Kultura i styl

Kultura i styl

W niedzielę zaprezentowano projekt artystyczny Naziha Mestaoui, który towarzyszy odbywającemu się w Paryżu szczytowi COP21. W inauguracji instalacji świetlnej brali udział m.in.: sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon oraz aktorka Marion Cotillard. Projekt „One Heart One Tree” ma zwrócić uwagę na problemy związane ze zmianami klimatycznymi.

Kendall Jenner ma już na swoim koncie zdjęcie z rekordową liczbą polubień na Instagramie. W sobotę jednak udostępniła fotografię, która może pobić ten rekord. W niecałą dobę dorobiło się ono ponad miliona "lajków".

Studenci dziennikarstwa z 21 polskich uczelni wybrali najlepszych dziennikarzy minionego roku akademickiego. Jedna z nagród przypadła Tomaszowi Patorze z "Superwizjera", który został wyróżniony za materiał "Krematorium bezcześciło zwłoki?". Gala wręczenia Mediatorów odbyła się w sobotę w Krakowie.

Zdecydowałem się użyczyć swojego "ryja", żeby pokazać, że obrażanie w internecie zostaje, nie znika - w ten sposób prowadzący "Dzień Dobry TVN" Jarosław Kuźniar opowiada o najnowszej akcji pod hasłem #RyjKuzniara. To element kampanii społecznej HejtStop, która walczy z okazywaniem nienawiści w internecie.

Will Smith jest zmęczony obecną polityką zagraniczną Stanów Zjednoczonych i zamierza wejść na scenę polityczną "w niedalekiej przyszłości". Deklarację taką złożył w rozmowie z "Hollywood Reporter".

Kontrowersyjne reklamy nowej serialowej produkcji firmy Amazon, które zawierają liczne odwołania do symboliki nazistowskiej, zostały usunięte po interwencji gubernatora stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo. Mimo to w mediach społecznościowych mieszkańcy miasta nadal nie pozostawiają na Amazonie, a także na władzach miasta suchej nitki.

W dniach 27-29 listopada Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wypełnią najpiękniejsze książki artystyczne z Polski, Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Rusza pierwsza edycja Warszawskich Targów Książki Artystycznej, na których pokazane zostaną albumy, fotobooki, artbooki oraz publikacje dotyczące kultury wizualnej.

Planszową Grą Roku 2015 zostało polskie wydanie "Splendoru" Marca Andrégo. Zaawansowaną Grą Roku wybrano "Osadników: narodziny imperium" Ignacego Trzewiczka. Nagrody przyznano już po raz jedenasty.

W ubiegłym roku hitem były zaprojektowane przez londyńską agencję reklamową bombki do brody. Wiosną tego roku brodacze na całym świecie pokochali kwiaty w brodzie. Nic dziwnego, że przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia pojawił się zupełnie nowy trend: brody w brokacie.

Wystawa "Andrzej Wróblewski. Verso/reverso”, otwarta 17 listopada w Museo Reina Sofia w Madrycie, spotkała się z dużym zainteresowaniem hiszpańskich mediów i publiczności. W pierwszym tygodniu trwania ekspozycji zobaczyło ją prawie 7 tysięcy osób.

Takiej reakcji nikt się nie spodziewał. Kolejka do kasy ustawiła się w środku nocy, padły serwery ze stronami, a bilety rozeszły się w ekspresowym tempie. Zainteresowanie grudniowym koncertem Miuosha, Jimka oraz muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów.