Nowe krakowskie muzeum „Cricoteca”, prezentujące spuściznę Tadeusza Kantora, istnieje już ponad trzy miesiące, ale do tej pory nie posiadało licencji na wystawiane w nim prace. W końcu dyrekcji udało się porozumieć ze spadkobiercami i za 180 tys. zł. wykupiło prawa do dzieł. Może je pokazywać przez trzy lata.
Jak poinformowała dyrekcja placówki, w końcu udało się porozumieć z córką Kantora Dorotą Krakowską i drugą żoną artysty Marią Stangret-Kantor.
180 tys. za licencję na dzieła Kantora
W efekcie dzieła artysty mogą być pokazywane na stałej ekspozycji muzealnej, przez następne ponad trzy lata Umowa licencyjna, obejmuje także wydanie albumu towarzyszącego.
Zarząd muzeum zapowiada, że będzie starał się o przedłużenie licencji na kolejne lata. Kwota, którą placówka musiała wydać na prezentację spadku, po jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego teatru XX wieku, wyniosła 180 tys. zł brutto (po 90 tys. na każdą ze spadkobierczyń).
Trzy miesiące bez licencji
Nowa siedziba Cricoteki, czyli Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora w Krakowie, została otwarta 12 września. Budynek instytucji zbudowano na terenie zabytkowej, XIX-wiecznej Elektrowni Podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej. Jak podkreślał zarząd muzeum, nowoczesna forma jest wyrazem architektonicznego hołdu składanego artyście, którego sztuka zyskała sobie międzynarodowy rozgłos.
Na wystawie stałej zgromadzono dzieła Kantora, przede wszystkim stworzona przez artystę kolekcja Cricoteki, przybliżająca zainteresowanym idee kantorowskiego Teatru Cricot 2. Były tu rzeźby, obiekty i rekwizyty z przestrzeni scenicznych spektakli Teatru Cricot 2, rysunki, ale i archiwalia takie jak m.in. rękopisy tekstów artysty oraz materiały dokumentacyjne związane z jego twórczością. Wśród ciekawych obiektów były np. "Szatnia", będąca elementem scenografii w spektaklu "Nadobnisie i koczkodany" (1973) albo ławka - rekwizyt z "Umarłej klasy" (pocz. lat 80. XX w.).
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Nowa siedziba Cricoteci znajduje się przy ul. Nadwiślańskiej:
Autor: ps / Źródło: TVN24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: ps