Kultura i styl

Kultura i styl

Wydawca Kazika: absolutnie nie spodziewałem się takiej burzy

"Twój ból jest lepszy niż mój" to był utwór, który w dosyć wyważony sposób opowiadał historię, która się zdarzyła - ocenił w "Kropce nad i" Sławomir Pietrzak, były gitarzysta Kultu, obecnie wydawca Kazika Staszewskiego. Komentował sytuację związaną z anulowaniem notowania Listy Przebojów Trójki, w którym piosenka ta zajęła pierwsze miejsce.

Kaczkowski, Stelmach, Łukawski odchodzą z Trójki. "Dziękuję państwu za 23 lata życia, bo radio to życie"

Po 57 latach pracy z radiowej Trójki odszedł Piotr Kaczkowski - legendarny dziennikarz tej rozgłośni, prowadzący takie audycje, jak "MiniMax" czy "W tonacji Trójki". "Miałem piękne życie radiowe. Mam nadzieję, że jeszcze wróci" - napisał w oświadczeniu, które pojawiło się w mediach społecznościowych we wtorek wieczorem. W środę odejście z Trójki ogłosili również Piotr Stelmach i Marcin Łukawski.

Gacek: Autorskie radio to było coś, co wyróżniało Trójkę. "Ten SMS to zakończył"

Wyrządzanie komuś takiej krzywdy na oczach całego kraju, posądzanie uczciwych ludzi o kłamstwo, niszczenie instytucji kultury, jaką jest Lista Przebojów Programu Trzeciego, to był moment, który coś we mnie przelał - mówiła w TVN24 była dziennikarka Trójki Anna Gacek. Komentowała w ten sposób sytuację w radiu po unieważnieniu Listy Przebojów, którą wygrała piosenka Kazika.

Ile razy na antenie Trójki pojawiła się w ostatnich dniach piosenka Kazika? Odpowiada wicedyrektor

Zastępca dyrektora Trójki Mirosław Rogalski przekonywał w poniedziałek, że głosy oddane w ramach 1998. notowania Listy Przebojów Trójki zostały zmanipulowane. - Było dla nas zaskoczeniem, że skoro utwór Kazika nie był grany przez cały poprzedni tydzień, znalazł się na pierwszym miejscu listy - mówił w trakcie konferencji prasowej. Przyznał, że w ciągu ostatnich dni piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój" nie pojawiała się na antenie rozgłośni.

Wojciech Mann o unieważnieniu głosowania w Trójce: cała ta historia jest na samym dole drabiny strachu

Cała ta historia jest na samym dole takiej drabiny strachu. Ta drabina na samej górze ma pana (Jarosława) Kaczyńskiego, który jest odgrodzony od świata ochroniarzami - bo widocznie czegoś się boi. A pod nim następują kolejne schodki ludzi, którzy się czegoś boją. Głównie tego czegoś, co jest schodek wyżej. Na samym dole są różni mali ludzie, którzy antycypują - mówił w "Debacie Faktów" o unieważnieniu Listy Przebojów Trójki z piosenką Kazika Staszewskiego na czele Wojciech Mann.

"Proszę o nieprezentowanie moich utworów do odwołania". Artyści oburzeni decyzjami władz Trójki

Piosenka Kazika zniknęła z Listy Przebojów Trójki. Kolejni artyści i ludzie kultury w mediach społecznościowych wyrażają oburzenie. "Dzisiaj jako instytucja niszczycie swoją legendę" - napisał Artur Rojek. "Historia, która nawet w najgorszych czasach PRL byłaby nie do pomyślenia" - uznał Zbigniew Preisner. "Praktyki przypominające najgorsze czasy komunizmu" - ocenił Muniek Staszczyk.

Wicepremier Emilewicz o "skandalu" w Trójce, chce wyjaśnień. Jest reakcja szefa Rady Mediów Narodowych

"Usunięcie piosenki Kazika z Listy Przebojów Radiowej Trójki jest skandaliczne" - napisała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zwróciła się do szefa Rady Mediów Narodowych o wyjaśnienia. Krzysztof Czabański w odpowiedzi ocenił, że "radio postąpiło słusznie, unieważniając głosowanie". Sprawę komentują politycy zarówno z obozu rządzącego, jak i z opozycji.

"Kazik ma szczególny dar do rozdawania celnych kuksańców"

To symptomatyczne, że gdy wygrywa nie ten, kto powinien, głosowanie się odwołuje albo zmienia zasady - powiedział we "Wstajesz i weekend" muzyk Tomasz Lipiński. - Z Trójki został ogryzek - dodał Krzysztof Skiba. Reżyserka Agnieszka Holland przekonywała, że "nawet za PRL-u pewne przestrzenie wolności w mediach publicznych istniały".

"To jest duża odpowiedzialność. To nie jest fikcja". We wrześniu premiera filmu o Tomaszu Komendzie

W ten weekend mijają dwa lata, od kiedy Tomasz Komenda usłyszał, że jest niewinny. Przez kilkanaście lat zza krat przekonywał, że to nie on zgwałcił i zabił nastolatkę. O jego historii powstał fabularny film stacji TVN, który będzie miał premierę we wrześniu. - To jest opowieść o trójce ludzi, którzy walczą z przeciwnościami losu i z systemem penitencjarnym - mówił w rozmowie z TVN24 reżyser Jan Holoubek.

Czytają sztuki przez internet. "Koledzy mają bujną wyobraźnię"

Tęsknią za sceną i publicznością, ale póki co na deski teatru wrócić nie mogą. Dlatego aktorzy z warszawskiego Teatru Kwadrat czytają sztuki przez internet. Jak przyznają, łatwo nie jest, ale kiedy nie można przyjść do teatru, to jedyny sposób na utrzymanie kontaktu z widzem. O wirtualnych spektaklach z aktorami rozmawiała Michalina Czepita.

Zmarł Rolf Hochhuth. "Prowokował, wywoływał skandale"

Rolf Hochhuth, jeden z najważniejszych powojennych dramaturgów i pisarzy niemieckich, zmarł w wieku 89 lat. W jednej ze sztuk sugerował, że Winston Churchill był bezpośrednio zaangażowany w spowodowanie śmierci generała Władysława Sikorskiego w katastrofie nad Gibraltarem.

Pielęgniarka na dyżurze Zdjęciem Roku Grand Press Photo 2020

Jacek Szydłowski z "Dziennika Wschodniego" nagrodzony został nagrodą Grand Press Photo 2020 w kategorii Zdjęcie Roku. Zwycięska fotografia prezentuje lekarkę w czasie dyżuru w specjalnym namiocie do klasyfikacji pacjentów w warunkach pandemii COVID-19. Szydłowski doceniony został również w kategorii Wydarzenia (zdjęcia pojedyncze).

Andrzej Jagodziński: mały czeski naród - gdyby nie śmiech, by nie przetrwał

Zdaniem tłumacza literatury czeskiej Andrzeja Sławomira Jagodzińskiego - Josef Skvorecky to jeden z najpopularniejszych w Czechach autorów. – Mimo że przez kilkadziesiąt lat był nieobecny w literaturze, bo od 1968 roku do 1989 był na emigracji, a też i wcześniej nie miał łatwo – zaznacza tłumacz w rozmowie z Filipem Łobodzińskim. Przyznaje, że czeską prozę charakteryzuje "autoironia i specyficzne poczucie humoru, dystans do rzeczywistości i do samych siebie".