Nadchodzi koniec sezonu narciarskiego w Tatrach. Jak poinformowały w komunikacie władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, 8 maja niemal cały obszar parku zostanie zamknięty dla narciarzy. Wyjątkiem jest szlak na Rysy, który będzie dostępny dla narciarzy wysokogórskich do 21 maja.
Majówka to ostatni dzwonek na to, by w Tatrach założyć narty i nacieszyć się dobiegającym końca zimową - w górskich warunkach - aurą. Zbliża się zakończenie sezonu narciarskiego w Tatrach.
Koniec sezonu narciarskiego w Tatrach
8 maja 2023 obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zostanie zamknięty dla uprawiania wszelkich form narciarstwa. Jak podkreślają w komunikacie władze TPN, dotyczy to zarówno turystyki narciarskiej, jak i narciarstwa ekstremalnego i zjazdowego.
Otwarte w czasie majówki są stacje narciarskie położone w wyższych partiach gór. Te położone niżej są już, ze względu na wiosenne warunki pogodowe, nieczynne. Niektóre zamknęły się już w marcu - na przykład na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem.
Warunki w Tatrach. Maj 2023
Jak podkreślają władze TPN, w wyższych partiach Tatr podczas majówki śnieg nadal cieszy narciarzy skiturowych. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie bezpiecznie - to z powodu drugiego stopnia zagrożenia lawinowego, jaki na początku majówki obowiązuje w tych górach.
"Prognozowany opad deszczu negatywnie wpłynie na stabilność pokrywy śniegu w szczególności w niższych partiach Tatr.Powyżej 1900m n.p.m należy spodziewać się świeżych ( niewielkich ) depozytów. Generalnie pokrywa śniegu jest w znacznym stopniu przemoczona co utrudnia poruszanie się. W terenie bardzo stromym możliwe lawiny z ciężkiego mokrego śniegu" - czytamy w komunikacie lawinowym Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Według prognoz, lawinowa "dwójka" ma się utrzymać także w niedzielę.
Przyroda budzi się do życia
Wiosna oznacza jednak nie tylko topniejący śnieg i koniec sezonu narciarskiego, ale też budzenie się tatrzańskiej przyrody. "W maju w strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu do lęgów przystępują siwerniaki, czeczotki, podróżniczki i cietrzewie, czyli gatunki wymagające szczególnej ochrony. W maju samice wielu gatunków zwierząt wydają na świat młode. W okresie poprzedzającym poród starannie wyszukują miejsca bezpieczne, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju. Zwierzęta po zimie, zwłaszcza przedłużającej się, są bardzo osłabione" - przestrzegają przyrodnicy.
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zaznaczają, że właśnie z tego powodu w Tatrach należy bezwzględnie zapewnić im spokój i ochronę.
Źródło: tvn24.pl, TPN, TOPR
Źródło zdjęcia głównego: kamery.topr.pl