W Polańczyku (woj. podkarpackie) nad jedną z zatok Jeziora Solińskiego powstanie pieszo-rowerowa kładka. Będzie miała około 240 metrów długości, kształtem ma nawiązywać do żaglowca. Włodarze gminy liczą na to, że nowa atrakcja ściągnie do gminy kolejnych turystów.
- Jezioro Solińskie ma ogromny potencjał turystyczny, który staramy się jak najlepiej wykorzystywać - mówi nam wójt gminy Solina Adam Piątkowski.
Pomysł budowy pieszo-rowerowej kładki łączącej oba brzegi zatoki nie jest nowy. W 2017 roku gmina wspólnie z zarządem województwa zleciła Podkarpackiemu Biuru Planowania Przestrzennego z Rzeszowa przygotowanie "Koncepcji sportowo-rekreacyjnego zagospodarowania terenów nad Jeziorem Solińskim w miejscowości Polańczyk", w której ujęta została budowa kładki.
Kładka połączy dwa brzegi zatoki
Kładka powstanie w Polańczyku i połączy tak zwaną Patelnię z uzdrowiskiem w okolicach amfiteatru przy ulicy Zdrojowej. - Teraz, aby dostać się po lądzie z jednego brzegu zatoki na drugi, trzeba pokonać naokoło prawie trzy kilometry. Kładką będzie to niecałe 240 metrów - objaśnia wójt i podkreśla, że skrócenie dystansu dzielącego oba brzeg zatoki to nie jest jedyny cel tej inwestycji. Kładka ma być kolejną w gminie atrakcją turystyczną. - Chcemy, aby swoim wyglądem wkomponowała się w krajobraz. Ma mieć formę żaglowca z dwoma masztami i częściowo przeszklonym dnem. Być może zastosujemy efekt "pękającego szkła" popularny w innych krajach - opowiada wójt.
W nocy będzie świecić, w dzień stanowić punkt widokowy
Kładka ma mieć niecałe 240 metrów długości i 3,5 metra szerokość. Znajdą się na niej ciągi piesze i rowerowe. Na środku tarasy widokowe i przeszklony pomost w kształcie koła. Konstrukcja powstanie kilkanaście metrów nad lustrem wody, tak, aby mogły pod nią przepływać żaglówki. W nocy ma być podświetlana na kolorowo. W dzień z pomostu o wysokości kilkunastu metrów będzie można podziwiać panoramę Jeziora Solińskiego i miejscowych, zielonych wzgórz. - Nasza gmina turystyką stoi, a bez atrakcji nie ma turystyki, dlatego od lat inwestujemy w jej rozwój, a kładka to jeden z naszych pomysłów na to, aby urozmaicić gościom pobyt w naszej gminie - mówi nam wójt.
Czytaj też: To będzie turystyczny hit. Powstanie najdłuższa w Polsce i jedna z najdłuższych w Europie tyrolka
W gminie Solina wybrano już firmę, która opracuje projekt budowlany kładki. Powstanie w oparciu o projekt funkcjonalno-użytkowy z 2017 roku. Po uzyskaniu zgód na budowę gmina ogłosi przetarg na wykonawcę inwestycji. - Na opracowanie dokumentacji firma ma dwanaście miesięcy, być może uda się to sfinalizować szybciej. Chcemy, aby budowa kładki ruszyła w przyszłym roku - mówi nam wójt Piątkowski.
Inwestycja ma kosztować kilkanaście milionów złotych. Gmina będzie ją realizować wspólnie z samorządem województwa podkarpackiego, a pieniądze na budowę chce pozyskać z unijnych projektów. - Wiemy, że są środki na rozwój turystyki, więc o finansowanie jesteśmy spokojni - przyznaje wójt. I podkreśla, że inwestowanie w turystykę wszystkim się opłaca, bo zarabia na tym nie tylko samorząd, ale także mieszkańcy. - Powstają nowe miejsca pracy, o które w naszym regionie trudno. Zarabiają hotelarze, restauratorzy. Jeśli chcemy konkurować z innymi ośrodkami, musimy stworzyć atrakcyjną ofertę dla klienta. Postawiliśmy na turystykę i po liczbie odwiedzających nas co roku turystów widać, że obraliśmy dobry kierunek - konkluduje nasz rozmówca.
W najbliższych latach gmina ma w planie uruchomić drugą nitkę kolejki gondolowej, zbudować park wodny oraz miejsca dla kajakarzy i kamperów. Gmina chce też wykorzystać występujące na jej terenie wody geotermalne i utworzyć termy.
Największy sztuczny zbiornik w Polsce
Położone wśród malowniczych wzgórz Jezioro Solińskie w sezonie letnim przyciąga turystów z całej Polski, miłośników żeglarstwa i sportów i wodnych, ale też wędkarzy i plażowiczów. To sztuczny akwen, który powstał w wyniku spiętrzenia wody Sanu i Solinki. Budowa zapory w Solinie ruszyła w 1961 roku i trwała siedem lat. To największy tego typu obiekt w Polsce. Zbiornik ma powierzchnię około 22 kilometrów kwadratowych i największą w Polsce pojemność, która wynosi 472 milionów metrów sześciennych. Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową o długości ponad 160 kilometrów. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi 60 metrów.
W 2022 roku czytelnicy Magazynu Travelist uznali Jezioro Solińskie za najpiękniejsze w Polsce.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Gminy w Solinie