Przejechał bez przerwy ponad dwa tysiące kilometrów. W ręce miał magnes, który zakłócał pracę tachografu

Autor:
ms/
tam
Źródło:
tvn24.pl, Główny Inspektorat Ruchu Drogowego 
Rzeszów
Rzeszów Google Earth
wideo 2/6
Google EarthRzeszów

Kierowca tureckiej ciężarówki zatrzymany w Rzeszowie (woj. podkarpackie) przejechał ponad dwa tysiące kilometrów bez odpoczynku. Podczas kontroli okazało się, że używał magnesu, który zakłócał pracę tachografu i drogomierza pojazdu. - Swoim postępowaniem narażał na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego - podkreślają inspektorzy ruchu drogowego.

Jak poinformowała Monika Niżniak z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, do zdarzenia doszło w poniedziałek (30 stycznia) na jednej z ulic Rzeszowa. Patrol zatrzymał do rutynowej kontroli ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą.

Pojazd, który należy do tureckiej firmy, wiózł opony z Turcji do Polski. - Po wykonaniu wydruku z karty kierowcy stwierdzono, że kierowca bezpośrednio przed zatrzymaniem rejestrował odpoczynek w trakcie jazdy. Posługiwał się magnesem, który zakłócał prawidłowe funkcjonowanie tachografu i drogomierza ciężarówki - zrelacjonowała Niżniak.

Czytaj też: Szesnaście godzin jazdy bez przerwy. "Są jak bomba zegarowa"

Ciężarówka zatrzymana do kontroli na terenie Rzeszowa przez patrol podkarpackiej InspekcjiGłówny Inspektorat Ruchu Drogowego

GITD: narażał na niebezpieczeństwo siebie i innych

W trakcie dalszych czynności ustalono, że na trasie z Turcji do Polski, kierowca nie rejestrował swojej pracy na dystansie niemal tysiąca kilometrów i prowadził pojazd bez wymaganego odpoczynku przez ponad 2 300 kilometrów. - Swoim postępowaniem narażał na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Przemęczony kierowca może bowiem zasnąć za kierownicą i doprowadzić do wypadku - zwraca uwagę Niżniak.

GIDT: trzymał w ręku magnes, którego używał do fałszowania zapisówGłówny Inspektorat Ruchu Drogowego

Czytaj też Jedna kontrola, 25 mandatów na ponad 10 tysięcy złotych dla kierowcy, maksymalna kara dla przewoźnika

Kierowca i przewoźnik poniosą konsekwencje

Kierowca na trzy miesiące stracił prawo jazdy, został też ukarany mandatem karny.

- Używanie magnesu powodowało zabronioną ingerencję w drogomierz pojazdu, co stanowi przestępstwo z artykułu 306a Kodeksu karnego - wskazała Niżniak.

Dodała, że konsekwencje poniesie także przewoźnik. - Zostanie wobec niego wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną - przekazała.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ms/ tam

Źródło: tvn24.pl, Główny Inspektorat Ruchu Drogowego 

Źródło zdjęcia głównego: Główny Inspektorat Ruchu Drogowego

Pozostałe wiadomości