Poprawa ukrwienia, dobroczynny wpływ na skórę, ulga w bólach reumatycznych. To tylko niektóre spośród leczniczych właściwości solanki. Kopalnia Soli Wieliczka otrzymała właśnie świadectwo potwierdzające korzystny wpływ solanki na zdrowie. Zamierza wykorzystać ją do leczenia.
Solanka pochodząca z dwóch podziemnych wypływów z VI i VII poziomu kopalni spełnia wymagania określone dla mineralnej wody leczniczej. Jak informuje raport Państwowego Zakładu Higieny - woda została poddana badaniom fizykochemicznym, mikrobiologicznym oraz izotopowym. Składnikiem, który nadaje solance cech leczniczych jest mineralizacja.
Podziemne kąpiele solankowe
- Potwierdzenie leczniczych właściwości wielickich solanek pozwoli nam wzbogacić ofertę uzdrowiska o kolejne zabiegi - zdradza prezes Kopalni Soli Wieliczka Kajetan d’Obyrn. Solanka będzie wykorzystywana m.in. do kąpieli oraz produkcji solnego aerozolu. Pacjenci będą mogli skorzystać z niej zarówno pod ziemią, jak i w gabinetach na powierzchni. Planowana jest również sprzedaż słonej wielickiej wody mineralnej do wykorzystania w domu.
- W Parku św. Kingi trwa obecnie budowa tężni, w której do inhalacji wykorzystywany będzie aerozol z solanek. Dobroczynne właściwości podziemnych wód pozwalają również śmiało myśleć o wskrzeszeniu w Wieliczce tradycji leczniczych kąpieli – dodaje d’Obyrn.
Ukojenie dla skóry i ulga w bólu
Solanka ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości – pobudza zachodzące w skórze procesy biochemiczne, poprawia ukrwienie, Kąpiele z wykorzystaniem solanki zalecane są w chorobach reumatycznych, zwyrodnieniach, w stanach pourazowych kości i stawów. Skuteczność kąpieli solankowych obserwuje się także przy leczeniu nerwic wegetatywnych. Sól odłożona w naskórku pobudza czynność autonomicznego układu nerwowego, a zatem wielu narządów wewnętrznych. Ponadto solankowe inhalacje działają leczniczo w schorzeniach układu oddechowego.
Kurort zdrowia i relaksu
W 2011 roku Kopalnia Soli Wieliczka uzyskała status sanatorium uzdrowiskowego. Walory lecznicze kopalni znano jednak już w XVI wieku, a od XIX wieku traktowano Wieliczkę jako kurort, gdzie można zażyć solankowych kąpieli.
- Sól zdaje się popierać proces galwaniczno-elektryczny i magnetyczny w całej naturze i przez to utrzymywać życie powszechne ziemi, jako też istot na niej znajdujących się – pisał w 1834 roku w pracy pt. „O Wieliczce pod względem histori naturalnej, dziejów i kąpieli” dr Feliks Boczkowski. Dzięki wysiłkom doktora w Wieliczce powstał zakład kąpielowy, jednak rabacja galicyjska przeszkodziła w rozwoju przedsięwzięcia.
W połowie XX w. w kopalni zgodnie z pomysłem Mieczysława Skulimowskiego narodziła się subterranoterapia, czyli nowatorska metoda leczenia schorzeń układu oddechowego. Polega ona na ekspozycji chorych na określone czynniki mikroklimatu wyrobisk solnych. Na V poziomie kopalni powstało wówczas sanatorium alergologiczne.
Uzdrowisko z listy UNESCO
Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka" to pierwsze w Polsce podziemne sanatorium uzdrowiskowe. Jego bazę leczniczą tworzą znajdujące się na głębokości 135 m komory: Jezioro Wessel i Stajnia Gór Wschodnich. Niebawem dołączą do nich dwie kolejne – Smok i III/232. Na powierzchni w budynku "Młyn Solny" znajdują się gabinety specjalistyczne i pracownie.
Działalność wielickiej kopalni trwa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Ruch turystyczny pojawił się tam pod koniec XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Lecznicza solanka pochodzi z Kopalni Soli w Wieliczce:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mmg/par / Źródło: TVN 24 Kraków/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Cédric Puisney