TVN24 | Kultura i styl

"Achtung Baby" U2 ma 30 lat. Zespół świętuje z fanami

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw\mtom
Źródło:
tvn24.pl, NME

"Achtung Baby" - jeden z najlepszych w dorobku U2 - ukazał się 30 lat temu. Z tej okazji grupa przygotowała specjalne wydawnictwo winylowe oraz zestaw piosenek, które nigdy wcześniej nie były publikowane w formie cyfrowej. Ponadto w Berlinie powstanie jednorazowa, jubileuszowa instalacja.

"Achtung Baby" - siódmy studyjny album grupy U2 - a zarazem uznawany przez krytyków za jeden z najlepszych w dorobku zespołu, ukazał się 18 listopada 1991 roku.. To na niej znalazł się jeden z ich największych przebojów "One", a także hity: "The Fly", "Mysterious Way", "Ultraviolet (Light My Way)". Jak sam Bono stwierdził jeszcze przed wydaniem krążka, materiał miał zmienić stylistykę, która towarzyszyła grupie w latach 80. Krążek wyprzedał się w nakładzie przekraczającym 18 milionów egzemplarzy, pokrywając się w Wielkiej Brytanii poczwórną platyną, a w USA - ośmiokrotnie. Krążek doceniony został również między innymi nagrodą Grammy w kategorii najlepszy album nagrany przez duet bądź zespół wokalny.

"Achtung Baby" - specjalne wydanie na 30-lecie płyty

Podobnie jak w 2011 roku - przy okazji 20-lecia wydania "Achtung Baby" - tak i przy 30-leciu zespół zdecydował się na reedycję krążka. W tym roku ukaże się specjalne winylowe wydanie. Do serwisów udostępniających muzykę online trafi zestaw 50 piosenek, z czego 22 z nich nie było wcześniej udostępnianych w cyfrowej wersji. 

Część materiału z "Achtung Baby" nagrywana była w Berlinie. Tam też francuski Thierry Noir artysta pomalował specjalnie dla U2 trabanta, którego zdjęcie zdobiło oryginalną okładkę płyty. Jak informuje portal NME irlandzka grupa w tym roku znów spotkała się z Noirem, z którym przygotowała specjalny projekt w słynnym Hansa Studio na Kreuzbergu, gdzie U2 nagrywało część materiału na "Achtung Baby". Jednorazowa instalacja będzie przedstawiać nowo pomalowanego trabanta oraz mural na fragmencie muru berlińskiego. 

Autor:tmw\mtom

Źródło: tvn24.pl, NME

Źródło zdjęcia głównego: Featureflash Photo Agency / Shutterstock

Pozostałe wiadomości