Mama ukrywała ją w piwnicy w warszawskim getcie. "Oszczędziła jej najgorszego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24
Spektakl "Mama zawsze wraca" w Muzeum POLIN
Spektakl "Mama zawsze wraca" w Muzeum POLINTVN24
wideo 2/2
Spektakl "Mama zawsze wraca" w Muzeum POLINTVN24

Spektakl "Mama zawsze wraca" to opowieść o trzyletniej Zosi Zajczyk. Dziewczynka była ukrywana przez wiele miesięcy na terenie getta warszawskiego przez swoją mamę. - Stworzyła jej słowem świat, który był daleki od świata lęku i od świata wojny - mówiła we "Wstajesz i weekend" Agata Tuszyńska, autorka książki, na podstawie której powstała sztuka. Premiera we wtorek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W opowiadaniu "Mama zawsze wraca" Agata Tuszyńska opisała historię trzyletniej Zosi Zajczyk ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta przez matkę. W piwnicy z zakratowanym okienkiem spędziły 16 miesięcy.

"Zosia nie pamięta muru, głodnych ludzi na ulicach, opasek z gwiazdą Dawida. Pamięta sanki rysowane węglem na podłodze, kasztany, lalkę Zuzię, haftowane obrazki oraz to, że do tej małej piwnicy, na skraju warszawskiego getta, jej mama zawsze do niej wracała" - czytamy w informacji o spektaklu na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - Ona widziała świat przez małe okienko albo jej mama ilustrowała jej to węglem na podłodze - mówiła grającą rolę małej Zosi Maya Pilarczyk.

"Miłość matki oszczędzała jej najgorszego"

Gośćmi niedzielnego "Wstajesz i weekend" były pisarka Agata Tuszyńska oraz aktorka Aleksandra Popławska.

Tuszyńska zapytana o to, czy mała Zosia mogła zdawać sobie sprawę z tego, co dzieje się wokół niej, odpowiedziała: - Myślę, że trzyletnie dziecko nie bardzo sobie zdaje sprawę z grozy sytuacji, jakiejkolwiek wojny. Zosia Zajczyk miała to szczęście, że miała mamę. Mamę, która tworzyła jej słowem świat, który był daleki od świata lęku i od świata wojny.

Opisała też, że mama opowiadała ukrytej w piwnicy Zosi o "kwiatach, drzewach, uczyła ją pisać, uczyła ją czytać". - I tylko przez maleńkie okienko to dziecko widziało getto (...) czyli nie wiedziała, ale czuła lęk matki i troskę matki. Czuła miłość matki, która oszczędziła jej najgorszego - oceniła pisarka.

Jak tłumaczyła, Zosia Zajczyk przeżyła i była jednym z tych niewielu dzieci, którym udało się przeżyć w getcie warszawskim. - Ta książka istotnie dziś rezonuje sytuację na Wschodzie i jest to takie straszliwe przypomnienie dla mnie. Dlatego, że okazało się, że niczego się nie uczymy z historii - podsumowała, odnosząc się do sytuacji w Ukrainie.

Okropieństwa wojny wtedy i dziś

Aktorka Aleksandra Popławska gra mamę Zosi, która również przeżyła wojnę. - Niestety historia lubi się powtarzać i to w tej najgorszej formie. Ja gram jednocześnie i Zosię, i mamę. Jest to impresja na ten temat, która powstała na podstawie książki Agaty. Jestem na scenie z Mayą Pilarczyk, małą dziewczynką i usiłujemy stworzyć taki świat, który właśnie wymalowała mama Zosi w piwnicy, czyli świat w miarę bezpieczny - opowiadała aktorka.

Mama mówiła dziecku, jak wygląda świat na zewnątrz, "że są piękne góry, jest Zakopane i jak się ubierają górale, jak wygląda morze". - Więc mała Zosia, mając trzy latka, zwiedziła całą Polskę wzdłuż i wszerz i wbrew pozorom dzisiaj, jak wspomina Polskę, to ma dobre wspomnienia z tego czasu. Czym jest siła matki w tym momencie, siła ogromnej miłości, która mimo wszystko stworzyła jej tam bezpieczne warunki? - zastanawiała się Popławska.

Dodała też, że dzieci w Ukrainie muszą teraz "doświadczać okropieństw wojny tak, jak doświadczała tego maleńka Zosia".

- Wchodzenie w tę historię jest jakimś bolesnym przeżyciem, a teraz zaczęła ona korespondować z tym, co się dzieje u naszych sąsiadów. Myślałyśmy, że opowiadamy o czymś, co przeszło do historii i za życia na przykład Mai nigdy się nie wydarzy - oceniła Popławska.

Z kolei Tuszyńska przyznała, że w obliczu tego, co dzieje się w Ukrainie, "jesteśmy bezradni". - Staramy się pomagać tutaj, ale nie jesteśmy w stanie ocalić tych wszystkich dzieci - oceniła. Podkreśliła też, że w historii Zosi ważne jest to, w jaki sposób matka "używała słowa". - Słowo, jako "to coś", co potrafi przynieść spokój, ocalić od najgorszego lęku - podsumowała.

Spektakl w reżyserii Marka Kality można obejrzeć w muzeum 19, 20 i 21 kwietnia. TVN24 jest patronem medialnym spektaklu.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Do dramatycznego wypadku doszło na ulicy Grochowskiej. Kierowca wjechał w kobietę na przejściu dla pieszych. Chwilę później leżała 10 metrów od miejsca, w którym doszło do uderzenia. Pierwszej pomocy udzielili jej strażnicy miejscy.

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Makowem Mazowieckim działała narkotykowa linia produkcyjna. W ręce policjantów trafiła blisko tona klofedronu, mefedronu i marihuany. Czarnorynkową wartość wszystkich substancji oszacowano na ponad 43 miliony złotych. Trzy osoby zostały zatrzymane.

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Źródło:
PAP

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o okradanie ciężarówek na parkingu przy autostradzie. 40-latkowi i 42-latkowi przedstawiono zarzuty dokonania czterech przestępstw.

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stolica ma nową mieszkankę. Przyszła na świat w nietypowych okolicznościach - urodziła się w taksówce. Na miejscu pojawił się zespół ratownictwa medycznego, który zajął się dziewczynką i jej mamą. Obie trafiły do szpitala.

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma ponad 90 kilometrów - jest zatłoczona, odkąd powstała. Chodzi o autostradę A2 między Łodzią a Warszawą. Dla stojących w korkach kierowców nadchodzi wreszcie ratunek - droga zostanie poszerzona. Zyska po jednym pasie w każdą ze stron. Kiedy? Formalności już ruszyły. Drogowcy koniec prac przewidują na 2029 rok. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

Źródło:
TVN24

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił domowników po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Nominacja arcybiskupa Adriana Galbasa to dobry, choć zaskakujący wybór dla Warszawy - ocenił publicysta Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem arcybiskup Galbas jest bardziej otwarty na zmiany niż przeciętny polski biskup, nie boi się trudnych decyzji i "szuka nowych dróg dotarcia" do młodych ludzi, co jest istotne w "szybko postępującej laicyzacji".

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl