Kultura i styl

Kultura i styl

"Określenie filozof uważał za obelżywe"

- To był niezwykle dobry człowiek - wspomina zmarłego dziś prof. Leszka Kołakowskiego Zbigniew Mentzel z "Tygodnika Powszechnego". A kolega zmarłego po fachu prof. Tadeusz Gadacz dodaje: - Był najbardziej rozpoznawanym polskim myślicielem i filozofem na świecie.

Grunwald – cisza przed burzą

Namioty już rozbite, pola wypełniają się białogłowymi i rycerzami. Wszyscy przyjechali po to, by odtworzyć słynną bitwę i obozowisko sprzed prawie sześciu wieków, z której relację znajdziecie na portalu tvn24.pl.

Jak oni strzelają

Minuta czterdzieści. Równo tyle czasu Johnowi Dillingerowi zajmowało obrabowanie banku. Johnny'emu Deppowi potrzeba niewiele więcej, żeby przekonać widza, że warto kupić bilet na "Wrogów publicznych". Stylowy, inteligentny kryminał Michaela Manna już w kinach.

"Hardkor 44 ma wciskać widza w fotel"

- To ma być skrzyżowanie "Parszywej 12" z "Obcym - decydujące starcie", a wszystko w stylistyce "300" - zapowiada Tomasz Bagiński. - Ma wciskać widza w fotel - precyzuje dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. "Hardkor 44" ma pokazać zupełnie inną historię walki o stolicę.

McCartney rozgrzał Wielkie Jabłko

Tysiące nowojorczyków na Times Square słuchało wyjątkowego koncertu Paula McCartneya. Ex-Beatles zagrał na dachu Ed Sullivan Theater, w którym wziął udział w popularnym show Davida Lettermana.

On odszedł, teatr zwolnił

- W takich momentach okręt zwany teatrem zwalnia bieg - mówi Jan Englert. Wspominając Zbigniewa Zapasiewicza przypomina sobie anegdotę. Kiedy podczas bojkotu telewizji komunistyczne władze chciały transmitować spektakle teatralne, Englert rzucił hasło: grajmy słabo. Zapasiewicz odpowiedział: "Tobie łatwo, a ja?". Całe życie zbliżał się do perfekcji. Zabrakło tylko czasu.

Widzowie o Zapasiewiczu: Tytan zszedł z pokładu

Przede wszystkim uczył - "się" i "innych" - przez całe swoje zawodowe życie. Nie tylko interpretacji wiersza, ale etyki swojego zawodu. - Jako jeden z nielicznych nie splamił się graniem w reklamach i durnowatych serialach - wspomina Zbigniewa Zapasiewicza internauta ~Yancio. - Mistrz gry bez słów - dodaje ~Zielony.

"Z jego śmiercią  kończy się pewna epoka"

Był wzorem dla aktorów, za którym można było podążać. Każde słowo, które wypowiadał, miało znaczenie; był pełen pasji, bardzo mądry - powiedział o Zbigniewie Zapasiewiczu prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) Krzysztof Kumor. - Może on jeden umiał wszystko w tym zawodzie - opowiadał o swym nauczycielu Daniel Olbrychski.

"Trzech kumpli" z kolejną nagrodą

Powiększa się lista nagród dla filmu dokumentalnego TVN "Trzech kumpli". Obraz Ewy Stankiewicz i Anny Ferens otrzymał właśnie nagrodę festiwalu filmowego Roma Fiction Fest w Rzymie.

Różowym cadillakiem w rytm mambo

Różowy cadillac kabriolet, a w nim Lou Bega przejechał w środę ulicami Międzyzdrojów, gdzie rozpoczął się właśnie XIV Międzynarodowy Festiwal Gwiazd. W tym roku odciskania dłoni na promenadzie gwiazd nie przewidziano, ale za to stanął na niej pomnik Jana Machulskiego. Zdjęcia otrzymaliśmy również od naszego internauty na platformę Kontakt TVN24.

Polański walczy o uniewinnienie

Adwokaci walczą o Romana Polańskiego. Jakiś czas temu kalifornijski sąd zdecydował, że nie unieważni wyroku sprzed 31 lat, który uznał reżysera za winnego uprawiania seksu z osobą nieletnią. Prawnicy twórcy odwołali się od tej decyzji.

Potter wygra z pogrzebem Jacksona?

Czy premiera najnowszego filmu o Harrym Potterze przebije w Wielkiej Brytanii transmisję z uroczystości pogrzebowych Michaela Jacksona? Obie postaci mają miliony fanów na całym świecie i obie są idolami masowej wyobraźni. "Harry Potter i Książę Półkrwi" - w polskich kinach już 24 lipca.

I po Open'erze

Najlepsze koncerty, najdziksze tłumy, najbardziej zdarte gardło i zdecydowanie najbardziej zdeptane trampki - tak można podsumować ostatni dzień Open'er Festival. Ale trzy poprzednie też nie szczędziły muzycznych wrażeń. Open'er '09 przeszedł do historii.

Taka sztuka tylko w Poznaniu

Pierwsza edycja festiwalu Animator sprawiła wielką niespodziankę fanom animacji - imprezy o takim rozmachu, poświęconej tej dziedzinie sztuki, w naszym kraju jeszcze nie było. Rozpoczynający się w poniedziałek Animator 2009 spróbuje stawić czoła wyśrubowanym oczekiwaniom. I ma na to duże szanse.

Naga Madonna w Londynie

Zanim Madonna stała się wielką gwiazdą skrytą za szpalerem ochroniarzy, nie miała wiele do ukrycia. Czasami niczego nie ukrywała.

Zmarł najsłynniejszy... nos Hollywoodu

W wieku 97 lat zmarł w Los Angeles aktor Karl Maden, laureat Oscara za rolę w "Tramwaju zwanym pożądaniem". Aktor znany był z niezwykle długiego jak na Hollywood... małżeństwa i charakterystycznego nosa.

Kraków śni „Amerykański sen”

Ketchup Heinza, paliwożerne cadillaki, wystawy sklepowe pełne wszelkiego dobra, drapacze chmur i bary szybkiej obsługi – wszystko to, za czym tęsknili mieszkańcy siermiężnego PRL, a mieszkańcy mitycznego wtedy USA mieli pod dostatkiem – można zobaczyć na wystawie „Amerykański sen” w krakowskim Muzeum Narodowym.

Odkryto szczątki świętego Pawła

Watykańscy archeolodzy, dzięki użyciu nowoczesnej technologii, odkryli w rzymskich katakumbach najstarszą zachowaną podobiznę św. Pawła. Informację o tym niezwykłym odkryciu potwierdził Benedykt XVI. Papież poinformował również, że odkryto też szczątki świętego.

Raj na Bródnie otwarty dla wszystkich

Na Bródnie w Warszawie powstał Park Rzeźby. To pomysł Pawła Althamera, który zaprosił do umieszczenia w nim swoich prac troje innych artystów. Zbiór rzeźb ma się z czasem powiększać.

"Michael był rozpieszczony jak dziecko"

- Ciężko uwierzyć w tę śmierć. A wydawał się ostatnio w tak dobrej formie - mówi TVN24 Tarak Ben Ammar, były menadżer i przyjaciel Michaela Jacksona. Zapewnia, że prywatnie gwiazdor był "jak mały chłopiec" i potrzebował kogoś, kto mu powie "nie".

Napisz o kryzysie, zgarnij 30 tysięcy

"Kryzys. Historie dramatów i zwycięstw" - to temat czwartej edycji konkursu na reportaż "Polska zza siódmej miedzy" im. Macieja Szumowskiego. Suma nagród wynosi 60 tysięcy, a zwycięzca odbierze czek na 30 tysięcy złotych.

Zobacz animacje pod gwiazdami

Wyjątkowa noc artystyczna już w piątek w Czersku pod Warszawą. Godziny granej na żywo muzyki filmowej, pokazy animacji i spotkania z ich twórcami czekają w malowniczych ruinach zamku w Czersku, koło Góry Kalwarii.

Czekamy na wasze wspomnienia

"Jeśli ktoś nie widział nigdy żadnego koncertu Jacksona, nigdy nie dowie się, co stracił, co go ominęło" - napisała w internecie fanka króla popu. Michael Jackson w Polsce wystąpił jedynie raz, a koncert ten wspomina ponad 100 tys. fanów, którzy 20 września 1996 roku przyszli na warszawskie Bemowo. Potem chciał wybudować u nas park. Jak Wy pamiętacie króla? Przysyłajcie nam zdjęcia jego płyt i występów.

Nie żyje "Aniołek Charliego"

Zmarła amerykańska aktorka Farrah Fawcett. Artystka, która sławę zyskała dzięki roli w serialu "Aniołki Charliego" od kilku lat chorowała na nowotwór. Fawcett miała 62 lata.

Więcej filmów z szansami na Oscara

Nie 5, a aż 10 filmów będzie miało szanse na nominację do Oscara w kategorii najlepszy film. O planach wydłużenia listy poinformowała Amerykańska Akademia Filmowa.

"Żydów i Arabów pogodzi!"

"Naprawi świat, Żydów i Arabów pogodzi". A kto? Oczywiście Barack Obama. Tak przynajmniej twierdzi JibJab - grupa animatorów, która przygotowała film o Super-Obamie.

Ruszyła ostatnia taka Malta

Ruszyła 19 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. 65 zespołów, w tym 19 zagranicznych, 130 wydarzeń w 14 festiwalowych miejscach - to wszystko czeka na gości imprezy. A warto się na nią wybrać, bo to ostatnia edycja w dotychczasowej formule. Od przyszłego roku festiwal ma zmienić charakter, na co pozwoli potężne dofinansowanie z Ministerstwa Kultury.