Kultura i styl

Kultura i styl

Najdroższy apartament w Polsce? Cena wywoławcza - 20 mln zł

Zabytkowe polichromie, prawie 700 metrów kwadratowych powierzchni i widok na Wawel. W poklasztornym budynku powstaje Apartament Królewski, który według inwestora ma być największym i najbardziej luksusowym apartamentem nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Cena wywoławcza to 20 mln zł.

Niemcy nie chcą opublikować listy obrazów. Konsulat RP: niezrozumiała decyzja

Niemiecka prokuratura, zajmująca się sprawą znalezionych u Corneliusa Gurlitta dzieł sztuki, najprawdopodobniej nie opublikuje ich pełnej listy. Konsulat RP w Monachium, który zwrócił się o to do śledczych, wciąż oczekuje na oficjalną odpowiedź w tej sprawie i zapewnia, że będzie na prokuraturę naciskać. Niemieccy śledczy zasłaniają się prowadzonym postępowaniem, dotyczącym uchylania się od płacenia podatków przez Gurlitta.

Staruszek prawowitym właścicielem obrazów za ponad miliard euro?

Niemiec, który w swoim mieszkaniu w Monachium przechowywał warte ponad miliard euro obrazy, może okazać się ich prawowitym właścicielem - pisze Reuters. Niemieckie władze mają więc poważny problem, bo z moralnego i etycznego punktu widzenia, dzieła powinny wrócić do ich dawnych właścicieli lub ich spadkobierców.

Sztuka skandalu. Krucyfiks w moczu, genitalia na krzyżu, papież przygnieciony meteorem

Krucyfiks zanurzony w moczu, martwy koń z tabliczką "INRI", ukrzyżowana kobieta czy krzyż ze wstawionym zdjęciem męskich genitaliów - to najgłośniejsze skandale religijne w historii, jakie wybuchły z powodu kontrowersyjnych dzieł sztuki. Wytaczano procesy o obrazę uczuć religijnych katolików, zamykano wystawy i niszczono eksponaty, a artystów skazywano. Oto prace, które wstrząsnęły nie tylko światem sztuki.

Konsulat RP chce listy odnalezionych dzieł. Wśród nich są obrazy zrabowane z Polski?

Polski konsulat w Monachium wystąpił do prokuratury o przekazanie polskim władzom pełnej listy odnalezionych w monachijskim mieszkaniu dzieł sztuki. Według dyplomatów, mogą znajdować się wśród nich dzieła zrabowane z terenów Polski. We wtorek prokuratura w Augsburgu pokazała slajdy przedstawiające obrazy - m.in. płótna Otto Dixa, Oskara Kokoschki, Picassa, Chagalla i Renoira, a także obrazy, które nie figurują w żadnych katalogach.

Muniek Staszczyk świętuje 50. urodziny

Wokalista zespołu T.Love Zygmunt Staszczyk, autor tekstów do przebojów "Warszawa", "Wychowanie", "King" czy "Jest super", kończy dziś 50 lat. Staszczyk jest jedną z ważniejszych postaci polskiej sceny muzyki alternatywnej i rockowej lat 80. i 90. Artysta będzie dziś gościem "Faktów po Południu" w TVN24. Początek programu o godz. 16.00.

Płótna warte miliony pomiędzy resztkami jedzenia. "To wierzchołek góry lodowej"

Pomiędzy stertami rozkładającego się jedzenia, w szarym bloku w Monachium znajdowało się ponad 1,5 tys. obrazów, dzieł Picassa, Matisse'a i Chagalla, wartych ponad miliard euro. Kolekcję zgromadził nazistowski współpracownik Hildebrand Gurlitt, który zbiory przekazał swojemu synowi. To właśnie jego zatrzymały niemieckie władze. Według ekspertów, nawet 90 procent zrabowanych przez nazistów dzieł nie zostało jeszcze odzyskanych.

Bednarek walczy z Bieberem. "Nie patrzcie na konkurencję! Głosujcie!"

"Już trzeci, ostatni etap głosowania na MTV EMA. Głosujcie! Nie patrzcie na konkurencję! Oni na pewno nie mają takich fanów jak wy" - tak Kamil Bednarek podziękował swoim fanom za zwycięstwo w kategorii najlepszego artysty Europy Wschodniej i zachęcił do głosowania, które wyłoni najlepszego artystę światowego. Polak walczy m.in. z Justinem Bieberem i One Direction.

Cameron Diaz uprawia seks z autem. "To zbyt ginekologiczne, by mogło być sexy"

- Przy­je­cha­li­śmy na pole gol­fo­we. W pew­nym mo­men­cie Mal­ki­na ścią­ga majt­ki, wy­cho­dzi z sa­mo­cho­du. Nagle wcho­dzi na maskę mo­je­go Fer­ra­ri z pod­nie­sio­ną su­kien­ką do pasa. Nie ma na sobie bie­li­zny... - tak postać grana przez Javiera Bardema zaczyna opowiadać tytułowemu bohaterowi filmu "Adwokat" o tym, jak jego kochanka odbyła stosunek z jego samochodem. I ta scena - przedstawiona dosłownie - wzbudza tak wielkie kontrowersje, że stała się tematem medialnej debaty.

"Chytrze wykorzystują przestrzeń". A jak jest w Waszych miastach?

Dla nich nie ma podziału na "ładne" i "brzydkie". Każda, nawet najbardziej obskurna i obskrobana ściana jest jak płótno, na którym można stworzyć coś niebanalnego. Mówią, że walczą z szarością miast i obojętnością na sztukę. Artyści malujący murale, czyli wielkoformatowe dzieła sztuki zjeżdżają do Polski z całego świata. Czekamy na "obrazki" z Waszych miast - ślijcie na Kontakt24.

Pływające pole golfowe - najdziwniejszy obiekt sportowy na świecie

Jedyna na świecie zielona wyspa z dołkami golfowymi, do tego sterowana komputerowo, w amerykańskiej miejscowości Coeur d'Alene - to najbardziej niezwykły obiekt sportowy świata. Serwis The World Geography umieścił ją na szczycie listy dwunastu najbardziej zdumiewających miejsc do uprawiania sportu, na której są też m.in. jedyny stadion na świecie, którego boisko znajduje się w całości na wodzie, oraz najwyżej położone boisko piłkarskie w Europie, na które dojeżdża się kolejką górską.

Zmienić "domy z betonu". Słowak przeniósł historię na dach bloku

Słowacki artysta Tomasz Dzadon postanowił w nietypowy sposób zwrócić uwagę na zachodzące wokół nas zmiany. Na dachu 13-piętrowego postkomunistycznego bloku w Koszycach umieścił drewniane domki. Projekt ma wskazać, jak na przestrzeni lat zmienia się przestrzeń, w której żyjemy i jak ważną część historii stanowi architektura.

"Miejsce dla każdego", czyli nieznane opowieści z życia Jana Pawła II

Jak wyglądały Święta w Watykanie za czasów Jana Pawła II? Czy do polskiego papieża przychodził Święty Mikołaj? Jakie potrawy pojawiały się na świątecznym stole? Na te i inne pytania odpowiada Brygida Grysiak w książce "Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II". Jak przyznaje sama autorka, książka jest jednak przede wszystkim opowieścią o tym, jak odnaleźć głębię i sens Świąt. Wzruszające anegdoty przeplatają się tu z poważnymi pytaniami o to, jak żyć, by nie tracić żadnego dnia.

Małgorzata Tusk: życie z moim mężem przypomina ostry rajd z przeszkodami

"No to już po tobie, człowieku" – grobowym głosem odparł Lech Wałęsa i złapał się za głowę. Tak zareagował, gdy kilka miesięcy temu Donald Tusk pożalił się mu, że jego żona Małgorzata pisze autobiografię. Czy po burzy, jaką dwa lata temu wywołała książka "Marzenia i tajemnice" Danuty Wałęsowej, premier boi się powtórki z historii z powodu "Między nami" autorstwa jego żony? Wałęsie ponoć wówczas odpowiedział: "Pamiętaj, wyłącznie prawda jest ciekawa".

Nie żyje prof. Henryk Markiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich literaturoznawców

"Z chwilą śmierci profesora Henryka Markiewicza tracimy jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kultury polskiej, wielkiego uczonego, wspaniałego mistrza, dobrego człowieka" – napisali na stronie internetowej dziekan i Rada Wydziału Polonistyki oraz społeczność akademicka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Markiewicz, historyk i teoretyk literatury, zmarł w czwartek w Krakowie w wieku 90 lat.

Miejsce narodzin Apple stało się zabytkiem

Komisja historyczna Doliny Krzemowej uznała kalifornijski dom rodzinny Steve'a Jobsa, nieżyjącego już założyciela informatycznej firmy Apple, za zabytek. To w nim powstawały pierwsze egzemplarze komputerów koncernu.

Nowa Bardotka? "Przypomniała nam, że modelki mogą być sexy"

"Ta dziewczyna jest uderzająco piękną blondynką. Natychmiast przywołuje obrazy z przeszłości: zalotną Brigitte Bardot, a także sensację świata mody lat 90., Claudię Schiffer. To przyszła ikona tej branży" - tak o Annie Ewers piszą media, które nie kryją zachwytu debiutantką z Niemiec. 20-latka trafiła właśnie na listę 10. najbardziej rozchwytywanych nowych modelek sezonu.

Lou Reed nie żyje

Lou Reed, legenda rocka i założyciel zespołu Velvet Underground, zmarł w Nowym Jorku - donosi magazyn muzyczny "Rolling Stone". Przyczyną były powikłania po zabiegu przeszczepu wątroby, który przeszedł w maju. Miał 71 lat.

Marion Cotillard polską prostytutką. Ślązaczka jedzie na podbój Nowego Jorku

- Największym wyzwaniem była nauka polskiego. Nigdy wcześniej tego języka nawet nie słyszałam, a jest niezwykle trudny. Gdy czytałam scenariusz, rozumiałam najwyżej ze dwa słowa - tak Marion Cotillard wspomina swoją pracę nad rolą Ewy Cybulskiej, która wyrusza z Katowic do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Ale zostaje zmuszona do prostytucji. W "Imigrantce" zobaczymy też dwie polskie aktorki.

Jasiek Mela: Wszystko jest po coś. Nawet największe nieszczęścia

- Jestem dziś człowiekiem szczęśliwym, do tego w pełni sprawnym - psychicznie, bo nie mam żadnej zadry po tym, co przeszedłem i również fizycznie. I wiem, że to od nas samych zależy to, jak chcemy postrzegać pewne sprawy. Jeżeli chcesz się czuć kaleką, ofiarą, wolno ci, ale możesz też zawalczyć o siebie. "Kalectwo nie tkwi w nodze czy ręce, ale w głowie". To słowa mojego taty, które stały się dla mnie motorem do działania – mówi tvn24.pl Jasiek Mela, bohater filmu "Mój biegun", od wczoraj obecnego na ekranach kin.

Artyści bez twarzy. Znają ich wszyscy, nie widział nikt

Są przeciwieństwem celebrytów, prztyczkiem w zadarty nos showbiznesu. Nie bywają na imprezach branżowych, nie chodzą po czerwonym dywanie i nie widnieją na okładkach magazynów. Chwalą się jedynie swoją twórczością, którą podziwiają miliony na całym świecie. Kim są artyści bez twarzy i dlaczego chowają przed kamerami swoje prywatne oblicze?