Nie wrócił z wycieczki w góry. W czasie poszukiwań ratownicy natrafili na lawinisko i znaleźli poszukiwanego. Niestety, nie udało się go uratować.
Około godziny 24 na centralę TOPR wpłynęło zgłoszenie o turyście, który nie wrócił z wycieczki w góry. Rozpoczęto poszukiwania, około godziny 4:45 w rejonie Świnickiej Kotliny ratownicy natrafili na lawinisko, a następnie znaleźli poszukiwanego. Pomimo podjętych działań ratowniczych turysty nie udało się uratować.
Lawina średnich rozmiarów zeszła z rejonu Świnickiej Przełęczy prawdopodobnie w sobotę w godzinach późno popołudniowych.
- Mężczyzna miał przy sobie detektor lawinowy, dzięki któremu ratownicy TOPR szybko odnaleźli go pod zwałami śniegu. Od razu po dotarciu na lawinisko na swoich urządzeniach ratownicy złapali sygnał nadawany przez detektor i po około dwóch minutach dotarli do poszkodowanego, który znajdował się 40 centymetrów pod śniegiem. Wydobyli go na powierzchnię, ale na ratunek było już za późno” – powiedział ratownik dyżurny TOPR Tomasz Wojciechowski. - W momencie zejścia lawiny 34-latek miał odpięte narty skiturowe, poruszał się pieszo - dodał.
Tragicznie zmarły to 34-latek z Małopolski. W momencie zejścia lawiny 34-latek miał odpięte narty skiturowe, poruszał się pieszo. Ciało z polecenia prokuratury zabezpieczono do dalszych badań.
Niebezpieczna pogoda
Jak przekazał Tatrzański Park Narodowy, w wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pod nową warstwą świeżego śniegu zalega starszy, twardy śnieg, miejscami występują zaspy. Ośnieżone gałęzie kosodrzewiny w wielu miejscach "kładą się" na szlaki, utrudniając przejście. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur i mgła, które ograniczają widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń. W partiach reglowych również zaobserwowana została kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu. Szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych - błotniste. Na drzewach pojawiła się okiść, zaś pod naporem ciężkiego śniegu mogą łamać się gałęzie.
Drugi stopień zagrożenia lawinowego
W Tatrach na wysokości powyżej 1700 metrów nad poziomem morza obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się w wyższych partiach gór wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
Opady śniegu w Tatrach i Zakopanem zapowiadane są również na poniedziałek.
Źródło: tvn24.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl