Kultura i styl

Kultura i styl

Zmarł Leslie Nielsen

Nie żyje Leslie Nielsen. 84-letni aktor zmarł w niedzielę po południu czasu lokalnego na Florydzie.

"To nie jest zwykły festiwal. To fantastyczna lekcja filmu"

W Bydgoszczy rozpoczął się 18. Międzynarodowy Festiwal Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. W ramach imprezy odbędzie się kilkaset projekcji filmów - w sekcjach konkursowych i przeglądach, a wśród gości jest kilkuset twórców współczesnego kina.

Brodka brata się z fanami

Monika Brodka razem z zespołem, w rytm dźwięków najnowszej płyty "Granda", porwali tłum zgromadzony w piątkowy wieczór w warszawskim klubie Palladium. Artystka zaśpiewała wszystkie utwory z krążka, zaskoczyła publiczność kilkoma coverami w ciekawej aranżacji. Koncert odbył się w ramach trasy Granda Tour.

Biskup Sokołowski zdrajcą? Winna opinia publiczna

W czasie wojny powszechnie sądzono, że biskup Czesław Sokołowski (pomocniczy biskup siedlecki, a od 1940 r. administrator apostolski diecezji podlaskiej) był zdrajcą i kolaborował z Niemcami. Taką też opinię ma na ogół wśród historyków. Tymczasem współautorzy nowej popularnej historii Kościoła z czasu wojny ("W matni. Kościół w Polsce w latach II wojny światowej") twierdzą, że to opinia krzywdząca i nieprawdziwa.

Marzenie Kurtyki wydane

To ma być książka, która "bez narodowej mitologii, przedstawiającej losy Polaków wyłącznie w odcieniu heroiczno-martyrologicznym" pokaże młodym ludziom najnowszą historię Polski. Instytut Pamięci Narodowej wydał książkę pt. "Od Niepodległości do Niepodległości. Historia Polski 1918-1989".

Zapiski Alana Turinga na aukcji

Zapiski słynnego naukowca Alana Turinga (1912-54) pioniera nauki o sztucznej inteligencji i komputerach, który położył zasługi w złamaniu kodów Enigmy, zostaną pod koniec listopada sprzedane przez dom aukcyjny Christie's w Londynie - donosi BBC.

Malowane igłą na wodzie

Można malować obrazy na płótnie, szkle, a nawet tworzyć kompozycje z piasku. Huang Zhulin z Chin wybrał bardziej nietypową technikę. Jego dzieła powstają w wodzie. Przy pomocy igły.

Gala rocka u księcia Karola

Weterani rocka gośćmi rodziny królewskiej. Eric Clapton, Phil Collins i Brian May wystąpili na deskach londyńskiego Royal Albert Hall, a dochód z koncertu oddali na fundację księcia Karola, która pomaga młodym i bezrobotnym Brytyjczykom.

Warszawa runęła. W kolorze

Kolorowe fotografie niszczonej we wrześniu 1939 roku Warszawy - nie z perspektywy niemieckiej propagandy, ale amerykańskiego dokumentalisty. Te zdjęcia obiegły świat i pokazały ludziom Zachodu jak wygląda okrucieństwo wojny. Teraz możemy to zobaczyć i my, dzięki wydanemu właśnie przez IPN i Fundację Ośrodka KARTA albumowi "Kolory wojny. Oblężenie Warszawy w barwnej fotografii Juliena Bryana".

"Przemoc nie ma przycisku on/off". Krwawe Ciudad Juarez

1600 ciał znaleziono w jednym tylko roku w przygranicznym meksykańskim mieście Juarez. Wiele z nich nosiło ślady tortur. Przemoc jest wszędzie, jest jak kurz w powietrzu, nieodłączny element życia, a w Meksyku trwa narkotykowa wojna wszystkich ze wszystkimi - pisze we wstrząsającej książce „Mordercze miasto” dziennikarz Charles Bowden.

Śmiała inwestycja w stolicy. Ogród Muzyki za murem

Austriacki architekt Thomas Pucher zwyciężył w konkursie na projekt nowej siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia. Dawne zabudowania SGGW przy ulicy Grochowskiej znikną w tajemniczym ogrodzie otoczonym wysokim murem, który... będzie unosił się w powietrzu.

Dziewczęta w mundurkach podbijają Japonię

Spice Girls powielone 50 razy i w dodatku po japońsku. Największy na świecie girlsband liczy 200 dziewcząt i został już wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Zespół o nazwie AKB48 cieszy się ogromną popularnością wśród Japończyków i ma ambicje, aby stać się gwiazdą światowego formatu.

Zsa Zsa Gabor znów w szpitalu

Zsa Zsa Gabor, legendarna gwiazda Hollywood, została w piątek ponownie przewieziona do szpitala. Jak poinformował jej rzecznik, przyczyną był rozległy zakrzep krwi w nodze.

Jane Fonda ujawnia: Miałam raka piersi

Amerykańska aktorka, pisarka i działaczka polityczna Jane Fonda ujawniła w czwartek wieczorem w programie "Entertainment Tonight", że kilka tygodni temu zdiagnozowano u niej raka piersi.

Najdroższa waza świata - 43 mln funtów

43 miliony funtów (z podatkiem ponad 53 mln) kosztowała anonimowego kupca XVIII-wieczna chińska waza. To najdroższa waza świata i zarazem rekordowa cena zapłacona za dzieło sztuki z Azji. Odnaleziono ją przypadkiem, podczas rutynowego sprzątania w domu na jednym z przedmieść Londynu.

Fani Pottera znów oszaleli z radości

Fani "Harrego Pottera" dla bohaterów popularnej sagi mogą zrobić wiele. W czwartek wieczorem, z okazji prapremiery przedostatniego filmu z cyklu przygód młodego czarodzieja "Harry Potter i Insygnia Śmierci" mimo lodowatej, wietrznej i deszczowej pogody, na londyński West End przybyło blisko trzy tysiące miłośników powieści J. K. Rowling.

Festiwal Mayday bez "wspomagania"

Tysiące fanów muzyki elektronicznej i tylko 9 osób zatrzymanych z narkotykami. To według policji sukces corocznej kontroli uczestników katowickiej imprezy Mayday, na której z roku na rok maleje liczba osób ze środkami odurzającymi, uważają funkcjonariusze.

Proces o Kapuścińskiego bez prasy

Proces o głośną biografię Ryszarda Kapuścińskiego będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami. Autora i wydawcę książki o naruszenie dóbr osobistych pozwała wdowa po reporterze. Pozwani chcą oddalenia pozwu.

Lady GaGa triumfuje. Bon Jovi ikoną MTV

Trzy statuetki trafiły do amerykańskiej piosenkarki Lady GaGi podczas tegorocznej ceremonii rozdania prestiżowych Europejskich Nagród Muzycznych (EMA) stacji MTV. Nagrodę w kategorii najlepszy polski artysta otrzymał zespół Afromental. Galę uświetniły występy Rihanny, Kings of Leon, Shakiry, Kida Rocka i Miley Cyrus.

"Skrzydlate świnie" wchodzą do kin

Kibic nie musi być taki straszny, jak go malują. To główne przesłanie filmu Anny Kazejak "Skrzydlate świnie". Będzie o pasji, honorze, życiu na fali i miłości. A wszystko to rozgrywa się w środowisku kibiców piłkarskich.

W poszukiwaniu świadków historii

Rusza czwarta edycja projektu edukacyjnego "Opowiem ci o wolnej Polsce" organizowanego m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej. Uczniowie mają w nim za zadanie zaprezentować relacje świadków historii i utrwalić je dla kolejnych pokoleń.

Amerykanie kupili Rzym, Brytyjczycy zakazują wywozu

Rząd brytyjski zakazał w środę wywozu do USA płótna Josepha Turnera (1775-1851), które sprzedano w lipcu na aukcji domu Sotheby's za 48 milionów dolarów. Według Brytyjczyków, obraz "Współczesny Rzym - Campo Vaccino" z 1839, jako jeden ze skarbów narodowych, powinien pozostać w kraju.

Sprawdź, jak brzmi cajun i zydeco

To będzie pięć wieczorów pełnych niezwykłej muzyki łączącej w sobie elementy jazzu, muzyki francuskiej, elżbietańskich ballad i tanecznych rytmów nowoorleańskich Kreoli. W trasę po naszym kraju rusza Amerykanin Nathan Williams ze swoim Zydeco Band. W ramach Ery Jazzu zagrają koncerty w Szczecinie, Toruniu, Poznaniu, Warszawie i Krakowie.

Elektrybałt już czeka. W piątek "Wielki Wybuch"

W piątek 5 listopada Warszawą wstrząśnie "Wielki Wybuch", czyli spektakl otwierający działalność Centrum Nauki Kopernik. Placówka dla zwiedzających otwarta zostanie za kilka dni, ale w TVN24 już teraz można zobaczyć niektóre z interaktywnych eksponatów.

Najpiękniejsze kobiety świata czekają na koronę

120 najpiękniejszych kobiet świata przyjechało do chińskiego miasta Sanya (prowincja Hainan), by walczyć o koronę Miss World. Wśród nich jest 21-Polka Agata Szewioła. Najpiękniejszą kobietę świata poznamy w sobotę po południu.

Mission Impossible Cruise'a i Dubaju

Ekipa czwartej części Mission Impossible ujawniła jej oficjalny tytuł. Będzie to "Ghost Protocol", czyli w dosłownym tłumaczeniu Protokół Ducha. Film ma być kręcony w Dubaju, który, podobnie jak jego gwiazda, Tom Cruise, walczy z kryzysem.

Za "wizytówkę Polski w Rosji" i "pionierską robotę"

Wyróżnienie "za wybitne zasługi w dziele wzajemnego zrozumienia i zbliżenia społeczeństw Polski i Rosji" odebrali aktorka Barbara Brylska, pisarz Wiktor Jerofiejew oraz współprzewodniczący Grupy ds Trudnych prof. Adam Rotfeld i prof. Anatolij Torkunow. Dyplomy wręczyli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i wizytujący Polskę szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Nowa dyrektor Narodowego

Rada Powiernicza Muzeum Narodowego w Warszawie przyjęła kandydaturę Agnieszki Morawińskiej na stanowisko Dyrektora Muzeum Narodowego.

Pogrzeb walkmana

Symbol luksusu, obiekt pożądania - no i uczciwie rzecz nazwijmy - sposób na poderwanie dziewczyny. W każdym razie tak było ćwierć wieku temu. Wszyscy nazywali go "walkman", ale akurat ta nazwa zarezerwowana była dla produktów firmy Sony. Dziś Sony oficjalnie się z nim żegna.