Większa frekwencja w Tatrzańskim Parku Narodowym w 2024 roku przełożyła się na więcej interwencji TOPR. W niektórych kategoriach akcji ratunkowych było ponad trzy raz więcej. Ratownicy mówią, że do części wypadków mogłoby nie dojść, gdyby turyści lepiej przygotowywali się do wypraw.
W sumie w 2024 roku ratownicy TOPR udzielili pomocy 1330 turystom, taternikom i narciarzom, co w stosunku do 2023 r. oznacza wzrost aż o 36 proc. 18 wypadków okazało się śmiertelnych.
Tatrzańscy ratownicy odnotowali, że aż o 112 proc. wzrosła ilość tzw. wypadków taternickich - w ubiegłym roku ratownicy udzielali pomocy 53 wspinaczom, a w 2023 r. takich poszkodowanych było 25.
W 2024 roku Tatry odwiedziło ponad pięć milionów turystów.
Więcej wypadków lawinowych
Jak wynika ze statystyk TOPR, do przyczyn zdarzeń należą też nagłe zachorowania, których w 2024 r. odnotowano 251 więcej niż rok wcześniej - 151 (wzrost o 66 proc.). Ratownicy zauważają, że prawdopodobnie ten duży wzrost jest związany z serią zachorowań typu biegunka, wymioty, odwodnienie, które masowo wystąpiły podczas ostatnich wakacji. Wśród przyczyn górskich wypadków ratownicy wymieniają również: brak odpowiednich umiejętności turystów, nieodpowiednie wyposażenie i zabłądzenia.
W ubiegłym roku ratownicy TOPR odnotowali też duży wzrost wypadków lawinowych – ratowali oni 11 osób przysypanych lub porwanych przez zwały śniegu, a w 2023 r. takich poszkodowanych było tylko troje.
Za to mniej turystów zabłądziło. W 2023 roku były to 44 osoby, w 2024 - tylko 33. Mniej było też wypadków skiturowych i freeride (ekstremalne zjazdy w trudnym terenie - w przypadku Tatr głownie na nartach).
Części wypadków można było uniknąć
"Przynajmniej do części tych zdarzeń mogłoby nie dojść, gdyby odwiedzający Tatry lepiej planowali wycieczki, przygotowali się pod względem kondycyjnym oraz posiadali odpowiedni ekwipunek wraz z umiejętnością korzystania z niego" – komentują ratownicy TOPR na swojej stronie internetowej.
Z opublikowanych przez TOPR statystyk wynika, że 458 osób ratowanych nie doznało żadnych urazów; 453 poszkodowanych zostało lekko rannych, a 401 doznało ciężkich urazów. W ubiegłym roku 18 osób zginęło w Tatrach, a w 2023 r. doszło tu do 15 śmiertelnych zdarzeń. W 439 działaniach ratowniczych w najwyższych polskich górach brał udział śmigłowiec – podsumowali ratownicy TOPR.
Ubiegły rok był rekordowy pod względem frekwencji turystycznej w Tatrach. Na szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego weszło 5 mln 91 tys. osób.
Źródło: PAP / tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TOPR/Facebook