Kultura i styl

Kultura i styl

Łódź stolicą światowego designu

Wystawy światowej sławy projektantów, oraz tych mniej znanych, ale zdolnych i ambitnych artystów można podziwiać na słynnej branżowej imprezie Łódź Design Festival. Od czwartku przez 10 kolejnych dni na miłośników sztuki współczesnej czekać będzie kilkadziesiąt różnorodnych wystaw. Dzieła sztuki zdolnych projektantów w weekend podziwiał Reporter 24 stevenlodz, który na swoim profilu w Kontakcie 24 zamieścił obszerną fotorelację z imprezy.

Kto ukradł Księgę św. Jakuba?

To największa kradzież dzieła należącego do dziedzictwa kulturalnego Hiszpanii. Od ponad trzech miesięcy hiszpańska policja poszukuje złodziei Kodeksu Kalikstyńskiego, zwanego też Księgą św. Jakuba - bezcennego manuskryptu z XII wieku. Zabytek zginął z archiwum Katedry w Santiago de Compostela. Nie był ubezpieczony.

Żąda miliona dolarów, bo podano jej wiek

Niezidentyfikowana z imienia i nazwiska aktorka pozwała internetowego giganta, firmę Amazon, na milion dolarów, bo na portalu filmowym IMDB podano jej wiek - donosi BBC. Internet Movie Database, jeden z największych na świecie portali poświęconych kinu, od 1998 roku jest w posiadaniu Amazona.

Papież "nazistą". Sarandon oburza katolików i żydów

- Ignorancja Susan Sarandon jest zamierzona: ci, którzy mają nienawiść w swoich żyłach, nie są zainteresowani prawdą - tak prezydent amerykańskiej Ligi Katolickiej (Catholic League) William Donohue skomentował sobotnią wypowiedź aktorki, która Benedykta XVI nazwała "nazistą".

Do czterech razy sztuka w "loterii snobów"

Angielski pisarz Julian Barnes został we wtorek laureatem prestiżowej literackiej nagrody Bookera za powieść "The Sense of an Ending" ("Poczucie końca"). Była to jego czwarta nominacja do tej nagrody, którą kiedyś nazwał "loterią snobów".

Van Gogh został zamordowany?

Autorzy nowej biografii Vincenta van Gogha twierdzą, że legendarny malarz nie popełnił samobójstwa, ale został zamordowany. - Zastrzelił go miejscowy chłopak, to był przypadek – zapewniają. Do takich wniosków badacze doszli po 10 latach badań, których efekty opisali w książce "Vincent van Gogh: The Life", która dziś debiutuje na rynku.

Będzie rozwód. Co z zespołem?

Przyszłość Sonic Youth, kultowego zespołu alternatywnej sceny rockowej, jest niepewna. Jego założyciele i małżeństwo od 27 lat - Kim Gordon i Thurston Moore - postanowili się rozwieść. Trasa koncertowa grupy w listopadzie będzie najprawdopodobniej ostatnim tournee w karierze.

Ośmioro Polaków walczy o 30 tysięcy euro

25 osób, w tym ośmioro Polaków, walczy o główną nagrodę w konkursie XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Zwycięzca otrzyma 30 tysięcy euro i złoty medal.

Syn Chodorkowskiego: Pamięć o ojcu najdroższą polisą

Film "Chodorkowski" niemieckiego reżysera Cyrila Tushiego to historia Michaiła Chodorkowskiego oparta na relacjach jego bliskich, przyjaciół i współpracowników. Różni się od tej lansowanej przez Kreml. Jeden z najbogatszych ludzi w Rosji i sól w oku Władimira Putina od ośmiu lat siedzi w więzieniu skazywany na kolejne wyroki sądu. Na polską premierę filmu przyjechał syn Michaiła, Paweł.

McQueen jako kobieta zawiśnie w muzeum

Głośny portret projektanta mody Alexandra McQueena i jego muzy Isabelli Blow autorstwa fotografa Davida LaChapelle'a kupiło National Portrait Gallery w Londynie. Teraz zdjęcie będzie częścią stałej ekspozycji muzeum, które rocznie odwiedza 1,5 miliona turystów.

Leonard Cohen pracuje nad nową płytą z synem

Leonard Cohen pracuje nad swoją pierwszą płytą od siedmiu lat. Pomaga mu w tym jego syn. - Ojciec poprosił mnie o konsultacje. Jestem bardzo szczęśliwy słuchając tego, co tworzymy i gdy proszony jestem o opinię – mówi Adam Cohen. Płyta na rynku ma się pojawić pod koniec roku.

Gitarami zabijają lasy?

Gibsona, jednego z największych producentów gitar na świecie, czeka śledztwo w sprawie zarzutów o "zabijanie lasów deszczowych do produkcji instrumentów". Agenci federalni USA wtargnęli do siedziby firmy w Nashville i zajęli przesyłki indyjskiego palisandru warte pół miliona dolarów, oskarżając jej szefów o łamanie prawa ochrony środowiska. Oni zaprzeczają zarzutom.

Beyonce: Nie udaję ciąży, urodzę w lutym

Beyonce w wywiadzie telewizyjnym ujawniła, że swoje pierwsze dziecko urodzi w lutym 2012 roku. Podała datę, by zaprzeczyć plotkom w internecie, że udaje ciążę i ukrywa fakt, że zatrudniła matkę zastępczą. - Oskarżenia są głupie, śmieszne i nieprawdziwe - dodała rzeczniczka gwiazdy.

16 rannych zombie. Ratownicy w szoku

Szesnastu aktorów ubranych jak zombie zostało rannych, kiedy spadli z platformy podczas kręcenia zdjęć do piątej odsłony filmu "Resident Evil".

Adele – najlepsza artystka roku?

Adele otrzymała największą liczbę nominacji w tegorocznym American Music Awards, mimo iż jest Brytyjką. Doceniono ją w najważniejszych kategoriach. O tytuł Artysty Roku będzie walczyć m.in. z Lady GaGą i Katy Perry.

Ojciec Amy Winehouse pisze książkę o córce

Mitch Winehouse podpisał kontrakt z wydawnictwem HarperCollins na napisanie wspomnień o jego sławnej córce. "Amy, My Daughter" będzie opowiadać historię nieżyjącej już piosenkarki od czasów dzieciństwa do wielkich sukcesów i walki z uzależnieniem. Książka na rynku ukaże się latem 2012 roku.

Polak wbił klin ze stali i szkła w arsenał

Nowy projekt urodzonego w Polsce Daniela Libeskinda, jednego z najlepszych architektów świata, niczym ostrze noża wbija się w zabytkowy budynek Muzeum Historii Wojskowości w Dreźnie. Nowa przestrzeń wystawiennicza ma kształt klina z betonu, stali i szkła wbitego w arsenał. Otwarcie muzeum 14 października, po 22-letniej przerwie.

Paul McCartney ożeniony po raz trzeci

W niedzielę w Londynie były Beatles i ikona muzyki rozrywkowej sir Paul McCartney po raz trzeci w życiu stanął na ślubnym kobiercu. Ożenił się ze swoją ukochaną, 51-letnią Amerykanką Nancy Shevell.

Hollywood planuje film o Stevie Jobsie

Mark Gordon, jeden z najbardziej znanych producentów w Hollywood, chce nakręcić film o życiu i karierze niedawno zmarłego Steve'a Jobsa. Prowadzi negocjacje z autorem biografii charyzmatycznego szefa firmy Apple w sprawie kupienia praw autorskich. Książka "Steve Jobs" powstawała dwa lata i choć jej bohater współpracował przy powstawaniu dzieła, nie domagał się kontroli nad treścią.

"Simpsonowie" zostają w telewizji

Serial "Simpsonowie" będzie kontynuowany, powstaną dwie kolejne serie - ogłosiła amerykańska stacja Fox. Tym samym kreskówka będzie najdłużej emitowanym serialem w historii telewizji. Spór z aktorami dającymi głos postaciom o honoraria został rozstrzygnięty – szóstka z nich zgodziła się na 30-procentowe cięcia pensji. Teraz będą zarabiać 300 tys. dolarów za odcinek.

Ozzy wraca do Black Sabbath?

Muzycy legendarnego metalowego zespołu Black Sabbath przyznają, że jest duża szansa na nową płytę i koncerty w starym składzie. Informacja, że Ozzy Osbourne wraca jako wokalista, zelektryzowała fanów, bo odkąd w 1979 roku wyrzucono go z grupy, między członkami trwają spory o prawa do jej nazwy.

"Biuro Wszelkiego Pocieszenia", czyli Zimiński nie zakłada rajtek

Dlaczego ludzie mówią do siebie, a w windzie milczą? Dlaczego piłkarze tak często spluwają? Dlaczego nie warto jeździć na wakacje? Nad tymi i wieloma innymi "przyziemnymi" sprawami zastanawia się w swoich felietonach Wojciech Zimiński. Opowiastki prowadzącego "Szkło Kontaktowe" w TVN24 zebrane są w książce "Biuro Wszelkiego Pocieszenia".

Lotnisko jak skrzydła. Z oazą w środku

Norman Foster, jeden z najlepszych architektów świata, zaprojektował lotnisko, które ma przyćmić wszystkie inne na świecie. Znajdzie się na środku kuwejckiej pustyni. Kształt to skrzydła ptaka - każdy terminal o długości 1,2 km. Dach pokryty panelami słonecznymi, które mają generować energię czerpaną ze słońca. Liczba pasażerów, którą będzie w stanie obsłużyć, to 50 milionów rocznie.

Od "Ósmej strony" do "Niebezpiecznej metody"

Zaliczany jest przez specjalistów z branży do trzynastki najważniejszych festiwali filmowych na świecie - obok m.in. Cannes, Berlina i Wenecji. Już dziś rusza 27 Warszawski Festiwal Filmowy. O główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym walczyć będzie 20 produkcji.

Po skandalu z Hitlerem ma dość. Lars von Trier już nic nie powie

Duński reżyser Lars Von Trier zapowiedział, że już nigdy więcej nie będzie wypowiadał się publicznie ani udzielał wywiadów. Takie oświadczenie wydał po tym, jak został przesłuchany przez policję ws. uwag, które poczynił na festiwalu w Cannes na temat Adolfa Hitlera.

"Simpsonowie" znikną po  23 latach? Wojna o honoraria

Szefowie wytwórni Fox zagrozili, że zamkną serial "Simpsonowie", jeśli aktorzy dający głosy bohaterom kreskówki nie zgodzą się na obniżenie swoich honorariów o 45 procent. Szóstka z nich zarabia 8 milionów dolarów rocznie. - Nie możemy produkować dalszej serii bez cięcia kosztów – powiedział rzecznik producenta "Simpsonów", którzy są jednym z największych sukcesów w historii telewizji od 23 lat.

Dom "Unabombera" w galerii

Ze swojej drewnianej chaty ukrytej w lasach Montany Ted Kaczynski prowadził kampanię terrorystyczną w USA wysyłając przesyłki z bombami. Sprawa "Unabombera" była jednym z najdroższych i najdłuższych śledztw prowadzonych przez FBI. Jego dom zarekwirowała policja jako dowód w procesie – przeniesiono go do magazynu w Sacramento. Fotograf Richard Barnes jako pierwszy dostał zgodę na zrobienie tam zdjęcia. Teraz jego prace trafiły do galerii w Kalifornii.

"Królowa portretu polskich gwiazd" nie żyje

Nazywana "królową portretu polskich gwiazd" - Zofia Nasierowska - nie żyje. Artystka zmarła w poniedziałek rano w swoim domu w Warszawie po ciężkiej chorobie, z którą zmagała się od dwóch lat.

Nike dla "dość leniwego pisarza"

- Mój status literacki jest szczególny. Jestem dosyć leniwym pisarzem. Wydaję książkę mniej więcej raz na dziesięć lat i zostaję potem zapomniany - powiedział zdobywca tegorocznej literackiej nagrody Nike Marian Pilot, który otrzymał ją za powieść "Pióropusz". Wręczenie nagrody odbyło się w niedzielę w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.