właściwe organy".

Węgierski sąd nie może "wszcząć procedury przekazania" Romanowskiego, bo najpierw trzeba go znaleźć i zatrzymać

Węgierski sąd nie może "wszcząć procedury przekazania" Romanowskiego, bo najpierw trzeba go znaleźć i zatrzymać

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Zakończył się proces Piotra M. oskarżonego o spowodowanie wypadku, do którego doszło w maju 2023 roku w miejscowości Boksycka (województwo świętokrzyskie). Zginęło wtedy pięć osób, wracały z wesela.

Pijany i po narkotykach jechał o 97 kilometrów na godzinę za szybko. Zginęło pięć osób

Pijany i po narkotykach jechał o 97 kilometrów na godzinę za szybko. Zginęło pięć osób

Źródło:
PAP

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapadł wyrok w sprawie podwójnego zabójstwa na warszawskiej Białołęce. Jarosław K. za zabicie swojej 50-letniej siostry i jej 22-letniego syna usłyszał karę dożywocia. W uzasadnieniu wyroku sędzia podkreślał, że w jego ponad 30-letniej karierze nie spotkał się jeszcze z tak brutalną zbrodnią. Nieuzasadnioną, niezawinioną. Wyrok jest nieprawomocny.

Zabił siostrzeńca, później siostrę. Sąd: zbrodnia wyjątkowo brutalna, bez powodu. Wyrok

Zabił siostrzeńca, później siostrę. Sąd: zbrodnia wyjątkowo brutalna, bez powodu. Wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czasie posiedzenia komisji sprawiedliwości doszło do sporu o poprawkę PSL do ustawy incydentalnej, która zakłada, że w kwestii ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku orzekać będzie 15 najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym sędziów z izb: Karnej, Cywilnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Gdy posłanka KO Barbara Dolniak broniła argumentacji wnioskodawcy, posłowie PiS zareagowali śmiechem i niewybrednym komentarzem o "głupocie" posłanki.

Posłowie PiS wyśmiewają posłankę, mówią o jej "głupocie"

Posłowie PiS wyśmiewają posłankę, mówią o jej "głupocie"

Źródło:
PAP, TVN24

Według byłego premiera mniejsze miasta i gminy zostały skrzywdzone przy podziale środków budżetowych. Mateusz Morawiecki uważa, że więcej pieniędzy na mieszkańca przypadło dużym miastom. Wyjaśniamy, co polityk pomija w swoich wywodach.

Morawiecki: "skrajnie niesprawiedliwie" podzielono subwencje dla samorządów. A czego nie mówi

Morawiecki: "skrajnie niesprawiedliwie" podzielono subwencje dla samorządów. A czego nie mówi

Źródło:
Konkret24

Obecne w pyle drogowym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Są one substancjami rakotwórczymi. Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym ich stężenie jest wyższe - wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Polskiej Akademii Nauk.

WWA szkodzi warszawiakom. Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym

WWA szkodzi warszawiakom. Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym

Źródło:
PAP

Zima zaatakowała na południowym wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Śnieg obficie sypie tam, gdzie nawet słabe opady są rzadkością. Trudne warunki pogodowe szczególnie mocno dotknęły Houston w Teksasie, gdzie władze odradzają wyjeżdżanie na drogi. W całym kraju odwołano tysiące lotów.

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, NWS, Reuters, eu.jsonline.com

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał zaraz po przysiężeniu kilkadziesiąt rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku. Przedstawiamy najważniejsze decyzje Trumpa podjęte w pierwszym dniu prezydentury.

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NYT
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium