Wielkanoc. Procesje rezurekcyjne w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Procesja rezurekcyjna z udziałem arcybiskupa Kazimierza Nycza w Komorowie pod Warszawą
Procesje rezurekcyjne w Komorowie pod Warszawą i Białymstoku
Źródło: TVN24

Kościół w Wielkanoc świętuje Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to najważniejsze i najstarsze święto obchodzone już w czasach apostolskich. Nazywane jest nową Paschą, która otwiera ludziom dostęp do życia wiecznego. Jej pamiątkę Kościół celebruje w każdą niedzielę roku liturgicznego.

Kościół w Wielkanoc świętuje Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, które jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej.

Pokażcie Wasze wielkanocne stoły

Ewangeliści piszą, że Zmartwychwstanie Chrystusa nastąpiło o świcie. "Pierwszego dnia tygodnia, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, do grobowca przyszła Maria Magdalena. Zobaczyła, że kamień zamykający jego wejście jest odsunięty. (…) Gdy to powiedziała, odwróciła się i zobaczyła stojącego Jezusa. Z początku go jednak nie rozpoznała" - opisał Jan Ewangelista.

Wielkanoc - czym jest procesja rezurekcyjna

W Wielkanoc w Kościele katolickim poranną mszę św. poprzedza procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni odprawiana tradycyjnie o godzinie 6.

W procesji niesiona jest także figura zmartwychwstałego Chrystusa, którą umieszcza się następnie w prezbiterium aż do uroczystości Wniebowstąpienia. Obok niej stawia się krzyż z czerwoną stułą, która jest symbolem Chrystusa-Kapłana.

Wielkanoc - święto ruchome

Wielkanoc jest świętem ruchomym, obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Stanowi ona główną uroczystość roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, takich jak: Wniebowstąpienie czy Zesłanie Ducha Świętego.

Aktualnie czytasz: Wielkanoc. Procesje rezurekcyjne w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Zgodnie z przepisami liturgicznymi przez cały czas wielkanocny w czasie mszy św. w kościołach zapalony jest Paschał, czyli świeca wielkanocna symbolizująca Chrystusa Zmartwychwstałego. Paschał zapalany jest uroczyście w czasie Wigilii Paschalnej. Przez pozostałą część roku stoi on w świątyniach przy chrzcielnicy i przypomina, że ochrzczonym, że łaskę przybrania za dzieci Boże zawdzięczają Jezusowi.

Paschał zapalany jest także w czasie pogrzebów, by przypominał słowa Chrystusa: "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł żyć będzie".

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: