Powrót wielkiego Charliego, czyli Stare Kino jak nowe

Kadr z filmu "Światła wielkiego miasta"materiały dystrybutora Art House

Bezdomny Charlie spotyka na ulicy niewidomą kwiaciarkę, od ktorej kupuje kwiaty. Dziewczyna nie widząc, bierze go za bogacza. Wieczorem Charlie udaremnia milionerowi popełnienie samobójstwa, a ten funduje mu gościnę... Tak zaczyna się jeden z najgłośniejszych filmów niemych i zarazem jedno z największych arcydzieł w historii kina - "Światła wielkiego miasta" Charliego Chaplina. Kinomani znają je dobrze. Od dziś cyfrowo odnowione, mogą oglądać w kinach studyjnych w kraju.

"Światła wielkiego miasta" to pierwszy spośród aż 11 filmów Chaplina, jakie trafią do wybranych kin w Polsce. Każdego miesiąca do kin trafiać będzie jeden tytuł, a są wśród nich m.in.: "Dzisiejsze czasy", "Pieskie życie", "Brzdąc", Światła rampy", "Król w Nowym Jorku" czy "Dyktator".

Ci, którzy widzieli już na pojedynczych seansach zremasterowane produkcje (z poprawionym z pomocą techniki cyfrowej dźwiękiem i obrazem), podkreślają, że specjaliści od renowacji filmów dokonali cudów. Trudno uwierzyć, oglądając wspomniane tytuły, że mają po 80, 90, a nawet w przypadku "Pieskiego życia" niemal 100 lat! Dlatego, choć po wielokroć prezentowane były na małym ekranie, warto obejrzeć je w tej odnowionej wersji.

Kłody na drodze arcydzieła

"Światła wielkiego miasta"- ostatni z niemych obrazów Chaplina, to dzieło zaliczane dziś do 100 najważniejszych w całej historii kina, umieszczone w pierwszej 50-tce.

Gdy Chaplin przygotowywał się do realizacji, stanął przed presją udźwiekowienia produkcji. W 1928 roku Warner Bros nakręcił "Światła Nowego Yorku" - pierwszy zsynchronizowany film mówiony. Tego samego roku pojawił się musical "The Singing Fool", który wylansował pierwszy w historii muzyczny hit filmowy"Sonny Boy".

Mimo to Charlie uparł się, że zrobi film niemy, choć dokuczano mu, że to dlatego, iż ma kiepską dykcję i w dodatku sepleni. On jednak po raz kolejny udowodnił, że film można samemu wyprodukować, wyreżyserować, napisać scenariusz, skomponować muzykę, zmontować go i wreszcie zagrać główną rolę. I wszystko zrobić po mistrzowsku. Bo "Światła..." nawet dziś, po ponad 80 latach, ogląda się niczym świetne kino akcji i niemożliwym jest choćby na moment spuścić wzrok z ekranu, bo akcja pędzi w oszałamiającym tempie. Chaplin już wtedy, gdy filmowcom nie śniło się o tym, prowadził w filmie dwa równogłe wątki, zaś bohater filmu - włóczęga, który choć nie ma nic, cieszy się życiem bardziej niż milioner, nadal wzrusza. Widzowie zachwyceni byli też wątkiem miłosnym symbolizującym miłośc idealną, skłonną do największych wyrzeczeń.

kadr z filmu "Światła wielkiego miasta"

Z przytułku wprost w światła rampy

Wiekszośc Amerykanów jest przekonana, że Chaplin był ich rodakiem, tymczasem on urodził się w Londynie, w 1889 roku. Rodzice rozwiedli się niedługo po narodzinach Charliego. W 1896 roku matce Chaplina nie udało się znaleźć pracy i obaj z bratem trafili do przytułku. Przyszły filmowiec dorastał w nędzy i nawet wówczas, gdy już zarabiał miliony, mieszkał w bardzo skromnych warunkach. Zwykł mawiać: Najsmutniejsze, co mogę sobie wyobrazić, to przyzwyczajenie do luksusu." Gardził bogaczami, dlatego najczęstszym bohaterem jego filmów jest biedny włoczęga o złotym sercu, mały tramp.

Charlie pierwszy raz wystąpił na scenie mając lat 5, w musicalu w 1894 roku. Kiedy schorowanej matce głos odmówił posłuszeństwa, dyrektor teatru wypchnął na scenę Charliego. Wtedy chłopiec zaczął naśladować matkę, która nauczyła go śpiewać i grać na scenie. Poszło znakomicie.

Do Ameryki przyjechał z trupą w 1912 roku. Tam został zauważony przez producenta Macka Sennetta, który zatrudnił go do swojego studia. Gdy w jednym z filmów brakowało gagów, kazał Charliemu ucharakteryzować się i grać bez przygotowania. Chaplin wpadł do garderoby i wybierając najgorsze ubrania jakie znalazł, stworzył postać trampa. Postać o manierach dżentelmena, noszącego ciasny żakiecik, przyduże spodnie i buty, melonik, bambusową laseczkę i wąsik, stała się jego znakiem rozpoznawczym.

W roku 1919 założył studio United Artists wraz z Mary Pickford i D. W. Griffithem. Mimo że filmy udźwiękowione robiły furorę, nie decydował się na nie aż do lat trzydziestych. Z czasem nie miał już wyjścia. W 1940 powstał słynny "Dyktator" - satyra na nazistowskie Niemcy, której akcja rozgrywa się w Tomanii, gdzie rządzi dyktator Hynkel. Chaplin występuje w dwóch rolach: dyktatora oraz prześladowanego wraz z innymi Żydami fryzjera. Dzięki podobieństwu do dyktatora Hynkla, fryzjerowi udaje się uciec z obozu. W Niemczech film był zakazany, ale gdy dotarlo do Chaplina, że Hitler obejrzał dwa seanse z rzędu, powiedział: "Oddałbym parę lat życia, by dowiedzieć się, co myślał".

Każdy z jego filmów ma własne, osobne miejsce w historii kina. "Gorączka złota", niema komedia z 1925 roku, w której tramp wyrusza na poszukiwanie złota i po serii przygód staje się milionerem, wpisana została do National Film Registry jako "dzieło budujące dziedzictwo kulturowe Stanów Zjednoczonych". Dla samego filmowca Amerykanie byli już mniej łaskawi. Ze względu na lewicowe poglądy znalazł się na tzw. czarnej liście Hollywood. W tym samym czasie oskarzony został też o pedofilię, gdy poślubił 16-letnię Oonę (swoją czwartą żonę), młodszą o 36 lat. Odmowiono mu wówczas zgody na powrót do Stanów, gdy wracał z premiery swojego filmu z Anglii. Z Ooną spędził resztę życia, ona zaś urodziła mu 8 dzieci. W sumie miał ich 11.

Był geniuszem filmowego świata. Z równym powodzeniem, co reżyserowal i grał, tworzył muzykę do swoich filmów. Do "Świateł rampy" z roku 1952 zrobił też choreografię, był zaśpiewał tytułową piosenkę do filmu "The Circus". Jedną z piosenek napisanych przez niego, "Smile", śpiewali m.in. Nat King Cole oraz Michael Jackson. Nieprzyznanie mu Oscara ani za reżyserię, ani za kreacje aktorskie, uważane jest za największą plamę na honorze Amerykańskiej Akademii Filmowej w całej historii. Jak dowcip brzmi fakt, że jedynego Oscara (pomijając przyznanego mu w końcu honorowego za całokształ twórczości), odebrał... za muzykę do "Świateł rampy". W dodatku w 1973 roku, 20 lat po światowej premierze filmu, nigdy wcześniej nie pokazywanego w Hollywood.

Autor: Justyna Kobus/tr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały dystrybutora Art House

Pozostałe wiadomości

Tradycyjna już rywalizacja ogromnych traktorów w przeciąganiu liny czy wystawa fotograficzna opowiadająca o przyjaźni, która zaczęła się na dziecięcym oddziale onkologicznym - to tylko niektóre z momentów 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które zapamiętamy na długo. Wolontariusze działali prężnie nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na całym świecie. Grano w Tokio, Waszyngtonie czy na Bali.

33. Finał WOŚP. Momenty, które zapamiętamy na długo

33. Finał WOŚP. Momenty, które zapamiętamy na długo

Źródło:
tvn24.pl

Deklarowana kwota, jaką Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała podczas 33. Finału, wyniosła rekordowe 178 531 625 złotych. Środki z tegorocznej zbiórki pod hasłem "Gramy na zdrowie!" zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

Źródło:
tvn24.pl

1 300 000 złotych - za taką kwotę wylicytowano w niedzielę na zakończenie 33. Finału WOŚP Złote Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najwyższa kwota, jaką w ramach aukcji zaoferowano za Złotą Kartę Telefoniczną, wyniosła 100 000 złotych.

WOŚP 2025. Zawrotna kwota za Złote Serduszko WOŚP

WOŚP 2025. Zawrotna kwota za Złote Serduszko WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że polecił nałożenie 25-procentowego cła oraz szerokiej gamy sankcji wobec Kolumbii oraz tamtejszych urzędników i ich rodzin. Powodem była niezgoda kolumbijskiego prezydenta Gustavo Petro, by migranci byli deportowani wojskowymi samolotami.

Czerwone światło od prezydenta dla samolotów z migrantami. Ostra reakcja Trumpa

Czerwone światło od prezydenta dla samolotów z migrantami. Ostra reakcja Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był wypełniony kwestami, biegami, koncertami, a przede wszystkim uśmiechem i pozytywną energią. Zamknęliśmy te chwile w 47-sekundowym wideo.

33. Finał WOŚP w niecałą minutę

33. Finał WOŚP w niecałą minutę

Źródło:
tvn24.pl

Oboje chorowali. Oboje leczyli się w białostockim szpitalu. I tam właśnie się poznali i stali sobie bliscy. Olek i Basia to bohaterowie wystawy fotograficznej "Państwo Kluseczkowie", która pokazuje, jak rozwijała się ich przyjaźń, gdy walczyli z białaczką. - Pewnego dnia Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku. Od tego momentu zaczęli siebie nawzajem nazywać "Kluseczkami". Tak zaczęła się ich historia - wspominała mama chłopca Paulina Obzejta.

"Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku"

"Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku"

Źródło:
TVN24

- Jest radośnie, bajkowo, kosmicznie - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członkini zarządu i dyrektorka do spraw medycznych Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o atmosferze panującej podczas 33. Finału. Zapytana, jakie marzenie posłałby ze Światełkiem do Nieba, odpowiedziała: - Prosiłabym o spokój, o to, by nam nie przeszkadzać, byśmy mogli sobie dalej działać i robić te ważne i dobre rzeczy.

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Źródło:
TVN24
Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rządzący na Białorusi od 31 lat Alaksandr Łukaszenka zdobył 87,6 procent głosów w "wyborach" prezydenckich - podały białoruskie media państwowe, powołując się na wyniki exit poll. Głosowanie nie jest uznawane za demokratyczne przez białoruską opozycję i Zachód.

"Bez-wybory" na Białorusi. Podano wyniki exit poll

"Bez-wybory" na Białorusi. Podano wyniki exit poll

Źródło:
PAP

Leo ma 14 lat i ciążącą na nim klątwę Ondyny. Ta potoczna nazwa nieuleczalnej choroby CCHS dobrze oddaje jej potworny charakter: organizm chorego zapomina o oddychaniu. 12 lat temu o klątwie usłyszał cały świat, po tym, jak nominowany do Oscara został film "Nasza klątwa" - dokument pokazujący codzienność dwuletniego wówczas chłopca nagrany przez jego rodziców. Cichym bohaterem tej historii jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - Serduszko WOŚP towarzyszyło nam non stop od momentu urodzin Leosia - wspomina mama chłopca Magdalena Hueckel.

Leosia od narodzin ratował sprzęt WOŚP, dalej czeka na lek. "Jeśli przyśnie na nudnym filmie, to umrze"

Leosia od narodzin ratował sprzęt WOŚP, dalej czeka na lek. "Jeśli przyśnie na nudnym filmie, to umrze"

Źródło:
tvn24.pl

Za kraty trafili z różnych powodów. Część z nich - oprócz odsiadki wyroku - chce też w inny sposób spłacić swój dług wobec społeczeństwa. W więzieniu, gdzie wolnego czasu mają wiele, odkrywają swoje talenty i przygotowują prace, które później przekazują na aukcje Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. - Jeśli możemy zrobić coś pozytywnego dla społeczeństwa, to czemu nie? - mówią Ryszard i Krzysztof, którzy odsiadują wyroki w Zakładzie Karnym w Łupkowie.

"Zrobili złe rzeczy, ale w każdym z nich jest pierwiastek dobra"

"Zrobili złe rzeczy, ale w każdym z nich jest pierwiastek dobra"

Źródło:
tvn24.pl

"Słowa, które usłyszeliśmy od głównych aktorów wiecu AfD o 'wielkich Niemczech' i 'konieczności zapomnienia o niemieckiej winie za zbrodnie nazistowskie', brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo" - napisał premier Donald Tusk. Na spotkaniu AfD z jego uczestnikami zdalnie połączył się Elon Musk, amerykański miliarder i współpracownik Donalda Trumpa.

Tusk: słowa z wiecu AfD brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo

Tusk: słowa z wiecu AfD brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo

Źródło:
PAP

Pięciu obywateli Polski zostało zatrzymanych w Norwegii - poinformowała w niedzielę policja w Oslo. Osoby te miały sterować dronami w okolicy bazy wojskowej, w której mieszczą się między innymi centrala norweskiego kontrwywiadu i centrum cyberbezpieczeństwa.

Polacy zatrzymani w Norwegii. Zaangażowano policyjny śmigłowiec

Polacy zatrzymani w Norwegii. Zaangażowano policyjny śmigłowiec

Źródło:
PAP

"Nie popieramy tych, którzy podważają praworządność lub siłowo zajmują budynki instytucji publicznych" - oświadczył Richard Grenell, wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa na misje specjalne, cytowany przez rozgłośnię Głos Ameryki. To pierwsza reakcja nowej administracji amerykańskiej na masowe protesty w Serbii.

Pierwsza reakcja nowej administracji USA na masowe protesty w Serbii

Pierwsza reakcja nowej administracji USA na masowe protesty w Serbii

Źródło:
PAP

- Jesteśmy małą społecznością, ale mamy wielkie serca - powiedział ksiądz Marcin Rayss z Zielonej Góry. W tym czasie jeden z jego parafian wrzucał do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wszystkie pieniądze, które zebrano na tacę podczas niedzielnego nabożeństwa. Nie brakuje również katolickich parafii, które chętnie dokładają swoją cegiełkę.

"Przekazujemy całą tacę na ten szczytny cel"

"Przekazujemy całą tacę na ten szczytny cel"

Źródło:
TVN24

Czuję dumę, szczęście i zaszczyt, że jestem częścią WOŚP-owej rodziny i że moje oczy stały się "wizytówką" Orkiestry. I wdzięczność, że mogę pomagać - mówi Jagoda Szpojnarowicz-Pyda. To jej ogromne, ciemne oczy od trzech dekad patrzą na nas z plakatów i gadżetów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ogromne, ciemne oczy, które zostały symbolem WOŚP. Odnaleźliśmy dziewczynkę ze zdjęcia

Ogromne, ciemne oczy, które zostały symbolem WOŚP. Odnaleźliśmy dziewczynkę ze zdjęcia

Źródło:
tvn24.pl

Partia golfa w Hiszpanii z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską, sprzątanie mieszkania przez Macieja Musiała czy bilety na mecz FC Barcelony wraz z wejściem na trening - oto najdroższe aukcje 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ich kwoty sięgają nawet blisko 300 tysięcy złotych. Co jeszcze cieszy się zainteresowaniem licytujących?  

Weekend z golfem, sprzątanie mieszkania i bilety na LaLiga. Oto 10 najdroższych aukcji WOŚP  

Weekend z golfem, sprzątanie mieszkania i bilety na LaLiga. Oto 10 najdroższych aukcji WOŚP  

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

- Skalę pomocy WOŚP obrazuje eksperyment, który przeprowadziliśmy ostatnio: usunęliśmy z kilku sal wszystkie sprzęty oznaczone charakterystycznym czerwonym serduszkiem. Ku naszemu zaskoczeniu, po ich usunięciu na salach pozostały jedynie puste ściany - to dowód na to, jak wiele zawdzięczamy tej fundacji - mówi Przemysław Galej, ordynator Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Specjalistycznym w Sanoku.

Wynieśli cały sprzęt WOŚP, zostały puste ściany

Wynieśli cały sprzęt WOŚP, zostały puste ściany

Źródło:
tvn24.pl
"Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

"Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trwa 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Zbieramy na onkologię, zbieramy na hematologię dziecięcą, otwieramy nasze serca - mówiła Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN. W imieniu Warner Bros. Discovery przekazała na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czek o wartości miliona złotych.

"Otwieramy nasze serca". Milion złotych od Warner Bros. Discovery

"Otwieramy nasze serca". Milion złotych od Warner Bros. Discovery

Źródło:
TVN24

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W najbliższych dniach może być nawet 15 stopni Celsjusza. Czy to już koniec zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Źródło:
tvnmeteo.pl