Przy Bulwarach Wiślanych stanął ogólnodostępny alkomat - alkosłupek. Producent twierdzi, że jest to pierwsze takie urządzenie na świecie. Zapewnia, że działa ono niezależnie od warunków atmosferycznych i jest proste w obsłudze.
Z początkiem sierpnia na Skwerze Kahla w Warszawie, przy Tamce, w wejściu na popularne wśród warszawiaków Bulwary Wiślane, pojawił się alkomat. To alkosłupek firmy PROMILER, producenta alkomatów. Firma zapewniła, że jest to pierwsze takie urządzenie na świecie i działa niezależnie od warunków pogodowych.
Alkomat jest ogólnodostępny i pracuje całą dobę. - Obsługiwany jest jednym przyciskiem, a pomiar jest możliwy po dokonaniu opłaty kartą płatniczą. W chwili pisania tej informacji koszt pomiaru wynosi 5 złotych. Użycie alkomatu jest proste i intuicyjne, wystarczy podążać za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie urządzenia, by w kilka chwil otrzymać wynik pomiaru - wyjaśnia w komunikacie firma PROMILER.
Pomysł zrodził się pięć lat temu
Inicjatorem tego projektu jest Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Miasta Stołecznego Warszawa. W 2018 roku wystąpiło ono z pomysłem instalacji ogólnodostępnego publicznie alkomatu.
- Chcieliśmy ułatwić mieszkańcom samodzielne sprawdzanie swojego stanu trzeźwości. Każdy może dobrowolnie sprawdzić, jak wypita ilość alkoholu wpływa na jego organizm. Zakładamy, że w ten sposób zwiększy się umiejętność samokontroli u osób, które są zainteresowane pomiarami i pozytywnie wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na warszawskich ulicach. Projekt jest pilotażem i będziemy przyglądać się, jak spełnia potrzeby mieszkańców - powiedział, cytowany w komunikacie Tomasz Pactwa, Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Warszawy.
Jak zaznaczono, wybór miejsca instalacji alkomatu nie jest przypadkowy. Zlokalizowanie urządzenia na przejściu w stronę popularnych Bulwarów Wiślanych to koncepcja Biura Pomocy i Projektów Społecznych Stolicy. Wyjaśniono, że latem obfituje ono w osoby potencjalnie zainteresowane sprawdzeniem swojego stanu o każdej godzinie dnia i nocy. - Popularność alkosłupka PROMILER zdaje się to potwierdzać, gdyż mimo częstych opadów przez pierwszy miesiąc działania alkomatu, skorzystało z niego blisko 500 osób - dodano w komunikacie.
Skomplikowany proces
Jak tłumaczy w komunikacie firma PROMILER pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu jest skomplikowanym procesem wymagającym stabilnych warunków temperatury, wilgotności i ciśnienia dlatego "do tej pory nie było na świecie tego rodzaju urządzeń". Producent alkomatów podjął się stworzenia alkosłupka. - Prace badawczo-rozwojowe nad alkomatem, który byłby zdolny bez nadzoru pracować w każdych warunkach pogodowych podjęliśmy już w 2014 roku. Zainteresowanie warszawskiego Biura Projektów Społecznych spowodowało, że przeznaczyliśmy na ten projekt znacznie więcej zasobów i oto po 4 latach jest - powiedział, cytowany w komunikacie Mikołaj Witczak, przedstawiciel producenta.
Alkosłupek PROMILER został zaprojektowany by pracować bez przerwy w niemal dowolnych warunkach atmosferycznych z precyzją +/- 10% wyniku. - Dołożyliśmy starań by wyeliminować wpływ wahań warunków środowiskowych na pracę alkosłupka, jednak praca w laboratorium musi być zderzona z rzeczywistością i z prawdziwym użytkownikiem – temu służy pilotaż projektu w Warszawie - dodał przedstawiciel PROMILER. Producent zastrzega jednak, że mimo to wyniki należy traktować wyłącznie jako poglądowe.
Polski producent
PROMILER sp. z o.o. to polski producent, który od 20 lat specjalizuje się w projektowaniu urządzeń do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak wyjaśniła firma są to zarówno profesjonalne alkomaty, z których korzystają służby mundurowe w całej Polsce, jak również alkomaty osobiste o bardzo wysokiej precyzji.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: PROMILER