Agnieszka Holland prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Agnieszka Holland prezydentem Europejskiej Akademii FilmowejTVN24
wideo 2/4
TVN24Agnieszka Holland prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej

Nowym prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej zostanie Agnieszka Holland. Polska reżyserka zastąpi na tym stanowisku niemieckiego reżysera, scenarzystę i producenta Wima Wendersa - poinformowała akademia na swych stronach internetowych.

- Te czasy są pełne wyzwań i aby zachować twórczą siłę niezależnego kina i zaangażowanie naszej publiczności, musimy wykorzystać całe nasze doświadczenie i wyobraźnię - powiedziała reżyserka. - Wierzę, że EFA ma ważną rolę do odegrania i jestem szczęśliwa, że biorę w tym udział - dodała.

Agnieszka Holland była przewodniczącą Rady Europejskiej Akademii Filmowej od 2014 do 2019 roku. Wim Wenders przewodził Akademii od 1996 roku. Nowym dyrektorem EFA zostanie Matthijs Wouter Knol.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński złożył gratulacje reżyserce.

Europejska Akademia Filmowa, która początkowo działała jako Europejskie Stowarzyszenie Filmowe, została założona w 1988 roku przez słynnego szwedzkiego reżysera i scenarzystę Ingmara Bergmana i 40 europejskich reżyserów, by promować europejską kinematografię.

Akademia przyznaje Europejskie Nagrody Filmowe (ENF), które do 1997 roku nazywano Felixami. Pierwszym laureatem ENF był Krzysztof Kieślowski.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości