Kultura i styl

Kultura i styl

Półnadzy, zalani sztuczną ropą. Protest w galerii sztuki

Turyści odwiedzający w niedzielę londyńską National Portrait Gallery w głównym holu galerii mogli natknąć się na trójkę półnagich aktywistów zalanych sztuczną ropą. Był to wyraz sprzeciwu dla finansowania sztuki przez brytyjski koncern naftowy BP.

Ołeh Sencow wśród nagrodzonych za "twórczą niepokorność" na Tofifest w Toruniu

XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbywa się w Toruniu. Ze Złotymi Aniołami "za twórczą niepokorność" wyjadą z Torunia Agnieszka Holland i Maja Ostaszewska, ale także między innymi ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który we wrześniu został wypuszczony z rosyjskiej kolonii karnej. W ciągu dziewięciu festiwalowych dni publiczność zobaczy 150 filmów.

Klucze do miasta i tłum wielbicieli. Wrocław przywitał Olgę Tokarczuk

Pękające w szwach Narodowe Forum Muzyki, tłum wielbicieli twórczości Olgi Tokarczuk przed budynkiem, a także klucze do miasta Wrocławia i pamiątka po Wisławie Szymborskiej. To wszystko czekało na noblistkę podczas pierwszego w Polsce, po informacji o przyznaniu nagrody, publicznego spotkania. Odbyło się w niedzielę w stolicy Dolnego Śląska.

Napastnik wyśledził ją po odbiciu w źrenicy oka. Zdradzają nas "nic nieznaczące zdjęcia"

- Po nic nieznaczącym zdjęciu ktoś może dojść do tego, jak mamy na imię, gdzie mieszkamy, jak się nazywamy, jaki jest nasz numer telefonu, co ostatnio sprzedawaliśmy, czy mamy dzieci - komentował wstrząsającą sprawę z Japonii i nasze internetowe przyzwyczajenia ekspert do spraw bezpieczeństwa Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik. W Tokio doszło do ataku na piosenkarkę, którą mający obsesję fan wyśledził, lokalizując jej mieszkanie między innymi przez odbicie obrazu w źrenicy jej oka.

Dulkiewicz odebrała nagrodę Księżnej Asturii. Król Filip VI: Gdańsk to przykład pokojowego współistnienia

Gdańsk został laureatem nagrody Księżnej Asturii w kategorii Zgoda za 2019 rok. Wyróżnienie z rąk króla Hiszpanii odebrała w piątek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Miasto dostało 50 tysięcy euro. W uzasadnieniu swojej decyzji jury stwierdziło m.in., że "przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju".

Jane Fonda znów zatrzymana

Jane Fonda za udział w proteście klimatycznym została w piątek po raz drugi zatrzymana w Waszyngtonie. Aktorka powiedziała Associated Press, że w jej wieku aresztowanie sprawia kłopot, bo mając ręce w kajdankach trudno jest wsiąść do policyjnego samochodu.

"Mam nadzieję, że uda mi się ochronić przed byciem wyrocznią"

Nigdy się nie bałam, nie wycofywałam przed komentowaniem czegoś, wypowiadaniem tego, co myślę, ale nie chciałabym zmienić roli. Pisanie jest czymś niesamowicie introwertycznym i samotnym. Nie chciałabym, żeby ta energia gdzieś zniknęła i rozproszyła się w zewnętrznym świecie - mówiła w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk. - Mam nadzieję, że uda mi się ochronić przed byciem wyrocznią - dodała.

Chiny nie chcą filmu Tarantino. Wszystko przez Bruce'a Lee

Władze Chin wstrzymały planowaną premierę "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino - podają amerykańskie media. Jak dowiedział się "The Hollywood Reporter", córka Bruce’a Lee interweniowała u urzędników kontrolujących rynek filmowy w związku z tym, w jaki sposób został przedstawiony w obrazie Tarantino jej ojciec.

Owsiak ogłosił hasło i cel zbiórki 28. Finału WOŚP

Chcemy, żeby Polacy poczuli, że Orkiestra czuwa nad tym, aby ten sprzęt, który także kupowaliśmy wiele lat temu, cały czas utrzymywał ten standard - powiedział w środę prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak, ogłaszając cel zbiórki 28. Finału WOŚP. Przedstawił także hasło przyszłorocznej zbiórki.

Wielkie wejście Williama i Kate. Przyjechali na przyjęcie tuk tukiem

Książę William i księżna Kate odbywają podróż po Pakistanie. Jednym z punktów ich podróży było przyjęcie zorganizowane przez ambasadora Wielkiej Brytanii w Pakistanie. Para książęca miała wyjątkowe wejście, na miejsce przyjechała tuk tukiem, czyli autorikszą ozdobioną kolorowymi grafikami.

Król: na co dzień jestem raczej takim prostym, chamowatym wesołkiem

Nie mam planu. W moim życiu jest bardzo dużo szczęścia, jakiejś opatrzności - mówi Błażej Król w rozmowie z portalem tvn24.pl. - Jeśli chodzi o stronę muzyczną czy tekstową, to wolę melancholię, bardziej posępną stronę. Natomiast na co dzień jestem raczej takim prostym, chamowatym wesołkiem - dodaje.

Gwiazda "Gotowych na wszystko" stawiła się w więzieniu

Felicity Huffman, znana między innymi z serialu telewizyjnego "Gotowe na wszystko", stawiła się w więzieniu, aby odbyć karę dwóch tygodni pozbawienia wolności. Amerykańska aktorka przyznała się do wręczenia łapówki w zamian za ułatwienie przyjęcia jej córki na prestiżowe studia.

#WhyWeHate. Gwiazdy TVN Discovery Polska w walce z hejtem

Siedem par i siedem poruszających nagrań. Gwiazdy znane z anten TVN Discovery Polska w ramach akcji #WhyWeHate czytają sobie nawzajem hejterskie komentarze, które pojawiły się na ich temat w internecie. Widzimy śmiech, niedowierzanie, łzy - reakcje na mowę nienawiści, która pojawia się w przestrzeni publicznej.

Rosyjski hymn odległy od kanonu. Putin ani drgnął

Oficjalna wizyta państwowa to zawsze okazja do wysłuchania hymnów. Nie inaczej było podczas powitania prezydenta Rosji w Arabii Saudyjskiej. Tym razem jednak wykonanie znanej melodii nieco odbiegało od utartego schematu. Władimir Putin nie dał jednak po sobie niczego poznać.

Dwie pisarki z Bookerem. Wbrew regulaminowi

"The Testaments" kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood oraz "Girl, Woman, Other" brytyjskiej autorki Bernardine Evaristo dostały wspólnie tegoroczną nagrodę Bookera. To jedna z najważniejszych nagród literackich w anglojęzycznym świecie.

Setki milionów euro na odbudowę Notre Dame

Po ogłoszeniu w czerwcu zebrania 1 miliarda euro na odbudowę spalonej w kwietniu katedry Notre Dame w Paryżu obawiano się, że spełnionych będzie tylko część obietnic - napisał w poniedziałek AFP. Pół roku po kwietniowym pożarze finalizują się darowizny, które łącznie mogą dać kilkaset milionów euro.

Akcja, która zmieniła Hollywood. "Jeszcze się nie skończyła"

Te dwa lata zmieniły i bardzo dużo, i bardzo nic - ocenił w programie "Dzień na żywo" w TVN24 dziennikarz portalu tvn24.pl Tomasz-Marcin Wrona. W październiku 2017 roku narodził się ruch społeczny #MeToo, który zmienił oblicze Hollywood i rozlał się na cały świat. Jak zauważył Wrona, choć od tamtego czasu "dokonała się kulturowa i społeczna zmiana", akcja #MeToo jeszcze się nie skończyła.

Rodzina, przyjaciele, politycy. W Pradze pożegnano Karela Gotta

W sobotę w Pradze odbyły się uroczystości pogrzebowe przy trumnie zmarłego 1 października w wieku 80 lat piosenkarza Karela Gotta. Mszę odprawiono w katedrze świętego Wita, Wacława i Wojciecha w zamku na Hradczanach. Artystę pożegnali członkowie rodziny, grono przyjaciół, a także politycy.

180 filmów w 10 dni. Wystartował 35. Warszawski Festiwal Filmowy

Europejska premiera "Bosego imperatora" - satyry politycznej Jessiki Woodworth i Petera Brosensa - otworzyła w piątek 35 Warszawski Festiwal Filmowy. Publiczność w ciągu 10 dni obejrzy 180 filmów ze 122 krajów. Do najbardziej oczekiwanych pozycji należą: szokujący "Malowany ptak" Vaclava Marhoula według Jerzego Kosińskiego, objawienie z Wenecji "Babyteeth" Shannon Murphy czy "Talasoterapia" Guillaume'a Nicloux.