Kultura i styl

Kultura i styl

"Dobre filmy poznaje się po tym, że wywołują dyskusję"

- Chcieliśmy bardzo podziękować i pogratulować tak pięknych, wspaniałych efektów, wysiłków, talentu i zabiegów, by polski film rozsławić, pokazać jego ciekawe oblicze - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z twórcami "Idy", "Naszej klątwy" i "Joanny".

Oszust, dziecko, lesbijka, Żyd, prostytutka i inni. O tym, który miał 24 osobowości walczące ze sobą

Mógł być każdym, kim chciał... z wyjątkiem samego siebie. Był człowiekiem z 24 osobowościami walczącymi, aby opanować jego ciało. W latach 70. znalazł się w więzieniu w Ohio oskarżony o porwanie i gwałty na trzech kobietach. W precedensowej sprawie został uniewinniony, a wyrok uzasadniono rozszczepieniem osobowości. Leonardo DiCaprio o to, by zagrać Billy'ego Milligana, walczył prawie 20 lat. Teraz się udało.

Wracają bohaterowie "Listów do M.". Zobacz ich na planie

Trwają zdjęcia do produkcji TVN „Listy do M.2”. Do obsady znanej z pierwszej części filmu dołączyli m.in. Maciej Zakościelny, Małgorzata Kożuchowska, Piotr Głowacki i Marta Żmuda-Trzebiatowska. Kinowa premiera tytułu planowana jest na listopad tego roku.

Robert de Niro ścigany za niezapłacone podatki

Robert de Niro był ścigany przez amerykański urząd za ponad 6 mln dolarów zaległości podatkowych. Jak przekazał rzecznik aktora, gdy tylko dowiedział się o zadłużeniu, zapłacił całą kwotę.

Głowacki: oskarżenia pod adresem "Idy" są śmieszne

- Ten film „w coś trafił”, trafił w cały świat. W emocje, w poszukiwanie tożsamości, w pytanie: „jak żyć”. To taka przypowieść, świat widziany oczami prawie dziecka - mówił o „Idzie” w „Piaskiem po oczach” w TVN24 Janusz Głowacki, oceniając dzieło Pawła Pawlikowskiego.

Jako Spock mawiał: żyj długo i pomyślnie. Tak pożegnał się Leonard Nimoy

Leonard Nimoy, jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów telewizyjnych w historii, zmarł w piątek w swoim domu w Los Angeles. Nimoy najbardziej znany był z roli Spocka z serialu „Star Trek”, w którym grał członka załogi statku USS Enterprise badającego inne światy w obrębie naszej galaktyki. "Żyj długo i pomyślnie" - napisał parę dni temu na Twitterze, być może przeczuwając, że zbliża się koniec jego drogi.

Szumowska o Oscarze dla "Idy": z sukcesu cieszyć się nie potrafimy, nadajemy mu rogi

- To już jest nasza cecha narodowa. Z sukcesu cieszyć się nie potrafimy i zawsze to jakoś umiemy odkształcić, nadać temu rogi, jakąś dziwną twarz. Ta dyskusja-spór wokół "Idy", która jest filmem wybitnym, nie świadczy o nas najlepiej - powiedziała tvn24.pl Małgorzata Szumowska. Autorka filmu "Body/Ciało" na niedawnym festiwalu filmowym w Berlinie zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia.

Była miss Turcji może trafić za kratki

Modelce i byłej miss Turcji Merve Buyuksarac grożą dwa lata więzienia. Zarzuca się jej, że obraziła prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w mediach społecznościowych.

Ślub w zamku i obce imię dla dziecka? Od 1 marca możemy więcej

Czeka nas bardzo duża zmiana – zarówno w kwestii rozwiązań legislacyjnych, jak i technologicznych – przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Tomasz Szubiela podczas konferencji dotyczącej nowego Systemu Rejestrów Państwowych. Ministerstwo opublikowało spot, w którym przypomina, że od 1 marca wniosek o wydanie dowodu osobistego oraz aktu stanu cywilnego będzie można odebrać w dowolnym urzędzie. Łatwiej będzie o ślub poza urzędem stanu cywilnego i nazwanie dziecka obcobrzmiącym imieniem.

Wysyp "hitów" o Putinie. "Wolny od wszelkich więzów, odrodzisz Związek Radziecki"

- Jaka szkoda, że w tym roku Rosja zrezygnowała z udziału w Eurowizji - zgłosiłbym się tam z moją piosenką - żałuje Oleg Lichaczow, autor piosenki "Władimir Putin - to jest zuch!". Pozazdrościł sławy piosenkarce z Nowosybirska o pseudonimie scenicznym Mashany, która w styczniu opublikowała "hit" rosyjskiego segmentu internetu - "Mój Putin". Słowa piosenek o prezydencie dobrze wpisują się w wojnę propagandową, którą Rosja prowadzi od czasu rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie.

"Życia się nie cofnie". Teledysk uczniów przestrogą dla kierowców

Wyróżnieni w konkursie w ramach kampani "Idź-Jedź-Żyj" uczniowie technikum z Zabrza doczekali się premiery teledysku. Mimo młodego wieku (Marcin Waliczek i Marcin Tokarz mają po 20 lat) wierzą, że są w stanie wpłynąć słowem i obrazem na naganne zachowania kierowców. - Nagranie w profesjonalnym studiu i realizacja teledysku to dla nas ciekawe doświadczenie, ale najważniejsze jest profilaktyczne przesłanie utworu - zaznaczają.

Jim Carrey? Czescy filmowcy nie rozpoznali oszusta i wpuścili go na galę

Organizatorzy tzw. czeskich Oscarów zacierali ręce, gdy skontaktowali się z nimi współpracownicy Jima Carreya. Kanadyjski gwiazdor miał zaszczycić swoją obecnością ceremonię wręczenia nagród filmowych. I rzeczywiście w sobotę pojawił się na scenie, witany owacjami. Jednak fani niemal natychmiast zorientowali się, że to... oszust. Galę na żywo transmitowała czeska telewizja.

"Ida" dostała Oscara. Wygra na tym nawet bezdomny pies ze Zgierza

Chwalona przez krytyków "Ida" długo nie mogła znaleźć uznania w oczach przeciętnego widza. Kiedy jednak została nagrodzona Oscarem, okazało się, że w jej blasku może się ogrzać wiele osób. Niewykluczone, że tej chwały wystarczy nie tylko dla polityków i samorządowców, ale nawet dla pewnego bezdomnego psa.

Kaczyński o Oscarze dla "Idy": cieszę się, ale...

Cieszę się jako Polak z sukcesu. Natomiast cieszyłbym się nieporównanie bardziej, gdyby Oscara zdobył np. film o rotmistrzu Pileckim, albo o rodzinie Ulmów - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując nagrodzenie "Idy" Oscarem.

Śląski akcent w sukcesie "Idy". "To zaskoczenie, ale bardzo miłe"

- Nie chciałem wierzyć, większość ekipy powątpiewała i zastanawiała się czy to rzeczywistość, czy sen. To zaskoczenie, ale bardzo miłe - tak mówi Marcel Sławiński, twórca scenografii (wraz z Katarzyną Sobańską) do „Idy”. Oboje pochodzą ze Śląska, gdzie już wcześniej współpracowali ze sobą przy różnych projektach. W rozmowie z TVN24 Sławiński opowiada o pracy nad filmem. - To było wyzwanie dla nas, zbudowanie, odtworzenie świata, którego już nie ma - dodaje.

Reżyser "Idy" na scenie, a aktorki na korytarzu. "Wyszłyśmy napić się wina i skorzystać z toalety"

To był historyczny moment: Paweł Pawlikowski, reżyser "Idy", z rąk hollywoodzkich gwiazd odbierający Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Na scenę jednak wyszedł sam, nie było z nim Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchwskiej, które zagrały w filmie główne role. Jak się okazało, aktorki wręczenie nagrody... przegapiły. W tym czasie wyszły na chwilę z gali przekonane, że ich kategoria będzie ogłoszona znacznie później.