Kraków

Sikający Lenin w Krakowie. PiS protestuje: założyliśmy mu prezerwatywę

Kraków

KBF Kraków | Michał RamusSikający Lenin pojawił się w ramach Artboom Festival

Krakowscy radni z Prawa i Sprawiedliwości, w ramach protestu, okleili folią miniaturową rzeźbę Lenina, która stała na placu Centralnym podczas trwającego, Artboom Festival. Grożą zawiadomieniem do prokuratury. Uważają, że statuetka propaguje komunizm.

Emocje radnych wywołała stojąca przez kilka dni na placu Centralnym "Fontanna Przyszłości", wykonana przez Małgorzatę i Bartosza Szydłowskich. Ta półmetrowa, jaskrawozielona statua, przedstawia sikającego Lenina. Wzorowana jest na słynnej brukselskiej rzeźbie chłopca Manneken Pis.

"Założyliśmy prezerwatywę"

Jak informuje Adam Kalita, grupa radnych z PiS w czwartek rano okleiła kontrowersyjną rzeźbę folią.

- Założyliśmy Leninowi prezerwatywę - wyjaśnia Kalita. - Nie chcemy, by "zarażał" innych komunizmem - dodaje.

"To nie sztuka"

Politycy zapowiedzieli, że w piątek złożą wniosek do prokuratury, bo, w ich opinii, ustawienie Lenina to naruszenie 256 artykułu kodeksu karnego (mówiącego o zakazie propagowania faszyzmu i komunizmu).

- Choć w tym artykule trzeci punkt zaznacza, że wyjątkiem są dzieła artystyczne, to, według nas, przedstawienie Lenina z placu Centralnego nie jest sztuką - ocenia Adam Kalita.

Radny podkreśla, że w czasie wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Nowej Hucie, statuetkę zasłonięto. - Panu Szydłowskiemu brakuje odwagi do pokazywania rzeźby, czyli to chyba nie jest sztuka? - zastanawia się Kalita.

"Prześmiewczy gadżet"

Nieco inaczej sprawę samej rzeźby widzi Małgorzata Gołębiewska, dyrektor Artboom Festival.

- W żadnym razie nie chcieliśmy przywoływać duchów komunizmu - wyjaśnia. - Wręcz przeciwnie, chcieliśmy oddemonizować Nową Hutę. Sikającego Lenina ustawiliśmy nie w Alei Róż, gdzie stał dawny pomnik Lenina, a na placu Centralnym - mówi.

W opinii Gołębiewskiej eksponowanie Lenina to happening. - To taki prześmiewczy gadżet - uważa dyrektor Artboomu.

Potwierdza informację, o tym, że instalacja została usunięta na czas wizyty głowy państwa. - To nie było chowanie Lenina, ze strachu. Dostaliśmy informację, że wszystkie niestałe elementy na czas wizyty prezydenta mają być usunięte - ucina.

Zarzuty radnych uważa za absurdalne.

Lenin przeniesiony do Łaźni

Lenin został już zdjęty z placu Centralnego i przeniesiony do teatru Łaźnia Nowa. Zmiana lokalizacji rzeźby to wynik wcześniejszych ustaleń z miastem.

- Mieliśmy ściśle ustalone dni na prezentowanie Lenina - podsumowuje Gołębiewska.

Wzbudzająca emocję statua Lenina stała na placu Centralnym:

Mapa Targeo

Autor: KMK/mz / Źródło: TVN 24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: KBF Kraków | Michał Ramus

Pozostałe wiadomości