Kultura i styl

Kultura i styl

Polsko-rosyjska wojna na książki

Konflikt między Moskwą a Warszawą zyskał nowy wymiar. Polskie książki nie pojadą na XXI Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie, a do Polski nie przyjedzie rosyjski minister kultury - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

„Marzyłem, że przyleci Harry Potter i mnie uratuje”

Trzy dni trwał dramat zakładników przetrzymywanych przez czeczeńskich ekstremistów w szkole w Biesłanie. W szturmie rosyjskich wojsk zginęło ponad 300 osób, w tym ponad 100 dzieci. Cztery lata po tragedii dokumentalistka Ewa Ewart rozmawiała z ocalonymi. „Dzieci Biesłanu” w niedzielę o 12.20 w TVN24.

Thriller Michaela Jacksona

Kiedyś mówiono o nim Król Popu. Miał wszystko - sławę i pieniądze, nagrywał i koncertował. Był numerem jeden. Był. Kończący 50 lat Michael Jackson dziś jest wrakiem człowieka. Co go zniszczyło?

"Westerplatte antypolskie? Bzdura"

Nie padł jeszcze pierwszy klaps na planie, a "Tajemnica Westerplatte" już wzbudza kontrowersje. Reżyser i autor scenariusza filmu odrzuca zarzuty o antypolskość i zapewnia o patriotycznej wymowie filmu.

PiS: nie pokazywać filmu o Westerplatte

Los "Tajemnicy Westerplatte" wisi na włosku. Polski Instytut Sztuki Filmowej rozważa odebranie mu 3,5 mln dotacji. A gdańscy radni PiS chcą zakazu pokazywania filmu w trójmiejskich kinach. Powód? Zdaniem oponentów obrazu, zakłamuje historię bohaterskich obrońców Westerplatte.

Zaryczał wenecki lew

65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji rozpoczął się od pokazu komedii kryminalnej braci Coenów "Tajne przez poufne". A gwiazdy tego filmu: George Clooney, Brad Pitt, Tilda Swinton i Prances McDormand całkowicie zawładnęły czerwonym dywanem.

"Psy" z Westerplatte?

Polscy żołnierze moczący się ze strachu przed wrogiem, w dodatku pijani. Strzelanie do tych, którzy nie chcą bronić koszar przed Niemcami. Takie sceny mają się znaleźć w najnowszej polskiej superprodukcji. Film dopiero powstaje, a już podzielił historyków i twórców obrazu.

Facet w łódce, czyli Brad Pitt w Wenecji

Gwiazdy Hollywood z Bradem Pittem i Georgem Clooneyem na czele oraz mistrzowie kina autorskiego, filmy z całego świata i Złote Lwy dla zwycięzców – w środę rusza 65. festiwal filmowy w Wenecji. Do miasta na wodzie przybył już we wtorek, w towarzystwie synów, Pitt.

50 lat Madonny? Tylko jej pozazdrościć!

To się nazywa być królową popu! Madonna, która w zeszłym tygodniu obchodziła 50. urodziny, rozpoczęła właśnie swoje światowe tournee. W walijskim Cardiff zaśpiewała dla tysięcy fanów i, jak na królową przystało, rozpoczęła koncert... siedząc na tronie.

„Boys boys boys” reaktywacja

Jak bujne kształty Sabriny prezentują się ćwierć wieku później? Jak brzmi Thomas Anders bez Dietera Bohlena z Modern Talking? Dlaczego wielu odetchnęło z ulgą, gdy lata 80-te się skończyły, a inni, wręcz przeciwnie, wspominają z sentymentem? Muzyczny powrót do przeszłości serwuje Sopot Festiwal.

Bursztynowy Słowik dla Oh Laura

Zespół Oh Laura ze Szwecji, za przebój "Release Me", zdobył w Sopocie "Bursztynowego Słowika". Zespół Pectus wygrał "Słowika Publiczności 2008". Publiczność i jurorzy byli zgodni - wcześniej jury zdecydowało, że reprezentantem Polski w międzynarodowym konkursie będzie właśnie Pectus z piosenką "To, co chciałbym Ci dać".

Wystartował Sopot Festival

Ruszył sopocki festiwal. Po raz 45. publiczność spotyka najpopularniejszych piosenkarzy na deskach Opery Leśnej. Feel, Formacja Nieżywych Schabuff, Natalia Lesz, Matt Pokora, Danny, Velvet, Sandra, Kim Wilde - to tylko niektóre gwiazdy tegorocznego Sopot Festival. Transmisja na antenie TVN i w onet.tv.

Czołg w hostincu, czyli rozrachunki z 1968

Zdjęcia do komediodramatu "Operacja Dunaj" o wydarzeniach 1968 roku trwają pod Złotoryją. W obsadzie znalazła się ekstraklasa polskich i czeskich aktorów. - To ma być uśmiech do historii, nie śmiech z historii - mówi w TVN24 debiutujący jako reżyser filmowy Jacek Głąb.

Mamy słabość do elfów

Za sprawą Islandczyków warszawski Park Sowińskiego zamienił się w środę w krainę elfów, a zgromadzona na Woli publiczność hipnotycznie kołysała się do kolejnych przestrzennych, czasem wręcz mistycznych kompozycji grupy.

Poznaliśmy tajemniczego tancerza w "Tańcu z gwiazdami"

Czternastym, tajemniczym uczestnikiem programu „Taniec z gwiazdami”, według tabloidów i serwisów plotkarskich, miał być Mateusz Kusznierewicz lub Wojtek Brzozowski. Było blisko... Czternastym tancerzem będzie bowiem windsurfer, ale z Australii.

Kto zdobędzie Złotego Lwa w Gdyni?

"33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej, "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego, "Serce na dłoni" Krzysztofa Zanussiego i "Lejdis" Tomasza Koneckiego - to filmy, które będą walczyć o Złotego Lwa na tegorocznym 33 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

"Kolekcja" Coco Chanel

Przełamywała największe konwenanse w modzie. Ze swojego nazwiska uczyniła światową markę. Do dziś biała bluzka, perły i klasyczna mała czarna to symbole jej niepowtarzalnego stylu. W rocznicę jej 125 urodzin wydawnictwo Znak wydało powieść, pt. "Kolekcja" autorstwa Gioia Diliberto.

Zmarła legenda bossa novy

W wieku 94 lat zmarł na raka Dorival Caymmi, brazylijski kompozytor i legenda bossa novy. Przez blisko 60 lat pracy na scenie wychował dwa pokolenia muzyków.

Harry Potter nieuleczalnie chory

Daniel Radcliffe - odtwórca roli Harrego Pottera cierpi na rzadkie i nieuleczalne schorzenie mózgu - podają brytyjskie media. Aktor ma poważne problemy z koordynacją ruchów. Już teraz ma problemy z zawiązywaniem sznurowadeł, a jak tłumaczą lekarze, choroba będzie postępować. Z tego powodu znacząco opóźni się premiera kolejnej części przygód słynnego czarodzieja.

Polański kończy 75 lat

- Aktorzy marzą o tym, by u niego zagrać, dla wielu filmowców jest on absolutnym mistrzem, autorytetem. Ale są też środowiska, w których jest odbierany tylko w kontekście seksskandalu - mówi "Gazecie Wyborczej" Marina Zenovich, autorka dokumentu o kończącym w poniedziałek 75 lat Romanie Polańskim.

Półwiecze Madonny

Choć może trudno w to uwierzyć uznana za królową muzyki pop Madonna zdmuchnie z urodzinowego tortu 50 świeczek.

“Gdy atakują śmiercionośne ryjówki, użyj kanapy”

Gumowe potwory, latające talerze na sznurku, drewniane aktorstwo i bijący po oczach z każdego kadru brak talentu, warsztatu i funduszy - to wyznaczniki najgorszych filmów świata. Dlaczego kurzące się od półwiecza kinowe ramoty przeżywają swój renesans? Odpowiedź jest prosta: bo są tak złe, że aż… piękne.

Żywioł tańca w Poznaniu

"Taniec pozbawiony indywidualności staje się komercyjnym fast foodem, wypełnionym sprawdzonymi przepisami, które wyglądają, smakują i znaczą zawsze to samo" - przekonuje Ewa Wycichowska, szefowa Międzynarodowych Warsztatów Tańca, które rozpoczną się 16 sierpnia w Poznaniu.

Clapton rozhuśtał Gdynię

Legenda muzyki blues i rock, osiemnastokrotny zdobywca nagrody Grammy, Eric Clapton wystąpił na jedynym w Polsce koncercie na skwerze Kościuszki w Gdyni. Mistrz gitarowego brzmienia ostatni raz grał w naszym kraju 29 lat temu i choć sam trochę się postarzał - jego muzyka pozostaje ponadczasowa.

"Fronda" o sprawie Agaty

Wojna o "zabijanie nienarodzonych" ponownie się rozpoczyna. Wywołała ją "Gazeta Wyborcza", w sposób zmanipulowany opisując sprawę aborcji u 14-letniej Agaty z Lublina - to główne tezy książki napisanej przez publicystów "Frondy": Joannę Najfeld i Tomasza Terlikowskiego. "Agata. Anatomia manipulacji" w księgarniach od 25 sierpnia.

"Chyba jestem nienormalna"

- Nie możemy opędzić się od próśb o wysłanie naszych filmów na festiwale na całym świecie - mówi portalowi tvn24.pl prof. Jerzy Kucia, mentor młodych polskich animatorów. Mimo to, polski twórca filmu animowanego nie ma lekko. W parze z popularnością nie idą bowiem sukcesy finansowe. Jak funkcjonuje polska animacja?

Odgrzewanie starego kotleta czy sztuka?

– Koszyk z klamerek do bielizny, flagi z rękawic gumowych lub chińskich toreb, filar z wieszaków, obrazy z gąbek do mycia naczyń – to tylko niektóre prace prezentowane na międzynarodowej wystawie poświęconej kulturze koloru, która właśnie rozpoczęła się w Katowicach.

"Jesteśmy rezerwatem dla myślących"

Jesteśmy rezerwatem ambitnego kina. Ludzie przyjeżdżają tu, bo wiedzą, że zobaczą filmy, które trudno złowić w repertuarze multipleksów – tak o Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu mówi jej twórca, Piotr Kotowski w rozmowie z portalem tvn24.pl. Festiwal potrwa do niedzieli.