Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pochwalili się sensacyjnym odkryciem. W wykopaliskach przeprowadzonych na terenie zamku w Ojcowie znaleźli scytyjski grot strzały, pochodzący prawdopodobnie z VI w. p.n.e. Może to być ślad najazdu Scytów na te ziemie.
- Znalezisko jest naprawdę bardzo cenne i wyjątkowo ciekawe – komentuje kierownik badań, dr Michał Wojenka z Instytutu Archeologii UJ.
– Pozostałości po najazdach Scytów znajduje się w Polsce niezwykle rzadko – dodaje.
Jak mówi archeolog, odkrycie to rzuca nowe światło na historię osadnictwa kultury łużyckiej na ojcowskim wzgórzu zamkowym. To prawdopodobnie kolejny dowód na to, że przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską przechodzili wojownicy z ludu Scytów.
Scytyjskie najazdy uznaje się za przyczynę załamania się osadnictwa kultury łużyckiej na terenie Małopolski oraz jej upadek na Śląsku.
Dobry datownik
Znaleziony grot wykonany jest z brązu, ma 3,7 cm długości.
Ma on także bardzo duże znaczenie dla nauki: – To dobry datownik, który pozwala nam lepiej osadzić w czasie pozostałości osady kultury łużyckiej na Wzgórzu Zamkowym w Ojcowie – tłumaczy dr Michał Wojenka.
Grot został odkryty w czasie tegorocznych badań w zachodniej części zamku w Ojcowie.
Podczas wykopalisk znaleziono także m.in. pozostałości zabudowań i naczyń charakterystycznych dla kultury łużyckiej.
Scytowie
Scytowie byli koczowniczym ludem wojowniczym pochodzenia irańskiego. W VII-VII w. p.n.e. przesiedlili się z Centralnej Azji na stepy nadczarnomorskie. Tu utworzyli swoje imperium. W połowie I tysiąclecia p.n.e. organizowali wyprawy łupieżcze sięgające Europy Środkowej, a nawet granic Egiptu.
Autor: jś//kv / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Janmad