Danuta i Lech prywatnie. Prace nad plakatem promocyjnym "Wałęsy" Wajdy

Zwiastun filmu "Wałęsa"
Zwiastun filmu "Wałęsa"
ITI Cinema
"Wałęsa" trafi do kin na jesieni tego rokuITI Cinema

Rzut oka na sesję zdjęciową do plakatu, który będzie promował film "Wałęsa" nie pozostawia wątpliwości, że w filmie zobaczymy nie tylko wielką politykę ale także rodzinę Wałęsów. W bardzo prywatnych sytuacjach. Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz - czyli Danuta i Lech Wałęsowie patrzący na siebie roziskrzonym wzrokiem, z pewnością skuteczniej wypromują film niż znane na świecie sceny strajków w gdyńskiej stoczni.

Wpatrzeni w siebie, szczęśliwi. Ona w niebieskiej sukience do kostek, on w brązowym garniturze i… w trampkach. Siedzą objęci, przytuleni. W kolejnych scenach reżyser przeniesie nas w sam środek wielkiej historii ale równie ważna część filmu skupia się na prywatym, wręcz intymnym życiu związkowego przywódcy.

Zdjęcia do filmu kręcone były w Gdańsku i w Warszawie, a akcja toczyć się będzie od lat 70. do 1989 roku. Andrzej Wajda mówi, że próbuje pokazać w swoim filmie fenomen przemiany prostego elektryka, skupionego na codzienności męża i ojca, w charyzmatycznego przywódcę. Historia transformacji jaka dokonała się pod przywództwem Lecha Wałęsy, to także historia jego ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.

Z filmowych zwiastunów możemy się dowiedzieć, że Więckiewicz w roli Lecha Wałęsy, jest - jak żartują fani jego aktorstwa - "lepszy od oryginału". Mimiką twarzy, sposobem mówienia i ruchami do złudzenia przypomina przywódcę Solidarności, a wrażenie to potęguje świetna charakteryzacja, zdominowana przez słynne wąsy Wałęsy.

Sam aktor jednak jak zwykle nie idzie na łatwiznę. - Podobieństwo zewnętrzne jest istotne, ale myślę, że najważniejszym wyzwaniem jest dla mnie uchwycenie specyficznego charakteru Lecha Wałęsy, uzewnętrznienie sprzeczności tkwiących w nim samym - tłumaczy Robert Więckiewicz.

Kadr z filmu "Wałęsa"Akson Studio

Wajda nie miał wyjścia

Jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć, na pytanie "dlaczego zdecydował się na realizację tak trudnego filmu?", z bohaterem żyjącym i mocno kontrowersyjnym, Andrzej Wajda odpowiadał wprost: - Nie widzę żadnego innego reżysera, który może zrobić film o Lechu, z którego ja będę zadowolony. Nie mam wyjścia.(...) Nie chcę, ale muszę go zrobić, bo Polska wydała bohatera bardzo szczególnego, który odniósł prawdziwe zwycięstwo, a nie tylko zwycięstwo ducha.

Wajda podkreśla też, że "Wałęsa" jest najtrudniejszym tematem, z jakim w ciągu 55 lat pracy filmowej się mierzył.

Reżyser traktuje ten film - po "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza" - jako dopełnienie tryptyku o człowieku podejmującym walkę z niesprawiedliwością. Zarówno Wajda, jak i Janusz Głowacki, autor scenariusza, podkreślali przed wejściem na plan, że film nie będzie pomnikiem przywódcy Solidarności, ale obrazem o życiu i marzeniach w PRL-u.

Reżyser jednak przyznawał: - Od pierwszej chwili, kiedy jeszcze w czasie rozmów Solidarności z Komisją Rządową poznałem Wałęsę, wzbudzał mój podziw. Film będzie tego odbiciem.

Ostatnio głośno było o konflikcie Wajdy z Głowackim, który w wywiadzie udzielonym "Newsweekowi" przyznał: "Nie wiem co będzie wmontowane, a co wymontowane z filmu", i dodał, że zamierza napisać książkę o tym, jak powstawał scenariusz "Wałęsy". Przed dwoma dniami producent filmu Michał Kwieciński zdementował jednak informacje o konflikcie między twórcami. - Scenarzysta zawsze ma swoją wizję filmu, reżyser swoją. Te wizje nie są na tyle rozbieżne, żeby mówić o konflikcie - zapewniał Michał Kwieciński w Polskim Radio, i dodał, że panowie spotykają się i wspólnie pracują nad filmem.

Kadr z filmu "Wałęsa"Akson Studio

Książka Wałęsy i futro Fallaci

Praca na planie filmowym "Wałęsy" trwała od 1 grudnia 2011 do końca czerwca 2012. Zdjęcia do filmu kręcone były w Gdańsku i w Warszawie, a akcja toczy się od lat 70. do 1989 roku. Grającą najważniejszą obok Więckiewicza rolę w filmie Danuty Wałęsy aktorka Agnieszka Grochowska zdradziła, że przestala się obawiać wyzwania po lekturze biograficznej książki swojej bohaterki. - To tak silna osoba, o takim harcie ducha, że nie wypada mi się już niczego bać - mówiła przed rozpoczęciem zdjęć.

W rolach drugoplanowych zobaczymy m.in. Zbigniewa Zamachowskiego jako kapitana SB, w sąsiadkę rodziny Wałęsów wcieli się Iwona Bielska, a Mirosław Baka będzie dyrektorem gdyńskiej stoczni. W epizodzie, jako Henryka Krzywonos pojawi się dziennikarka TVN Dorota Wellman. Rolę słynnej włoskiej dziennikarki i pisarki Oriany Fallaci, która przeprowadza wywiad z Lechem Wałęsą, zagrała Maria Rosaria Omaggio, piękna włoska aktorka filmowa i pisarka, niezwykle podobna do Fallaci. Specjalnie na potrzeby filmu zdobyła od siostrzeńca dziennikarki jej futro z norek, kameę i magneton, na który dziennikarka nagrywała swoje wywiady. Przestudiowała też dokładnie mimikę i gestykulację swojej bohaterki.

Montaż filmu został już skończony i obecnie trwa tzw. postprodukcja, czyli praca nad muzyką, dźwiękiem i efektami. W filmie będzie wiele nowinek technicznych, zdjęcia dokumentalne będą mieszały się z filmową fikcją w taki sposób, że widzowie będą mieli złudzenie, iż aktorzy naprawdę znajdują się w środku historycznych wydarzeń.

Premiera filmu odbędzie się 23 września a do kin obraz trafi 4 października.

Autor: Justyna Kobus//gak / Źródło: materiały producenta, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Akson Studio

Pozostałe wiadomości

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Najbliższej nocy nad Polską będą widoczne satelity telekomunikacyjne Starlink. Tak zwany kosmiczny pociąg przemknie po niebie aż cztery razy. Sprawdź, o której godzinie popatrzeć w górę.

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, wezwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ambasador Marek Magierowski w najbliższy wtorek opuści placówkę w Waszyngtonie i wróci do Polski.

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Dzieci ze Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie) miały jechać do Grecji autokarem ze zużytymi oponami. Na szczęście do tego nie doszło. Interweniowali policjanci.

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Źródło:
PAP

To była ustawa, która była wyciągnięciem ręki w kierunku konserwatywnego środowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówiła Dorota Olko (Lewica Razem) o projekcie zakładającym dekryminalizację aborcji. Michał Kamiński (PSL) mówił z kolei, że "pretensje można mieć do poszczególnych posłów, którzy głosują tak, jak uważają, że im pozwala na to sumienie". - PSL w tej sprawie ma takie stanowisko, jakie mają poszczególni posłowie i senatorowie - powiedział.

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Źródło:
TVN24

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl