Twórca słynnego "Przesłuchania", Ryszard Bugajski, pokieruje pracami jury 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W konkursie głównym po ostrej selekcji znalazło się 13 tytułów, m.in.: "Miasto 44" Komasy, "Bogowie" Palkowskiego,"Obywatel" Stuhra, "Psie pole" Majewskiego oraz "Jack Strong" Pasikowskiego. Festiwal odbędzie się w dniach 15-20 września.
Wprowadzona przez czterema laty selekcja filmów zgłaszanych do konkursu głównego (wcześniej trafiały do niego wszystkie tytuły), okazała się strzałem w dziesiątkę. Z roku na rok poziom gdyńskiej imprezy jest coraz wyższy. Ubiegłoroczny festiwal uznany został za najlepszy na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, a zwycięski film - "Ida" Pawła Pawlikowskiego - zdążył podbić świat i reprezentuje Polskę w wyścigu do przyszłorocznych Oscarów.
Obok kilku znanych już widzom tytułów - jak choćby "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego (w kinach obejrzało go ponad milion widzów, co jest rekordem tego roku), w konkursie znalazło się sześć obrazów premierowych. Do najbardziej oczekiwanych należą: "Miasto 44" Jana Komasy, "Obywatel" Jerzego Stuhra, "Zbliżenia" Magdaleny Piekorz oraz "Bogowie" Łukasza Palkowskiego. Ten ostatni film, to opowieść o młodości najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religi. Brawurową kreację stworzył w nim Tomasz Kot, wcielający się w zmarłego przed pięcioma laty profesora.
Polskiego kino znowu w formie
Obecna na konferencji prasowej w Warszawie, poświęconej zbliżającemu się festiwalowi minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska podkreślała, że polski film ma się dziś naprawdę bardzo dobrze.
- To najkrótsza i najbardziej lapidarna ocena, jaką mogę wystawić temu, co wydarzyło się w ostatnich latach w tej dziedzinie – mówiła Omilanowska. – PISF stworzył fundamenty dla rozwoju polskiej sztuki filmowej, dzięki czemu mamy do czynienia z dynamicznie rozwijającym się nie tylko pod względem ilościowym, ale także jakościowym przemysłem filmowym. Swoją pozycję udowadnia on nie tylko w kraju, ale i na międzynarodowych konkursach i festiwalach. Wciąż przybywa też widzów, którzy chcą chodzić do kina na polskie filmy – oceniła pani minister.
Dyrektor artystyczny festiwalu, Michał Oleszczyk uważa, że konkurs główny jest w tym roku mocny i różnorodny: od kina gatunkowego do bardzo osobistych wizji autorskich, z aż trzema debiutami.
Oleszczyk wprowadził też do programu sekcje "Inne spojrzenie" promującą kino eksperymentalne (wzorowaną na wielkich festiwalach takich, jak Cannes czy Wenecja) oraz Skarby Kina Przedwojennego, która ma przybliżyć widzom niedoceniane kino z okresu II Rzeczypospolitej. Będzie też okazja, by przypomnieć sobie zapomnianych klasyków – w tym roku jednego z najwybitniejszych twórców filmów dla dzieci Janusza Nasfetera.
Istotne zmiany zaszły też w Konkursie Młodego Kina – ograniczona została liczba filmów i zastosowano ostrzejszą selekcję.
Lew do spółki z lwicą
Na czele jury konkursowego stoi Ryszard Bugajski, twórca słynnego "Przesłuchania", najsłynniejszego polskiego "półkownika", określanego przez ówczesne władze jako "najbardziej antykomunistyczny film w dziejach PRL". Premiera filmu miała miejsce dopiero w 1989 roku, 7 lat po realizacji, a odtwórczyni głównej roli Krystyna Janda odebrała za nią nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes.
Ponadto w jury, od kilku lat goszczącym międzynarodowych fachowców, zasiadają Maggie Lee - krytyk filmowy prestiżowego "Variety", Tom Davia – ekspert ds. strategii festiwalowych pracujący m.in. przy imprezach w Sundance i Dubaju, scenarzysta Grzegorz Łoszewski, reżyserka i wokalistka Maria Sadowska oraz aktorzy Małgorzata Zajączkowska i Omar Sangare.
Produkcje konkursowe Młodego Kina ocenią jurorzy, których pracami pokieruje Magdalena Łazarkiewicz.
Tuż przed jubileuszową, 40. edycją festiwalu, którą będziemy świętować za rok, swój wygląd zmieniła też nagroda główna - Złote Lwy. Do lwa dołączyła lwica. Wspólnie wspinają się na szczyt statuetki, przypominającej wyglądem latarnię morską.
Festiwal w Gdyni odbędzie się w dniach 15-20 września. Na otwarcie publiczność zobaczy "Potop Redivivus" Jerzego Hoffmana. To zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową, przemontowany i skrócony pod opieką samego reżysera słynny "Potop".
Lista tytułów konkursu głównego:
"Bogowie", reż. Łukasz Palkowski "Kebab i horoskop", reż. Grzegorz Jaroszuk "Fotograf", reż. Waldemar Krzystek "Hardkor disko", reż. Krzysztof Skonieczny "Jack Strong", reż. Waldemar Pasikowski "Jeziorak", reż. Michał Otłowski "Miasto 44" reż. Jan Komasa "Obietnica", reż. Anna Kazejak "Obywatel", reż. Jerzy Stuhr "Pod Mocnym Aniołem" reż. Wojciech Smarzowski "Psie pole", reż. Lech Majewski "Sąsiady" reż. Grzegorz Królikiewicz "Zbliżenia", reż. Magdalena Piekorz.
Autor: Justyna Kobus//plw/kwoj / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Next Film