Izabella Cywińska otrzymała w sobotę honorowe obywatelstwo miasta Poznania w "uznaniu wybitnych osiągnięć i zasług dla miasta oraz kultury narodowej". Nadanie tytułu nastąpiło podczas uroczystej rady miasta, zorganizowanej z okazji imienin patronów Poznania.
- Pani dyrektor reaktywowała 40 lat temu Teatr Nowy, zbudowała jego renomę, a można rzec, że nawet legendę. Rola przedstawienia pt. "Oskarżony: Czerwiec 56" była niewątpliwie duża, ponieważ ten spektakl budował świadomość poznaniaków w tamtym czasie, ale też jego skutki były jedyne w swoim rodzaju. Ceną, którą poniosła za to przedstawienie, było internowanie na początku stanu wojennego. To nieczęsty przypadek w Polsce, że premiera spektaklu ma tak nieprzewidywalne i daleko idące skutki. Wielu poznaniaków na hasła: "Poznań" i "teatr" odpowie: "nowy", "Cywińska" - mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.
"Czuje się jakbym tu się urodziła"
Izabella Cywińska nie kryła wzruszenia. - To wydarzenie nie jest rzeczą zwyczajną. Urodziłam się w Lwowie, ale w tej chwili czuję się, jakbym urodziła się w Poznaniu. To moment, w którym przypominam sobie te 16 lat, gdy byłam dyrektorem muzeum. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie - powiedziała w czasie uroczystości Cywińska.
Podczas sesji rady wyróżniono także zasłużonych poznaniaków - prof. Jacka Wachowiaka, dr Czesława Cybulskiego, Ewę Mielcarek oraz Janusza Pałubickiego.
Reaktywowała Teatr Nowy
Izabella Cywińska w latach 1970-73 była dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W 1973 r. reaktywowała Teatr Nowy w Poznaniu, w którym w 1981 r. wyreżyserowała spektakl "Oskarżony: Czerwiec `56".
Od września 1989 r. do grudnia 1990 r. była ministrem kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Od 1990 do 1994 r. była prezesem Fundacji Kultury, a w latach 1992-194 zasiadała w prezydenckiej Radzie ds. kultury. Po śmierci Gustawa Holoubka objęła obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie, który prowadziła w latach 2008-11.
Cywińska jest 27. honorowym obywatelem Poznania. Wcześniej w tym gronie znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Wanda Błońska i Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka.
Autor: FC/b / Źródło: PAP