Sześcioro byłych kuratorów oświaty znalazło się jak na razie na listach Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach samorządowych. Marek Gralik (Kujawsko-Pomorskie), Kazimierz Mądzik (Świętokrzyskie), Teresa Misiuk (Lubelskie), Barbara Nowak (Małopolskie) i Małgorzata Rauch (Podkarpackie) kandydują do sejmików wojewódzkich w swoich okręgach. Z kolei była mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska startuje do Rady Miasta w Radomiu.
Nowa ministra edukacji Barbara Nowacka jeszcze w grudniu 2023 roku odwołała większość kuratorów oświaty związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Z początkiem tego roku ze stanowiskami musieli się pożegnać lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk i opolski kurator Michał Siek. Jak się jednak okazuje o wielu z nich partia nie zapomniała. Aż sześcioro byłych kuratorów oświaty znalazło się na listach wyborczych w nadchodzących wyborach samorządowych. To: Marek Gralik (Kujawsko-Pomorskie), Kazimierz Mądzik (Świętokrzyskie), Aurelia Michałowska (Mazowieckie), Teresa Misiuk (Lubelskie), Barbara Nowak (Małopolskie) i Małgorzata Rauch (Podkarpackie). Niewykluczone jednak, że ta liczba się powiększy, ponieważ w niektórych okręgach partia nie przedstawiła jeszcze kandydatów.
Marek Gralik (były kujawsko-pomorski kurator oświaty) kandydat w okręgu bydgoskim
Marek Gralik to były kujawsko-pomorski kurator oświaty, który pełnił tę funkcję przez ostatnich prawie osiem lat. Gralik nie ukrywał swoich poglądów. W przeszłości przez 18 lat był radnym miejskim Prawa i Sprawiedliwości, a w 2014 roku był kandydatem tej partii w wyborach na prezydenta Bydgoszczy. Teraz startuje z drugiego miejsca w okręgu bydgoskim do sejmiku województwa. W październiku 2016 roku przestrzegał przed Halloween.
"To, w sztuczny sposób przenoszone na polski grunt obce naszej kulturze, anglosaskie 'święto' czyni pewne zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży" – ocenił Gralik w liście adresowanym do dyrektorów szkół i nauczycieli. "O ile mówienie o nim, czy wręcz uczenie, szczególnie na lekcjach języka angielskiego, jest rzeczą naturalną, wynikającą z potrzeby poznawania zwyczajów panujących w kraju, którego języka się uczy, o tyle urządzanie w szkołach zabaw halloweenowych, przebieranie się za upiorne postacie nie niesie ze sobą absolutnie żadnych wartości, a w przypadku dzieci z upośledzeniem umysłowym (a takie sytuacje w szkołach naszego województwa występują) jest wręcz niedopuszczalne, gdyż bardzo negatywnie odbija się na ich psychice".
W innym ze swoich listów, z końcówki 2019 roku, były kurator oświaty zachęcał nauczycieli do oglądania z uczniami antyaborcyjnego filmu "Nieplanowane" oraz do omawiania go na godzinie wychowawczej lub lekcji przygotowania do życia w rodzinie.
Gralik ma 66 lat. Z wykształcenia jest magistrem filologii angielskiej. Pracował jako nauczyciel w zespole szkół ogólnokształcących Nr 5 na bydgoskich Kapuściskach. Wykładał również w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.
Kazimierz Mądzik (były świętokrzyski kurator oświaty) kandydatem z Kielc
69-letni Kazimierz Mądzik, były świętokrzyski kurator oświaty, wystartuje z ósmego miejsca do sejmiku województwa świętokrzyskiego. Podobnie jak Marek Gralik, Mądzik był kuratorem przez blisko osiem lat. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora zespołu szkół informatycznych w Kielcach.
W latach 2006, 2010 i 2014 bezskutecznie kandydował z list Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku województwa świętokrzyskiego. Mądzik reprezentuje okręg numer 3 obejmujący miasto Kielce oraz powiat kielecki. W tym okręgu do obsadzenia jest dziesięć mandatów. Prawo i Sprawiedliwość w mijającej kadencji miało pięć.
Aurelia Michałowska (była mazowiecka kurator oświaty) startuje do rady miasta w Radomiu
Pochodząca z Radomia Aurelia Michałowska, była mazowiecka kurator oświaty w latach 2016-2024, startuje z listy Prawa i Sprawiedliwości do rady miasta. Michałowska dostała "dwójkę" w okręgu drugim, który obejmuje następujące dzielnice Radomia: Ustronie, Prędocinek, Młodzianów, Idalin, Janiszpol, Malczew i Nowiny Malczewskie.
- Z ogromną radością chcę ogłosić, że postanowiłam wystartować do Rady Miejskiej w Radomiu! Jest to dla mnie ogromne wyzwanie, ale także ogromna szansa, by włączyć się aktywnie w kształtowanie naszej wspólnoty i poprawę naszego otoczenia. Przez lata obserwowałam rozwój naszego miasta i widziałam, jak wiele możemy osiągnąć, gdy wspólnie pracujemy dla dobra wszystkich mieszkańców. Teraz chcę podjąć się tej odpowiedzialności i działać na rzecz naszej społeczności z jeszcze większym zaangażowaniem. Chcę być głosem wszystkich mieszkańców i reprezentować ich potrzeby w radzie miejskiej. Wasze wsparcie i zaufanie są dla mnie niezmiernie ważne w tej drodze - napisała Aurelia Michałowska w mediach społecznościowych.
Od 2009 do 2016 roku pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 imienia świętego Kazimierza Jagiellończyka w Radomiu. W latach 2007-2009 była zastępcą dyrektora Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Radomiu. Pracowała też w Kuratorium Oświaty w Warszawie jako wizytator radomskiej delegatury.
Teresa Misiuk (była lubelska kurator oświaty) kandyduje do sejmiku lubelskiego
Teresa Misiuk, była lubelska kurator oświaty, kandyduje z trzeciego miejsca do sejmiku województwa lubelskiego w okręgu numer 1 obejmującym Lublin.
- Blisko siebie dla Lublina i Lubelszczyzny! Z tym hasłem idziemy do wyborów samorządowych z Prawem i Sprawiedliwością - napisała Misiuk w mediach społecznościowych
Teresa Misiuk była lubelskim kuratorem oświaty od marca 2016 roku. Przed objęciem stanowiska przez sześć lat pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Wcześniej była nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie w szkołach podstawowych nr 18 i nr 2 w Lublinie.
W wyborach w 2018 roku Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w sejmiku województwa lubelskiego 18 mandatów, koalicyjny komitet PO .N KO uzyskał siedem mandatów, podobnie PSL – siedem, natomiast SLD Lewica Razem - jeden.
Barbara Nowak (była małopolska kurator oświaty) walczy o miejsce w sejmiku małopolskim
W okręgu obejmującym miasto Kraków z trzeciego miejsca do sejmiku województwa kandyduje była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.
Barbara Nowak zasłynęła jako ultrakonserwatywna i aktywna w mediach społecznościowych kurator, która w przeszłości podważała między innymi skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19, nazywając je "eksperymentem". Modliła się o "uzdrowienie gejów", a także powielała fake newsy o "pokojach do masturbacji" w szwedzkich przedszkolach i o aresztowaniu kanadyjskiego ucznia za twierdzenie, że są dwie płcie.
Barbara Nowak została powołana na stanowisko w kuratorium w 2016 roku przez ówczesną ministrę edukacji Annę Zalewską. Była jedyną kandydatką w konkursie, pozostałe podania zostały odrzucone ze względów formalnych. Zaraz po objęciu stanowiska nowa kuratorka zapowiadała, że "będzie ukierunkowywać pracę wychowawczą szkół na wychowanie patriotyczne". W listopadzie 2017 sprzeciwiała się wywieszeniu w krakowskich szkołach preambuły do Konstytucji RP, nazywając to działanie "szkodliwym".
Wcześniej Nowak była krakowską radną z ramienia klubu PiS, którego była wiceprzewodniczącą, a podczas V i VI Kongresu PiS (2020 i 2021 rok) była wybierana na członkinię Rady Politycznej Partii.
Małgorzata Rauch (była podkarpacka kurator oświaty) na drugim miejscu w wyborach do sejmiku na Podkarpaciu
Małgorzata Rauch, była podkarpacka kurator oświaty w latach 2016 - 2024, startuje z drugiego miejsca w wyborach do sejmiku województwa. Rauch kandyduje z okręgu numer dwa obejmującym powiaty dębicki, mielecki, ropczycko-sędziszowski oraz strzyżowski.
Trzy lata temu Małgorzata Rauch skrytykowała uczniów za udział w strajkach kobiet, które przetoczyły się po Polsce w wyniku wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji. W liście do dyrektorów podkarpackich szkół, nauczycieli i rodziców zwracała między innymi uwagę na "przekleństwa" oraz "nieprzyzwoite słowa i rysunki", których młodzi ludzie używali w trakcie manifestacji. Nie podobało jej się także „stosowanie przemocy i agresji” przez młodych.
Wybory samorządowe 7 kwietnia
Pierwsza tura najbliższych wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21 kwietnia. Polacy wybiorą wówczas radnych rad gmin (i miast), rad powiatów, sejmików województw, a także prezydentów, burmistrzów miast i wójtów gmin.
Źródło: tvn24.pl