Nad jeziorem powstanie kładka w kształcie żagla. Będzie przeszklona, a nocą ma świecić

Źródło:
tvn24.pl
Bieszczady (Podkarpacie)
Bieszczady (Podkarpacie)Google Earth
wideo 2/4
Bieszczady (Podkarpacie)Google Earth

W Polańczyku (woj. podkarpackie) nad jedną z zatok Jeziora Solińskiego powstanie pieszo-rowerowa kładka. Będzie miała około 240 metrów długości, kształtem ma nawiązywać do żaglowca. Włodarze gminy liczą na to, że nowa atrakcja ściągnie do gminy kolejnych turystów.

- Jezioro Solińskie ma ogromny potencjał turystyczny, który staramy się jak najlepiej wykorzystywać - mówi nam wójt gminy Solina Adam Piątkowski.

Pomysł budowy pieszo-rowerowej kładki łączącej oba brzegi zatoki nie jest nowy. W 2017 roku gmina wspólnie z zarządem województwa zleciła Podkarpackiemu Biuru Planowania Przestrzennego z Rzeszowa przygotowanie "Koncepcji sportowo-rekreacyjnego zagospodarowania terenów nad Jeziorem Solińskim w miejscowości Polańczyk", w której ujęta została budowa kładki.

Kładka połączy dwa brzegi zatoki

Kładka powstanie w Polańczyku i połączy tak zwaną Patelnię z uzdrowiskiem w okolicach amfiteatru przy ulicy Zdrojowej. - Teraz, aby dostać się po lądzie z jednego brzegu zatoki na drugi, trzeba pokonać naokoło prawie trzy kilometry. Kładką będzie to niecałe 240 metrów - objaśnia wójt i podkreśla, że skrócenie dystansu dzielącego oba brzeg zatoki to nie jest jedyny cel tej inwestycji. Kładka ma być kolejną w gminie atrakcją turystyczną. - Chcemy, aby swoim wyglądem wkomponowała się w krajobraz. Ma mieć formę żaglowca z dwoma masztami i częściowo przeszklonym dnem. Być może zastosujemy efekt "pękającego szkła" popularny w innych krajach - opowiada wójt.

Kładka ma połączyć dwa brzegi jeziora solińskiego Urząd Gminy w Solinie

W nocy będzie świecić, w dzień stanowić punkt widokowy

Kładka ma mieć niecałe 240 metrów długości i 3,5 metra szerokość. Znajdą się na niej ciągi piesze i rowerowe. Na środku tarasy widokowe i przeszklony pomost w kształcie koła. Konstrukcja powstanie kilkanaście metrów nad lustrem wody, tak, aby mogły pod nią przepływać żaglówki. W nocy ma być podświetlana na kolorowo. W dzień z pomostu o wysokości kilkunastu metrów będzie można podziwiać panoramę Jeziora Solińskiego i miejscowych, zielonych wzgórz. - Nasza gmina turystyką stoi, a bez atrakcji nie ma turystyki, dlatego od lat inwestujemy w jej rozwój, a kładka to jeden z naszych pomysłów na to, aby urozmaicić gościom pobyt w naszej gminie - mówi nam wójt.

Czytaj też: To będzie turystyczny hit. Powstanie najdłuższa w Polsce i jedna z najdłuższych w Europie tyrolka

W gminie Solina wybrano już firmę, która opracuje projekt budowlany kładki. Powstanie w oparciu o projekt funkcjonalno-użytkowy z 2017 roku. Po uzyskaniu zgód na budowę gmina ogłosi przetarg na wykonawcę inwestycji. - Na opracowanie dokumentacji firma ma dwanaście miesięcy, być może uda się to sfinalizować szybciej. Chcemy, aby budowa kładki ruszyła w przyszłym roku - mówi nam wójt Piątkowski.

Inwestycja ma kosztować kilkanaście milionów złotych. Gmina będzie ją realizować wspólnie z samorządem województwa podkarpackiego, a pieniądze na budowę chce pozyskać z unijnych projektów. - Wiemy, że są środki na rozwój turystyki, więc o finansowanie jesteśmy spokojni - przyznaje wójt. I podkreśla, że inwestowanie w turystykę wszystkim się opłaca, bo zarabia na tym nie tylko samorząd, ale także mieszkańcy. - Powstają nowe miejsca pracy, o które w naszym regionie trudno. Zarabiają hotelarze, restauratorzy. Jeśli chcemy konkurować z innymi ośrodkami, musimy stworzyć atrakcyjną ofertę dla klienta. Postawiliśmy na turystykę i po liczbie odwiedzających nas co roku turystów widać, że obraliśmy dobry kierunek - konkluduje nasz rozmówca.

W najbliższych latach gmina ma w planie uruchomić drugą nitkę kolejki gondolowej, zbudować park wodny oraz miejsca dla kajakarzy i kamperów. Gmina chce też wykorzystać występujące na jej terenie wody geotermalne i utworzyć termy.

Nad jedną z zatok Jeziora Solińskiego powstanie kładka w kształcie żaglaUrząd Gminy w Solinie

Największy sztuczny zbiornik w Polsce

Położone wśród malowniczych wzgórz Jezioro Solińskie w sezonie letnim przyciąga turystów z całej Polski, miłośników żeglarstwa i sportów i wodnych, ale też wędkarzy i plażowiczów. To sztuczny akwen, który powstał w wyniku spiętrzenia wody Sanu i Solinki. Budowa zapory w Solinie ruszyła w 1961 roku i trwała siedem lat. To największy tego typu obiekt w Polsce. Zbiornik ma powierzchnię około 22 kilometrów kwadratowych i największą w Polsce pojemność, która wynosi 472 milionów metrów sześciennych. Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową o długości ponad 160 kilometrów. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi 60 metrów.

W 2022 roku czytelnicy Magazynu Travelist uznali Jezioro Solińskie za najpiękniejsze w Polsce.

Czytaj też: "Chatkę Puchatka" zbudowali od nowa. Schronisko w Bieszczadach otwarte dla turystów 

Autorka/Autor:ms/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Gminy w Solinie

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24