Kultura i styl

Kultura i styl

Pewna 30-letnia Amerykanka postanowiła wyjść naprzeciw wszystkim tym, którym brakuje na co dzień bliskości i czułości. Mieszkanka Portland otworzyła dla nich "sklep z przytulaniem", a samą siebie nazywa "profesjonalnym przytulaczem". I przekonuje, że w jej pracy nie chodzi o nic dwuznacznego.

Spór między radnymi miasta Tuszyn o to, kto będzie lepszym patronem placu zabaw - Miś Uszatek czy goły od pasa w dół Kubuś Puchatek - był chętnie komentowany przez zagraniczne media. Tego typu absurdy rodzą się jednak nie tylko w Polsce - w Ameryce kontrowersje wzbudzają takie postacie jak Teletubisie, rzekomo promujące homoseksualizm, czy Rastamysz - bajka, której bohater nie tylko "sieje miłość i szacunek", ale także - zdaniem niektórych środowisk - szerzy przesłanie rasistowskie i nawołuje do palenia marihuany.

"Jennifer Lopez była rewelacyjna, resztę gwiazd usunęła w cień. Ale poza tym gala była przewidywalna, konserwatywna i mało emocjonująca" - zawyrokowały media. Może dlatego, że ceremonia wręczenia nagród American Music Awards 2014 odbyła się bez udziału kochających skandale gwiazd w rodzaju Rihanny czy Miley Cyrus.

Radni w Tuszynie (woj. łódzkie) spierali się, czy Kubuś Puchatek - miś bez majtek i z nieokreśloną płcią - może być patronem placu zabaw. Lokalną dyskusję z Polski dostrzegły zagraniczne media. O tuszyńskich perypetiach Kubusia piszą Washington Post, Newsweek czy Daily Mail. Do tablicy poczuł się też wezwany burmistrz Winnipeg, skąd "pochodzi" Puchatek, który przypomniał, że inne postacie rysunkowe też nie mają kompletnej garderoby.

"Ten smok, rak" to gra wideo tworzona przez rodziców chorego na raka mózgu Joela - przedstawia historię przegranej walki o życie ich syna. Są w niej wstrząsające sceny, do których przywykliśmy w książkach czy filmach, ale w świecie gier, gdzie zabawa jest najważniejsza, wzbudzają kontrowersje. - Chcemy udowodnić, że gra też może nas nauczyć czegoś o śmierci - bronią się autorzy.

Miało być emocjonujące widowisko, a była wielka klapa. Radio Gdańsk podało, że na koncert Blues Brothers Show przybyło ponad tysiąc osób. Jak twierdzi firma oświetleniowa, imprezę odwołano, bo Teatron nie zapłacił im za koncert w Łodzi. Organizator odpiera zarzuty, obiecuje zwrócić pieniądze za bilety i zorganizować darmowy koncert dla tych, którzy poprzednio kupili bilety.

Rubiny, szafiry, skamieniałości sprzed milionów lat oraz meteoryt z Czelabińska w... Gliwicach. To nie pomyłka, fragment jednego z najsłynniejszych meteorytów można podziwiać w Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej. Trwa tam coroczna giełda minerałów i "kosmicznej biżuterii", czyli specjalnie obrobionych kamieni szlachetnych.

Muzycy z Faith No More kazali na siebie czekać 17 lat, ale jak zapowiadają, na nowym singlu "Motherfucker" się nie skończy. W kwietniu 2015 roku pojawi się ich siódmy album. - To będzie materiał, który znacznie różni się od wszystkiego innego, to jest coś w rodzaju nowego punktu wyjścia dla grupy - zapowiedział basista Billy Gould.

Akwarela autorstwa Adolfa Hitlera została sprzedana w sobotę na aukcji w Norymberdze za 130 tys. euro - poinformował dom aukcyjny Weidler. Nabywcą obrazu jest prawdopodobnie osoba z Bliskiego Wschodu.

Znany amerykański aktor komediowy Bill Cosby, oskarżany przez kilka kobiet o molestowanie seksualne, oświadczył w udzielonym wywiadzie prasowym, że "nie musi odpowiadać na insynuacje". Aktor w ten sposób ustosunkował się po raz pierwszy do tych oskarżeń.

Rosyjski, antyputinowski „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa został zwycięzcą 22. festiwalu sztuki operatorskiej Camerimage w Bydgoszczy. Srebrna Żaba przypadła palestyńskiemu „Omarowi” Hany Abu-Assada, a Brązowa „Mamie” Xaviera Dolana. W konkursie filmów polskich zwyciężył „Hardcor disco” Krzysztofa Skoniecznego. Pracom jury konkursowego przewodniczył reżyser "Misji", Roland Joffé.

Nie staram się reformować ludzkości, ja ją obserwuję. Sądzę, że to, co charakteryzuje moje pisarstwo to fakt, że nigdy nie osądzam moich postaci - powiedział w "Xięgarni" w TVN24 francuski pisarz Éric-Emmanuel Schmitt. W programie opowiadał o swojej nowej książce "Papugi z placu d'Arezzo".

Biały kwiat namalowany przez Georgię O'Keeffe został sprzedany za ok. 44 mln dolarów. To nowy rekord świata za pracę autorstwa kobiety, ale daleko mu do ceny najdrożej sprzedanego dzieła sztuki. Obraz Francisa Bacona w ub.r. został kupiony za 142 mln dolarów.

W marcu Nickolay Lamm stworzył Lammily - lalkę wzorowaną na typowej nastolatce. Teraz poszedł o krok dalej projektując naklejki imitujące niedoskonałości, z którymi borykają się kobiety na całym świecie. Dzięki nim dziewczynki mogą "ozdabiać" swoje lalki piegami, rozstępami czy trądzikiem.

Tomasz M., aktor znany głównie z epizodów w serialach "M jak miłość", "Plebania" i "Kryminalni", został skazany za rozpowszechnianie pornografii z dziećmi i zwierzętami. Sąd w Lublinie wymierzył mu karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na cztery, choć aktor tłumaczył, że przygotowywał się do roli. - Zebrane dowody nie pozostawiają wątpliwości co do winy - uzasadnił sędzia.

"Syn Pierce'a Brosnana udowodnił, że niedaleko pada jabłko od jabłoni" - piszą media o 17-letnim Dylanie, który został twarzą nowej kampanii domu mody Saint Laurent. Nastolatek zachwycił podobieństwem do sławnego ojca i urodą. "Oto nowy łamacz serc" - zawyrokowano.