Powrót wielkiego Charliego, czyli Stare Kino jak nowe

Kadr z filmu "Światła wielkiego miasta"materiały dystrybutora Art House

Bezdomny Charlie spotyka na ulicy niewidomą kwiaciarkę, od ktorej kupuje kwiaty. Dziewczyna nie widząc, bierze go za bogacza. Wieczorem Charlie udaremnia milionerowi popełnienie samobójstwa, a ten funduje mu gościnę... Tak zaczyna się jeden z najgłośniejszych filmów niemych i zarazem jedno z największych arcydzieł w historii kina - "Światła wielkiego miasta" Charliego Chaplina. Kinomani znają je dobrze. Od dziś cyfrowo odnowione, mogą oglądać w kinach studyjnych w kraju.

"Światła wielkiego miasta" to pierwszy spośród aż 11 filmów Chaplina, jakie trafią do wybranych kin w Polsce. Każdego miesiąca do kin trafiać będzie jeden tytuł, a są wśród nich m.in.: "Dzisiejsze czasy", "Pieskie życie", "Brzdąc", Światła rampy", "Król w Nowym Jorku" czy "Dyktator".

Ci, którzy widzieli już na pojedynczych seansach zremasterowane produkcje (z poprawionym z pomocą techniki cyfrowej dźwiękiem i obrazem), podkreślają, że specjaliści od renowacji filmów dokonali cudów. Trudno uwierzyć, oglądając wspomniane tytuły, że mają po 80, 90, a nawet w przypadku "Pieskiego życia" niemal 100 lat! Dlatego, choć po wielokroć prezentowane były na małym ekranie, warto obejrzeć je w tej odnowionej wersji.

Kłody na drodze arcydzieła

"Światła wielkiego miasta"- ostatni z niemych obrazów Chaplina, to dzieło zaliczane dziś do 100 najważniejszych w całej historii kina, umieszczone w pierwszej 50-tce.

Gdy Chaplin przygotowywał się do realizacji, stanął przed presją udźwiekowienia produkcji. W 1928 roku Warner Bros nakręcił "Światła Nowego Yorku" - pierwszy zsynchronizowany film mówiony. Tego samego roku pojawił się musical "The Singing Fool", który wylansował pierwszy w historii muzyczny hit filmowy"Sonny Boy".

Mimo to Charlie uparł się, że zrobi film niemy, choć dokuczano mu, że to dlatego, iż ma kiepską dykcję i w dodatku sepleni. On jednak po raz kolejny udowodnił, że film można samemu wyprodukować, wyreżyserować, napisać scenariusz, skomponować muzykę, zmontować go i wreszcie zagrać główną rolę. I wszystko zrobić po mistrzowsku. Bo "Światła..." nawet dziś, po ponad 80 latach, ogląda się niczym świetne kino akcji i niemożliwym jest choćby na moment spuścić wzrok z ekranu, bo akcja pędzi w oszałamiającym tempie. Chaplin już wtedy, gdy filmowcom nie śniło się o tym, prowadził w filmie dwa równogłe wątki, zaś bohater filmu - włóczęga, który choć nie ma nic, cieszy się życiem bardziej niż milioner, nadal wzrusza. Widzowie zachwyceni byli też wątkiem miłosnym symbolizującym miłośc idealną, skłonną do największych wyrzeczeń.

kadr z filmu "Światła wielkiego miasta"

Z przytułku wprost w światła rampy

Wiekszośc Amerykanów jest przekonana, że Chaplin był ich rodakiem, tymczasem on urodził się w Londynie, w 1889 roku. Rodzice rozwiedli się niedługo po narodzinach Charliego. W 1896 roku matce Chaplina nie udało się znaleźć pracy i obaj z bratem trafili do przytułku. Przyszły filmowiec dorastał w nędzy i nawet wówczas, gdy już zarabiał miliony, mieszkał w bardzo skromnych warunkach. Zwykł mawiać: Najsmutniejsze, co mogę sobie wyobrazić, to przyzwyczajenie do luksusu." Gardził bogaczami, dlatego najczęstszym bohaterem jego filmów jest biedny włoczęga o złotym sercu, mały tramp.

Charlie pierwszy raz wystąpił na scenie mając lat 5, w musicalu w 1894 roku. Kiedy schorowanej matce głos odmówił posłuszeństwa, dyrektor teatru wypchnął na scenę Charliego. Wtedy chłopiec zaczął naśladować matkę, która nauczyła go śpiewać i grać na scenie. Poszło znakomicie.

Do Ameryki przyjechał z trupą w 1912 roku. Tam został zauważony przez producenta Macka Sennetta, który zatrudnił go do swojego studia. Gdy w jednym z filmów brakowało gagów, kazał Charliemu ucharakteryzować się i grać bez przygotowania. Chaplin wpadł do garderoby i wybierając najgorsze ubrania jakie znalazł, stworzył postać trampa. Postać o manierach dżentelmena, noszącego ciasny żakiecik, przyduże spodnie i buty, melonik, bambusową laseczkę i wąsik, stała się jego znakiem rozpoznawczym.

W roku 1919 założył studio United Artists wraz z Mary Pickford i D. W. Griffithem. Mimo że filmy udźwiękowione robiły furorę, nie decydował się na nie aż do lat trzydziestych. Z czasem nie miał już wyjścia. W 1940 powstał słynny "Dyktator" - satyra na nazistowskie Niemcy, której akcja rozgrywa się w Tomanii, gdzie rządzi dyktator Hynkel. Chaplin występuje w dwóch rolach: dyktatora oraz prześladowanego wraz z innymi Żydami fryzjera. Dzięki podobieństwu do dyktatora Hynkla, fryzjerowi udaje się uciec z obozu. W Niemczech film był zakazany, ale gdy dotarlo do Chaplina, że Hitler obejrzał dwa seanse z rzędu, powiedział: "Oddałbym parę lat życia, by dowiedzieć się, co myślał".

Każdy z jego filmów ma własne, osobne miejsce w historii kina. "Gorączka złota", niema komedia z 1925 roku, w której tramp wyrusza na poszukiwanie złota i po serii przygód staje się milionerem, wpisana została do National Film Registry jako "dzieło budujące dziedzictwo kulturowe Stanów Zjednoczonych". Dla samego filmowca Amerykanie byli już mniej łaskawi. Ze względu na lewicowe poglądy znalazł się na tzw. czarnej liście Hollywood. W tym samym czasie oskarzony został też o pedofilię, gdy poślubił 16-letnię Oonę (swoją czwartą żonę), młodszą o 36 lat. Odmowiono mu wówczas zgody na powrót do Stanów, gdy wracał z premiery swojego filmu z Anglii. Z Ooną spędził resztę życia, ona zaś urodziła mu 8 dzieci. W sumie miał ich 11.

Był geniuszem filmowego świata. Z równym powodzeniem, co reżyserowal i grał, tworzył muzykę do swoich filmów. Do "Świateł rampy" z roku 1952 zrobił też choreografię, był zaśpiewał tytułową piosenkę do filmu "The Circus". Jedną z piosenek napisanych przez niego, "Smile", śpiewali m.in. Nat King Cole oraz Michael Jackson. Nieprzyznanie mu Oscara ani za reżyserię, ani za kreacje aktorskie, uważane jest za największą plamę na honorze Amerykańskiej Akademii Filmowej w całej historii. Jak dowcip brzmi fakt, że jedynego Oscara (pomijając przyznanego mu w końcu honorowego za całokształ twórczości), odebrał... za muzykę do "Świateł rampy". W dodatku w 1973 roku, 20 lat po światowej premierze filmu, nigdy wcześniej nie pokazywanego w Hollywood.

Autor: Justyna Kobus/tr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały dystrybutora Art House

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl