Przypomina parkometr, ale służy do zupełnie czegoś innego. Alkosłupki pojawiły się w kolejnych miastach

Alkosłupek w sierpniu zamontowano w Poznaniu
Alkosłupek w sierpniu zamontowano w Poznaniu
Źródło: Promiler

Każdy kierowca przed jazdą powinien wiedzieć, czy powinien wsiadać za kierownicą. Trzeźwość można zbadać za pomocą własnych alkomatów lub na komisariacie, ale pomóc tż mogą tzw. alkosłupki, czyli urządzenia do szybkiego pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Miejskie alkomaty pojawiły się w kolejnych miastach. Pierwszy uliczny alkomat postawiono w Warszawie. Do stolicy w ostatnim czasie dołączyły Poznań i Bydgoszcz, w planach jest także stacja narciarska.

Pierwszy w kraju stacjonarny alkosłupek stanął przy Bulwarach Wiślanych w Warszawie w roku 2023. Inicjatorem tego projektu było Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Miasta Stołecznego Warszawa. Jak informuje producent, to miejsce typowo letnie, więc obecnie to urządzenie jest wyłączone.

- Chcieliśmy ułatwić mieszkańcom samodzielne sprawdzanie swojego stanu trzeźwości. Każdy może dobrowolnie sprawdzić, jak wypita ilość alkoholu wpływa na jego organizm. Zakładamy, że w ten sposób zwiększy się umiejętność samokontroli u osób, które są zainteresowane pomiarami i pozytywnie wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na warszawskich ulicach. Projekt jest pilotażem i będziemy przyglądać się, jak spełnia potrzeby mieszkańców - przekazywał w komunikacie Tomasz Pactwa, Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Warszawy.

Alkosłupek na Skwerze Kahla w Warszawie
Alkosłupek na Skwerze Kahla w Warszawie
Źródło: PROMILER

Alkosłupek w Poznaniu, w Bydgoszczy i w górach

Kolejne urządzenie zamontowano w Poznaniu. Pojawiło się w sierpniu bieżącego roku w centrum miasta na Placu Wiosny Ludów - 150 m od Starego Rynku.

W połowie listopada zainstalowano alkomat w Bydgoszczy przy ul. Mostowej. - Będzie działać na razie na czas Jarmarku Bożonarodzeniowego - informuje producent.

Alkosłupek w Bydgoszczy przy ulicy Mostowej
Alkosłupek w Bydgoszczy przy ulicy Mostowej
Źródło: B. Witkowski / Urząd Miasta Bydgoszczy

To nie koniec. Kolejny alkomat zamontowany będzie także w górach. - W tym tygodniu mamy kolejny montaż w Jaworzynie Krynickiej przy stacji narciarskiej - informuje Mikołaj Witczak z Promilera.

Jak działa alkosłupek?

- Alkosłupek obsługiwany jest jednym przyciskiem, a pomiar jest możliwy po dokonaniu opłaty kartą płatniczą. Użycie alkomatu jest proste i intuicyjne, wystarczy podążać za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie urządzenia, by w kilka chwil otrzymać wynik pomiaru - wyjaśnia w komunikacie firma Promiler.

Czy będą następne stacjonarne alkomaty?

Jak informuje producent, alkosłupki to rozwiązanie nowatorskie na skalę światową - żaden inny kraj nie może sie pochwalić takim alkomatem w miejscu publicznym dostępnym 24 godziny przez 365 dni w roku.

- Staramy się zachęcać duże miasta do tej inicjatywy. Niestety często spotykamy się z odmową - mówi Mikołaj Witczak.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: