Najlepszy uniwersytet na świecie jest w USA. Z Polski tylko UW, UJ się nie załapał

California Institute of Technology zdobył w tym roku 94,9 punktów
California Institute of Technology zdobył w tym roku 94,9 punktów
Źródło: materały prasowe

Mała prywatna uczelnia California Institute of Technology, której absolwenci zdobyli 32 nagrody Nobla - wygrała w prestiżowym rankingu najlepszych uczelni na świecie magazynu "Times Higher Education". Zwyciężyła trzeci raz z rzędu. Wśród 400 uniwersytetów znalazł się tylko jeden z Polski - UW, który trafił do ostatniej setki.

Autorem rankingu jest brytyjski tygodnik "Times Higher Education"
Autorem rankingu jest brytyjski tygodnik "Times Higher Education"
Źródło: "Times Higher Education"

Niespodzianki nie było. Trzeci raz z rzędu wygrał Caltech (California Institute of Technology), mała prywatna uczelnia z Pasadeny, która ma zaledwie 2,3 tys. studentów i 300 wykładowców. Zwycięstwo dało jej 94,9 punktów przyznanych na 100 możliwych, czyli o 1 punkt więcej od największego konkurenta w kraju - Harvardu, który awansował na drugą pozycję z czwartej, przyznanej w ub.r.

Dlaczego to placówka z przedmieść Los Angeles pokonała ok. 700 czołowych uczelni z 72 krajów? Bo wygrała niemal we wszystkich trzynastu kategoriach, które brano pod uwagę, m.in. reputacja naukowa szkoły, przychody z badań, liczba publikacji naukowych, innowacyjność i współpraca z przemysłem, znaczenie uczelni w środowisku międzynarodowym, liczbę studentów z innych krajów, a także późniejsze kariery absolwentów.

U zwycięzcy zapisy studentów już na 2031 rok

Siłą najlepszej uczelni świata w sezonie 2013-14 - zdaniem autora rankingu, brytyjskiego tygodnika "Times Higher Education" - jest jej specjalizacja. Największy nacisk kładzie się tam na matematykę, astronomię, nauki przyrodnicze i techniczne (m.in. związane z przemysłem komputerowym) i to w tych dziedzinach wspierane są badania naukowe, które potem pozwalają byłym studentom oraz pracownikom naukowym uczelni zdobywać najważniejsze nagrody na świecie.

Uczelnia, którą założono w 1891 roku jako liceum zawodowe, od 1934 roku należy do stowarzyszenia amerykańskich uniwersytetów i konsekwentnie buduje swoją pozycję. Co przyciąga do Pasadeny najzdolniejszych?

Caltech to mała prywatna uczelnia z Pasadeny, która ma zaledwie 2,3 tys. studentów i 300 wykładowców
Caltech to mała prywatna uczelnia z Pasadeny, która ma zaledwie 2,3 tys. studentów i 300 wykładowców
Źródło: Caltech

Legenda 32 Nobli zdobytych przez absolwentów oraz administrowanie i zarządzanie przez uczelnię Laboratorium Napędu Odrzutowego, głównym centrum badań kosmicznych NASA. Do tego dochodzą głośne nazwiska wśród absolwentów - to m.in. wielu tuzów Doliny Krzemowej, założycieli takich gigantów, jak Compaq, Intel, Fairchild Semiconductor, a także współwynalazca tranzystora, szef NASA czy reżyser Frank Capra.

Efekt jest taki, że obecnie trwają już zapisy studentów na 2031 rok.

Z Polski tylko UW, UJ się nie załapał

California Institute of Technology to jedna z aż piętnastu uczelni amerykańskich, które zdominowały czołówkę zestawienia. Do pierwszej 20. weszły też uniwersytety brytyjskie - najwyżej z nich uplasował się Oxford (który zajął drugą pozycję ex aequo z Harvardem), Cambridge (7. miejsce) i Imperial College London (10.).

Poza Wielką Brytanią z europejskich uczelni najlepiej wypadli Szwajcarzy. Federalny Instytut Technologii w Zurychu znalazł się na 14. miejscu, a Politechnika w Lozannie - na 37.

W tym roku w rankingu wzięto pod uwagę tylko jedną uczelnię z Polski - Uniwersytet Warszawski
W tym roku w rankingu wzięto pod uwagę tylko jedną uczelnię z Polski - Uniwersytet Warszawski
Źródło: Wikipedia

Jak na tym tle wygląda Polska? W tym roku wzięto pod uwagę tylko jedną uczelnię - Uniwersytet Warszawski, który uplasował się na szarym końcu - w ostatniej setce (to miejsca 301-350, bo te odległe podawane są grupowo, bez wyznaczania dokładnego numeru w rankingu). Znalazł się tuż za nowozelandzkim Uniwersytetem Waikato.

Ostatnie miejsce w rankingu zajęła uczelnia z Wyoming w USA
Ostatnie miejsce w rankingu zajęła uczelnia z Wyoming w USA
Źródło: University of Wyoming

Dlaczego wypadliśmy tak słabo? Bo bardzo nisko oceniono UW w kategorii badań (14 punktów na 100 możliwych) i kształcenia (19 punktów), nie najlepiej poszło też w kategorii przychody ze współpracy z przemysłem (28 punktów).

Co więcej, z rankingu najlepszych uczelni świata wypadł w ogóle Uniwersytet Jagielloński, któremu jeszcze rok temu udało się reprezentować Polskę w końcowej pięćdziesiątce uczelni.

Najgorszy uniwersytet uczy kontaktu z kosmitami

Tytuł "najgorszego" pozostał w rękach amerykańskiego uniwersytetu Wyoming, który zajął ostatnie miejsce. Uczelnia zasłynęła m.in. tym, że zaoferowała zajęcia o nazwie "Przygotowywanie wiadomości z przestrzeni kosmicznej", a w ich trakcie studenci mogą się uczyć m.in. umiejętności konwersacji z kosmitami.

Czy ranking "Times Higher Education Magazine" ma realny wpływ na funkcjonowanie uczelni? Jego autorzy zapewniają, że tak: "To najpełniejsze i najbardziej zrównoważone z dostępnych zestawień światowych uniwersytetów. Ufają nam studenci, wykładowcy, szefowie uczelni, biznes i rządy".

Pełną listę rankingu i ilość punktów można zobaczyć na stronie "Times Higher Education".

Czołówka rankingu 400. najlepszych uczelni świata w sezonie 2013-14:1. California Institute of Technology, USA 2. Harvard University, USA2. University of Oxford, Wielka Brytania
4. Stanford University, USA5. Massachusetts Institute of Technology, USA 6. Princeton University, USA 7. University of Cambridge, Wielka Brytania 8. University of California, Berkeley, USA 9. Univesity of Chicago, USA 10. Imperial College London, Wielka Brytania 11. Yale University, USA
12. University of California, Los Angeles, USA 
13. Columbia University, USA
14. ETH Zürich – Swiss Federal Institute of Technology Zürich, Szwajcaria 15. Johns Hopkins University, USA 16. University of Pennsylvania, USA
17. Duke University, USA 
18. University of Michigan, USA 19. Cornell University, USA 
20. University of Toronto, Kanada

Autor: am/jk / Źródło: Times Higher Education, tvn24.pl

Czytaj także: