Przy wejściu na Bulwary Wiślane stanął... alkosłupek. Jak działa?

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jak działa alkomat?
Jak działa alkomat?Marcin Gula / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Jak działa alkomat?Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

Przy Bulwarach Wiślanych stanął ogólnodostępny alkomat - alkosłupek. Producent twierdzi, że jest to pierwsze takie urządzenie na świecie. Zapewnia, że działa ono niezależnie od warunków atmosferycznych i jest proste w obsłudze.

Z początkiem sierpnia na Skwerze Kahla w Warszawie, przy Tamce, w wejściu na popularne wśród warszawiaków Bulwary Wiślane, pojawił się alkomat. To alkosłupek firmy PROMILER, producenta alkomatów. Firma zapewniła, że jest to pierwsze takie urządzenie na świecie i działa niezależnie od warunków pogodowych.

Alkomat jest ogólnodostępny i pracuje całą dobę. - Obsługiwany jest jednym przyciskiem, a pomiar jest możliwy po dokonaniu opłaty kartą płatniczą. W chwili pisania tej informacji koszt pomiaru wynosi 5 złotych. Użycie alkomatu jest proste i intuicyjne, wystarczy podążać za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie urządzenia, by w kilka chwil otrzymać wynik pomiaru - wyjaśnia w komunikacie firma PROMILER.

Alkosłupek na Skwerze KahlaPROMILER

Pomysł zrodził się pięć lat temu

Inicjatorem tego projektu jest Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Miasta Stołecznego Warszawa. W 2018 roku wystąpiło ono z pomysłem instalacji ogólnodostępnego publicznie alkomatu.

- Chcieliśmy ułatwić mieszkańcom samodzielne sprawdzanie swojego stanu trzeźwości. Każdy może dobrowolnie sprawdzić, jak wypita ilość alkoholu wpływa na jego organizm. Zakładamy, że w ten sposób zwiększy się umiejętność samokontroli u osób, które są zainteresowane pomiarami i pozytywnie wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na warszawskich ulicach. Projekt jest pilotażem i będziemy przyglądać się, jak spełnia potrzeby mieszkańców - powiedział, cytowany w komunikacie Tomasz Pactwa, Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Warszawy.

Jak zaznaczono, wybór miejsca instalacji alkomatu nie jest przypadkowy. Zlokalizowanie urządzenia na przejściu w stronę popularnych Bulwarów Wiślanych to koncepcja Biura Pomocy i Projektów Społecznych Stolicy. Wyjaśniono, że latem obfituje ono w osoby potencjalnie zainteresowane sprawdzeniem swojego stanu o każdej godzinie dnia i nocy. - Popularność alkosłupka PROMILER zdaje się to potwierdzać, gdyż mimo częstych opadów przez pierwszy miesiąc działania alkomatu, skorzystało z niego blisko 500 osób - dodano w komunikacie.

Alkosłupek na Skwerze KahlaPROMILER

Skomplikowany proces

Jak tłumaczy w komunikacie firma PROMILER pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu jest skomplikowanym procesem wymagającym stabilnych warunków temperatury, wilgotności i ciśnienia dlatego "do tej pory nie było na świecie tego rodzaju urządzeń". Producent alkomatów podjął się stworzenia alkosłupka. - Prace badawczo-rozwojowe nad alkomatem, który byłby zdolny bez nadzoru pracować w każdych warunkach pogodowych podjęliśmy już w 2014 roku. Zainteresowanie warszawskiego Biura Projektów Społecznych spowodowało, że przeznaczyliśmy na ten projekt znacznie więcej zasobów i oto po 4 latach jest - powiedział, cytowany w komunikacie Mikołaj Witczak, przedstawiciel producenta.

Alkosłupek PROMILER został zaprojektowany by pracować bez przerwy w niemal dowolnych warunkach atmosferycznych z precyzją +/- 10% wyniku. - Dołożyliśmy starań by wyeliminować wpływ wahań warunków środowiskowych na pracę alkosłupka, jednak praca w laboratorium musi być zderzona z rzeczywistością i z prawdziwym użytkownikiem – temu służy pilotaż projektu w Warszawie - dodał przedstawiciel PROMILER. Producent zastrzega jednak, że mimo to wyniki należy traktować wyłącznie jako poglądowe.

Polski producent

PROMILER sp. z o.o. to polski producent, który od 20 lat specjalizuje się w projektowaniu urządzeń do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak wyjaśniła firma są to zarówno profesjonalne alkomaty, z których korzystają służby mundurowe w całej Polsce, jak również alkomaty osobiste o bardzo wysokiej precyzji.

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: PROMILER

Pozostałe wiadomości

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl