Kultura i styl

Kultura i styl

Nawet orzeł się uśmiecha

„11/11=Niepodległość” to oryginalne komiksowe przedsięwzięcie, przygotowane specjalnie na obchody Święta Niepodległości. Inicjatywa Narodowego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Twórców „Contur“ ma zainteresować najmłodszych historią.

Zmarł Norman Mailer

W wieku 84 lat zmarł w Nowym Jorku pisarz Norman Mailer. Był jednym z najważniejszych eseistów i powieściopisarzy amerykańskich XX wieku. Laureat dwóch nagród Pulitzera napisał w ciągu 60 lat swojej twórczości ponad 40 książek.

Napisz o bitwie, zdobądź 70 tysięcy

Ministerstwo Obrony Narodowej i Polski Instytut Sztuki Filmowej organizują konkurs filmowo historyczny: wystarczy tylko napisać scenariusz do filmu o wojnie polsko-bolszewickiej, aby zarobić 70 tysięcy złotych.

Z Hřebejkiem o fenomenie czeskiego kina

Wzajemne przeplatanie się humoru, humanizmu, ironii i pewnego smutku – tak w rozmowie z tvn24.pl Jan Hřebejk wyjaśnia fenomen czeskiego kina. Reżyser odwiedził Polskę przy okazji retrospektywy swoich filmów.

"To nie jest film o lustracji!"

"Ucieka do przodu" i obserwuje człowieka - na uczelni, której jest rektorem, w filmie i ze sceny. Czasem da się namówić na zwierzenie, a czasem opowie o sobie od A do Z. W listopadzie premiera najnowszego filmu Jerzego Stuhra zbiega się z publikacją książki, w której reżyser i aktor opowiada, dlaczego nie trzeba bać się kompromisów.

"Duch" Tony'ego Blair'a w nowym filmie Polańskiego

Książka okazała się bestsellerem. Czy film powtórzy jej sukces? Postara się o to Roman Polański, który postanowił przenieść na ekran polityczny thriller Roberta Harrisa pt. "The Ghost". Jednym z bohaterów filmów będzie były premier Tony Blair.

Sputnik wzleci nad Warszawę

Od legendarnego "Pancernika Potiomkina" Sergieja Eisensteina z 1925 roku do najnowszych hitów rosyjskich kin - festiwal "Sputnik nad Warszawą" pokaże widzom panoramę kina naszego wschodniego sąsiada. Do wyboru jest ponad 60 produkcji, w tym retrospektywa filmów Andrieja Tarkowskiego oraz… radzieckie kreskówki.

Warszawa pełna jazzu

Dziesiątki światowej klasy artystów, setki fanów muzyki i siedem wieczorów wypełnionych najlepszym jazzem. W Warszawie rusza 49. festiwal Jazz Jamboree. W tym roku pod znakiem jazzowej wokalistyki.

Mur Berliński - powrót

Południowokoreańska artystka Eun Sook Lee przedstawiła przed Bramą Brandenburską instalację przypominającą światu o istnieniu politycznych podziałów.

Złamany palec opóźni koncert Led Zeppelin

Złamany palec gitarzysty Jimmy'ego Page'a spowoduje przesunięcie o dwa tygodnie wielce wyczekiwanego koncertu legendarnej grupy rockowej Led Zeppelin. Zamiast 26 listopada muzycy zagrają w Londynie 10 grudnia.

Samobójstwo wokalisty Universe

Nie wiadomo, dlaczego muzyk targnął się na życie. W mieszkaniu pozostawił list pożegnalny, którego treść analizują śledczy. Śmiercią artysty zaskoczeni są członkowie zespołu.

Triumfowała Lavigne, Doda zostawiła swój ślad

Ten wieczór do udanych może zaliczyć Avril Lavigne. Dostała dwie nagrody MTV Europe Music Awards. Wielki przegrany to z kolei Justin Timberlake - nominowany w czterech kategoriach, nie dostał ani jednej statuetki.

Kontrowersyjny "1612"

- Nie byłbym w stanie nakręcić antypolskiego filmu - zapewnia Władimir Chotinienko, reżyser rosyjskiej superprodukcji "1612", której premiera odbyła się w środę w Moskwie. Jak podawały rosyjskie media, film powstał na zlecenie Kremla w rocznicę wypędzenia stamtąd Polaków.

Feliksy dla najlepszych na stołecznych deskach

Krzysztof Zaleski najlepszym reżyserem sezonu 2006/2007, Julia Kijowska najlepszą aktorką, a Andrzej Zieliński aktorem - tak orzekło jury, które już po raz dziewiąty "Feliksami" nagrodziło najlepszych artystów teatru, tworzących na warszawskich scenach.

Kulturalny jak Polak

Świecimy przykładem - i to jeszcze jak! Częściej słuchamy radia, oglądamy programy kulturalne, bywamy w bibliotekach i muzeach, niż obywatele innych państw Unii Europejskiej - wynika z nowego raportu Eurostatu. Naszą piętą achillesową są jednak teatr i książki, do których wciąż jakoś nie możemy się przekonać.

„Zwierzenia są dla pensjonarek”

Owacje na stojąco – i to nie na zejście, ale na wejście głównego bohatera. W teatrze takie rzeczy się nie zdarzają. No chyba, że na scenie staje ktoś o autorytecie prof. Leszka Kołakowskiego, po to, by opowiedzieć między innymi o tym, dlaczego nie warto się zwierzać...

"Ostatnia Wieczerza" w sieci

Widać każdą rysę i załamanie światła. W najmniejszym detalu i najwyższej rozdzielczości można od soboty oglądać w internecie słynny fresk Leonarda da Vinci "Ostatnia Wieczerza".

"Leonard Cohen w spódnicy" w Warszawie

O godzinie 19.30 Suzanne Vega, czyli "miss Leonard Cohen" - jak nazywają ją fani - stanie na scenie Sali Kongresowej żeby w folkowo-jazzowym nastroju przywitać polską publiczność. Dlaczego warto tam wtedy być? Bo rzadko ktoś tak poetycko nuci Ci do ucha przed niedzielnym porankiem...

Manu Chao: Muzyka mnie prowadzi

- Nigdy nie myślę o stylu muzyki, jaką tworzę. Wszystko zależy od danej chwili i otoczenia. Wszystko robię dla ludzi, którzy mnie otaczają. Nigdy nie zastanawiam się jaki ma być następny utwór - spokojny, czy bardziej rockowy. To muzyka mnie uwodzi, a nie ja ją - mówił hiszpański artysta w rozmowie z Martą Tuką.

Wiedźmin powrócił

Każdy fan sagi Andrzeja Sapkowskiego, który marzył o wcieleniu się w Geralta z Rivii już może spełnić swoje marzenia: do sklepów na całym świecie trafiła gra komputerowa „Wiedźmin”. Pograć mogą nawet Chińczycy, gdyż i w tej wersji językowej gra jest dostępna.

Miłość, śmierć i wino truskawkowe

Do odległej, beskidzkiej wioski przyjeżdża człowiek, który nosi pewną tajemnicę – tak rozpoczyna się "Wino truskawkowe". O swoim filmie i współpracy z Andrzejem Stasiukiem opowiada w rozmowie z TVN24.pl reżyser Dariusz Jabłoński.

Za dwa lata koniec Simply Red

Wokalista zespołu Simply Red Mick Hucknall ogłosił, że zespół zakończy działalność w 2009 roku - ćwierć wieku po powstaniu grupy.

"Tłuściochy" Botero w Berlinie

Frywolne rzeźby kolumbijskiego artysty Fernando Botero najnowszą atrakcją Berlina. Charakterystyczne "tłuściochy" rozłożyły się przed Bramą Brandenburską i w Ogrodzie Uciech (Lustgarten).

To będą "straszne" filmy

Chcesz poznać historię zombie, który dorabiał jako kurier; dowiedzieć się, dlaczego pod żadnym pozorem nie warto poddawać się przeszczepowi rogówki; albo obejrzeć kultową "Noc żywych trupów" w wersji 3D? Nic prostszego! W 10 miastach Polski rozpoczyna się "Horror festiwal". Będzie trwał do niedzieli.

Udany Warszawski Festiwal Filmowy

10 dni i prawie 200 filmów. 23. Warszawski Festiwal Filmowy pokazał prawdziwą karuzelę miejsc, obrazów i dźwięków. Nie wszystkie filmy były olśniewające, ale zdarzały się prawdziwe perełki - także pośród tych nienagrodzonych.

Seduccion znaczy uwodzenie

- Tango jest dla ludzi dojrzałych, którzy mają bagaż doświadczeń, którzy w życiu przeżyli rozstania, powroty, wiedzą, na czym polega miłość - mówi w rozmowie z portalem tvn24.pl Agustin Egurrola choreograf, tancerz, juror programu TVN "Po prostu tańcz".

Agnieszka Osiecka we wspomnieniach swej córki

Felietonistka, mama rocznego Kubusia z goryczą i humorem wspominała czasy PRL-u. Swoją szaro-burą podstawówkę z gnijącymi paprotkami i dzieciństwo bez matki - Agnieszki Osieckiej. Przyznała,że rozwód rodziców i alkoholizm matki były traumą jej dzieciństwa. W programie "W roli głównej" (TVN Style) Magda Mołek rozmawiała z Agatą Passent.

Rembrandt według Greenaway'a

Pieniądze, seks, spisek i malarstwo - te cztery sprawy były punktem wyjścia dla pracy nad filmem o Rembrandcie - mówi Peter Greenaway o swoim najnowszym dziele "Nightwatching". Film, który powstał przy dużym udziale Polaków, na ekrany kin wejdzie już 2 listopada.

Etgar Keret: mogę zmieniać pogodę

- Jestem egoistą, a film to moja terapia. Dziwię się więc, że w ogóle chcecie to oglądać - przekonywał nas Etgar Keret, izraelski pisarz i reżyser. Jak na laureata prestiżowej "złotej kamery", przyznawanej w Cannes najlepszemu debiutantowi, to raczej skromna autobiograficzna laurka.