Rozpoczęła się 23. edycja Szlachetnej Paczki. W sobotę została uruchomiona baza rodzin, oczekujących na pomoc. Dzięki niej zainteresowani mogą bliżej poznać osoby, które chcą wesprzeć. W sobotę rano było w niej około 5300 historii, ta liczba wciąż rośnie.
Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki zakończy się 16 i 17 grudnia, podczas tak zwanego "weekendu cudów". To wtedy potrzebujące rodziny i osoby otrzymają przygotowane dla nich prezenty. W ich przekazaniu pomogą wolontariusze.
- Rozpoczęła się 23. edycja Szlachetnej Paczki. To już teraz możesz przeczytać na naszej stronie historie rodzin, którym możesz pomóc. Wystarczy, że wejdziesz na stronę szlachetnapaczka.pl, wybierzesz rodzinę, która chwyci cię za serce i niewielkim wysiłkiem przygotujesz dla niej pomoc. Realną pomoc, mądrą pomoc, taką, która zmieni jej życie – powiedziała Joanna Sadzik, prezeska stowarzyszenia Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę.
Na pomoc czeka kilka tysięcy rodzin. W sobotę rano było to około 5300, jednak ta liczba stale się zmienia. Kolejni potrzebujący są dopisywani. Przed godziną 13 w bazie było już 6 tys. 955 pozycji. Jednocześnie rośnie liczba rodzin i osób, które znalazły swoich darczyńców - w sobotę po południu była to ponad jedna trzecia rodzin (2777).
Baza czynna będzie przez cztery tygodnie.
- Zima dla wielu osób nie znaczy białego puchu i czegoś radosnego, nie czekają na tę zimę, dlatego, że jest im zwyczajnie zimno w ich domach. Oszczędzają na ogrzewaniu. Koszty energii wzrosły najbardziej – mówiła na antenie TVN24 Sadzik.
Jak można pomóc?
Paczkę można skompletować samodzielnie lub w grupie. Można także wpłacać fundusze, dzięki którym wolontariusze Szlachetnej Paczki zakupią potrzebne produkty – chodzi często o przedmioty niezbędne do codziennego funkcjonowania: żywność, odzież, pościel, pralkę.
Pomóc można też np. przynosząc stary, niepotrzebny telefon do salonu jednego z operatorów sieci komórkowej lub kupując kawę na stacji paliw, zaangażowanej w akcję.
Szlachetna Paczka wybiera potrzebujących
Wolontariusze Wiosny odwiedzali wcześniej rodziny i osoby zgłoszone, jako te, którym potrzebna byłaby pomoc. Następnie wyselekcjonowali tych najbardziej potrzebujących wsparcia – są to rodzice i dzieci, osoby starsze, samotne, często dotknięte nieszczęśliwym wypadkiem, niepełnosprawnością.
W poprzednim roku "szlachetną paczkę" otrzymało blisko 15,5 tys. rodzin. Łączna wartości pomocy przekazanej w paczkach wyniosła prawie 59 mln zł. Średnia wartość darów dla jednej rodziny równa była 3,9 tys. zł.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24