Anna Lewandowska wyznała, że zmaga się z SIBO, czyli zespołem rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Zaburzenie to kojarzone bywa z zespołem jelita drażliwego, ale jego potencjalnych przyczyn jest wiele. Cierpiącym na SIBO często zaleca się przestrzeganie specjalnej diety, choć ekspertka zaznacza, że dowody na jej skuteczność "są ograniczone".
"Co by tu zjeść słodkiego? Póki co, trzymam low FODMAP, ze względu na SIBO... Kto z was zmagał się z tym problemem?" - taki wpis Anna Lewandowska zamieściła w swoim instagramowym stories 3 października. Sportsmenka, trenerka personalna i dietetyczka propagująca zdrowy styl życia po raz pierwszy wyznała, że zmaga się z SIBO, coraz częściej rozpoznawanym u pacjentów z objawami ze strony przewodu pokarmowego. Co to za zaburzenie?
SIBO - co to jest? Przyczyny i objawy
Pełna nazwa SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) w języku polskim to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Zaburzenie to charakteryzuje się nadmiarem bakterii bytujących w jelicie cienkim. Powstaje w ten sposób, że drobnoustroje jelita grubego wędrują do jelita cienkiego, namnażając się i powodując dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Jak informuje na swojej stronie Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, SIBO najczęściej kojarzone jest z zespołem jelita drażliwego, jednak istnieje więcej zaburzeń i chorób, w przebiegu których może występować. To m.in. zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, nieprawidłowości w strukturze anatomicznej przewodu pokarmowego, niedobory odporności, a także zaburzenia trawienia i wchłaniania (np. w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki, choroby Leśniowskiego-Crohna, chorób wątroby, mukowiscydozy, celiakii).
Diagnostyka i leczenie SIBO
Jak wyjaśnia na stronie NCEŻ dietetyk kliniczna Agata Stróżyk, "najczęstszym objawem SIBO są wzdęcia, ale również mogą występować: biegunka, ból lub dyskomfort w jamie brzusznej, nudności i zaparcia. Czasami mogą się pojawić stolce tłuszczowe (mające charakterystyczny bardzo nieprzyjemny zapach, unoszące się na powierzchni wody i/lub trudne do spłukania), utrata masy ciała, anemia czy niedobory pokarmowe". Jak dodaje ekspertka, podstawowym testem w diagnostyce SIBO są wodorowe testy oddechowe z glukozą lub laktulozą.
"Leczenie SIBO powinno być ukierunkowane na znalezienie przyczyny zaburzeń. Jeżeli przyczyną jest współwystępowanie jednostki chorobowej, wówczas w postępowaniu ważne jest jej leczenie. W przypadku nieprawidłowości anatomicznych może być konieczny zabieg chirurgiczny. U pacjentów z SIBO leczenie pierwszego wyboru stanowi antybiotykoterapia" - czytamy na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
ZOBACZ TEŻ: Połowa pacjentów "umiera w ciągu pięciu lat". Nowotwory głowy i szyi dają nietypowe objawy
SIBO a dieta FODMAP
Lewandowska w swoim wpisie wspomniała o tzw. diecie low FODMAP. To skrót od Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols. Termin odnosi się do grupy fermentujących węglowodanów, które nie rozkładają się w jelicie cienkim. Dieta ta polega na ograniczeniu produktów o wysokiej zawartości FODMAP.
Niewskazane jest zatem spożywanie niektórych owoców (m.in. jabłek, śliwek, brzoskwiń czy arbuzów), warzyw (np. kalafiorów, kapusty, grochu, soczewicy, buraków), nabiału (lody, serki wiejskie, jogurty), czekolady mlecznej i białej, przetworzonego mięsa oraz pieczywa i produktów z mąki pszennej, zbożowej i jęczmiennej.
Stróżyk w swoim artykule na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej zaznacza jednak, że "dowody naukowe dotyczące zastosowania diety (low FODMAP - red.) w leczeniu SIBO są ograniczone". "Dieta z ograniczeniem FODMAP jest często wykorzystywana w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego, który może współwystępować z SIBO. Dlatego sugeruje się, że ten rodzaj diety może pomóc również w łagodzeniu objawów SIBO. Nie ma obecnie uzasadnienia rutynowe zalecenie modyfikacji diety w przypadku SIBO, ale dieta z ograniczaniem FODMAP może być wskazana u niektórych osób" - podsumowuje ekspertka, która jest też autorką książki o tej diecie.
Źródło: NCEŻ, Instagram/@annalewandowska
Źródło zdjęcia głównego: John Phillips/Getty Images