Kultura i styl

Kultura i styl

Dąbrowska z nagrodą Kościelskich. "Jestem wdzięczna, że jurorzy wybrali poezję"

Krystyna Dąbrowska, autorka książki poetyckiej "Białe Krzesła", odebrała w sobotę w Miłosławiu (woj. wielkopolskie) Nagrodę Fundacji Kościelskich. Przyznano ją po raz 51. W uzasadnieniu jury podkreśliło, że Dąbrowska prezentuje "poezję wrażliwą na ulotne tematy naszej codzienności, intensywnie przeżywane emocje i uczucia, precyzyjnie dostrzegającą w naszej egzystencji to wszystko, co jest niedomówieniem, milczeniem, trudnym do wyrażenia szukaniem jej ukrytych znaczeń".

PRL - czasy najlepszych polskich plakatów filmowych

Miały nie tylko zachęcać do wyjścia do kina, ale być osobnym dziełem sztuki. Polskie plakaty filmowe okresu PRL nie miały sobie równych. Nie były też szczególnie łatwe w odbiorze i często wymagały chwili zastanowienia. O czasach, gdy na posterach widać było coś więcej, niż twarze gwiazd.

Filmowe cuda z pudełka

Znikający aktorzy, pojawiające się na ekranie, a nieistniejące naprawdę samoloty i okręty. podróże w czasie i przestrzeni. To wszystko jest do dyspozycji twórców filmu dzięki technologiom blue i green box. Reporterka "Polski i Świata" odwiedziła odbywający się w Olsztynie festiwal sztuki efektów specjalnych.

Gwiazda zaprojektowała futurystyczny stadion olimpijski. W Japonii protestują

- Stadion jest zbyt duży w stosunku do otoczenia. Nie walczymy z autorką, protestujemy, by projekt został zmieniony - twierdzi grupa japońskich architektów, którzy krytykują projekt Stadionu Olimpijskiego w Tokio autorstwa sławnej Zahy Hadid. Ten futurystyczny obiekt ma powstać z okazji letnich igrzysk olimpijskich w 2020 roku i być jednym z największych na świecie.

Pokazała dekolt w telewizji. Wyrzucono ją z pracy

Prezenterka tureckiej telewizji została wyrzucona z pracy po tym, jak w jednym z programów wystąpiła w sukni z dekoltem. "Zbyt seksowny ubiór" nie spodobał się partii rządzącej, konserwatywnej AKP. - Jej strój był przesadzony. To nie do przyjęcia - zawyrokowali politycy. Teraz dziennikarka zaapelowała do kobiet, by nie ulegały politycznym naciskom i w proteście nosiły podobne suknie. Sama w swojej zrobiła sobie zdjęcie obok plakatu: "Moje ciało, moja sukienka, mój występ".

"Nie gonimy za gwiazdami". Rusza 29. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego

- W 1986 roku przyjechał do Warszawy pierwszy gość z Zachodu – pani Liz Reddish z Brytyjskiego Instytutu Filmowego. Oczywiście nikomu się wtedy nie śniło, że za dwadzieścia parę lat do Warszawy przyjedzie ponad 200 filmowców z ponad 50 krajów świata - mówi w rozmowie z tvn24.pl Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Dziś rusza jego 29. edycja.

Szklany dom z drzewem w środku. Zamów i postaw w dowolnym miejscu

- Chciałem zaoferować alternatywę dla ciasnoty i duszności miasta - tak architekt Aibek Almasov tłumaczy, dlaczego zaprojektował szklany dom w sercu lasu Kazachstanu, a jedno z drzew zamknął w środku. Projekt powstał dla lokalnego biznesmena, ale dzięki mediom stał się światową sensacją. Dlatego autor planuje sprzedawać jego kopie wszystkim chętnym - za 266 tysięcy euro.

Zabiła męża, bo odmówił jej kolejnego miliona. Teraz będzie bohaterką musicalu

"Czarna wdowa", czyli Patrizia Reggiani, którą skazano na 26 lat więzienia za zlecenie zabójstwa męża, spadkobiercy fortuny Gucci, zaledwie wyszła na wolność, a już doczekała się własnego musicalu. Bo historia wciąż wzbudza emocje - kobieta próbowała popełnić samobójstwo, nigdy nie przyznała się do winy, nie chciała też wyjść na zwolnienie warunkowe, bo musiałaby iść do pracy, a "wolała podlewać kwiatki w celi".

Alice Munro laureatką literackiego Nobla

Kanadyjka Alice Munro została laureatką literackiej Nagrody Nobla - ogłosiła w czwartek Szwedzka Akademia. To autorka znana głownie z krótkiej formy i opowiadań, uważana za jedną z najwybitniejszych na świecie.

Zmarł Edmund Niziurski

Edmund Niziurski - pisarz, twórca klasyki literatury młodzieżowej, autor "Księgi urwisów", "Sposobu na Alcybiadesa" i "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa" - nie żyje. Pisarz zmarł w środę w Warszawie. Miał 88 lat.

"Najbiedniejszy prezydent świata" dostał gitarę od muzyków Aerosmith

Członkowie zespołu Aerosmith, którzy przebywają na trasie koncertowej w Urugwaju, spotkali się we wtorek z prezydentem tego kraju, Jose Mujicą. Muzycy wręczyli 78-letniemu przywódcy gitarę, a lider grupy, Steve Tyler, przyznał, że jest on "jednym z najlepszych prezydentów w Ameryce".

Pokaz Hansa Klossa? "Nie, chyba jakiejś polskiej projektantki"

Karel Gott, Hans Kloss i słynny szwajcarski duet Schleswig-Holstein - to według wielu uczestników Warsaw Fashion Weekend znani projektanci mody. O każdym można coś powiedzieć, choć nie zawsze pozytywnie. Przekonał się o tym reporter "Dzień Dobry TVN", który wybrał się na wspomnianą imprezę.

Licytowało tylko dwóch, ale i tak padł rekord. Ponad 30 mln dolarów za brylant

W telefonicznej licytacji 118-karatowego brylantu, zorganizowanej przez dom aukcyjny Sotheby's, uczestniczyły dwie osoby. Po zaledwie sześciu minutach jeden z licytujących zrezygnował. Organizowane w Hongkongu co pół roku aukcje klejnotów i dzieł sztuki regularnie przyciągają zamożnych kolekcjonerów, głównie z Chin kontynentalnych i innych krajów Azji.

Holland jednak nie powalczy o Oscara z Wajdą

Amerykańska Akademia filmowa opublikowała listę filmów ubiegających się o nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Nie znalazł się na niej "Gorejący Krzew" Agnieszki Holland, który pierwotnie miał reprezentować Czechy.

Ostatnia wizyta u Joanny Chmielewskiej

W połowie września Joannę Chmielewską odwiedziła w jej domu ekipa Dzień Dobry TVN. Pisarka opowiadała o nim i zebranych pamiątkach. Pisarka zmarła w poniedziałek, w Warszawie. Miała 81 lat. Publikowana rozmowa jest ostatnią z Joanną Chmielewską.

Nie żyje Joanna Chmielewska

Zmarła Joanna Chmielewska, jedna z najpopularniejszych autorek polskich powieści kryminalno-obyczajowych, takich jak "Lesio", "Wszystko czerwone" czy "Skarby". O śmierci pisarki poinformowało Wydawnictwo Klin, w którym ukazały się ostatnie książki Chmielewskiej.

Nie żyje Maciej Zimiński, twórca "Niewidzialnej ręki"

W wieku 83 lat zmarł Maciej Zimiński, twórca cenionych programów dla dzieci i młodzieży, w tym kultowej "Niewidzialnej ręki" czy "Piątku z Pankracym". Na stworzonych przez niego programach wychowały się całe pokolenia Polaków.

"Atak rakietowy rebeliantów" według Banksy'ego. Z zaskakującą puentą

Kiepska jakość, trzęsąca się ręka operatora i okrzyki "Allah akbar!", to charakterystyczne elementy wielu filmików wykonywanych przez syryjskich rebeliantów i umieszczanych w sieci. W ten nurt przewrotnie wpisał się słynny brytyjski artysta Banksy. Stworzył film, który na pozór jest kolejnym nagraniem walk w Afganistanie lub Syrii, ale ma bardzo niecodzienną puentę.

Nike dla Joanny Bator za "Ciemno, prawie noc"

Joanna Bator została tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nike za "Ciemno, prawie noc" - ogłoszono na niedzielnej gali wręczenia nagrody w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.