"Autentyczni". Debata ekspercka na temat spektrum autyzmu. "Spektrum nie jest czymś, co widać"

Źródło:
tvn24.pl
Natalia Wiśniewska: to piękny eksperyment społeczny
Natalia Wiśniewska: to piękny eksperyment społecznyTVN24
wideo 2/3
Natalia Wiśniewska: to piękny eksperyment społecznyTVN24

Niektórzy bazują na stereotypach o spektrum autyzmu, które odgradzają nas od społeczeństwa - oceniła Natalia Wiśniewska, samorzeczniczka i pracowniczka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni, podczas poniedziałkowej debaty eksperckiej ma temat spektrum autyzmu. Debatę zorganizowała stacja TVN w ramach kampanii promocyjnej program "Autentyczni".

Pierwsze dwa odcinki nowego programu "Autentyczni" pojawią się na antenie TVN 1 i 2 listopada. W ramach kampanii promocyjnej "Autentycznych", TVN wspólnie z partnerami, realizują szereg działań, których celem jest zwiększenie świadomości o spektrum autyzmu. Jednym z tych działań była debata ekspercka na temat spektrum autyzmu. Udział w niej wzięli: Natalia Wiśniewska - samorzeczniczka, pracowniczka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni, Aleksandra Wachowska - terapeutka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni, Joanna Grochowska z warszawskiej Fundacji Synapsis, Tomasz Wardzała - prezes tarnowskiej Fundacji Rozwoju, Edukacji, Pracy i Integracji oraz Joanna Bukowska - prowadząca spotkanie, reporterka "Uwagi!" TVN oraz matka 14-latka w spektrum autyzmu. Zaprezentowano na niej materiał wideo "Siła spektrum", przygotowany przez TVN.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Siła w spektrum". Historie "wrażliwych, autentycznych osób, które nie godzą się na stereotypy krążące wokół autyzmu"

Spektrum autyzmu (ASD) to szereg trudności i zaburzeń, związanych miedzy innymi z komunikacją społeczną, inicjowaniem i utrzymywaniem relacji, sztywnymi i nieelastycznymi wzorcami zachowań, nietypowymi reakcjami na bodźce sensoryczne. W związku z tym osoby w spektrum autyzmu myślą i przetwarzają informacje inaczej niż osoby neurotypowe. Operują konkretem, nie wychwytują w rozmowie sarkazmu, żartu czy metafory. Wszystko rozumieją dosłownie, są bezpośrednie i spontaniczne.

Na początku debaty Natalia Wiśniewska wytłumaczyła, czym jest samorzecznictwo w przypadku osób w spektrum autyzmu. - Wypowiadamy się w swoim imieniu, czasami - jeżeli osoby nie potrafią komunikować się werbalnie - robi to rodzina, rodzice, najbliżsi. Jednak bardzo ważne jest to, żeby osoby w spektrum autyzmu mogły same przemawiać. Potrzebny jest ten głos, ponieważ nikt nie wejdzie w nasz umysł. Sami musimy komunikować, czego pragniemy, czego potrzebujemy - mówiła. Dodała, że w ten sposób propagowana jest wiedza na temat osób w spektrum autyzmu. 

Czy jej zdaniem osoby w spektrum autyzmu w Polsce czują się wysłuchane? - Niestety, nie jest to wystarczające. Dopóki sama czymś nie powiem, nie każdy się domyśli. Niektórzy bazują na stereotypach, które odgradzają nas od społeczeństwa - odpowiedziała. 

"Siła w spektrum"
"Siła w spektrum""Siła w spektrum"TVN

Tomasz Wardzała: my, społeczeństwo, nie lubimy słuchać osób z niepełnosprawnościami

- My, społeczeństwo, nie lubimy słuchać osób z niepełnosprawnościami. Lepiej wiemy, co jest im potrzebne. Łatwiej nam pominąć taką osobę, jakby była jakimś problemem. A przecież to ta konkretna osoba ma najlepszą wiedzę o swoim ciele, odczuciach czy emocjach, o tym, czego pragnie, a czego nie chce. To ona powinna o sobie decydować, a reszta społeczeństwa powinna jej pomagać - stwierdził Tomasz Wardzała, prezes tarnowskiej Fundacji Rozwoju, Edukacji, Pracy i Integracji. 

Zdaniem Wardzały to "niesamowite", że obok Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, stworzona została odrębna Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, przyjęta w 2006 roku. Przypomniał również, że w konstytucji USA "napisane jest, że osoba ma być szczęśliwa, a całe społeczeństwo ma jej w tym pomagać, żeby doszła do swojego szczęścia". - W Polsce jest to odwrotne, że osoba ma się dostosować do społeczeństwa. Nie interesuje nas jednostka ludzka, tylko taka masa, żeby wszystko było średnie, ładne, równe - zauważył. Wardzała ocenił, że osoby neurotypowe "prawdopodobnie nie wiedzą", jak rozmawiać z osobami w spektrum autyzmu. 

- Spektrum nie jest czymś, co widać. U jednych można dostrzec w zachowaniu, w sposobie mówienia, w tym, co robią, co mówią. U innych - zupełnie nie. Dlatego ogromną rolą samych osób w spektrum jest to, żebyśmy od nich wiedzieli, co jest dla nich ważne, na co zwracać uwagę, co w różnych sytuacjach możemy zrobić i powiedzieć - przypomniała Joanna Grochowska z warszawskiej Fundacji Synapsis. Zwróciła uwagę, że im więcej przestrzeni otrzymają osoby w spektrum autyzmu, im więcej otrzymają możliwości do mówienia o sobie, tym osobom neurotypowym będzie łatwiej się dostosować i uwzględnić ich potrzeby. 

Według terapeutki Fundacji Synapsis, osoby neurotypowe w kontakcie z osobami w spektrum autyzmu obawiają się zarówno reakcji osób w spektrum, jak i własnych reakcji na ich inność. - Nie wiemy, jak ta osoba zareaguje. Nie wiemy, czy możemy zapytać, czy lepiej nie pytać, czy zaproponować pomoc, czy nie. Prawdopodobnie każdy z nas się spotkał z różnymi reakcjami. Na dodatek jest mnóstwo mitów na temat spektrum autyzmu, które dodatkowo utrudniają nam zwykły kontakt, czasami otwartość - powiedziała. 

Czym jest spektrum autyzmu? Wyjaśnia Aleksandra Wachowska
Czym jest spektrum autyzmu? Wyjaśnia Aleksandra WachowskaTVN24

Aleksandra Wachowska: osoby w spektrum autyzmu mają problemy z pragmatyką mowy

- Duże znaczenie ma to, żeby sobie uświadomić, że osoby w spektrum autyzmu mają również problemy z tak zwaną pragmatyką mowy. To są funkcje mowy, które są związane z prawą półkulą mózgu i to są takie funkcje mowy, jak na przykład rozumienie metafor, rozumienie konwenansów, rozumienie zasad prowadzenia konwersacji, ale także na przykład właściwa intonacja. Jeżeli mamy wrażenie na przykład, że osoba w spektrum autyzmu mówi w sposób nieprzyjemny, ale wiemy, że być może niekoniecznie odzwierciedla to jej stan wewnętrzny w danym momencie, tylko jest to po prostu ekspresja, to też pomaga nam to lepiej zrozumieć tę osobę. Wiemy, że ona być może nie ma wcale do nas złego nastawienia, tylko w ten sposób mówi, bo tak się po prostu komunikuje - zaznaczyła Aleksandra Wachowska, terapeutka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni.

- Ważna jest również świadomość specyfiki deficytów - bardzo nie lubię tego słowa, ale nie ma lepszego odpowiednika - osób w spektrum autyzmu. To ułatwiłoby społeczeństwu zrozumienie i dostrojenie się do potrzeb osób w spektrum, na przykład na poziomie samej konwersacji - tłumaczyła.

CZYTAJ RÓWNIEŻ ROZMOWĘ TOMASZA-MARCINA WRONY Z EMILIE PINE: "WYPIERANIE CZEGOŚ Z PAMIĘCI MOŻE BYĆ STRATEGIĄ PRZETRWANIA"

Natalia Wiśniewska: musiałam być idealna i przez to czułam na sobie wielką presję

Natalia Wiśniewska zdiagnozowana została siedem lat temu, w wieku 23 lat. Jak wyjaśniała, przez lata "nikt nie był w stanie powiedzieć", co jej było, a w poradniach, do których jako dziecko była kierowana, słyszała, że "coś jest na rzeczy, ale nie wiedzą, co to jest". Wyznała, że brak diagnozy budził w niej frustracje. - Frustrowało ani to, że ludzie, społeczeństwo przyjęło swój schemat, którego nie chciało odpuszczać i wychodzić poza. Lubiło, żeby wszystko było stałe, idealne. Musiałam być idealna i przez to czułam na sobie wielką presję - wspominała.

Jako swój atut wymieniła między innymi szczerość. - Cenne jest też to, że osoby w spektrum potrafią skoncentrować się na jednym celu, przede wszystkim w czymś, w czym są dobre - dodała. - Nie trzeba tu mówić o geniuszu, ale o zainteresowaniach. Nie mówmy też o fiksacjach, ale o zainteresowaniach. Chcę podkreślić to słowo, żeby ludzie zrozumieli, że mamy swoje zainteresowania - podkreśliła. 

Natalia Wiśniewska: chcę żeby ludzie zrozumieli, że mamy swoje zainteresowania a nie fiksacje
Natalia Wiśniewska: chcę żeby ludzie zrozumieli, że mamy swoje zainteresowania a nie fiksacjeTVN24

Samorzeczniczka zwróciła uwagę na fakt, że osobom w spektrum autyzmu - pomimo ich wielu atutów - nie jest wcale łatwo znaleźć pracę. - Pracodawcy nie potrafią sobie poradzić z trudnymi zachowaniami osób w spektrum autyzmu - oceniła. 

Jako jedno z rozwiązań, które byłoby pomocne w stworzeniu właściwego środowiska pracy dla osób w spektrum autyzmu, wymieniła stworzenie miejsca do relaksu. - Chodzi o takie miejsce, w którym osoba w spektrum mogłaby się wyciszyć, gdzie w trudnych momentach można byłoby z nią szczerze porozmawiać - zwróciła uwagę. 

- Są takie rzeczy, które pracodawca może zrobić ot tak i które nie wymagają dużych nakładów finansowych. Osoba w spektrum nie będzie się najlepiej czuła w otwartej przestrzeni, ale w wielu firmach są pomieszczenia, w których mogłaby pracować. Jeżeli to już jest open space, to może być należy się zastanowić nad innym oświetleniem, żeby to światło nie było zbyt ostre. Być może ta osoba mogłaby pracować w słuchawkach, które by jej pasowały, żeby wyciszyć to otoczenie. Może mogłaby mieć swojego mentora - osobę, do której w sytuacji problemu zgłasza się w pierwszej kolejności. Na pewno powinna mieć, szczególnie na pierwszym etapie zatrudnienia - a to właściwie dotyczy większości pracowników, również neurotypowych - osobę, która by wprowadzała nowo zatrudnioną osobę w spektrum autyzmu w obowiązki, podpowiadałaby na początku - wyjaśniała Grochowska.

Przedstawicielka Fundacji Synapsis oceniła, że "gdybyśmy poważnie traktowali osoby w spektrum autyzmu, to zapewnione byłyby takie zupełnie podstawowe rzeczy", które wymieniła. Tłumaczyła, że osoby w spektrum autyzmu potrzebują otrzymywać konkretne zadania i ustalenia. Potrzebują - zwracała uwagę terapeutka - usłyszeć, że na wykonanie takiego czy innego zadania mają godzinę bądź dwie, a następnie spotyka się z przełożonym, aby omówić efekty.

- Parę naprawdę prostych rzeczy może zmienić jakość życia, możliwość pracy i satysfakcji z tej pracy, którą się wykonuje. To nie jest tak, że osoby w spektrum autyzmu nie są w stanie pracować, jak najbardziej mogą. Oczywiście też nie wszystkie. Jednak żeby to było możliwe, to musimy uwzględnić ich potrzeby - zaznaczyła.

"Autentyczni" - o czym jest program?

"Autentyczni" to program oparty na francuskim formacie "Les Rencontres du Papotin" ("Spotkania Papotina"), który od września 2022 roku raz w miesiącu jest emitowany na antenie telewizji France 2. We Francji ogląda go blisko 3 miliony widzów. Jego bohaterami są dziennikarze gazety "Le Papotin" - młodzi ludzie w spektrum autyzmu.

Magazyn założył w 1990 roku Driss El Kesri, pedagog w szpitalu dziennym w podparyskim Antony. Zainspirował go artykuł w "Le Monde" o bezdomnych, którzy robili gazetę w Nowym Jorku. Postanowił stworzyć redakcję z nieprofesjonalnych dziennikarzy z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. "W Papotin akceptujemy ich takimi, jakimi są. Każdy ma swój potencjał, mocne i słabe strony, w pewnych sprawach odnosi sukcesy, a w innych ponosi porażkę. Chcemy to promować" - mówił w "Liberation". 

Dziś "Le Papotin" tworzy 53 dziennikarzy. Spotykają się raz w tygodniu, by dyskutować nad najnowszym numerem. Wielu z nich nie potrafi pisać - ich wypowiedzi spisuje opiekun lub redaktor naczelny. Pismo ukazuje się nieregularnie, mniej więcej raz w roku. Zawiera wywiady, autorskie teksty, opowiadania, felietony i wiersze.

Pomysł na program telewizyjny narodził się w 2013 roku, po spotkaniu redakcji "Le Papotin" z Ericem Toledano i Olivierem Nakache, twórcami słynnej komedii "Nietykalni". - To był szok emocjonalny - przyznał Toledano na antenie radia France Inter. - Przychodzisz na spotkanie ukryty za swoim pancerzem i pewnością siebie, a po trzech pytaniach jesteś bez żadnej maski, zmuszony do ujawnienia się takim, jakim jesteś naprawdę. Dotykasz szczerości i prawdy w najczystszej postaci - wyznał.

- Urzekła nas oryginalność zadawanych pytań i świeżość spojrzenia. Byliśmy przekonani, że to świetny materiał na program telewizyjny - powiedział Nakache.  

CZYTAJ TAKŻE: Maciej Stuhr: "Autentyczni" to jeden z najbardziej niezwykłych formatów w historii telewizji 

"Autentyczni". Goście programu

W programie "Les Rencontres du Papotin" obowiązuje jedna prosta zasada: "Le Papotinowi możesz powiedzieć wszystko, ale przede wszystkim wszystko może się zdarzyć". Pierwszym gościem był Gilles Lellouche, aktor i reżyser. Usłyszał: "Dlaczego jesteś stary?" i "Jak się masz, Gilles, skoro żyjesz"? Piosenkarz Julien Doré został zapytany: "Jaki jest twój grzech pierworodny?"

Największą publiczność - 4,5 mln widzów - zgromadził odcinek z Emmanuelem Macronem. Padały pytania: "Czy jesteś bogaty?" oraz szczere refleksje: "On jest prezydentem. Musi dawać przykład i nie poślubiać swojej nauczycielki". Prezydentowi Francji tak dobrze rozmawiało się z zespołem "Le Papotin", że zmienił swój plan dnia, by po nagraniu zostać na obiedzie. 

"Autentyczni", odcinek 1, zwiastun
"Autentyczni", odcinek 1, zwiastun"Autentyczni", odcinek 1, zwiastunx-news

Autorka/Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jakiej pogody możemy się spodziewać w pierwszej połowie kwietnia? W prognozach widać potężną zatokę chłodu, która może stanowić zagrożenie dla Polski. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza w modelach, co przyniesie nowy miesiąc i jak zapowiada się Wielkanoc.

Mapy "już dawno nie były tak niebieskie. Coś czai się od północy i wschodu"

Mapy "już dawno nie były tak niebieskie. Coś czai się od północy i wschodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kraju ołomunieckim na wschodzie Czech został wprowadzony stan zagrożenia. Powodem jest katastrofa kolejowa sprzed miesiąca, na skutek której doszło do wycieku trującej substancji. Rząd Czech mówi o największym tego typu skażeniu na świecie.

Obawy o skażenie miesiąc po katastrofie. Wprowadzają stan zagrożenia

Obawy o skażenie miesiąc po katastrofie. Wprowadzają stan zagrożenia

Źródło:
PAP

Sobota jest piątym dniem poszukiwań czterech amerykańskich żołnierzy, którzy zaginęli na litewskim poligonie w czasie ćwiczeń. Pojazd, którym się poruszali, został odnaleziony w zbiorniku wodnym. Od piątku także polscy żołnierze biorą udział w niezwykle trudnej akcji wydobycia sprzętu.

Polscy żołnierze "mają zrobić wszystko, aby pomóc w wydostaniu tego wozu"

Polscy żołnierze "mają zrobić wszystko, aby pomóc w wydostaniu tego wozu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Elon Musk ogłosił w nocy z piątku na sobotę, że właścicielem platformy X stał się jego start-up xAI, zajmujący się sztuczną inteligencją. 

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

Źródło:
PAP

"Niedziela, 11 maja, Warszawa, w samo południe" - napisał premier Donald Tusk, zapowiadając marsz. "Ten maj zdecyduje o tym, czy Polska będzie silna i bezpieczna, czy osamotniona i słaba" - podkreślił.

"Jesteśmy umówieni?". Tusk zapowiada marsz

"Jesteśmy umówieni?". Tusk zapowiada marsz

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zbrodni, której miał dopuścić się 51-letni funkcjonariusz służby więziennej. Mężczyzna zabił teściową i 5-letnie dziecko, ciężko ranił 9-latka. Do tragedii miało dojść po kłótni z żoną.

Co wydarzyło się w Prusicach. Prokuratura o tragedii

Co wydarzyło się w Prusicach. Prokuratura o tragedii

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Chcę zamówić pizzę - powiedział dziesięcioletni chłopiec z okolic Rzymu, który zadzwonił pod numer alarmowy 112. Jego odwaga i zrozumienie apelu o pomoc przez operatora centrali uratowały matkę dziecka i jego rodzeństwo przed agresywnym ojcem.

Zadzwonił pod 112, zamówił pizzę. Uratował rodzinę

Zadzwonił pod 112, zamówił pizzę. Uratował rodzinę

Źródło:
PAP, "Il Messaggero"

Oni cały czas twierdzą, że mają tu ludzi, którzy filmują, którzy notują, robią zdjęcia - powiedział były ambasador Białorusi w Warszawie Paweł Łatuszka w "Jeden na jeden" w TVN24, zapytany o to, skąd białoruskie władze wiedzą, kto angażuje się w organizowane w Polsce protesty przeciw reżimowi przywódcy Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

Łatuszka o reżimie Łukaszenki. "Oni cały czas twierdzą, że mają tu ludzi"

Łatuszka o reżimie Łukaszenki. "Oni cały czas twierdzą, że mają tu ludzi"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie możemy nawiązać z nią kontaktu - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka. Zaznaczył, że zaginiona szefowa Rady Koordynacyjnej Białorusi Anżelika Mielnikawa "posiada ogromną wiedzę o ruchu demokratycznym i jego ludziach". Wcześniej rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji Jacek Dobrzyński przekazał, że według wiedzy polskich i partnerskich służb, Mielnikawa "przebywała od wielu tygodni poza Polską".

Łatuszka: zaginiona szefowa Rady Koordynacyjnej posiada ogromną wiedzę

Łatuszka: zaginiona szefowa Rady Koordynacyjnej posiada ogromną wiedzę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Nasza Niwa, tvn24.pl

30-latek podejrzewany o napaść seksualną na 14-latkę we Wrocławiu został zatrzymany. Jak podała policja, był wcześniej karany za podobne przestępstwo.

Napaść seksualna na 14-latkę, zatrzymany mężczyzna

Napaść seksualna na 14-latkę, zatrzymany mężczyzna

Źródło:
PAP

Gdyby zrealizować to, o czy mówi Sławomir Mentzen, deficyt mógłby wzrosnąć aż o 143 miliardy złotych. Obietnice Karola Nawrockiego to dziura budżetowa powiększona o 85 miliardów. W przypadku Rafała Trzaskowskiego dług rośnie o 35 miliardów. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ile kosztowałyby zrealizowane obietnice?

Ile kosztowałyby zrealizowane obietnice?

Źródło:
TVN24

W piątek sędzia federalny nakazał administracji Donalda Trumpa tymczasowe wstrzymanie działań mających na celu zamknięcie Głosu Ameryki. Decyzja sądu uniemożliwiła władzom zwolnienie 1300 dziennikarzy i innych pracowników, którzy na początku tego miesiąca zostali niespodziewanie wysłani na urlop.

Sąd zablokował masowe zwolnienia dziennikarzy Głosu Ameryki

Sąd zablokował masowe zwolnienia dziennikarzy Głosu Ameryki

Źródło:
PAP

- Mój ruch jest bardzo ograniczony - mówił w TVN24 Wojciech Sawicki, prowadzący w mediach społecznościowych profil Life On Wheelz. Gość programu "Wstajesz i weekend" choruje na nieuleczalną dystrofię mięśniową Duchenne'a. Fundacja TVN włączyła się w pomoc dla pięcioletniego Krzysia, który również zmaga się z tą rzadką chorobą prowadzącą do zaniku mięśni. 

"Widziałem, jak moje ciało słabnie. Nic nie mogłem z tym zrobić"

"Widziałem, jak moje ciało słabnie. Nic nie mogłem z tym zrobić"

Źródło:
TVN24

Mieszkaniec gminy Nowiny wezwał policję, mówiąc, że ktoś ukradł mu psa. Finał interwencji był, jak mówią funkcjonariusze, niespodziewany. Okazało się, że zwierzę wpadło do zbiornika na nieczystości.

Myślał, że ktoś ukradł mu psa. Konieczne było wezwanie strażaków

Myślał, że ktoś ukradł mu psa. Konieczne było wezwanie strażaków

Źródło:
PAP

W Pruszkowie kierowca skody przeciął chodnik i pas zieleni, jazdę zakończył na torowisku. Porzucił pojazd i uciekł z miejsca zdarzenia. W aucie znajdowało się dwóch nastolatków. Kierowca jest poszukiwany przez policję.

Porzucił pojazd z dwójką dzieci na torowisku

Porzucił pojazd z dwójką dzieci na torowisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cztery osoby zginęły, a ponad 20 zostało rannych w wyniku zmasowanego ataku rosyjskich dronów na miasto Dniepr w południowo-wschodniej Ukrainie. Wśród osób poszkodowanych jest 27-letnia kobieta w ciąży.

Rosjanie uderzyli w Dniepr. Wśród rannych kobieta w ciąży

Rosjanie uderzyli w Dniepr. Wśród rannych kobieta w ciąży

Źródło:
PAP, Suspilne, tvn24.pl

Z danych systemu ACARS śledzącego międzynarodowe loty wynika, że Stany Zjednoczone wysłały co najmniej siedem bombowców B-2 Spirit, trzy samoloty transportowe C-17 i 10 tankowców powietrznych do brytyjsko-amerykańskiej bazy na wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim w związku z zagrożeniami ze strony rebeliantów z Jemenu i pogróżek płynących z Iranu.

USA gromadzą bombowce strategiczne na wyspie Oceanu Indyjskiego

USA gromadzą bombowce strategiczne na wyspie Oceanu Indyjskiego

Źródło:
PAP

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. O godzinie 2:00 wskazówki zegarowe przestawimy na godzinę 3:00, co oznacza, że pośpimy godzinę krócej. - To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek - ocenił profesor Mariusz Siemiński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

Źródło:
PAP
Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rośnie tragiczny bilans ofiar trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Birmę (Mjanmę). W sobotę rano państwowa telewizja MRTV podała, że zginęło ponad 1000 osób, a 2376 zostało rannych. Przywódca junty Min Aung Hlaing wydał rozkaz przeprowadzenia szybkiej akcji ratunkowej we wszystkich nawiedzonych przez kataklizm rejonach.

Zginęło ponad tysiąc osób. Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi

Zginęło ponad tysiąc osób. Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Dziś w całej Polsce mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zdjęcia przedstawiające to niezwykłe zjawisko otrzymaliśmy na Kontakt24.

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

- W Narodowym Funduszu Zdrowia mamy lukę. Ten deficyt w zeszłym roku wyniósł 30 miliardów złotych. Tyle brakuje składki. Trzeba dosypywać z innych elementów - stwierdził w "#BezKitu" w TVN24 doktor Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych.

"Wolałbym mieć niższe podatki, mimo to nie jestem za obniżeniem tej składki"

"Wolałbym mieć niższe podatki, mimo to nie jestem za obniżeniem tej składki"

Źródło:
tvn24.pl
Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Rządowy szeryf od ekologii pod ciągłym obstrzałem. Z sukcesami chroni przyrodę, ale czy "z głową"?

Rządowy szeryf od ekologii pod ciągłym obstrzałem. Z sukcesami chroni przyrodę, ale czy "z głową"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance rozpoczął wizytę na Grenlandii. Odwiedza tam amerykańską bazę wojskową Pituffik, dawniej Thule. Choć przebywa tam raptem 150 osób, baza jest jednym z najważniejszych strategicznie obiektów wojskowych na świecie. Oto dlaczego.

Kosmos zamiast wiązania psów, czyli co Amerykanie robią na Grenlandii

Kosmos zamiast wiązania psów, czyli co Amerykanie robią na Grenlandii

Źródło:
The New York Times, tvn24.pl

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24