Barbara Nowak została w piątek odwołana ze stanowiska małopolskiej kurator oświaty. Za sprawą skrajnie prawicowych poglądów oraz rozpowszechniania kontrowersyjnych tez i fake newsów nieraz było o niej głośno. Przypominamy bulwersujące wypowiedzi kurator Nowak.
- Dziś mamy przyjemność poinformować młodzież, nauczycieli i rodziców, że czarny czas dla edukacji i średniowiecze, które próbowano wam tutaj zaprowadzić w edukacji, właśnie się skończyło. Właśnie podpisałam odwołanie pani kurator Barbary Nowak – ogłosiła w piątek ministra oświaty Barbara Nowacka.
Jeszcze piastując swoje stanowisko, Barbara Nowak podważała między innymi skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19, nazywając je "eksperymentem", modliła się o "uzdrowienie gejów", a także powielała fake newsy o "pokojach do masturbacji" w szwedzkich przedszkolach i o aresztowaniu kanadyjskiego ucznia za twierdzenie, że są dwie płcie.
O "propedofilskim dokumencie"
W 2019 roku o małopolskiej kurator oświaty zrobiło się głośno po tym, jak skomentowała podpisanie przez Rafała Trzaskowskiego deklaracji dla LGBT+. - W tej deklaracji jest zapowiedź - jeden z punktów - że ma wejść do szkół wychowanie seksualne według standardów WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. Każdy, kto zna ten dokument, wie, że to jest propedofilski dokument - oświadczyła wówczas Nowak.
O "pokojach do masturbacji"
W ubiegłym miesiącu Barbara Nowak udzieliła wywiadu Wirtualnej Polsce. Rozmowa dotyczyła m.in. rzekomej seksualizacji dzieci we wskazaniach WHO. Gdy prowadzący rozmowę zauważył, że standardy WHO "to nie program lekcji, ale zbiór obserwacji tego, co się dzieje z człowiekiem na różnych etapach rozwoju" i "nie jest tak, że czterolatek będzie uczony masturbacji", kurator stwierdziła, że mówi on nieprawdę. - W szwedzkich przedszkolach są specjalne pokoje, do których nauczycielka idzie z dzieckiem i go masturbuje - dodała. - Gdzie tak jest? - dopytywał dziennikarz. Nowak odpowiedziała: "To niech pan sobie poczyta. To są informacje od nauczycieli stamtąd. Polka pracująca w przedszkolu w Szwecji mi o tym opowiadała. Była przerażona".
Słowa Nowak wywołały w mediach społecznościowych oburzenie. Były szeroko komentowane i cytowane. Do sprawy odniosła się m.in. ambasada Szwecji. Na jej oficjalnym koncie na platformie X napisano dzień po wywiadzie z Nowak: "Pojawiły się absurdalne i nieprawdziwe twierdzenia na temat szwedzkich przedszkoli. To ubolewania godne, że dezinformacja na temat Szwecji jest szerzona w ten sposób. Przy tej okazji warto pamiętać, jak ważne jest sprawdzanie faktów i poszukiwanie wiarygodnych źródeł informacji".
O szczepionkach przeciw covid-19
W styczniu 2022 roku, gosząc na antenie Radia Zet, Barbara Nowak została poproszona o skomentowanie propozycji obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 dla nauczycieli. Odparła wówczas, że nie zgadza się z tym pomysłem, szczepionki zaś określiła mianem "eksperymentu", którego konsekwencje - "jak wszyscy wiedzą" - "jeszcze nie są do końca (...) stwierdzone". W swoim gabinecie gościła antyszczepionkowców, kwestionując sensowność wprowadzanych w szkołach podczas pandemii obostrzeń.
ZOBACZ TEŻ: Kurator Barbara Nowak odznaczona przez Rzecznika Praw Dziecka za "obronę życia i praw najmłodszych"
O "haniebnym" użyciu "Dziadów"
23 listopada 2021 roku kurator Nowak wydała stanowisko w sprawie spektaklu teatralnego w reżyserii Mai Kleczewskiej. "ODRADZAM organizację wyjść szkolnych na spektakl "Dziady" w Teatrze J. Słowackiego. W mojej ocenie, haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu" - napisała wówczas na X (dawniej Twitter). W komunikacie stwierdziła również, że inscenizacja Kleczewskiej "jest swobodną emanacją poglądów środowiska, które pragnie kształtować spojrzenie społeczne na współczesną Polskę nie z troską, miłością należną Ojczyźnie, lecz z nienawiścią do jej rodowodu historycznego, do tożsamości narodu ugruntowanego na fundamencie tradycji cywilizacji łacińskiej. Ten spektakl zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków określonych w preambule Prawa Oświatowego".
O swoich marzeniach
- Moja przyjaciółka, kurator małopolski, odważny człowiek, kobieta. Nikogo się nie boi. Myśli jak pisowiec i robi jak pisowiec powinien. Basia! - w taki sposób była Małopolska Kurator Oświaty została przedstawiona przez na spotkaniu Klubu Ronina. Zapowiedź została przyjęta z uśmiechem i skwitowana słowami: - Bardzo serdecznie dziękuję, to więcej, niż bym sobie wymarzyła.
O tym, czym nie może być szkoła
- Bo szkoła nie jest miejscem demokracji, zwłaszcza demokracji w dzisiejszym powszechnym rozumieniu. Szkoła to ma być miejsce rozsądnego przymusu - oceniła Barbara Nowak w maju 2019 roku, komplementując nauczycieli za "przymuszenie" uczniów do zjawienia się na prelekcji nt. stosunków Polski z Ukrainą.
Barbara Nowak - jak przebiegała jej kariera
Barbara Nowak została powołana na stanowisko w kuratorium w 2016 roku przez ówczesną ministrę edukacji Annę Zalewską. Była jedyną kandydatką w konkursie, pozostałe podania zostały odrzucone ze względów formalnych. Zaraz po objęciu stanowiska nowa kuratorka zapowiadała, że "będzie ukierunkowywać pracę wychowawczą szkół na wychowanie patriotyczne". W listopadzie 2017 sprzeciwiała się wywieszeniu w krakowskich szkołach preambuły do Konstytucji RP, nazywając to działanie "szkodliwym".
Wcześniej Nowak była krakowską radną z ramienia klubu PiS, którego była wiceprzewodniczącą, a podczas V i VI Kongresu PiS (2026 i 2021 rok) była wybierana na członkinię Rady Politycznej Partii.
Źródło: TVN24.pl