Kultura i styl

Kultura i styl

Muzeum Narodowe w Poznaniu ogłosiło konkurs na mural. Autor zwycięskiego projektu otrzyma 3 tys. zł nagrody. Nie wiadomo jednak kiedy mural powstanie, bo muzeum nie ma na razie na niego pieniędzy.

Znany aktor filmowy Johnny Depp został w Albuquerque, w stanie Nowy Meksyk, honorowym członkiem indiańskiego szczepu Komanczów.

Kontrowersyjne dzieło sztuki ukazujące prezydenta RPA Jacoba Zumę z obnażonymi genitaliami, które w ubiegłym tygodniu zostało wystawione w jednej z galerii sztuki w Johannesburgu, zostało zniszczone.

Adele była największym zwycięzcą tegorocznych nagród Billboard Music Awards - zdobyła 12 statuetek na 18 nominacji. Uznano ją m.in. artystą roku i doceniono za najlepszy album pop. Brytyjka nie pojechała jednak na galę do Las Vegas, dlatego na scenie królowali m.in. Usher, LMFAO, Katy Perry i Justin Bieber.

Zamieszkała we własnym obrazie. I to dosłownie. Malarka Beata Pflanz z Suchego Lasu pod Poznaniem motywy ze swoich dzieł przeniosła na ponad 400 metrów kwadratowych własnego domu. Efekt jest niesamowity, a artystkę zauważono w Europie.

Nowy Bond już pisze historię, choć na razie pośrednio - przez dokonania Berenice Marlohe, która jako pierwsza aktorka w historii stała się twarzą twórcy biżuterii - Swarovskiego. Filmowa dziewczyna agenta Jej Królewskiej Mości jest w Cannes, gdzie w trakcie festiwalu filmowego zaprezentowała się fotografom po raz pierwszy w nowej roli.

Światowej sławy architekt, urodzony w Polsce i mieszkający w Nowym Jorku Daniel Libeskind, zaprojektował dwa wieżowce, które staną w dzielnicy biznesu Yongsan w Seulu. To Dancing Towers - inspirowany rękawami koreańskich tancerzy oraz Harmony Tower - inspirowany tradycyjnymi latarniami z papieru. Są częścią dużego projektu wartego 28 miliardów dolarów, który ma uczynić ze stolicy Korei Południowej ważny punkt na biznesowej mapie świata. Inwestycja zostanie zakończona w 2024 roku, teraz pokazano gotowe projekty.

Nie licząc protestu kobiet - reżyserów, 65. edycja festiwalu w Cannes - jak na razie - obywa się bez skandali. Te ostatnie jednak, towarzyszą imprezie od początku, i są równie wyczekiwane, jak filmy w konkursie. I choć wszystkie przebił Lars von Trier, deklarując w ub.r. "zrozumienie dla Hitlera", wyskoki "nieobyczajnych aktorek" i histeryczne próby zaistnienia za wszelką cenę, stanowią integralną część historii Cannes.

- Wbrew doniesieniom, nie jestem miliarderem. Oczywiście, że zarobiłem na Facebooku, ale tak naprawdę najbogatszy czułem się, gdy miałem 20 lat, a żona płaciła nasze rachunki - lider zespołu U2 zaprzeczył, jakoby stał się najbogatszym muzykiem na świecie, dzięki akcjom Facebooka, który w piątek wszedł na giełdę. Bono posiada 2,3 proc. akcji najsłynniejszego portalu społecznościowego.

Nie warto dziś kłaść się spać wcześnie - przed nami Noc Muzeów. Do akcji dołączył też prezydent, który zaprasza do zwiedzania Belwederu i Pałacu Prezydenckiego. Oprócz stałych ekspozycji można obejrzeć otwartą wczoraj w Pałacu wystawę malarstwa Jerzego Nowosielskiego. Choć prezydenckie drzwi tej nocy będą otwarte, samego gospodarza nie będzie. - Ale będzie mój duch, a w muzeach liczą się także duchy - zachęca Bronisław Komorowski.

Przed szkołą Rucianem-Nidzie na ławce przysiadła Agnieszka Osiecka. Pomnik naturalnych rozmiarów artystki powstał dzięki lokalnej inicjatywie. Uroczyste odsłonięcie było połączone między innymi z koncertem.

Mydelniczki, szczoteczki, linijki, wstążki, wałki do włosów, łyżki do lodów i setek innych przedmiotów z plastiku złożyły się na figurę Matki Boskiej, która stanęła w piątek na Starym Rynku.

Fotografia przyrodnicza potrafi być zaskakująca - nie tylko dla widza, ale też fotografa. Świadczą o tym prace nagrodzone w tej kategorii konkursu Grand Press Photo. Pokazując różne tematy - od zjawisk pogodowych, poprzez faunę po ekologię - potrafią zachwycić i zadziwić nieco przewrotnym podejściem.

Prace nad filmem "Wałęsa" Andrzeja Wajdy zawieszone, na razie do wtorku. Przyczyną jest przeziębienie odtwórcy roli Lecha Wałęsy.

- Te 150 lat to czas realizacji trudnych marzeń - mówił w czwartek Bronisław Komorowski, który wziął udział w uroczystej inauguracji jubileuszu Muzeum Narodowego w Warszawie. Prezydent podkreślił "wielkość dzieła" i "wielkość osiągnięć" placówki.

Cannes spoważniało. O ile na otwarcie tradycyjnie pokazano film lżejszego kalibru, o tyle już drugi dzień festiwalu upłynął pod znakiem znacznie trudniejszego kina. Francuski twórca Jacques Audiard, poruszył widzów filmem "Rust and bone", zaś Egipcjanin Yousry Nasrallah opowieścią o konsekwencjach rewolucji 2011 roku w krajach arabskich.

Marilyn Monroe jest w Cannes nie tylko na plakacie tegorocznego festiwalu filmowego. Jej zmysłowość i piękno można podziwiać na wystawie zdjęć "Marilyn & Me", z których większość nie była dotąd pokazywana. Ich autorem jest Lawrence Schiller, który sportretował gwiazdę w 1962 roku na planie jej ostatniego filmu. Kilka miesięcy później Monroe już nie żyła. W tym roku mija 50. rocznica śmierci MM, a wystawa po Cannes pojedzie w świat.

"Obie są ikonami mody, dało się więc zauważyć ich godny pozazdroszczenia styl na czerwonym dywanie. Rywalizacja była nieunikniona: Diane Kruger kontra Eva Longoria. Która wypadła lepiej?" - napisały gazety po gali otwarcia Festiwalu Filmowego w Cannes. Pozostałe gwiazdy wybrały skromniejsze stylizacje, ale jedno je łączyło: glamour w stylu dawnego Hollywood.

W Cannes w środę tuż przed godziną 20.00 rozpoczął się oficjalnie 65. festiwal filmowy. Otworzył go amerykański reżyser Wes Anderson. Dziewięcioosobowemu jury konkursu przewodzi w tym roku włoski reżyser Nanni Moretti.