Trudne warunki turystyczne utrzymują się w Tatrach. Po nocnych opadach śniegu szlaki są zdradliwie śliskie, a miejscami tworzą się zaspy. W niższych partiach gór niebezpieczeństwo stanowi oklejająca gałęzie okiść.
Na Podhalu i w Tatrach w nocy z soboty na niedzielę spadł śnieg. W Zakopanem leży około 5 centymetrów, a na Kasprowym Wierchu grubość pokrywy wzrosła do 81 cm.
Czytaj dalej: Kwietniowy śnieg w obiektywie Reporterów 24
Groźnie nie tylko na szczytach
Jak przekazał Tatrzański Park Narodowy, w wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pod nową warstwą świeżego śniegu zalega starszy, twardy śnieg, miejscami występują zaspy. Ośnieżone gałęzie kosodrzewiny w wielu miejscach "kładą się" na szlaki, utrudniając przejście. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur i mgła, które ograniczają widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń. W partiach reglowych również zaobserwowana została kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu. Szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych - błotniste. Na drzewach pojawiła się okiść, zaś pod naporem ciężkiego śniegu mogą łamać się gałęzie.
W Tatrach na wysokości powyżej 1700 metrów nad poziomem morza obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się w wyższych partiach gór wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
Opady śniegu w Tatrach i Zakopanem zapowiadane są również na poniedziałek.
Źródło: PAP, TPN
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl