Kultura i styl

Kultura i styl

"Chytrze wykorzystują przestrzeń". A jak jest w Waszych miastach?

Dla nich nie ma podziału na "ładne" i "brzydkie". Każda, nawet najbardziej obskurna i obskrobana ściana jest jak płótno, na którym można stworzyć coś niebanalnego. Mówią, że walczą z szarością miast i obojętnością na sztukę. Artyści malujący murale, czyli wielkoformatowe dzieła sztuki zjeżdżają do Polski z całego świata. Czekamy na "obrazki" z Waszych miast - ślijcie na Kontakt24.

Pływające pole golfowe - najdziwniejszy obiekt sportowy na świecie

Jedyna na świecie zielona wyspa z dołkami golfowymi, do tego sterowana komputerowo, w amerykańskiej miejscowości Coeur d'Alene - to najbardziej niezwykły obiekt sportowy świata. Serwis The World Geography umieścił ją na szczycie listy dwunastu najbardziej zdumiewających miejsc do uprawiania sportu, na której są też m.in. jedyny stadion na świecie, którego boisko znajduje się w całości na wodzie, oraz najwyżej położone boisko piłkarskie w Europie, na które dojeżdża się kolejką górską.

Zmienić "domy z betonu". Słowak przeniósł historię na dach bloku

Słowacki artysta Tomasz Dzadon postanowił w nietypowy sposób zwrócić uwagę na zachodzące wokół nas zmiany. Na dachu 13-piętrowego postkomunistycznego bloku w Koszycach umieścił drewniane domki. Projekt ma wskazać, jak na przestrzeni lat zmienia się przestrzeń, w której żyjemy i jak ważną część historii stanowi architektura.

"Miejsce dla każdego", czyli nieznane opowieści z życia Jana Pawła II

Jak wyglądały Święta w Watykanie za czasów Jana Pawła II? Czy do polskiego papieża przychodził Święty Mikołaj? Jakie potrawy pojawiały się na świątecznym stole? Na te i inne pytania odpowiada Brygida Grysiak w książce "Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II". Jak przyznaje sama autorka, książka jest jednak przede wszystkim opowieścią o tym, jak odnaleźć głębię i sens Świąt. Wzruszające anegdoty przeplatają się tu z poważnymi pytaniami o to, jak żyć, by nie tracić żadnego dnia.

Małgorzata Tusk: życie z moim mężem przypomina ostry rajd z przeszkodami

"No to już po tobie, człowieku" – grobowym głosem odparł Lech Wałęsa i złapał się za głowę. Tak zareagował, gdy kilka miesięcy temu Donald Tusk pożalił się mu, że jego żona Małgorzata pisze autobiografię. Czy po burzy, jaką dwa lata temu wywołała książka "Marzenia i tajemnice" Danuty Wałęsowej, premier boi się powtórki z historii z powodu "Między nami" autorstwa jego żony? Wałęsie ponoć wówczas odpowiedział: "Pamiętaj, wyłącznie prawda jest ciekawa".

Nie żyje prof. Henryk Markiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich literaturoznawców

"Z chwilą śmierci profesora Henryka Markiewicza tracimy jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kultury polskiej, wielkiego uczonego, wspaniałego mistrza, dobrego człowieka" – napisali na stronie internetowej dziekan i Rada Wydziału Polonistyki oraz społeczność akademicka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Markiewicz, historyk i teoretyk literatury, zmarł w czwartek w Krakowie w wieku 90 lat.

Miejsce narodzin Apple stało się zabytkiem

Komisja historyczna Doliny Krzemowej uznała kalifornijski dom rodzinny Steve'a Jobsa, nieżyjącego już założyciela informatycznej firmy Apple, za zabytek. To w nim powstawały pierwsze egzemplarze komputerów koncernu.

Nowa Bardotka? "Przypomniała nam, że modelki mogą być sexy"

"Ta dziewczyna jest uderzająco piękną blondynką. Natychmiast przywołuje obrazy z przeszłości: zalotną Brigitte Bardot, a także sensację świata mody lat 90., Claudię Schiffer. To przyszła ikona tej branży" - tak o Annie Ewers piszą media, które nie kryją zachwytu debiutantką z Niemiec. 20-latka trafiła właśnie na listę 10. najbardziej rozchwytywanych nowych modelek sezonu.

Lou Reed nie żyje

Lou Reed, legenda rocka i założyciel zespołu Velvet Underground, zmarł w Nowym Jorku - donosi magazyn muzyczny "Rolling Stone". Przyczyną były powikłania po zabiegu przeszczepu wątroby, który przeszedł w maju. Miał 71 lat.

Marion Cotillard polską prostytutką. Ślązaczka jedzie na podbój Nowego Jorku

- Największym wyzwaniem była nauka polskiego. Nigdy wcześniej tego języka nawet nie słyszałam, a jest niezwykle trudny. Gdy czytałam scenariusz, rozumiałam najwyżej ze dwa słowa - tak Marion Cotillard wspomina swoją pracę nad rolą Ewy Cybulskiej, która wyrusza z Katowic do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Ale zostaje zmuszona do prostytucji. W "Imigrantce" zobaczymy też dwie polskie aktorki.

Jasiek Mela: Wszystko jest po coś. Nawet największe nieszczęścia

- Jestem dziś człowiekiem szczęśliwym, do tego w pełni sprawnym - psychicznie, bo nie mam żadnej zadry po tym, co przeszedłem i również fizycznie. I wiem, że to od nas samych zależy to, jak chcemy postrzegać pewne sprawy. Jeżeli chcesz się czuć kaleką, ofiarą, wolno ci, ale możesz też zawalczyć o siebie. "Kalectwo nie tkwi w nodze czy ręce, ale w głowie". To słowa mojego taty, które stały się dla mnie motorem do działania – mówi tvn24.pl Jasiek Mela, bohater filmu "Mój biegun", od wczoraj obecnego na ekranach kin.

Artyści bez twarzy. Znają ich wszyscy, nie widział nikt

Są przeciwieństwem celebrytów, prztyczkiem w zadarty nos showbiznesu. Nie bywają na imprezach branżowych, nie chodzą po czerwonym dywanie i nie widnieją na okładkach magazynów. Chwalą się jedynie swoją twórczością, którą podziwiają miliony na całym świecie. Kim są artyści bez twarzy i dlaczego chowają przed kamerami swoje prywatne oblicze?

Chcą podziękować za pomoc i wsparcie. Zagrają dla Justyny

Sobotnim koncertem harcerze i członkowie fundacji "Świat z Uśmiechem" chcą podziękować za pomoc wszystkim, którzy pomogli zebrać 150 tys. euro na przeszczep płuc dla Justyny Piotrowskiej. Nie spoczywają jednak na laurach, bo przed kobietą kosztowna rehabilitacja, więc będzie to też kolejną okazją do zbiórki pieniędzy.

Dobrze wygląda nago, bywa seryjnym mordercą. To on zagra w "porno dla mamusiek"

"Dobrze wygląda nago, spotykał się z Keirą Knightley, odbił żonę Colinowi Farrellowi" - media prześcigają się w doniesieniach na temat Jamiego Dornana. Nie bez przyczyny: przystojniak z Irlandii zagra bowiem Christiana Greya w długo oczekiwanej adaptacji erotycznego bestsellera "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Oto, co musisz wiedzieć o tym, który dostał najbardziej pożądaną rolę roku.

Po 40 latach Sophia Loren wygrała z fiskusem

Po blisko 40 latach Sophia Loren wygrała sądową batalię o swoje zobowiązania podatkowe. Włoski Sąd Najwyższy uznał za zasadne odwołanie złożone przez aktorkę i orzekł, że za 1974 r. ma prawo zapłacić podatek niższy niż ten, którego domagał się urząd skarbowy.

Premiera "Mojego bieguna". Jaś Mela: śmiało mogę się pod tym filmem podpisać

W środę odbyła się premiera filmu "Mój Biegun" opowiadającego historię Jasia Meli, zdobywcy dwóch biegunów, który był pierwszą osobą niepełnosprawną, jakiej udał się ten wyczyn. W jego rolę wcielił się Maciej Musiał, a rodziców Jasia grają Bartłomiej Topa i Magdalena Walach. - Nie spodziewałem się, że będzie to taka prawdziwa, ludzka historia. A ten film jest moim zdaniem dosyć zwykły w pozytywnym tego słowa znaczeniu - mówił na premierze sam Mela.

Jasia Meli droga na biegun od piątku w kinach

W środę odbyła się premiera filmu "Mój biegun" - opowieści o Jasiu Meli, zdobywcy dwóch biegunów i zarazem pierwszej niepełnosprawnej osobie, która dokonała tego wyczynu. W głównej roli oglądamy Macieja Musiała, a ponadto Bartłomieja Topę i Magdalenę Walach. Nie jest to jednak wbrew tytułowi, opowieść o wielkim, sportowym wyczynie. - Wątkiem pierwszoplanowym uczyniliśmy konflikt między ojcem i synem, spowodowany wspólnym poczuciem winy – mówi w rozmowie z tvn24.pl producentka filmu Krystyna Lasoń.

Ridge wraca do "Mody na sukces". Z nową twarzą

Po rocznej przerwie znów będzie można zobaczyć na ekranach Ridge'a Forrestera. Producenci "Mody na sukces" postanowili przywrócić postać do serialu i zaproponowali zastąpienie Ronna Mossa 47-letniemu Thorstenowi Kaye'owi. - Ja mam urodę raczej radiową, więc widzowie będą mieli sporą niespodziankę - mówi aktor, którego 13 grudnia po raz pierwszy zobaczą telewidzowie w USA.