Kultura i styl

Kultura i styl

Bond znów wkracza do akcji!

Nazywa się Bond - James Bond. I niedługo, po raz 22-gi najsłynniejszy agent Jej Królewskiej Mości rozpocznie swoją kolejną misję. Premiera nowych przygód Jamesa Bonda planowana jest na 7 listopada 2008 roku - a zdjęcia do kolejnego filmu właśnie się rozpoczynają.

Spowiedź klienta "Fryzjera"

Na "Fryzjera", przez media nazywanego ojcem chrzestnym mafii piłkarskiej, wydał 1,4 mln zł. Tyle kosztowało opłacanie sędziów, obserwatorów i piłkarzy. Interesem kręcił Ryszard F. Pieniądze miały umożliwić Odrze Opole, której prezesem był Ryszard Niedziela, awans do I ligi. Skończyło się dla niego więzieniem. "Mafia Fryzjera", którą napisał razem z dziennikarzem Romanem Stęporowskim, jak w soczewce pokazuje mechanizmy, które miały rządzić (a może rządzą?) polską piłką.

Kiedy papież był małym Lolkiem...

Film animowany „Felicjanek 10” nie jest ani biografią, ani dokumentem, ani instruktażem "jak zostać papieżem". - To impresja zainspirowana postacią i dzieciństwem Lolka, małego Karola Wojtyły - wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl autorka filmu, Anna Kaszuba-Dębska.

Posłowi PiS nie podoba się ptak Shreka

"Mamę w łóżku zdybał, a że ładna taka, nie czekając dłużej, pokazał jej ptaka" – to zdanie padło w pokazywanym w Wigilię w TVN filmie „Pada Shrek”. Padło - i wywołało oburzenie posła Tadeusza Cymańskiego, – choć, jak przyznał on portalowi tvn24.pl… sam filmu nie oglądał.

Słodko-gorzki "Karmel" niebawem w kinach

"Karmel" przypomina najlepsze dokonania Pedro Almodóvara. Od hiszpańskiego mistrza młoda libańska reżyserka, Nadine Labaki, przejęła umiejętność pokazywania barwnego świata kobiecych relacji. Do kin film trafi 4 stycznia.

"Top 10" polskiej kinematografii

Jak wygląda pierwsza dziesiątka filmów, które na stałe odcisnęły swoje piętno w polskiej kinematografii? Twórcy serii "66 niezapomnianych scen filmowych" przygotowali listę filmów, które ich zdaniem na długo pozostaną niezapomniane. Oto zwycięzcy.

Filmy, które zachwyciły Polaków

Muzyka z "Polskich dróg", kultowe teksty z "Misia", czy z "Czterdziestolatka" - to tylko niektóre elementy polskich filmów, które znalazły się w drugiej dwudziestce listy "66 niezapomnianych scen filmowych".

Coś do czytania - nie tylko od święta

W ciągu ostatniego kwartału, na rynku wydawniczym ukazały się setki lepszych i gorszych książek. Spośród nich, wybraliśmy dla Państwa 50 – naszym zdaniem - ciekawych pozycji. Dobrych na prezent lub po prostu do poczytania w wolnym, świątecznym czasie.

Matisse i Kandinsky jednak pojadą do Londynu

- Władze Rosji prawdopodobnie wydadzą jednak zgodę na wystawienie w Londynie dzieł sztuki pochodzących z rosyjskich muzeów - poinformowała rosyjska federalna agencja kultury. Wcześniej obawiała się, że m.in. obrazy Matisse'a, Van Gogha i Kandinsky'ego nie wrócą już do Mokswy i Petersburga.

Z noblistką przez Afrykę

Kiedy jedni marzą o "białych świętach", a inni już oczekują wiosny - my proponujemy niezwykłą podróż do gorącej Afryki. I to nie z byle kim, bo z tegoroczną noblistką. W grudniu w księgarniach pojawiła się prawdziwa perełka – zbiór opowiadań Doris Lessing pt. „Mrowisko”.

Peter Jackson wyprodukuje "Hobbita"

Reżyser Peter Jackson będzie producentem wykonawczym dwóch ekranizacji "Hobbita" J.R.R.Tolkiena. Po sukcesie filmowego "Władcy Pierścieni" fani zagrozili, że jeśli Jackson nie weźmie udziału w produkcji "Hobbita", to zbojkotują produkcję.

Poezja zawładnęła Kongresową…

Dwa koncerty, dwa komplety. Dzięki zespołowi Raz Dwa Trzy i piosenkom Wojciecha Młynarskiego warszawska Sala Kongresowa, przez kilka godzin wyglądała trochę tak „jak malował pan Chagall”.

Sonia Bohosiewicz nagrodzona

Aktorka Sonia Bohosiewicz otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawaną młodym polskim aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. Uhonorowano ją za rolę w filmie "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego.

Biżuteria pod napięciem, czyli recykling artystyczny

Biżuteria z kabli, oporników, filcu, a nawet części komputerowej klawiatury, meble z plastikowych butelek i ręcznie wyplatane podkładki "pod wszystko" można było podziwiać podczas akcji artystyczno-recyklingowej na warszawskiej Pradze.

Raz Dwa Trzy zaczaruje Warszawę Młynarskim

Poniedziałkowy wieczór wszyscy miłośnicy poezji śpiewanej, a Wojciecha Młynarskiego i grupy Raz Dwa Trzy w szczególności powinni już mieć zarezerwowany. W warszawskiej Sali Kongresowej obędą się dwa koncerty tej grupy z piosenkami, które znalazły się na ich ostatniej płycie "Młynarski".

Indie w pigułce

Feeria barw, egzotyczna muzyka i historia miłosna w tle. Wszystko to zobaczyli ci, którzy wybrali się w Warszawie na hinduskie show Bharati. – Pokazujemy całą tradycję Indii, w każdej piosence – reklamuje tancerka grająca tytułową rolę.

Magiczny świat Singera na deskach Teatru Narodowego

W warszawskim Teatrze Narodowym powstał bajkowy świat. - W sposób zabawny i lekki, bez patosu skłonimy widzów do uśmiechu i dostrzeżenia tego, co w życiu jest najważniejsze - zapowiada reżyser Piotr Cieplak. W sobotę premiera "Opowiadań dla dzieci" Isaaca Singera.

Literatura na nutę fado

"Nie ma mono" Miłki Malzahn, to - najkrócej rzecz ujmując - opowieść o podróży do własnej tożsamości, przez tęsknotę, w rytmie portugalskiego fado. W sobotę autorka spotka się z czytelnikami w Warszawie.

Technologia w służbie teatru

W sobotę o godz. 19 premiera neTTtheatre - pierwszego w Europie teatru internetowego. Projekt reżysera Pawła Passiniego i S.T. Chorea będzie można na żywo zobaczyć w Teatrze Chorea w Srebrnej Górze (dolnośląskie) oraz - dzięki sieci - na całym świecie. Pierwszym przedstawienie jest "Odpoczywanie" Wyspiańskiego.

Bollywood na żywo

Bollywood na żywo w Sali Kongresowej. Stu tancerzy, muzyków i aktorów w skondensowanej jak na Indie formie – tylko półtorej godziny – przedstawi historię wielkiej miłości walczącej z przeciwnościami losu. Czyli to, co tygrysy - z Bollywood - lubią najbardziej.

Niezależne sztuki łączcie się

Ponad 140 wydarzeń festiwalowych i tylko 72 godziny - koncerty, wystawy, spektakle i projekcje filmów... Wstęp wolny. Na trzy dni Warszawa zamienia się w stolicę sztuki niezależnej. A wszystko za sprawą Re:wizji, czyli "offowej inwazji".

"Chcemy przywołać klimat stanu wojennego"

Transportery opancerzone, koksowniki i obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego na murach - tak przez ostatnie dni wyglądał Plac Politechniki, gdzie kręcono sceny do filmu "Popiełuszko". - Chcemy pokazać wszystko tak, jak było. Śniegu nam tylko brakuje - mówią w rozmowie z portalem tvn24.pl filmowcy.

Malarstwo spod lupy

Rekord został pobity za czwartym razem. Mieszkająca w Wilnie malarka Giedre Bulotaite-Jurkuniene została oficjalnie uznana za autora i właściciela najmniejszego obrazu na Litwie. Jej dzieło ma zaledwie 1,5 mm x 1,5 mm.

Szoł Cocker - to(r)war zdobyty

Pod wieżą Eiffla i na ulicach Nowego Jorku... Przy świetle żarówki i z głową w chmurach - dzięki multimedialnym wizualizacjom i genialnemu głosowi legenda Woodstock Joe Cocker zabrał tych, którzy przybyli na jego warszawski koncert w niezwykłą podróż po "swoich" miejscach, wspomnieniach i muzyce.

O miłości w starym stylu

Przed dwoma dniami został nominowany do nagrody Grammy, a wieczorem dał doskonały koncert w Sali Kongresowej. Freddy Cole, pianista i wokalista, który przez długi czas pozostawał w cieniu swojego legendarnego brata Nata, po latach udowadnia, że sam też zasługuje na miano króla wokalnego jazzu.

Zabójstwo Jacka Dębskiego w jednym ujęciu

Właśnie skończyły się zdjęcia do filmu "Izolator", obrazu opartego na historii zabójstwa Jacka Dębskiego. Choć autorzy, przede wszystkim australijski reżyser Christopher Doyle, przekonują, że ich ambicją nie było rozwikłanie jednego z najgłośniejszych zabójstw IIIRP, to pytania nasuwają się same.

Cocker zachrypi dziś w Warszawie

Znany, zachrypnięty głos i zupełnie nowa płyta "Hymn For My Soul" - Joe Cocker, legenda festiwalu Woodstock i jeden z najlepszych wokalistów na świecie, wystąpi dziś na warszawskim Torwarze. - Nagranie tej płyty kosztowało mnie sporo zdrowia - przyznaje muzyk.