Przed kanonizacją Jana Pawła II kuria ostrzega. - Na portalach internetowych pojawiają się różne rzeczy. Prawdziwych relikwii nie ma zazwyczaj w internecie - ocenia ks. Robert Nęcek, rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej.
Jak powiedział rzecznik archidiecezji krakowskiej, przy okazji kanonizacji papieża niektórzy modlą się, a inni szukają okazji, aby zarobić.
Podkreślił, że relikwie w żadnym wypadku nie są na sprzedaż i zaapelował do wiernych o rozsądek.
– Trudno tu mówić o grzechu – stwierdził ks. Nęcek zapytany o to, czy kupowanie fałszywych relikwii to świętokradztwo. – Tu bardziej chodzi o rozum – dodał.
Wierni proszą Kościół o relikwie
Tymczasem prośby o relikwie spływają do księży z całego świata: Kanady, Argentyny, Brazylii, USA, a nawet Danii. Osoby zgłaszają się do kurii. W tych sytuacjach wymagany jest podpis biskupa diecezjalnego.
- Najczęściej proszą nas o relikwie związane z osobą Jana Pawła II – stwierdził ks. Nęcek.
Relikwie papieża otrzymał Robert Kubica.
- Jan Paweł II też uprawiał sport i lubił ludzi sportu - stwierdził wtedy kardynał Stanisław Dziwisz, przekazując dla Roberta Kubicy kroplę krwi i skrawek szaty Jana Pawła II. Sportowiec otrzymał relikwie, po tym jak w 2011 doznał poważnych obrażeń w wypadku na trasie rajdu samochodowego.
- Robert Kubica prosił o relikwie sługi bożego Jana Pawła II i za zgodą postulatury kardynał Stanisław Dziwisz przekazał relikwiarz - poinformował wówczas rzecznik krakowskiej archidiecezji ks. Nęcek.
Kanonizacja dwóch papieży
Datę kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII ogłosił w październiku 2014 r. papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie. Obaj papieże zostaną wyniesieni na ołtarze 27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione w 2000 roku przez Jana Pawła II.
Autor: mmw/mz / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24