25 lat TVN. Pierwsze wydanie "Faktów"

Źródło:
tvn24.pl
Pierwsza czołówka "Faktów" TVN
Pierwsza czołówka "Faktów" TVNArchiwum TVN
wideo 2/6
Pierwsza czołówka "Faktów" TVNArchiwum TVN

25 lat temu ruszyła telewizja TVN, która była spełnieniem marzeń o tym, żeby dać Polkom i Polakom nową jakość programów informacyjnych. 3 października 1997 roku telewidzowie poznali "Fakty", które szybko stały się wizytówką stacji, a z biegiem czasu również liderem polskiego rynku.

Był piątek 3 października 1997 roku. Po pięciu latach starań o ogólnopolską koncesję telewizyjną oraz po sześciu miesiącach budowania i uruchamiania ruszyła telewizja TVN, której współzałożycielami byli Mariusz Walter oraz Jan Wejchert. Jednym z pierwszych tytułów, jakie znalazły się tego dnia na antenie, był "Fakty" - wieczorny program informacyjny, który rzucił wyzwanie konkurencji i pokazał, że polscy telewidzowie mają prawo do światowej jakości opowiadania o tym, co najważniejsze. 

- Tomasz Lis, witam państwa. Zapraszam na pierwsze wydanie "Faktów" - tak przywitał się na antenie prowadzący, który "Fakty" współtworzył razem z Grzegorzem Miecugowem. Przez kolejne miesiące główny serwis informacyjny TVN nadawany był o godzinie 19.30.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: REPORTAŻ TOMASZA-MARCINA WRONY "GRZEGORZ MIECUGOW. WSPOMNIENIE"

2 maja 1998 roku "Fakty" pojawiły się o godzinie 19 i tak zostało do dzisiaj. Tylko raz w swojej historii "Fakty" nie pojawiły się na antenie TVN. Było to 10 lutego 2021 roku, gdy w ramach sprzeciwu wobec rządowego projektu nowej daniny od reklam, zorganizowano ogólnopolski strajk mediów "Media Bez Wyboru".

Całe pierwsze wydanie "Faktów" z 3.10.1997 roku
Całe pierwsze wydanie "Faktów" z 3.10.1997 rokuArchiwum "Faktów" TVN

Pierwszy materiał pierwszego wydania "Faktów" dotyczył 30-godzinnej akcji ratunkowej na Bałtyku. Było również o walce ze skutkami historycznej powodzi, która przeszła przez Polskę w lipcu 1997 roku. W tym wydaniu pojawiły się również materiały dotyczące poszukiwania kandydatów na premiera po wygranych wyborach przez Akcję Wyborczą Solidarność oraz o sprytnym rudym kundlu z Solca Kujawskiego, który straszył mieszkańców. 

Kajdanowicz o początkach TVN: to była jedna wielka improwizacja
Kajdanowicz o początkach TVN: to była jedna wielka improwizacjaTVN24

25 lat TVN. "Fakty" wizytówką telewizji

"Fakty" od samego początku istnienia TVN stały się jej wizytówką. Podobnie jak prowadzący, prowadzące oraz reporterki i reporterzy programu. Początki były trudne, zdarzały się błędy i wpadki, ale bardzo szybko "Fakty" w opinii publicznej zdobyły status alternatywy dla tradycyjnego i konserwatywnego sposobu tworzenia programu informacyjnego, jaki reprezentowała wówczas telewizja publiczna.

Trzonem programu od samego początku byli ludzie, którzy go współtworzyli. Od początku newsroom "Faktów" gromadził dziennikarki i dziennikarzy informacyjnych z ogromnym doświadczeniem, a także tych, którzy stawiali swoje pierwsze kroki w telewizji. Od początku z "Faktami" związany był między innymi Marcin Pawłowski, jeden z najbardziej utalentowanych dziennikarzy informacyjnych i reporterów w polskiej telewizji. Pawłowski prowadził główne i wieczorne wydania programu, był również reporterem zajmującym się tematami społecznymi i politycznymi. Relacjonował między innymi wydarzenia związane z atakami terrorystycznymi w Stanach Zjednoczonych z 11 września 2001 roku. Marcin zmarł w 2004 roku po kilkuletniej chorobie nowotworowej.

Wciąż jest wzorem dla młodych reporterów. Rocznica śmierci Marcina Pawłowskiego
Marcin Pawłowski - wspomnienie (wideo z 2017 roku)Fakty TVN

Od samego początku z działem informacyjnym TVN związani są między innymi: Katarzyna Sławińska, Marzanna Zielińska, Patrycja Redo-Łabędziewska, Paweł Abramowicz, Robert Jastrzębski, Grzegorz Jędrzejowski, Grzegorz Kajdanowicz, Dariusz Łapiński, Jacek Nakielski, Adam Rogowiec, Tomasz Sianecki, Mariusz Tchórzewski, Leszek Trzciński, Marcin Wrona, Krzysztof Zawistowski oraz Tomasz Zubilewicz. A to tylko niektórzy spośród ponad 150 osób, które w TVN są od samego początku istnienia tej telewizji.

W 2004 roku "Fakty" przeszły gruntowną metamorfozę. Zmieniła się oprawa graficzna, muzyka oraz studio. Związane to było z oddaniem do użytku nowej siedziby TVN przy ulicy Wiertniczej w Warszawie. Nowe studio, które stało się wspólnym newsroomem "Faktów" i TVN24, kosztowało ponad 5 milionów euro. Nastąpiła również zmiana w ramówce. Od tej pory program nie był już zaznaczany jako "TVN - Fakty", ale po prostu "Fakty". Osiem lat później "Fakty" przeszły kolejną gruntowną metamorfozę wizualną, muzyczną. Zmieniło się studio, w którym zamontowano zaokrąglony ekran.

Fakty TVN zostały gruntownie odświeżone (2004 r.)
"Fakty" TVN zostały gruntownie odświeżone w 2004 r. - materiał Marcina Pawłowskiego z 2004 rokuMarcin Pawłowski | Archiwum Faktów TVN

"Fakty" liderem rynku

Nie zmieniły się wartości, które stanowią codzienne drogowskazy: niezależność, uczciwość, odpowiedzialność za słowo, informacje oraz reprezentowanie głosu widzek i widzów. Dlatego "Fakty" są obecnie najchętniej oglądanym wieczornym programem informacyjnym w kraju w grupie ogólnej 4+. Rekordowy średni dzienny wynik udziału w rynku odnotowano w kwietniu bieżącego roku. Było to 21,4 procent. Również w grupie komercyjnej 16-49, "Fakty" z wynikiem 20,1 proc. pozostawały liderem. Według danych rocznych za 2021 - "Fakty" były najchętniej oglądanym programem informacyjnym - z średnią dzienną widownią 2,64 mln osób, co stanowiło 21,8 proc. rynku.

A że program tworzą ludzie, to naturalne, że zdarzały się błędy czy różnego rodzaju wpadki. Część z nich publikowaliśmy już w 2017 roku, przy okazji 20-lecia TVN i "Faktów".

W kilku tysiącach wydań "Faktów" pojawiały się wpadki i niespodziewane sytuacje - materiał Pawła Abramowicza z 7.10.2017 r.
W kilku tysiącach wydań "Faktów" pojawiały się wpadki i niespodziewane sytuacje - materiał Pawła Abramowicza z 7.10.2017 r.Archiwum "Fakty" TVN

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

885 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia przerzuca dodatkowe siły do zrujnowanego Torecka w obwodzie donieckim, a miejscowi cywile próbują stamtąd uciekać pod ogniem nieprzyjaciela. Sztab Generalny Ukrainy poinformował w piątek o ataku na lotnisko w mieście Saki na okupowanym przez Rosję Krymie. Unia Europejska przekazała Ukrainie 1,5 mld euro z zamrożonych rosyjskich aktywów. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP

Federalne Biuro Śledcze potwierdziło ostatecznie, że podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii Donald Trump został raniony kulą. "To, co trafiło byłego prezydenta Trumpa w ucho, to był pocisk, cały lub rozdrobniony na mniejsze kawałki, wystrzelony z karabinu zmarłego" - głosi opublikowane w piątek oświadczenie FBI. Trump zapowiedział, że zorganizuje kolejny wiec w Butler, mieście, w którym doszło do zamachu.

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem. W sobotę w kilku regionach zrobi się bardzo gorąco. Temperatura w cieniu ma sięgać nawet 33 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW dla 10 województw

Ostrzeżenia IMGW dla 10 województw

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Funkcjonariusze brazylijskiej policji federalnej uwolnili w aglomeracji Rio de Janeiro 59-letnią kobietę zmuszaną do pracy bez wynagrodzenia przez jedną z rodzin. Proceder, jak ustaliły służby, trwał od 46 lat.

Od trzynastego roku życia zmuszano ją do niewolniczej pracy. Została uwolniona po ponad czterech dekadach

Od trzynastego roku życia zmuszano ją do niewolniczej pracy. Została uwolniona po ponad czterech dekadach

Źródło:
PAP

Zapłonął olimpijski znicz w Paryżu. Przeprowadzono ataki na infrastrukturę kolejową we Francji. Na warszawskim basenie doszło do zatrucia chlorem. Uruchomiono procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Sejm odwołał dwie członkinie komisji do spraw pedofilii. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
PAP, TVN24

Władze Meksyku oczekują od Stanów Zjednoczonych przekazania szczegółowego raportu z zatrzymania dwóch szefów kartelu narkotykowego z Sinaloa - Ismaela Zambady Garcii "El Mayo" i Joaquina Guzmana Lopeza, syna przebywającego w więzieniu "El Chapo". Zarzuca się im między innymi handel fentanylem. - Nadal nie wiemy, czy (zatrzymanie - red.) nastąpiło wskutek dobrowolnego oddania się tych osób w ręce władz USA - powiedziała Icela Rodriguez, szefowa Sekretariatu ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Obywatelskiej.

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Źródło:
PAP

Zostało mało czasu, ale wiceprezydent Kamala Harris wciąż może wygrać wyścig o Biały Dom - pisze "Economist". Dziennik wskazuje na elementy strategii, na które kandydatka demokratów powinna zwrócić uwagę.

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Źródło:
PAP

Prokurator generalny Adam Bodnar i prokurator krajowy Dariusz Korneluk wręczyli nominacje na stanowiska asesorskie, pierwsze stanowiska prokuratorskie, wyższe stanowiska służbowe oraz decyzje o przywróceniu na stanowiska służbowe prokuratorów zdegradowanych w 2016 roku – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Bodnar przywraca prokuratorów zdegradowanych przez Ziobrę

Bodnar przywraca prokuratorów zdegradowanych przez Ziobrę

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie finansowania w latach 2022-2023 tygodnika "Do Rzeczy" przez Lasy Państwowe. Chodzi o blisko trzy miliony złotych wydatkowanych z Funduszu Leśnego. Sprawę prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Wszczęto śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Lasach Państwowych

Wszczęto śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Lasach Państwowych

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzi kontrolę przepływów finansowych pomiędzy państwem a Kościołem katolickim, a także innymi związkami wyznaniowymi - poinformował w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Chcemy mieć pewność, że relacje państwa z Kościołem są transparentne - podkreślił. Marszałek na konferencji mówił też o odrzuceniu przez Sejm sprawozdania KRRiT za 2023 rok i uchwaleniu nowelizacji ustawy w sprawie renty wdowiej.

Hołownia: NIK skontroluje przepływy finansowe pomiędzy państwem a Kościołem katolickim 

Hołownia: NIK skontroluje przepływy finansowe pomiędzy państwem a Kościołem katolickim 

Źródło:
PAP

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24